Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

33 minutes ago, Antares said:

Не.
 

Кой носи отговорността за калпавите продукти - този, котйо е взел решенията, или този, който ги е изпълнил.

 

Отговорност носят всички по веригата.
Единствено ако си се борил със зъби и нокти, за да не се получи проблема, но той въпреки това се е получил, поради независещи от теб обстоятелства - не си виновен. Все пак си направил каквото ти е било по силите.
Ако си мега готиния програмист и видиш грешка в заданието, която не оправиш, защото "не ми е работа" или "да не е моя фирмата" - и ти си виновен, не само тоя дето е пуснал грешното задание.

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, w00x said:

 

Отговорност носят всички по веригата.
Единствено ако си се борил със зъби и нокти, за да не се получи проблема, но той въпреки това се е получил, поради независещи от теб обстоятелства - не си виновен. Все пак си направил каквото ти е било по силите.
Ако си мега готиния програмист и видиш грешка в заданието, която не оправиш, защото "не ми е работа" или "да не е моя фирмата" - ти си виновен, не тоя дето е пуснал грешното задание.

Абсолютно не съм съгласен. Аз много, много, много пъти чувам, че компанията не е моя и да правим нещата както шефа е наредил. Общо взето всичко е ок оти они си знаят занаята, но има една малка част където от бързане или от налагане стават простотии - въпреки това ще я изпълня без да се замисля защото после ще чуя и съм го чувал вече: това са моите пари, така че правиш каквото аз искам. Водя си записки естесвено щото КогИ лайното удари вентилатора да съм подкрепен с факт защо е станало така. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, w00x said:

Да, уточнихме, че ако даваме нагоре по веригата, ще стигнем и до родителите на въпросните мениджъри като главни виновни.

Какво общо имат родителите с компанията и продуктите и ? :)

 

Да тръгнем в обратна посока. Като клиент на компанията Х, аз очаквам компанията да ми доставя качествени продукти. А когато имам проблем с продукта, очаквам компанията да го оправи. Ако проблемите са чести - започваме да говорим, че трябва да си оправят контрола над качеството. 

От кого зависи тези изменения да се случат? Мениджърският екип. Те са лицето на компанията, със CEO-то отпред, и те я управляват. Те трябва да се уверят, че са наети правилните хора, че процесите по контрол наистина работят и т.н.. Те трябва да идентифицират и проблемните организации и хора в тях. 

Защото работата на всеки един от тези мениджъри е да създаде организация която да доставя качествени продукти. И ако не могат, то те също ще си загубят позициите. 

Това, че Петкан пише лош код днес, не означава автоматично, че компанията трябва да пуска лош продукт. Компанията може да спре и да каже - сега ще отделим х2 време за да проверяваме кода на Петкан, докато не се уверим, че той работи. Ще пратим Петкан на обучение, за да се научи как да пише код.

Може би е претоварен? Ще му наемем помощници. А може би Петкан не иска да се научи - ще го уволним и сменим. Но е в контрола на компанията дали ще пусне лош продукт или не. Това не е в контрола на Петкан. 

Но на много места вместо да вземат някое от горните решения, пращат съобщение "Всяка седмица забавяне на проекта води до 200К долара загуби" - съвсем истинско е. Сумата разбира се е "магическа" :) 

 

Два пъти на седмица съм в среща с нашите Sales. Където всеки път се поставят въпроси които на кратко могат да се опишат така - "имам сделка за 50-100-200К $ и повече monthly recuring revenue, искам да продам нещо което днес не продаваме/не можем". Много трудно се казва НЕ на така поставен въпрос, с парите на масата. Много хора трябва да се научат да казват НЕ. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, DON_CHEFO said:

Абсолютно не съм съгласен. Аз много, много, много пъти чувам, че компанията не е моя и да правим нещата както шефа е наредил. Общо взето всичко е ок оти они си знаят занаята, но има една малка част където от бързане или от налагане стават простотии - въпреки това ще я изпълня без да се замисля защото после ще чуя и съм го чувал вече: това са моите пари, така че правиш каквото аз искам. Водя си записки естесвено щото КогИ лайното удари вентилатора да съм подкрепен с факт защо е станало така. 

 

С кое не си съгласен, като подкрепяш това, което съм написал? :D Ти си опитал да оправиш "простотията" веднъж, казали са ти да не се опитваш пак.

 

8 minutes ago, Godfather said:

Ако това беше вярно, всички щяха да взимат едни и същи доходи.

 

Отговорността не е константа за всички позиции.

Докато всяко звено не изпълнява работата си на ръба на способностите си, не може да се сочи винаги нагоре за виновен.


Държавите се управляват по същия начин. Ганьо оставя кучето му да сере по улицата, не си чисти, после стъпе в някое лайно - псува държавата.

 

30 minutes ago, ARPAnet said:

Какво общо имат родителите с компанията и продуктите и ? :)

 

Да тръгнем в обратна посока. Като клиент на компанията Х, аз очаквам компанията да ми доставя качествени продукти. А когато имам проблем с продукта, очаквам компанията да го оправи. Ако проблемите са чести - започваме да говорим, че трябва да си оправят контрола над качеството. 

От кого зависи тези изменения да се случат? Мениджърският екип. Те са лицето на компанията, със CEO-то отпред, и те я управляват. Те трябва да се уверят, че са наети правилните хора, че процесите по контрол наистина работят и т.н.. Те трябва да идентифицират и проблемните организации и хора в тях. 

Защото работата на всеки един от тези мениджъри е да създаде организация която да доставя качествени продукти. И ако не могат, то те също ще си загубят позициите. 

Това, че Петкан пише лош код днес, не означава автоматично, че компанията трябва да пуска лош продукт. Компанията може да спре и да каже - сега ще отделим х2 време за да проверяваме кода на Петкан, докато не се уверим, че той работи. Ще пратим Петкан на обучение, за да се научи как да пише код.

Може би е претоварен? Ще му наемем помощници. А може би Петкан не иска да се научи - ще го уволним и сменим. Но е в контрола на компанията дали ще пусне лош продукт или не. Това не е в контрола на Петкан. 

Но на много места вместо да вземат някое от горните решения, пращат съобщение "Всяка седмица забавяне на проекта води до 200К долара загуби" - съвсем истинско е. Сумата разбира се е "магическа" :) 

 

Два пъти на седмица съм в среща с нашите Sales. Където всеки път се поставят въпроси които на кратко могат да се опишат така - "имам сделка за 50-100-200К $ и повече monthly recuring revenue, искам да продам нещо което днес не продаваме/не можем". Много трудно се казва НЕ на така поставен въпрос, с парите на масата. Много хора трябва да се научат да казват НЕ. 

 

Това как оневенява некадърните програмист/служители? Или ние търсим на кой да сложим генералната вина, за да не е в нашето канче?

Петкан пил цяла нощ и легнал да поспи 2 часа, отива на работа още пиян, объркал нещо критично или не свършил нищо. Нима е виновен този, който го е наел преди 3 години?

Можем да си вадим конкретни примери в подкрепа на всяка една от страните до безкрай. Не мога да се съглася, че няма некомпетентни специалисти и всичко винаги е по вина на мениджърите им.
И продължаваме да говорим за големи публични корпорации, при положение, че много продукти се вадят от малки екипи.
Сайтът на НАП или БДЖ например, вероятно не е направен от корпорация с 1000 служители. Направени са от екип с най-много 10 човека. Мениджър сигурно е само собственика. Там кой е виновен ако продуктът не струва? Мениджърът, който нищо не разбира и само е взел обществаната поръчка или програмистите, които са решили, че са някви божества и всичката им продукция е безгрешна? Сега ще кажеш - мениджърът... И пак се връщаме на това как когато ние хвърляме боклуци по улицата, може да обвиняваме президента, защото той е най-горе в йерархията.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

ще стигнем и до родителите на въпросните мениджъри като главни виновни.

Не. Само мениджерите са виновни. Ако родителите им са в същата фирма и над тях в йерархията, само тогава са виновни. Но не като родители, а в ролята си на мениджъри.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, w00x said:

Петкан пил цяла нощ и легнал да поспи 2 часа, отива на работа още пиян, объркал нещо критично или не свършил нищо.

Ако нещата са организирани добре, такива неща се хващат от този над него и се спират. Ако не са организирани се пускат говна. Кой отговаря нещата как се случват във фирмата? Петкан или шефа?

В старата фирма за единия продукт се правеха код ревюта на всяка промяна. Ако код пуска този дето обикновенно прави ревютата, друг му прави на него ревю. Хващат се неща така. На всеки се случва да е разсеян или да недогледа нещо. В друг проект всеки пуска квото има без да гледа. Списъка с проблеми е в пъти по-голям от първия проект.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, w00x said:

Това как оневенява некадърните програмист/служители?

 

33 minutes ago, w00x said:

Петкан пил цяла нощ и легнал да поспи 2 часа, отива на работа още пиян, объркал нещо критично или не свършил нищо.

Да, той е виновен за грешката си, но

- защо тя не е уловена от контрола на качеството?

-защо няма контроли на място които да предотвратят тази ситуация?

- кой е отговорен за процесите във фирмата?

33 minutes ago, w00x said:

Нима е виновен този, който го е наел преди 3 години?

Ако му е мениджър и до днес, той е отговорен екипа му да доставя добри продукти.

 

Защото Петкан ще го уволниш, но фирмата още е виновна за пред клиентите си.

 

33 minutes ago, w00x said:

Сайтът на НАП или БДЖ например, вероятно не е направен от корпорация с 1000 служители. Направени са от екип с най-много 10 човека. Мениджър сигурно е само собственика. Там кой е виновен ако продуктът не струва? Мениджърът, който нищо не разбира и само е взел обществаната поръчка или програмистите, които са решили, че са някви божества и всичката им продукция е безгрешна?

Тук има и въпрос относно правилно избиране ма доставчици , но да не се отклоняваме:laughing:

 

Кой е казал, че да си собственик означава само да прибираш пари ? Без да носиш отговорност? А нае ли си някой който знае как се води такъв бизнес? А разучи ли кал се води такъв бизнес? Това е много бърз и скъп начин човек да се научи, че има и други задължения. Най-малкото защото ти,ще уволниш пияния, но ти като собственик ще трябва да се разбираш с проблемите.

 

Да, служителя си носи вината за грешката, но вината за крайния резултат е с фирмата и мениджмънта.

Link to comment
Share on other sites

Не успявате да ме убедите, че вината за мърлявите служители е само при мениджърите/управителите. Това е прехвърляне на отговорност. Затова по-добре да спрем.

Ако не давам всичко от себе си и скатавам, вината не е на мениджъра/шефа ми, а моя на първо място. Ако някой иска да търси отговорност, може да я потърси и при мениджъра/шефа, но това не оневенява мен.

 

И пак да питам. Ако всички програмисти са толкова готини, защо се псуват един друг колко са некадърни?

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, w00x said:

 Какви грешки хващате в тия код ревюта като всички са безгрешни и само мениджърите са виновни?


Казвам на мениджъра, че QA e хванал една торба бъгове и ще ми трябва седмица да ги оправя. Мениджъра казва "обещал съм утре да е готово, пускай го така".
Казвам, че ще ми отнеме месец да направя изисканото. Дава ми се седмица. И най-добрия програмист да имаш, ако условията за работа, организацията на процеса, сроковете са мислени от някой гъзоглав - продукта ще е лайно.

 

Just now, w00x said:

Не успявате да ме убедите, че вината за мърлявите служители е само при мениджърите/управителите.

Че кой ги е наел мърлавите служители? Опряли са на мениджмънта пистолет в главата и са казали "наемай тия"?

 

1 minute ago, w00x said:

Ако не давам всичко от себе си и скатавам, вината не е на мениджъра/шефа ми, а моя на първо място.

Вината е на шефовете ти, че в организацията на работния процес е така направена, че да можеш да скатаваш и да ти се размине.

 

2 minutes ago, w00x said:

И пак да питам. Ако всички програмисти са толкова готини, защо се псуват един друг колко са некадърни?

Никой никъде не твърди, че програмистите са безгрешни. Навсякъде има мърша. Работата на ръководните звена е да пресеят мършата.

Link to comment
Share on other sites

Добре. Мениджмънтът е виновен за всичко. И не кой да е мениджър, а собственика на компанията. И бордът на директорите, ако има.

Middle management-ът е невинен.


Звучите ми като тези, които обвиняват премиера на държавата за всичко лошо, което им се случва.

Малко като програмисти работещи само по задание без грам инициатива и креативност. :D 
Което пък ни връща в началото на дискусията...

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Властта и отгворността (и съответно и приходите) са правопропорционални. Програмиста не може да уволни меринджея си, меринджея може да уволни програмиста. Решенията ги взима мениджъра. Съответно и отговорността е негова. С изкачването на стълбицата - отговорността и властта стават все по-големи. Не разбирам защо се затрудняваш със схващането на тези толкова елементарни концепции.

Edited by Antares
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

Отговорността не е константа за всички позиции.


Докато всяко звено не изпълнява работата си на ръба на способностите си, не може да се сочи винаги нагоре за виновен.


Държавите се управляват по същия начин. Ганьо оставя кучето му да сере по улицата, не си чисти, после стъпе в някое лайно - псува държавата.

 

Това абсолютно не е вярно. Гражданите в една държава не се внасят отвън и назначават от управниците на държавата. Тук направо изби рибата. Служителите в компанята се назначават отвън след щателен подбор и този който ги е назначил си носи отговорността ако нещо не върви. Съответно и тия назначените могат да се уволняват. Кога си видял подобни схеми в държавата?

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, w00x said:

Това е прехвърляне на отговорност.

Интересно ми е, а какви са отговорностите на мениджмънта според теб? 

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, netrootbg said:

Този отдел гледам се разразства до чудовищни размери. Поглеждай тук от време на време:

NATO - Vacancies

Ако нещо си харесаш вече мога да ти дам много насоки. Сам е почти невъзможно да се справи човек.

Ванка, заплатите наистина ли са tax-free (гледам какво пише за подобно ниво но в друга област)? То това голяма далавера бе, направо почвам да се оглеждам за нещо като за мен. :lol:

image.png

Link to comment
Share on other sites

Толкова страници не ги ли уточнихме? Неколкократно ги изброихте.

 

едит: След поредния прецакан след ъпдейт софтуер се сетих.. При оупън сорс програмите кой е виновен за проблемите като няма мениджмънт, борд на директори и т.н.?

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, w00x said:

едит: След поредния прецакан след ъпдейт софтуер се сетих.. При оупън сорс програмите кой е виновен за проблемите като няма мениджмънт, борд на директори и т.н.?

Кой те излъга, че няма? Изобщо каква ти е представата за отворения код? Случайни типове дращят софтуер и блъскат там, пък каквото стане? Зад всеки проект с отворен код стои/ят основател/и на проекта или цели групи, които отговарят за всичко, включително и за това кой се допуска да пише конкретен код.

Link to comment
Share on other sites

Ами, представям си точно това, което написа.

Основател и цели групи, които отговарят. Групи програмисти. Няма продуктови мениджъри, HR, тийм лийдове, борд, който да иска отчети, да поставя неизпълними срокове и т.н. Нещата, които се използват като причина за проблеми в големите организации.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

Ами, представям си точно това, което написа.

Основател и цели групи, които отговарят. Групи програмисти. Няма продуктови мениджъри, HR, тийм лийдове, борд, който да иска отчети, да поставя неизпълними срокове и т.н. Нещата, които се използват като причина за проблеми в големите организации.

Не мога да разбера накъде точно биеш? Първо, използването на отворен код по принцип си е проблем на използващия го. Това е един от основните правни елементи в съответния лиценз, с който трябва да се съгласиш, ако искаш да ползваш софтуера. Второ, големите оупън сорс проекти се ръководят на абсолютно същия принцип, като големите корпорации. Ако сега искаш да ме затапиш с пример на самотен писач на код (без значение какъв) то да, той сам си е отговорен за всичко. ама това е така, щото освен писач на кода си е меринджей на самия себе си. Обаче не така стоят нещата в общия случай.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Godfather said:

Не мога да разбера накъде точно биеш? Първо, използването на отворен код по принцип си е проблем на използващия го. Това е един от основните правни елементи в съответния лиценз, с който трябва да се съгласиш, ако искаш да ползваш софтуера. Второ, големите оупън сорс проекти се ръководят на абсолютно същия принцип, като големите корпорации. Ако сега искаш да ме затапиш с пример на самотен писач на код (без значение какъв) то да, той сам си е отговорен за всичко. ама това е така, щото освен писач на кода си е меринджей на самия себе си. Обаче не така стоят нещата в общия случай.

 

Аз не изисквам нищо от оупън сорс софтуера. На мен са ми ясни рисковете.

Искам да онагледя, че лош код може да има и без мениджъри в реалния смисъл на думата. Като позиция на някой, който отговаря за процес или екип. Та не за всяка сгомнясана програма/услуга са виновни мениджърите.
Ако ще се извърта така, че всеки да е мениджър на себе си и собственото си време, то тогава - да. В 100% от случаите и във всеки сектор, отрасъл, и аспект на живота и битието ни, са виновни мениджърите. :)) 

 

22 minutes ago, DON_CHEFO said:

https://onlyfans.com/u247291347

 

Няма да повтарям :D. Някой да иска гащи? :D

 

И как искаш събскрибшъни като даже нямаш тиъри? :D 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...