Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

48 minutes ago, w00x said:

Въпросът е, че много хора казват "Абе сега нямаме хора, тоя не се справя добре, но поне прави нещо, нека седи, докато намерим." И е така.

И започват да носят отговорност за това си решение и резултатите идващи от този човек. 

48 minutes ago, w00x said:

Така както пишеш ще излезе, че всеки, който е извън изпитателния срок, се справя чудесно с работата си. А същевременно, навсякъде има некадърници със самочувствие.

Има малък нюанс. Справя се с работата си според мениджъра му и съответно според фирмата за която работи, очевидно отговаря на някакви минимални изисквания. Това казва логиката, нали? Не казвам, че е добър специалист, това е нещо различно. 

Ако имат претенции, от тях зависи да го научат или да го уволнят. Все пак продукта носи името на фирмата, а не на програмиста Иван. 

 

И като гледам повтарям Мирката, сори

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

6 minutes ago, mIRCata said:

И го решава кой това? Програмиста му съсед по място? И крайния продукт е насран щото както писах горе - гледа се печалби за ниски разходи - не плащат за кадърен, а държат тоя дето "нещо прави".

Кой го държи и кой му плаща да прави простотии? Чефо написа - шефа това му е работата, отговорен пред клиента е той - за това чека му е различен от на работника. В армията кой е виновен - войника изпълнил заповедта или генерала, който я е дал? Рибата се вмирисва от главата.

И когато клиентите почнат да бягат щото продукта е насран и да ходят при конкуренцията с читавата работа става това, което написах - гласува се с портфейла и мизерниците затварят кепенца. Освен ако не са

Приказката за баницата пак ли да я повторя?

Докато има мениджъри и шефове държащи олигофрени на работа, ще има олигофрени да взимат пари от тях и да правят лайна. То толкова е читава такава фирма. И това има още ефекти - тия дето си вършат работата си бият камшика, щото им писва всичко да е на техен гръб, а тоя с двете ръце в гъза до него седи във фейса по цял ден. И нещата стават още по-зле.

 

Това важи за ВСИЧКИ индустрии и професии.

Утре ако падне блок - общака ли е виновен, бригадира ли, строителния контрол или шефа дето е прибрал парите за качествени материали и хора и са редили тухлите на 45 градуса

Ти на колко механика и майстора у вас си им искал дипломите?

Ако помня добре, си намери водопроводчик по нета. Той диплома ли имаше снимана в сайта, че избра него?

Точно на теб ли да обяснявам колко бързо се прави сайт с нещо вътре? И то като е в Интернет е истина нали?

В бума на строителите и ремонтите всички бяха стнали плочкаджии. А на един съсед, в апартамента в София олигофрена му слагал лепилото на 5 топчици на плочката и така лепял. Добре, че го хвана бързо и на 2-я ден изхвърча.

На тъста в Тракия Плаза, електротехника беше вързал кабелите на бойлера на късо. Електротехника на строителната фирма, не някой хванат от нас. Така даваха жилищата

 

Мен като краен потребител не ме интересува защо е насран крайния продукт, а че е насран.

В армията може да е виновен и войника, и генерала. Ако войниците не могат да уцелят мишена на 1 метър пред себе си и изпускат снаряда докато го зареждат, генералите да отидат да стрелят вместо тях ли? Сравнението е некоректно, тъй като производителността не е константа. Рибата може да се вмирисва откъм главата, но както казах, фрииланс програмистите сами са си риба.

 

А ако всички продукти са насрани, без значение по чия вина, при кой да бягат клиентите тогава? Мен като клиент, това ме засяга. Да си правя сам приложенията ли?

 

Няма как да кажеш кой е виновен като падне блок. Може да е всеки един от изброените. По някаква причина смяташ, че мениджмънта може да микро-менажира действията на всеки един служител. Това е лош мениджмънт.

 

Защо да им искам дипломите? Не те разбрах. Нали говорехме за назначаване на некадърници поради недостиг на кадри? Затова ти дадох примера с механик или ел. техник. Защото и там може да се наеме някой поради липса на кадри. Но ако ел. техника е хал-хабер и е нает за бройката, няма да ти крашне приложението, а ще ти крашне апартамента. Това че част от ИТ персонала няма някаква критична роля, не оправдава наемането на неадекватни кадри заради "глад на персонал".

 

Намерих си водопроводчик по препоръка, между другото. И то защото заданието не беше особено сложно. Затова в последствие го прецених по отношението, а не само по свършената работа. Не виждам този пример как е подходящ обаче.

 

Неадекватни решения се взимат на всяко ниво. Аз от самото начало казвам единствено да не се сочи с пръст към управата. Ако се правят такива генерални съждения и следствени връзки, може да се стигне до родителите на мениджъра като най-виновни, нали? Или до бившето му гадже, щото го зарязало?

Или искаш да кажеш, че всеки синиър разработчик е безгрешен? Защото има такива, които поради позицията си са спечелили някакво уважение пред мениджърите си и мнението им се взима като меродавно, дори и не винаги да е правилно.

Link to comment
Share on other sites

Всичко това е валидно до първият релийз/фейл след това имаш обратната връзка. И тук мениджмънта започва да носи отговорност за действията си или липсата на такива.  :)

Абсолютно същото е и с фрийлансъра - няма да си получи парите, ще бъде с нисък рейтинг в системата, евентуално ще бъде "уволнен", защото никой няма да иска да работи с него.

А ако продължават да работят с него въпреки проблемите, то значи нещата са приемливи поради една или другс причина. Може би е единственият във Fiverr готов да свърши работата за 5 кинта вместо 500...

Link to comment
Share on other sites

Всяко едно от тези неща се отнася и за мениджмънта. Уволняване, търсене на отговорност и т.н.

 

И въпреки това имаме гадни продукти под път и над път. Което какво ти говори?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, kotora said:

Какво съм написал аз ? Казах само, че е много лесно да намираш кусури на всичко, без да си запознат в детайли с нещата :)

 

В тази област батко ти Виден, а.к.а. Мисира е световен шампион. Хал-хабер си няма от копченатискане, но знае всичко кое, как, защо и най-вече кой е виновен за несгодите му при сблъсъка с технологиите. Всъщност всички, които си мислят, че програмистите са виновни за калпавия софтуер нямат никаква идея как работят нещата в компаниите, бълващи въпросните продукти. Решенията винаги се взимат на високо меринджейско ниво и въпросните меринджеи носят отговорността за всичко. Ама на Виден не му изнася меринджеите да са му виновни. Има хиляди примери в това отношение как загубени меринджеи, дето хал-хабер си нямат от същността на създавания продукт, ръководят цялата компания и правят мазало след мазало. Най-драстичния пример беше с бившия СЕО на Интел - чист финансист (CFO) нямащ си абсолютно никаква представа от процесорни архитектури и каквато и да е инженерна дейност. Та този дебил беше на крачка от това почти да затрие уникална компания като Интел. Добре, че на някои от диванетата с пари им дойде акъла в главата, та го изритаха. За съжаление подобни примери не са изключение в ИТ, а по-скоро са правило.

Мисире, този познат дето го даваш за пример пък е другата крайност - сигурно е много добър специалист, но като меринджей го няма никакъв. Очевидно е, че няма способности да си намира подходящите хора и най-важното, да ги обучава. Твърдението, че нямало подходящи хора е също толкова малоумно, колкото и това, че назначените да вършат конкретно копченатискане са виновни за издънките на продукта.

Link to comment
Share on other sites

Баш управата е виновна за крайния продукт.

1 hour ago, w00x said:

Мен като краен потребител не ме интересува защо е насран крайния продукт, а че е насран

Отиваш при конкуренцията.

1 hour ago, w00x said:

Ако войниците не могат да уцелят мишена на 1 метър пред себе си и изпускат снаряда докато го зареждат, генералите да отидат да стрелят вместо тях ли?

Кой ги е обучил и кой е виновен, че точно на тях е поверен снаряда?

1 hour ago, w00x said:

казах, фрииланс програмистите сами са си риба.

Не му плащаш, като не е свършил работата. Отиваш при конкуренцията, а той отпада от пазара, ако всички са като теб. Естествен подбор. Ако има идиоти да му плащат, що да не вземе.

1 hour ago, w00x said:

мениджмънта може да микро-менажира действията на всеки един служител. Това е лош мениджмънт.

Очаквам да е наел кадърни хора, които да си вършат работата - по наемане на по долни нива служители, или контрол на качеството и т.н. От горе се почва.

Всеки по редицата да си свърши работата.

1 hour ago, w00x said:

ти крашне апартамента

Дадох ти личен пример, че баш така става. Аз като клиент имам договор с фирмата, тя, като фирма и нейния шеф са тези дето носят отговорността защо се е стигнало до това Гунчо Неизвестни да работи там и да връзва кабели на късо. Като изгори бойлера не съдиш Гунчо, а тоя дето го е наел на работа.

1 hour ago, w00x said:

Затова в последствие го прецених по отношението, а не само по свършената работа

Викаш, ако говори добре, а, че вързал тръбите зле е без значение. Ето ти пример що се наемат и всякви. Говорил е хубаво пред НРките.

1 hour ago, w00x said:

Неадекватни решения се взимат на всяко ниво. Аз от самото начало казвам единствено да не се сочи с пръст към управата.

Така е, но отговорността в крайна сметка е баш на управата. Там, чековете и т.н. да не затретваме.

Що псувате Бил Гейтс за Windows-a, като че ли той го е писал последните 15 години?

1 hour ago, w00x said:

Да си правя сам приложенията ли?

Ето ти идеална ниша за бизнес. Направи си фирма, наеми качествени програмисти, напишете тоя софт както трябва и отвей конкуренцията. Хем вече няма да работиш за други, хем ще подобриш света, хем и пари ще вадиш. Щом всички са тъпаци, отвей ги.

7 minutes ago, Godfather said:

Най-драстичния пример беше с бившия СЕО на Интел - чист финансист (CFO) нямащ си абсолютно никаква представа от процесорни архитектури и каквато и да е инженерна дейност. Та този дебил беше на крачка от това почти да затрие уникална компания като Интел.

И пример за точно обратното в АМД. Техната шефка е с дългогодишен опит в полупроводниците, докторантури, проекти и виждаме какво се случва последните години.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mIRCata said:

И пример за точно обратното в АМД. Техната шефка е с дългогодишен опит в полупроводниците, докторантури, проекти и виждаме какво се случва последните години.

Именно. Номерът е, че д-р Лиса Су е комбинация от брилянтен учен/инженер и изключителен мениджър, щото ако второто липсва в случая(като при този познат на Виден с фирмата за 2 милиона евро), пак не стават нещата.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, mIRCata said:

Ето ти идеална ниша за бизнес. Направи си фирма, наеми качествени програмисти, напишете тоя софт както трябва и отвей конкуренцията. Хем вече няма да работиш за други, хем ще подобриш света, хем и пари ще вадиш. Щом всички са тъпаци, отвей ги.

 

Викаш да се захвана с нещо, което не разбирам и да стана част от проблема, който обсъждаме? :D Ти май не си участвал в разговора до момента..?

Добре. Установихме, че програмистите (и останалите IT специалисти) нямат никаква вина за неумението си и лошия продукт, който вадят. Лошите шефове са виновни.

И въпреки това има недостиг на кадри, въпреки че всеки иска да е програмист (IT специалист).

 

22 minutes ago, mIRCata said:

И пример за точно обратното в АМД. Техната шефка е с дългогодишен опит в полупроводниците, докторантури, проекти и виждаме какво се случва последните години.

 

Какво се случва?

 

Quote

NVIDIA Retained 80% Discrete GPU Market Share Versus AMD’s 20% In Q2 2022 Despite Gaming Revenue Losses

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, w00x said:

Всяко едно от тези неща се отнася и за мениджмънта. Уволняване, търсене на отговорност и т.н.

 

И въпреки това имаме гадни продукти под път и над път. Което какво ти говори?

 

- няма причина да се притеснявам за ипотеката си :laughing:

- има място за добри и много добри продукти, за който иска и може

- ще се търсят още повече хора :))

Link to comment
Share on other sites

Баси темата от едни adwords :lol: Които между другото вече се казват Google Ads :) 

 

Е то, ако беше лесно нямаше да има недостиг на кадри. От всяко дърво свирка не става. Всеки гледа да намаже парата.

 Всички карат курсове за QA, защото изглежда лесно отстрани. Виден ся ще каже, е да натискаш едни копчета и взимаш 4 иляди лева. 

 

Има недостиг на квалифицирани кадърни кадри.  И идва другия проблем, започва един Junior Копченатискач работа някъде на Х лв заплата. След 6 месеца вече е понаучил нещо( в добрия случай) и започват да му пишат ХР-ки в Linkedin. Да кажем минава година, вече има знания, ХР-ките спамят повече и той напуска и отива за Х* 1.5 заплата. Така работи пазара в България в момента. За това и няма позиции за Junior-и.  От пускане на обява до наемане на човек читав трябват около 3-4 месеца.

 

 

 

Edited by kotora
Link to comment
Share on other sites

Ти не започна ли също с курсове за QA?

 

8 minutes ago, ARPAnet said:

 

- няма причина да се притеснявам за ипотеката си :laughing:

- има място за добри и много добри продукти, за който иска и може

- ще се търсят още повече хора :))

 

Този глад за кадри изисква време за запълване с качествени такива. Докато се бълват и наемат некачествени, защото "е по-добре от нищо", то твоята позиция като качествен кадър, ще зависи от некачествените. И покрай тези некачествени, които седят като place holder, ще пада доверието в софтуерните компании.

Link to comment
Share on other sites

Започнах, но като бях последна година в Техническия, та имах бегли познания за нещата, а и сестра ми е QA. Това беше преди 9 години и не твърдя, че съм супер гига гуру, имам още много да уча и всеки ден го правя. 

Представих се добре на интервюто на което отидох и ме взеха. Сега вече за junior Позиции изискват от хората да имат доста повече знания базови, че да могат да се справят. Не е само писане на сценарии и създаване на бъгове. 

 

 

Edited by kotora
Link to comment
Share on other sites

Идеята ми беше, че се изказваш с един вид снизхождение към хора, които са завършили курс за QA и търсят работа, а ти също така си започнал.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, w00x said:

ще пада доверието в софтуерните компании.

И къде ще идем?  :)Рандом гартнър репорт https://photos.app.goo.gl/Fks9sLWfDdCX4wEXA всичко изглежда прекрасно, цветя и рози :))

24 minutes ago, w00x said:

Докато се бълват и наемат некачествени, защото "е по-добре от нищо", то твоята позиция като качествен кадър, ще зависи от некачествените

Не съм сигурен,  че разбрах логиката тук.

 

Но щом има търсене, има работа. А когато е трудно да си намериш добри хора, започваш да ги купуваш, и не закачаш своите. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Изказвам се така, защото тогава е било по-различно. От 20 човека на курса 10 си бяхме намерили работа до 1 година след курса. 

Сега има 100 академии, които бълват кадри на ишлеме. Да има доста повече фирми, но има и доста повече желаещи. 

Гледай какво става в Soft Uni. 1/8 да са адекватни пак 500 позиции за Junior QA Няма.

 

Няма налично описание.

Edited by kotora
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, ARPAnet said:

Не съм сигурен,  че разбрах логиката тук.

 

Логиката е, че не можеш да изнесеш фирмата на раменете си. Ако колегите ти са наемани за "запълване на бройката", рано или късно се стига до пад на качеството, което по никакъв начин не зависи от теб.
Освен ако не си фрийлансър, работата ти зависи от тази на хората в екипа ти.

 

46 minutes ago, kotora said:

Изказвам се така, защото тогава е било по-различно. От 20 човека на курса 10 си бяхме намерили работа до 1 година след курса. 

Сега има 100 академии, които бълват кадри на ишлеме. Да има доста повече фирми, но има и доста повече желаещи. 

Гледай какво става в Soft Uni. 1/8 да са адекватни пак 500 позиции за Junior QA Няма.

 

Кое е било различното в качеството на обучение, ако си завършил същата академия като новите кадри? Другите 10 може да са решили, че не ги кефи и изобщо може да не са търсили работа.

 

Нали уж има и глад за кадри? Преди 10 години е било различно.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, w00x said:

Викаш да се захвана с нещо, което не разбирам и да стана част от проблема, който обсъждаме? :D Ти май не си участвал в разговора до момента..?

Как така не разбираш? Не беше ли писал ти рецензии със 190 точки за оправяне на нещо преди пускане? Знаеш, че келпавите програмисти са виновни, знаеш, че всички други софтуери са зле, имаш представа как трябва да е софтуера там за областта, за която сте търсили/правили нещо Писах да наемеш правилни хора и да им ръководиш като шеф работата, не да го кодиш лично ти. А и интервюта разбирам, че си правил и хора си наемал. Това се иска от теб. Да намериш хора и да им кажеш какво да създадат. Лесно е. Създай екип и го менажирай да създаде продукта убиец в сферата, за която ти трябва. Знанията явно ги имаш.

Link to comment
Share on other sites

@w00x, абе я кажи как се казва фирмата ти? Въртят ми се идеи за смяна на рабнотното място и никак не ми се иска да попадна при вас :)

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, w00x said:

 

Логиката е, че не можеш да изнесеш фирмата на раменете си. Ако колегите ти са наемани за "запълване на бройката", рано или късно се стига до пад на качеството, което по никакъв начин не зависи от теб.
Освен ако не си фрийлансър, работата ти зависи от тази на хората в екипа ти.

 

 

Кое е било различното в качеството на обучение, ако си завършил същата академия като новите кадри? Другите 10 може да са решили, че не ги кефи и изобщо може да не са търсили работа.

 

Нали уж има и глад за кадри? Преди 10 години е било различно.

Не мога да разбера кое не разбираш. Има глад за кадри, но никой не иска да обучава хора, които след 6 месеца ще ги открадне някоя друга фирма. Различното е, че тогава имаше 2-3 академии, сега има 50-60 и СофтУни! 

Edited by kotora
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kotora said:

Има глад за кадри, но никой не иска да обучава хора, които след 6 месеца ще ги открадне някоя фирма друга.

Тук отново опираме до един основен и много често срещан меринджейски проблем, основан на доста сбъркано възприемане на повечето меринджеи за това какво е необходимо за задържането на качествените служители. Аз от позицията на меринджей съм тотално несъгласен, че конкуренцията краде. Точно обратното е - потърпевшите меринджеи не могат и/или не искат да си задържат хората.

Link to comment
Share on other sites

От последните 5 страници аз, като човек зает в диаметрално противоположна на копченатискачеството сфера, не разбрах 80% от нещата, за които си говорите, но извадих 4 фундаментални извода:

1) меринджеите са маскари

2) копченатискачите са некадърници

3) софта е скапан

4) Раптор-а ще продължава да си настройва сам гугъл адс-а, псувайки

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Комплексен е проблема, покрай ковид рязко се увеличиха онлайн услугите и трябваше по някакъв начин да се покрие това търсене, което довежда до размиване на процесите.

В момента в старата фирма положението е пълна трагедия, QA и Dev-ове стават Scrum Master-и, което довежда до пренатоварване на тези хора и рано или късно те ще burnout-нат. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antares said:

Въртят ми се идеи за смяна на рабнотното място и никак не ми се иска да попадна при вас :)

При мен ще има няколко свободни позиции догодина ;). Ако те интересува ще ти кажа как да кандидатстваш. Мястото е хубаво, хубав екип, няма стрес, отлично заплащане.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, netrootbg said:

При мен ще има няколко свободни позиции догодина ;). Ако те интересува ще ти кажа как да кандидатстваш. Мястото е хубаво, хубав екип, няма стрес, отлично заплащане.

При вас май бяха сисадмински позиции. Т'ва за мен е кажи-речи затворена страница. Едно, че не съм се занимавал сериозно от една камара време, второ не ме влече, а и не съм особен фен на overtime-a.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Antares said:

При вас май бяха сисадмински позиции. Т'ва за мен е кажи-речи затворена страница. Едно, че не съм се занимавал сериозно от една камара време, второ не ме влече, а и не съм особен фен на overtime-a.

Не точно. Вече съм на ново място. Работата е особена. Не е точно сиснадминска. Овъртайм няма.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...