Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

1 minute ago, netrootbg said:

Не точно. Вече съм на ново място. Работата е особена. Не е точно сиснадминска. Овъртайм няма.

Ако ви трябва директор по киберсигурност, обади се. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

10 hours ago, w00x said:

Логиката е, че не можеш да изнесеш фирмата на раменете си. Ако колегите ти са наемани за "запълване на бройката", рано или късно се стига до пад на качеството, което по никакъв начин не зависи от теб.
Освен ако не си фрийлансър, работата ти зависи от тази на хората в екипа ти.

Не, но е идеален момент да разбереш ще се расте ли в тази фирма, ако да -> за растеж, искане на неща, оформяне на средата по твой вкус и виждане и т.н. :)))

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Godfather said:

Ако ви трябва директор по киберсигурност, обади се. :)

Този отдел гледам се разразства до чудовищни размери. Поглеждай тук от време на време:

NATO - Vacancies

Ако нещо си харесаш вече мога да ти дам много насоки. Сам е почти невъзможно да се справи човек.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mIRCata said:

Как така не разбираш? Не беше ли писал ти рецензии със 190 точки за оправяне на нещо преди пускане? Знаеш, че келпавите програмисти са виновни, знаеш, че всички други софтуери са зле, имаш представа как трябва да е софтуера там за областта, за която сте търсили/правили нещо Писах да наемеш правилни хора и да им ръководиш като шеф работата, не да го кодиш лично ти. А и интервюта разбирам, че си правил и хора си наемал. Това се иска от теб. Да намериш хора и да им кажеш какво да създадат. Лесно е. Създай екип и го менажирай да създаде продукта убиец в сферата, за която ти трябва. Знанията явно ги имаш.

 

И какво като съм написал рецензия? Това че мога да определя проблема от потребителска гледна точка, означава че разбирам от програмиране/системи и мога да водя екип програмисти ли?
Кои всички други софтуери? Казах, че в един момент, ако се продължава така, всичкия софтуер ще стане зле и няма да има алтернативи.

 

Преди 2 месеца си оправих сам ключалката на вратата, защото майсторите не намираха проблема. Да взема да отворя и един автосервиз освен? Нещо друго? Хлябът беше леко клисав последния път като ядох. Една пекарна да взема да завъртя също като съм започнал...
По същата логика, ти знаеш, че единствено в мениджърите е проблема. Стани един мениджър и го реши.
Говорим си колкото да си губим времето вече..

 

5 hours ago, Antares said:

@w00x, абе я кажи как се казва фирмата ти? Въртят ми се идеи за смяна на рабнотното място и никак не ми се иска да попадна при вас :)

 

Освен ако не се намираш в Литва, няма такава опасност.

 

4 hours ago, kotora said:

Не мога да разбера кое не разбираш. Има глад за кадри, но никой не иска да обучава хора, които след 6 месеца ще ги открадне някоя друга фирма. Различното е, че тогава имаше 2-3 академии, сега има 50-60 и СофтУни! 

 

Ще ти кажа кое.


Ти завършваш курс в СофтУни и 9 години работиш по професията.

Някой друг завършва курс в СофтУни - "То не става само с един курс."

При теб ако е станало, защо да не стане и при друг? Без значение колко кадри и колко търсене има в момента. Това, че има 4000 човека на курс, не означава че 4000 човека ще завършат и 4000 човека ще искат да се занимават с това в последствие.

 

Няма как да знаеш дали след 6 месеца няма да го има този кадър. Рискуваш. Ако е откраднат, значи има друг проблем.

Link to comment
Share on other sites

Ами да защото аз имам техническо образование и съм минал през много неща докато съм бил в Университета.

Това е все едно да сравняваш Човек учил мениджмънт на транспорта с човек учил Автоматизация примерно. И двамата са имали Информатика, но кой има повече технически познания и техническо мислене ? 

Link to comment
Share on other sites

На всичките тия академии аз им викам "фабрики за обещания". В общи линии се носят на вълната "копченатискачите изкарват баси яките кинти, брат" и академиите изкарват бая пари от хора, надяващи се да напипат лесните кинти. Минал съм през две такива академии и смело мога да заявя, че не те ми помогнаха да стана програмист (и да се справям малко по-малко зле с Frontend), а качества (или "дефекти", както необременените биха ги нарекли), които съм имал и преди. 80% от участниците бяха пълни парашутисти, нищо не вдяваха и надали нещо са запомнили, но всички "завършиха" академията и всички участници взеха диплома...

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, kotora said:

Ами да защото аз имам техническо образование и съм минал през много неща докато съм бил в Университета.

Това е все едно да сравняваш Човек учил мениджмънт на транспорта с човек учил Автоматизация примерно. И двамата са имали Информатика, но кой има повече технически познания и техническо мислене ? 

 

Да ти кажа ли колко хора с техническо образование от техническия университет са минали при мен на интервю през годините?
А да ти кажа ли колко бяха наети?
 

Не казвам, че няма полза от техническото образование, но не означава задължително, че този с образованието има повече знания от този без.

И точно защото масово се наемат хора изкарали курсове, без техническо образование, ми е някакво тъпо да ми обяснявате как "много са яки IT-тата, проблемите са с маркетинг отделите и мениджмънта.".

 

Just now, Antares said:

На всичките тия академии аз им викам "фабрики за обещания". В общи линии се носят на вълната "копченатискачите изкарват баси яките кинти, брат" и академиите изкарват бая пари от хора, надяващи се да напипат лесните кинти. Минал съм през две такива академии и смело мога да заявя, че не те ми помогнаха да стана програмист (и да се справям малко по-малко зле с Frontend), а качества (или "дефекти", както необременените биха ги нарекли), които съм имал и преди. 80% от участниците бяха пълни парашутисти, нищо не вдяваха и надали нещо са запомнили, но всички "завършиха" академията и всички участници взеха диплома...

 

Именно. И викаш не е в кадрите проблема, а в мениджмънта на наетите кадри?
И пак да спомена, че много фирми взимат "колкото да не е без хич, пък ще търсим по-кадърни." Защото наистина в определени ситуации с някакъв човек там е по-добре отколкото без никой заемащ позицията.

След 5 месеца търсене на кадърен програмист се стига до "Дай да направим някакъв сайт колкото да има сега за откриването, пък после ще правим по-хубав.".

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, w00x said:

И викаш не е в кадрите проблема, а в мениджмънта на наетите кадри?

Да.

  

5 minutes ago, w00x said:

много фирми взимат "колкото да не е без хич, пък ще търсим по-кадърни."

Това е причината.

Да вземеш проект, за който нямаш качествени хора е точно проблем на мениджмънта. 

Link to comment
Share on other sites

Вглъбили сте се в тия проекти и корпоративни структури, и забравяте, че програмистите работят и на фрийланс. Един програмист е програмист и без мениджър, и може да е също толкова некадърен. Тогава проблемът вероятно е в заданието на клиента или в нереалистичните му изисквания.

Също така забравяте, че програмистите са като майсторите. Редовна фраза: "Тоя смотан код кой некадърник го е писал бе?"

Пък уж всичките са кадърни момчета и друг им е виновен..

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Къде сме казали, че всички са кадърни момчета и друг им е виновен ?

 

Лично аз си поемам отговорност за нещата, които съм изпуснал. Мисля, че няма софтуер без бъгове. Както няма и перфектни хора :) 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kotora said:

Къде сме казали, че всички са кадърни момчета и друг им е виновен ?


Не сме. Аз казах, че масово технически решения се взимат от технически неграмотни хора и той реши да защити честта на мердинджеите по света, давайки за пример изолирани случаи, мъчейки се да ги представи като глобална тенденция.

Link to comment
Share on other sites

Въпрос: Ако до сега сте били монтажист за 1500 лв заплата и изкарате тия курсове и започнете на 3500... Ще ви пука ли за крайния продукт или пурите и уискито, които ще си позволите екстра? Баш ма курац боли за потребителско мнение ако все още си запазвам работа (ако съм бил без опит и искам да се науча и развивам и полагам усилия - добре). Ако ли не - 21ви век е...камиони, онлифенс, ютюб, макдоналдс - бол

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, w00x said:

че програмистите работят и на фрийланс. Един програмист е програмист и без мениджър, и може да е също толкова некадърен

Тогава програмиста е и мениджър - ерго - некадърен програмист фриленсър = накадърен мениджер. Когато фриленсъра поема проект, го прави в ролята си на мениджър на ресурсите т.е себе си. Просто съвпадат нещата.

4 minutes ago, DON_CHEFO said:

изкарате тия курсове и започнете на 3500.

То ако ставаха така неща....

Ще почне па на 1500 горе долу, да не е и по-малко. Все пак опит 0. И ако не се стегне да се развие, ще се върне на монтирането

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Добре де, едно не става ясно от цялата история. 
А каква тогава е ролята на мениджмънта ? :) Да гледа дали служителите са си на бюрата в 9:00 и дали ходят прекалено често до тоалетната ли? :D 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DON_CHEFO said:

Въпрос: Ако до сега сте били монтажист за 1500 лв заплата и изкарате тия курсове и започнете на 3500... 

Ех ако ставаше така...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotora said:

Къде сме казали, че всички са кадърни момчета и друг им е виновен ?

 

1 hour ago, Antares said:


Не сме. Аз казах, че масово технически решения се взимат от технически неграмотни хора и той реши да защити честта на мердинджеите по света, давайки за пример изолирани случаи, мъчейки се да ги представи като глобална тенденция.

 

On 3/8/2023 at 9:50 AM, Antares said:


Всъщност тия говна ги изсират повЕрвали си шефчета като тебе. Копченатискачите правим к'вото кажат тия, дето плащат.

 

On 3/8/2023 at 10:15 AM, Antares said:


Генералните решения в тия фирми се взимат на базата на маркетингови данни, проучвания на пазари и т.н. И решенията обикновено ги взимат маркетингови специалисти. И много рядко технически грамотните хора имат достатъчно сила или власт за да оказват влияние на тия решения. Та в 90% от случаите идва гусин меринджей и казва "знам, че каза, че това ще ти отнеме три месеца за да го направиш като хората, ама обещах на инвеститорите да е готово другата седмица". И после, разбира се, най-лесно е да се обвини копченатискача, който го е написал. Или QA-а, че не го е изтествал. А тия, които са взели решенията се бият в гърдите колко бързо е готов продукта.

 

Ничия чест не защитавам. Казвам, че всичките са криви и е неправилно да се сочи само към едното звено.

А по метод с надграждане, може да обвиняваме родителите на мениджърите и техните родители, че са ги родили. Нали така? Виждам, че сте тръгнали да прехвърляте вината доста нагоре "в йерархията", докато програмистите (и други технически лица) се псуват един друг колко са некадърни. Парадокси или по-скоро - лицемерие.

Link to comment
Share on other sites

Аа днес се видях с един колега от старата фирма, каза ми: Еми те(мениджърите от Израел) си измиха ръцете с колежката. 


@DON_CHEFOтц требе си бачкане и развиване. Ако си отишъл с единствената цел ее тука се правят много пари и цял живот по тънката лайсна го караш, еми няма да стане. Каквото и да си говорим, не сме милионери и голяма част от живота ни ще мине в бачкане.

Пак получих мейл от една ХР-ка от Швейцарска компания :lol: 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, kotora said:

Пак получих мейл от една ХР-ка от Швейцарска компания :lol: 

Масово от HR са мнооооого зле. Излизам им в специфични търсения в linkedin и редовно ми пишат. Явно обаче не си правят труда да хвърлят поглед за позицията ми в момента. Всичките до един ми предлагат понижение :wtf:.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, DON_CHEFO said:

Не е ли така? Пак ли си трябва вуйчо? 


Поне в Пловдив, без опит - почваш на по-малко пари от сервитьорка в Хепи. Фирмите, които взимат хора без опит обикновено са измекяри и се правят на разсеяни на тема повишение, та дори и като си напреднал - парите не скачат с много. После реват как им крадат кадрите. За тия пари трябва да си поработил малко или пък да си доказал, че си достатъчно добър, за да ги заслужиш. С опита заплатите растат сериозно, но и изискванията - също.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, netrootbg said:

Масово от HR са мнооооого зле. Излизам им в специфични търсения в linkedin и редовно ми пишат. Явно обаче не си правят труда да хвърлят поглед за позицията ми в момента. Всичките до един ми предлагат понижение :wtf:.

Тази ми пише за втори път, последно гледах, че ми е пращала мейл август миналата година. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, w00x said:

 

И викаш не е в кадрите проблема, а в мениджмънта на наетите кадри?

Тия наетите кадри кой ги наема и защо ги наема, кой им определя задачите и въобще управлява? И като си отговориш на тия въпроси, може да стигнеш и до отговора на главния въпрос кой аджеба е отговорен ако нещата не вървят като хората. Тя логиката всъщност трябва да е елементарна. Знам, че всичи меринджеи се засягате, но това е реалността и трябва да се приеме. Както вече споменах и аз съм отдавна в тази група и няма как да се съглася с обратното.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Godfather said:

Тия наетите кадри кой ги наема и защо ги наема, кой им определя задачите и въобще управлява? И като си отговориш на тия въпроси, може да стигнеш и до отговора на главния въпрос кой аджеба е отговорен ако нещата не вървят като хората. Тя логиката всъщност трябва да е елементарна. Знам, че всичи меринджеи се засягате, но това е реалността и трябва да се приеме. Както вече споменах и аз съм отдавна в тази група и няма как да се съглася с обратното.

 

Да, уточнихме, че ако даваме нагоре по веригата, ще стигнем и до родителите на въпросните мениджъри като главни виновни.
Това означава ли, че всеки един IT специалист на трудовия пазар в момента е безгрешен?
Ако не, какво обсъждаме тогава?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, w00x said:

Това означава ли, че всеки един IT специалист на трудовия пазар в момента е безгрешен?

Не.
 

  

13 minutes ago, w00x said:

Ако не, какво обсъждаме тогава?

Кой носи отговорността за калпавите продукти - този, котйо е взел решенията, или този, който ги е изпълнил.

Edited by Antares
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...