Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Не всички рутери са безжични... гледам че под "рутер" се разбира и безжичен пък то не е така... да уточня само...

Именно. И моя коментар специално за този рутер и за скоростта в мрежата на Кулбокс преди и сега, се отнася най-вече за връзката през рутер, но с кабел.

Link to comment
Share on other sites

Най-важното за рутерите, без значение на кой стандарт работят е мощността, с която излъчват или т.н. transmit power. Типично бюджетните мрежови карти работят с 30-40mW мощност, и същия клас рутер с около 100mW мощност. Когато рутерът и клиента са наблизо, реално няма проблем и смисъл от по-мощна техника, но с шум (т.е стени, и др. препядствия) се намаля силата на сигнала от там и link quality-то. Падат скоростите, възможно и е загуба на пакети.

 

Тези, които искат по-голям обхват с големи скорости, нека са поинтересуват за мощността на картата с която смятат да ползват безжична връзка, както и мощността на рутера, който смятат да купят. Може да се измери в dBm или mW, където 20dBm = 100mW.

 

Например, вкъщи с картата от лаптопа виждам едвам една мрежа, на която не мога да се свържа. Имам обаче една специално модифицирана карта, която с мощност от 800mW. С нея, от същото полоежение виждам 18 мрежи, на 12 от които реално мога да се "закача". Ако и рутерите бяха с 800mW мощност, щях да видя 5-пъти повече мрежи.

 

Друго от значение е антената. Както на рутера, така и клиента. Като се има предвид, че рутерите идват с omnidirectional антена(и), инсталирането на directional антена насочена директно към посоката, към която се намира клиента, и клиента насочи антената към рутера, сигнала може да се утрои. С наръчни материали човек сам да си направи подобни съоръжения.

 

 

 

Не е най-важното TX power-a на рутер-а ... най-важното е баланса между добри антени и адекватна за приложението мощност.

Голямата мощност в затворено пространство няма никакъв смисъл, дори обратното. Отраженията от близките препятствия и стени

могат да предизвикат отрицателен ефект към качеството на сигнала и скоростта на предаване.

 

м/у др. 802.11n стандарта има алгоритми за справане с отраженията когато се използват MIMO антени.

това е и един от начините за постигане на скоростите в новия стандарт

 

 

Мощността помага най-вече за открити пространства. Да покриеш например голям район с хостпот.

Има нещо като аксиома : добра антена > голяма мощност. link quality != transmit power

 

Искам сега да ми обясниш нещо :) Първо каква е тази карта на 800mW ... модел , чипсет и с каква антена я ползваш. :)

След това ми кажи как по-мощната ти карта ти помага да чуваш повече мрежи (без по-добра антена!!!) ???

и не на последно място ... 800мВ е безумно !!! :blink:

 

Виж за антените си прав ;) а това са прости рефлектори които си показал на снимките.. има други по-добри насочени антени

за 2.4Ghz - bi-quad и double bi-quad

Edited by pavlan
Link to comment
Share on other sites

Е, зехме да се повтаряме, аз казах, че за близко разстояние няма смисъл от големи мощности. А ТХ и на рутера и на картата за мен са най-важните - наред с антените.

 

802.11n стандарта чрез МИМО оправя не толкова отражанеията колкото deadspot-овете в затворените помещения.

 

link quality != transmit power

Това го приемам до някъде, с условности.

 

Картата, за която ме питаш няма модел. ODM-а е правин от корейска компания с 3T3R чип на Ralink. Общо взето е мостра и не мога да говоря много за нея. Windows-ките драйвери са дървени, под линукс ръчно я оставям на не повече 300-400mW, повече то това няма смисъл. Ползвам я с различни антени, обикновенно с yagi и panel антени -- най-вече за експерименти. Иначи си седи с една 7дБм омни.

 

Виж за антените си прав ;) а това са прости рефлектори които си показал на снимките.. има други по-добри насочени антени

за 2.4Ghz - bi-quad и double bi-quad

 

Е, аз знам какви антени има :) дал съм бюджетни опции хората да си повишат сигнала и обхвата на "ВиФи"-то :rolleyes: - без да се изръсват. Иначе продават и готоври canten-и, но и те са скъпички :pirate

Link to comment
Share on other sites

Аз личноако ще подменям рутер някой ден, по-скоро бих си взел един микротик рутерборд GB750 или нещо такова, за 110 лв някъде, и отделно един

Не бих ти препоръчал този вариант. Занимавал съм се с wireless-и през които се прекарва много трафик на големи разстояние. Най - добрият вариант е с компютър с инсталиран на него Mikrotik. Routerboard-ите не могат да издържат толкова трафик колкото една машина с P4. Добрите карти също са задължителни.

Link to comment
Share on other sites

Не бих ти препоръчал този вариант. Занимавал съм се с wireless-и през които се прекарва много трафик на големи разстояние. Най - добрият вариант е с компютър с инсталиран на него Mikrotik. Routerboard-ите не могат да издържат толкова трафик колкото една машина с P4. Добрите карти също са задължителни.

 

Това е съвсем различно положение. Nstreme протокола който предполагам си използвал е доста така да се каже cpu intensive. И е нормално PC-то да се справя по-добре.

Като става въпрос за soho рутер обаче тези RB от 750 серията са перфектни. По нищо не отстъпват на някое малко Cisco например.

Link to comment
Share on other sites

Е, зехме да се повтаряме, аз казах, че за близко разстояние няма смисъл от големи мощности. А ТХ и на рутера и на картата за мен са най-важните - наред с антените.

 

 

802.11n стандарта чрез МИМО оправя не толкова отражанеията колкото deadspot-овете в затворените помещения.

 

Това го приемам до някъде, с условности.

 

Картата, за която ме питаш няма модел. ODM-а е правин от корейска компания с 3T3R чип на Ralink. Общо взето е мостра и не мога да говоря много за нея. Windows-ките драйвери са дървени, под линукс ръчно я оставям на не повече 300-400mW, повече то това няма смисъл. Ползвам я с различни антени, обикновенно с yagi и panel антени -- най-вече за експерименти. Иначи си седи с една 7дБм омни.

 

 

 

Това RT3883/3593 ли е ? новичък е. Интересно какво експериментираш , каква е картата? mini-pci/e ?;) тая мощност ми се вижда :blink: ... пък и 800... XR2 e едва 600mW

 

 

Всичко над 100mW за вкъщи е безсмислено.

 

 

802.11n стандарта чрез МИМО оправя не толкова отражанеията колкото deadspot-овете в затворените помещения.

 

По-скоро е до чипсет ако поддържа beamforming. А откъм receive частта си имат други благини срещу шум и отражения.

Edited by pavlan
Link to comment
Share on other sites

Не бих ти препоръчал този вариант. Занимавал съм се с wireless-и през които се прекарва много трафик на големи разстояние. Най - добрият вариант е с компютър с инсталиран на него Mikrotik. Routerboard-ите не могат да издържат толкова трафик колкото една машина с P4. Добрите карти също са задължителни.

 

Толкова трафик колкото може да му даде доставчика като гледам издържат :) При мен със 750G успявам да копирам между 2 машини с около 100 мбита през него и в същото време жена ми да смуче торенти и да браузва... От гигабитовия вариант аз поне нямам грам оплакване нито съм забелязал нещо да е бавен нета... Говоря за домашна употреба с 2-3 компютъра не да се прави мрежа с 50 машини...

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

От толкова плява, не мога да отсея информацията.

 

Някой може ли да ми каже как им е Телевизията, защото мисля да махам изцяло ДСС и да пусна за 41лв телевизия от Coolbox на двата телевизора?

 

Пакета им с програми как е? Качеството? Прекъсвания?

 

Защото в друга тема, някой обсъждаше липсата на телевизия Европа от програмния пакет обявен на сайта, но някой друг написа, че в момента я гледал.

Link to comment
Share on other sites

От толкова плява, не мога да отсея информацията.

Пакета им с програми как е? Качеството? Прекъсвания?

Във форума на Cooolbox има доста по-конкретна информация.

А тук можеш да се запознаеш с интерфейса за управление и пълната програмна схема.

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да ми каже как им е Телевизията, защото мисля да махам изцяло ДСС и да пусна за 41лв телевизия от Coolbox на двата телевизора?

 

За телевизията имам една единствена забележка - трябва да се ползва техния box който е с отделно дистанционно и поради тоя факт и понеже ми е по-удобно с дистанционното на самия телевизор гледаме повече другата.

 

Жалко че няма conax-подобна карта за телевизора иначе щеше да е идеално.

Link to comment
Share on other sites

От толкова плява, не мога да отсея информацията.

 

Някой може ли да ми каже как им е Телевизията, защото мисля да махам изцяло ДСС и да пусна за 41лв телевизия от Coolbox на двата телевизора?

 

Пакета им с програми как е? Качеството? Прекъсвания?

 

Защото в друга тема, някой обсъждаше липсата на телевизия Европа от програмния пакет обявен на сайта, но някой друг написа, че в момента я гледал.

Аз съм доволен от телевизията.Прекъсвания няма, има леки забивания, за по секунда - две, на 3-4 определени програми.Тв Европа я има.Има общо 85 канала.Качеството е доста добро.Ако кажеш, кои определни програми те интересуват, мога да ти кажа дали ги има.

Link to comment
Share on other sites

От толкова плява, не мога да отсея информацията.

 

Някой може ли да ми каже как им е Телевизията, защото мисля да махам изцяло ДСС и да пусна за 41лв телевизия от Coolbox на двата телевизора?

 

Пакета им с програми как е? Качеството? Прекъсвания?

 

Защото в друга тема, някой обсъждаше липсата на телевизия Европа от програмния пакет обявен на сайта, но някой друг написа, че в момента я гледал.

В сравнение с другите оператори в Пловдив, определено е най-добра. Понеже съм ползвал и ДСС и Евроком и имам база за сравнение.

Единствения недостатък който отчитам е липсата на NG Wild. Писах им и по форуми и говорих с тях, но явно нещо им пречи да я излъчват. вчера ми казаха, че водят някакви нови преговори за ТВ+ и още някои други, но ще видим.

Link to comment
Share on other sites

Явно ще се прекарва тройния пакет.

 

А телефона някой ползва ли го? Някакви прекъсвания и проблеми има ли? Може ли да се ползва собствен телефонен апарат или трябва да ползвам техен?

 

Че смятам да прекарам само телефон на баба ми и ще е малко трудно отстраняването на евентуални проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Телефон ти си слагаш, какъвто искаш. Свързва се с нормален кабел. Не би трябвало да имаш проблеми с прекъсвания и заглъхване. Слагат вече такива устройства, при които не се получават проблемите, за които може да си чел някъде. Говори се нормално.

Link to comment
Share on other sites

Някой има ли проблем с дата.бг ??

 

http://search.data.bg/ready/73c03fb980b7cd98463a08dba6beab14/043%29%20Yes%20-%20Owner%20Of%20A%20Lonely%20Heart%20%5BJanuary%201984%5D.mp3

 

Връзката беше прекъсната
Връзката със сървъра беше прекъсната по време на зареждане на страницата.

      
   * Сайтът може да е временно недостъпен или твърде зает. Опитайте пак след малко.
      
   * Ако не можете да заредите коя да е страница, проверете хардуера на компютъра.
      
   * Ако компютърът или мрежата са зад защитна стена или прокси, проверете дали на Firefox е разрешен достъпът до Интернет.
      

Edited by TRIBALERO
Link to comment
Share on other sites

Тъй като не разбирам много, искам да попитам, доколко е достоверен спийдтеста, който доста често даваме за пример?

При мен почти постоянно ми показва това. 2564792K.jpg

Link to comment
Share on other sites

Защо да го правя, тази скорост ниска ли е???

За безжичната ти връзка е нормална. Въпросът ти беше за това, доколко е достоверен спийдтестът. Ако имаш съмнения изобщо за връзката си, провери първо без рутер и директно кабелът в ланката. Ако нямаш такива притеснения, просто си ползвай интернета. Скоростта може да се влияе от всички устройства след входа при теб.

Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...