Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през... Политиката


Recommended Posts

5 minutes ago, w00x said:

За социални помощи се говори в голяма част от случаите. Аз видях пенсии да се споменават само в началото на документа.

Не коментирам само документа. Повечето мнения тук, като почна точно това да се бистри по-нагоре в страницата, все споменават пенсии.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 minute ago, mIRCata said:

Не коментирам само документа. Повечето мнения тук, като почна точно това да се бистри по-нагоре в страницата, все споменават пенсии.

 

 

На мненията ли ще вярваме или на официалната документация, на която се базират мненията?

Link to comment
Share on other sites

Не видях конструктивни предложения/решения, как точно е трябвало да се изплащат пенсиите/помощите в завзетите от сепаратистите територии.

Link to comment
Share on other sites

Както се изплащат в други държави? Както немски, американски и т.н. пенсионери си получават пенсиите по цял свят. По банка.

Тук май не става въпрос за пенсии обаче, както казах. Поне така пише в документа. Или ако са пенсии - възможно е да не са по старост.

Link to comment
Share on other sites

Just now, w00x said:

Както се изплащат в други държави? Както немски, американски и т.н. пенсионери си получават пенсиите по цял свят. По банка.

 

Ти сериозно ли???

Коя е валутата на ДНР. Има ли Централна Банка ДНР.

 

Link to comment
Share on other sites

Пенсиите се изплащат по сметките в Украинските банки в Украинската валута, в които са се плащали и преди това. Как ще си ги изтеглят пенсионерите си е техен проблем.
Навсякъде е така. Чувал съм за гръцки пенсионери живеещи в България, които ходят на определени периоди до Гърция да си взимат пенсията.

 

Не е ли редно обаче преди да спекулираме, да разберем за какво реално става въпрос. В делото се споменават 7 души. На база тях ли се тръби, че "са спрели пенсиите на Украинските граждани"?

Какви са били пенсиите? Поради инвалидност? За изработен трудов стаж? Пенсии ли са били или социални надбавки/помощи?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, w00x said:

Пенсиите се изплащат по сметките в Украинските банки в Украинската валута, в които са се плащали и преди това. Как ще си ги изтеглят пенсионерите си е техен проблем.

 

Е то точно така е започнало да се прави, само че всеки пенсионер е трябвало лично да подаде заявление за промяна в начина на изплащане. Такова заявление е можело да се направи само в контролираните от Украйна територии. Не може по телефон. Не може с пълномощно, защото и съдебните институции в завладените от сепаратистите територии също не работят.

 

-  In June 2014 the armed groups started to seize offices of the National Bank of Ukraine and other regional financial institutions in the Donetsk and Luhansk regions.

-  On 24 July 2014 the Ukrainian postal service Ukrposhta suspended its operations on the territories of the Donetsk and Luhansk regions that were outside the control of the Government, because of frequent attacks on its vehicles and employees by armed groups.

-  On 6 August 2014 the National Bank of Ukraine suspended all financial transactions on the territories outside the control of the Government 

Link to comment
Share on other sites

И за какво е целия шум тогава? Напълно нормално стечение на обстоятелствата. По вина на Русия, съответно. Да се обвинява Украйна в случая е дебилно. Те просто си следват процедурата, която важи и за граждани, живеещи на територията на Украйна.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, w00x said:

И за какво е целия шум тогава? Напълно нормално стечение на обстоятелствата. По вина на Русия, съответно. Да се обвинява Украйна в случая е дебилно. Те просто си следват процедурата, която важи и за граждани, живеещи на територията на Украйна.

 

Така де. И аз мисля същото. 

Затова повтарям простичките въпроси, та някой да се замисли и да стигне самичък до това умозаключение...

 

 ЕДИТ: 

16 minutes ago, plameni said:

Такова заявление е можело да се направи само в контролираните от Украйна територии.

 

Пропуснал съм да добавя консулските служби на Украйна в Русия.

Най-близката е в Ростов на Дон, само на 200 км от Донецк и на 185 км от Луганск.

Така че е можело и да не минават през фронтовите линии.

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

 

На мненията ли ще вярваме или на официалната документация, на която се базират мненията?

Правим дискусия. Обсъждаме какво казват участниците в нея. Документите са за доводи. Ако ни е си говорим за цици и някой пусне документ дето пише кор - за кор ли си говорим или за цици?

Link to comment
Share on other sites

И друг път съм си го мислил, но сега стана особено явно, че постовете на въпросната госпожа, следва да се четат поне 3-4 дена след появата им, когато се съберат повечко коментари.

Тълкуването на събитията, обикновено при нея се базира на "първо впечатление/усещане" и доста ограничен брой факти.

Видяла десетина снимки с по един ред придружаващ текст (от фоторепортер) и веднага сърцераздирателен и същевременно тенденциозен пост.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, earache said:

За който се чуди, източник на цитата, е отново Летящата Козила Ерато (знам, все тая :laughing1:).

 

Най-якото отдолу:

Untitled.png.73558b1f5a541973a4b4a3b5f01e200d.png

Абе тя си има и нормално име не само псевдоним. Елисавета Белобрадова. Една от малкото кадърни в листата на ДБ. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mIRCata said:

Смесваш нещата - пенсиите са си изработени от хората. Къде живеят и какво правят след пенсиониране си е тяхна работа, грешно е да се лишават от тях. Парите от данъците им, ползите, генерирани от техния труд ги е прибрала Украйна. Голяма част от тези пенсионери нямат вина. Ако се преместят в Украйна - ще имат ли пенсии, ако си останат по домовете, в които са работели и живели цял живот, и насила сменени като име от други - да го духат.

Социалните помощи, пътища и заплати на текущи държавни служители са задължение на държавата им.

Това все едно всичките УК пенсионери дето изкупиха имоти тук и се преместиха, да каже Великобритания - пенсии няма.

Знам, че не е същото, но не пречи да си поискат :) Заради това и казах, че не акцентирам над "правилно или не". Начина по който е представено това решение ми е проблема, все едно се е случило от нищото. И твоята реакция го показва - "Е, наистина - те си били камшика". 

Звучи по един начин ако кажеш - ДНР се отделят 2014та и започват сепаратистка война, а Украйна 2015-та спира да изплаща пенсии на пенсионерите в ДНР.  - Най-малкото не звучи като рандом решение на тормоз, има някакви причинно следствени връзки.  И това без да споменавам руският момент, само сепаратизма като такъв вече променя картинката.  От тук нататък отиват и се съдят, както очевидно е станало и имаме някакво решение на съда, това което е постнал пламени. Идват още детайли като споменатите в предишните постове (започнах да пиша този преди час)

Съвсем по друг начин звучи когато имаме с големи букви "Правителството в Киев спира пенсиите на старците и бомбардира града още 2015" . Така написано човек ще реши, че в Киев всички са изпаднали в някаква масова психоза и произволно са решили да бомбардират свой град и като екстра да не плащат пенсии на старците.  

 

1 hour ago, RaptoR said:

То по същата логика и ти пишеш само идиотщи и докато нея я следват десетки хиляди, сред които и голяма част от малкото ни остана интелигенция, за теб нямам такава информация - сещай се. И аз не търся оракули и баячки, а имам мнение - мнение, което съвпада с това на други хора като например тази жена. Която пък от своя страна отделя огромно количество време на съответните въпроси - нещо, което аз нямам как да направя. Отделно всичко при нея е скрепено с линкове и доказателства, за разлика от кретени и дебили като капката (тотална неграмотница, която си трие постовете като се насере), урода джасим и порочее гниди, да не броя, че се отвращавам само от споменаването им. 

Ако интелигенцията ни се лови на такива постове, зле вървят нещата :)) А останалите ти обяснения нямат никакво значение. Постнал си конкретен коментар, аз линкове и доказателства демонстриращи рандом тормозещо отношение в него не виждам. Ти си вярвай в каквото искаш там. 

 

И жокер от публиката Что с украинскими пенсиями в Донецке, Луганске, Мариуполе и Херсоне - 08 мая 2022 :: Новости Донбасса (novosti.dn.ua)

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, kotora said:

Абе тя си има и нормално име не само псевдоним. Елисавета Белобрадова. Една от малкото кадърни в листата на ДБ. 

 

Откъде я направи тая връзка? Защото на снимките виждам 2 напълно различни личности.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, w00x said:

 

Ааааааааааа. Е кажи, че броя на последователите е определящ де.

 

KAKTO ВИНАГИ :Facepalm::Facepalm::Facepalm:
Потресающа, просто умопомрачителна.... 

Николчо - не бе, батьовата - либерастите се правели на остроумни... Леле мале... 

Ясене, аз друго бих казал - хвала на Бога, че не са много такива като тебе, а все повече са такива като Ирини и мене. ХВАЛА! Либерастията е рак! Това бих могъл да си го татуирам, толкова силна истина е.  

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, RaptoR said:

Ясене, аз друго бих казал - хвала на Бога, че не са много такива като тебе, а все повече са такива като Ирини и мене. ХВАЛА! Либерастията е рак! Това бих могъл да си го татуирам, толкова силна истина е.  

Сега успях да наваксам в постовете които се появиха докато си постна моят и се оказва, че не само е представила информацията по изкривен начин, но направо лъже в това което казва. Та тези лъжливите и сляпо вярващите им били мнозинството ? Чудесно бъдеще виждам за вас :rofl:

Украйна е продължила да плаща пенсиите.

И се замислих, не знам дали днес в България е задължително пенсионерите да си получават пенсиите по карта или все още някои ходят до пощата. Мисля, че дори в Чехия не всички пенсионери си получават парите по карта, защото са пенсионери ..

Та ако хванеш един такъв пенсионер който си зависи от пощата и насилствено го преместиш в друга държава... Кой ще е тормозителят след това? Ти който си решил вместо пенсионера, и сега той не може да си получава пенсията. Или държавата защото не е планирала за такива идиотизми? 

Link to comment
Share on other sites

Ако има нещо АБСОЛЮТНО сигурно, то това е фактът, че Ирини никога не е лъгала. Няма какво да го повтарям това. Нататък кучетата си лаят. Между другото много обичам тоя момент с лаещите кучета лично аз :laughing1:

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ARPAnet said:

И се замислих, не знам дали днес в България е задължително пенсионерите да си получават пенсиите по карта или все още някои ходят до пощата.

 

Всеки сам си избира как да си получава парите. Някои си получават по карта, други ходят до пощата, а ако са с намалена подвижност, им ги носят по домовете.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, w00x said:

 

Всеки сам си избира как да си получава парите. Някои си получават по карта, други ходят до пощата, а ако са с намалена подвижност, им ги носят по домовете.

Значи би се случило абсолютно същото, ако хвана един от тези които си ходят до пощата и просто го преместя в Чехия, някъде по-далечко от посолството. След това мога да обяснявам как България тормози пенсионерите  :rofl:

12 minutes ago, RaptoR said:

Ако има нещо АБСОЛЮТНО сигурно, то това е фактът, че Ирини никога не е лъгала. Няма какво да го повтарям това. Нататък кучетата си лаят. Между другото много обичам тоя момент с лаещите кучета лично аз :laughing1:

Да бе, сега е полит коректно да казваме, че разпространява фейкове, а не че лъже като дърт циганин. Снежинки. 

Всъщност ми е все тая. Поствай си я, чети си я, следвай си я като оракул, аз активно ще игнорирам..ъъъъ.... фейковете, за малко пак да се объркам израза :)

 

Link to comment
Share on other sites

„Ако имаше повече журналисти, които да разказват какво се случва в Донбас от 2014-та насам, сегашната война можеше да бъде предотвратена,” казва Любомир Данков, завършил през 2019 г. своя разтърсващ документален филм за трагедиите на семейства от отделилите се републики, понесли жертви и осакатявания от украинските обстрели.

 

Малко извадки ще направя от интервюто му от Съюз на Българските Журналисти

 

Официален Киев също се постара да отбие журналистическия интерес. Да си спомним, че през 2015 г. тогавашният президент Петро Порошенко вкара в „черен списък” 41 чуждестранни журналисти, отразявали събитията в Украйна. В него попадна и българката Елена Йончева, която направи 4 филма на украинска тема през 2014-та. Сред тях е и проследяващият конфликта в Донбас „Пътят към Славянск”.

Да, след „черния списък” на Порошенко в Донбас не ходеха български журалисти. Но като нямаше журналисти, това не означава, че все пак тази празнина не бе запълнена.

През 2019 г. се появи един много силен български документален филм, заснет именно в „сложната, неудобна и парлива” Донецка народна република. Заглавието на филма е „Децата на Донбас”.

Авторът му Любомир Данков не е журналист. Инженер химик е. С медиите общува само като PR на една гражданска организация. Но се занимава с фотография и с операторство.

 

Кога се събуди интересът ви към казуса с Донбас, Любомир?

Когато бях в Украйна през 2015-та по мои лични въпроси. Заинтересувах се да разбера какво точно става в Донбас. Гледах видеа в интернет. Дадох си сметка, че там се развиват събития и процеси, за които на нас тук не ни разказват. Направи ми впечатление също, че в Киев и Харков хората сякаш се бояха да говорят за Донбас. А всъщност ставаше дума за кървав конфликт, за война в центъра на Европа. Този израз започнаха да го употребяват масово сега. Но събитията не са от сега. А от 2014-та. Реших да отида на място и да видя какво е положението. Доста се чудех отначало дали да поема към Донецк или Луганск. Но в крайна сметка отидох в Донецк – по чиста случайност, може би защото футболният отбор оттам е по-известен.

Като какъв заминахте?

Аз съм PR на гражданско сдружение и реших да си извадя журналистическа карта. Получих такава от КТ „Подкрепа”. С нея си издействах акредитация и от украинска страна, и от ДНР. Защото иначе, просто така, там не може да попадне кой да е. И тръгнах. Но представите ми тогава за обстановката бяха направо смешни. Оказа се, че изобщо не съм подготвен. Просто имах огромен късмет да не попадна в някоя дълбока каша. Аз дори не знаех, че в ДНР банкоматите не работят. Уж разпитвах за всякакви неща предварително, но явно това ми бе убегнало. Провървя ми, че отначало поради някакво недоразумение ме върнаха от разделителната линия обратно на украинска страна. И ме настаниха в стая с местни хора, от които научих, че в ДНР банкоматите не действат, че трябва да си изтегля пари в брой предварително.

Той ли ви водеше при хората, които интервюирахте?

Първо искам да кажа, че контактът с хората там е доста труден. Те не изпитват никакъв ентусиазъм, че е дошъл някакъв си чужденец, който иска да ги интервюира. Вече не вярват на никого. Отначало са идвали много чужди журналисти и са ги разпитвали. Но излъчените материали след такива разговори все са излизали изопачени. И там цари голямо обезсърчаване. Отношението е от сорта: „ами като си дошъл, обикалай тук, гледай и отразявай, както искаш, ние си знаем, че после все едно ще лъжеш”...

На мен ми се наложи четири пъти да пътувам до там, за да мога на петия вече да съм сигурен, че имам достатъчно контакти и някой ще ми обърне внимание, ще ми разкаже необходимото. Първия път отидох в началото на 2016-та, а по същество основната част на филма бе заснета в края на 2018-та. Последния път бях в началото на 2019-та, за да довърша още някои по-дребни неща.

Кое е най-важното, което открихте за себе си в Донецк?

При второто си пътуване до там се замислих какъв е фокусът на случващото се. И от всичко чуто и видяно си дадох сметка, че става дума за следното: една държава използва армия и някакви странни въоръжени формирования, за да извършва чисто терористична дейност върху част от своето население.

Споменахте, че от украинска страна сте срещнали проблеми. Те само в отказ от официални интервюта ли се изразиха?

Не. При четвъртото ми пътуване на мен всъщност ми забраниха да влизам в Украйна. Беше доста некоректно – просто на летището в Киев отказаха да ме пуснат. От СБУ (Службата за сигурност на Украйна – б. а.) издали забрана за мен. А аз имах редовна акредитация, можеха да ме предупредят изобщо да не тръгвам, да не хвърлям пари на вятъра за билет... Но не би. И така, наложи се следващите пъти да пътувам до Донецк през руския град Ростов на Дон.

Някакви обяснения за забраната да влизате в Украйна получихте ли все пак?

Не, никакви. Но аз си имам моя хипотеза. Аз с много връзки успях при едно от пътуванията ми да попадна на фронта. Там по принцип не допускат до фронтовата линия чужди журналисти, защото е риск все пак. Но за мен беше интересно. И, знаете ли, като отидохме, ми казаха: ей сега, в 4 часа (следобед – б. а.), ще започнат да стрелят. И наистина в 4 часа и две минути започнаха. Първо със снайпер, после с гранатомети. Като започнаха гранатометите, ме скриха в землянка към окопа. От донецка страна отвърнаха по същия начин. Имат си такива едни правила – знаят си часа, в който започват да стрелят.

Та ето този епизод с моето попадане на фронта се разчу по-късно, когато отидох на едно обсъждане в София в парламентарна комисия на Народното събрание. Ставаше дума за българите в Украйна и конкретно в Донецк. Беше през 2017 г. Вероятно украинците, като са разбрали от това обсъждане, че съм бил на фронта, което си е нарушение на правилата, са се хванали за това, за да ми забранят повече да влизам в страната. Но, разбира се, това са само мои хипотези. Никой нищо официално не ми е обяснявал.

А докато ви пускаха, как точно се извършваше преминаването от Украйна в ДНР?

Първо преминаваш през блок-пост на украинските сили. После минаваш през една сива зона, която е ничия, а след това е блок-постът на ДНР. И на двете места се правят проверки, бавно е всичко. Обикновено има все много хора. Не защото толкова им се виси по опашки, а защото им се налага. Например, по онова време всеки пенсионер от ДНР трябваше един път на два месеца да ходи да се показва в Украйна, за да докаже, че е жив, та да не му спрат пенсията. А и да си я вземе може пак само в Украйна, тя не се превежда в ДНР. Други хора имат да уреждат документи, трети отиват при роднини – и цари някакъв невероятен хаос.

А от Ростов как се минава в ДНР?

Пак така – първо руската граница, после тази на ДНР.

А украински граничари няма?

Не, не, там няма.

Русия прояви ли интерес към вашия филм?

Парадоксално, но не. Почти никакъв интерес нямаше. По начало в Русия и за самата ситуация в Донбас доста дълго не се вдигаше особено голям медиен шум. Според мен в Москва до последно са разчитали все пак въпросът да с уреди по дипломатически път, да бъде принудена Украйна да изпълни Минските споразумения. И затова не са искали да дразнят с прекалено гръмко тиражиране на подробности за жестокото положение на хората в Донбас.

По какъв начин популяризирахте „Децата на Донбас”?

След като завърших филма през 2019-т, започнах да го разпращам по кинофестивали по света – може би на около 400 фестивала съм го изпратил, а на около 200 той беше селектиран. И досега е получил 91 награди, даже съм изненадан, че са толкова. При това те са предимно от фестивали в САЩ.

В България филмът ви прожектиран ли е публично?

Веднъж – в Дома на киното, като си платих за прожекцията, но дойдоха много малко хора. Разпратих го и на всички телевизии у нас – никоя не прояви интерес.

Не смятате ли, че военното нахлуване на Русия в Украйна на 24 февруари бе грешка? Нима една война може да се спре с друга война?

Щом разговорът тръгва в тази посока, нека да припомня някои неща за Минските споразумения, подписани през февруари 2015 г. Те трябваше да регулират конфликта между две страни. Едната – украинската власт. Другата – „отделни райони от Луганска и Донецка област”. Русия не е страна по споразуменията. Освен спирането на огъня и изтеглянето на въоръженията, те предвиждаха още нещо много важно – Украйна за промени конституцията така, че тези две области да се върнат в нейния състав на федерален принцип, със своя автономия, със собствена армия и полиция и т. н. И за това имаше срок – до края на 2015 г. Съответно Украйна трябваше да възстанови всички плащания за пенсионери и други социални плащания за хората във въпросните две територии. Трябваше да се възстановят и икономическите контакти – а стана обратното, беше въведена де факто икономическа блокада.

Изобщо – за изтеклите години Украйна не изпълни нито една точка от споразуменията, а западните гаранти не я убедиха да ги изпълни. Те носят пряка отговорност. На практика Украйна беше поощрявана за терористичната си дейност срещу мирното население в Донбас. Само ЕС е налял през тези години над 15 млрд. евро в Украйна.

Съдейки по мненията на хора и в Украйна, и в Донбас, с които съм говорил, по начало Киев гледа на Минските споразумения като на някаква временна пауза с цел реорганизация и подсилване на армията си. Не е имал намерение да ги изпълнява. Винаги е целял военно решение. Както твърдят и представените в украинския парламент сили, там никога не е ставало дума за промяна на конституцията и въобще на отношението към този конфликт. Съответно аз не бих казал, че и от другата страна биха били особено щастливи да се върнат под властта на Киев. Ето така се получава, че уж има някакви споразумения, уж цял свят повтаря, че те нямат алтернатива, обаче и никой не иска да ги изпълнява.

Когато Владимир Путин призна независимостта на ДНР и ЛНР, Русия е имала информация, че Украйна е готова всеки момент да атакува военно и да си върне силово териториите на двете републики. Мои познати от Луганск ми разказаха, че след 2014 г., когато отминава най-горещата фаза на конфликта, техният град почти не е бил обстрелван от украинска страна, защото е по-далеч от линията на фронта. Но сега, веднага след признаването на републиките от Русия и точно преди започването на руската специална военна операция, е започнал много силен обстрел и по тях. А в Донецк е станало по-лошо, отколкото през 2014-та.

Кого от Европа имате предвид?

Хора, които са откликнали на молбата ми за позиция. В Германия първо се опитах да получа официално становище на тяхното министерство на външните работи, защото това е страна гарант по Минските споразумения. Оттам отначало влязоха в комуникация с мен, но накрая ми отказаха. Така че аз потърсих други варианти и ми откликна един германски депутат от партия „Левицата”.

Френското външно министерство и френското посолство в София въобще не ми отговориха.

Потърсих и мнение от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Интервюирах Александър Хуг, който до 2018 г. беше зам.-шеф на мониторинговата мисия на ОССЕ за Украйна. Но той практически нищо ясно не отговори на въпросите ми. Например, когато го питах кой срещу кого според него воюва в Източна Украйна, той се ограничи да каже всеизвестното – че това било въоръжен конфликт, без да посочва страните.

Всъщност, наблюдателската мисия на ОССЕ е доста голямо разочарование. Ако човек се опита да разбере нещо от ежедневните им отчети, трудно може да го направи. А мисията има големи права и възможности. Имат сателитно наблюдение. Но като пускат сателитна снимка на дадено село, в което е имало инцидент, не казват къде точно се намира селото, кой е отговорен. Явно, понеже в тази мисия участват и САЩ, и Русия, са се споразумели никаква конкретна информация да не изтича.

 

Линк към цялото интервю.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, ARPAnet said:

Да бе, сега е полит коректно да казваме, че разпространява фейкове, а не че лъже като дърт циганин. Снежинки. 

Всъщност ми е все тая. Поствай си я, чети си я, следвай си я като оракул, аз активно ще игнорирам..ъъъъ.... фейковете, за малко пак да се объркам израза :)

 


Браво! Тук много ми хареса този пореден гърч в безпомощност срещу фактите - току що каза, че телевизионният репортаж е фейк и което е много по-сладко - статията на флагмана на либерастите в българия - кенефник - е фейк! МЕД!!! :rofl:
От моя гледна точка по въпроса с Украйна твоята обективност ВИНАГИ е 0% за сметка на 10000% сляпа пристрастност. Така че не бой се, аз от много време с насмешка чета измишльтините ти, но признавам, че тъпотиите, репоствани от туитър анонимки прескачам през глава. За десерт да припомним, че като шаран клъвна директно на всички укролъжи (80+% според западните медии) от самото начало та и до днес. Факт. 

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...