Jump to content
BulForum.com

БТК / Виваком ADSL


Recommended Posts

И защо се вкарваме сега в такъв диалог? Имаш ли нещо данни по този въпрос дали е на печалба или на загуба? И какво означава печалба за едни, и какво за други? За едни печалба може да е нищо под няколко милиарда, за други нищо под няколко милиона, или под няколко стотин хиляди, може и десетки. Точно тези които се препродават за не знам вече колко пъти перат пари и източват здраво. АйТиДи имат и друг бизнес нали? И за частните си абонати я карат с леки стъпки. Явно така ги устройва. Утре БТК ще ги продадат за пореден път и как може да бъдеш сигурен на къде ще тръгнат и какво ще променят. Всеки има своята политика на разбиране и развитие. При БТК изглежда е: наливай абонати - продавай, наливай абонати - продавай, наливай абонати - продавай. И отделно никой не те притеснява за договори.

Edited by sharkbg
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 981
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Е, той Рейнджъра от едно време има претенциите да е капацитет, помня как се караше и с Ангел Гаров във форума му, дори му регна irc канал в негова чест :D

Senior Sysadmin в AT&T, нека пък да поназнавайм малко по темата. Гаров го ебавах като бях на 16, а той не можеше да си сетне шейпърите като хората. Още ли се опитва да кешва нета на бившите warez машини, и си мисли, че за да играеш в батъл нет трябва да си откраднал кий от заличката му ? :) . И ако трябва да сме честни, в лабовете ни тук в Бърно които ползваме за тестове сигурно има повече мрежово оборудване от колкото Гаров, пък и повечето пишещи тук, е виждал през живота си . ;) Наистина ли искате да си говорим сериозно за мрежи?

 

 

@mobo мерси за инфото, интересни са ми по принцип, че догодина договора с мегалан на наще свършва и като гледам какви цени се опитват да искат за 100-те мегабита, май по-добре се мине на бизнес 100 мегабитовата тарифа на БТК, поне е симетрична, а за скоростите съм убеден, че си ги държат. А ако наистина слагат мениджъбъл суиочове, а не домашни такива за 10 лв, значи не би трябвало да има забивания :))

 

@djadomraz -> Покритието им не е мръднало поне осезаемо спрямо една година назад, или поне на пръв поглед в гугъл мапс изглежда същото.

 

@куулбокс фенбойс - нз за какво устройване става дума, 100те им мегабита струват някакви си 25 лв на месец. Та wtf ?!?

Честно, отдавна не съм гледал цени на медия конвертори, или sftp-та, особено пък на noname такива, ноо хубав суич с много оптични портове, умножен по много такива суичи е сериозна инвестиция. 24 влакнестите оптики и те ли са стотинки? Защото примерно за Тракия ти трябва по една такава на вход, за ниските блокове. Дори най-евтините и незащитени* оптики, като умножиш по много входове и блокове и сумата става сериозна. В Кичука е същото или в центъра, където вече са инвестирали. Плюс много километри оптика. Добавяме факта, че такова окабеляване наистина е една сериозна инвестиция. Защото нямаш избор, трябва да докараш всичките 24 влакна до всеки вход за да пуснеш услугата. А дали и кога ще ти се закачи и 1 клиент от входа е съвсем друга тема. Инфраструктурата е платена. Да, готино е, но нужно ли е ? Работи разбира се, но и нета в квартирата ми работи, а е FTTB според мен и за 2 години вече не е спрял нито веднъж поради авария. 2-3 спирания е имало за профилактика, като преди всяко от тях съм получавал по 3 предупредителни мейла с ясно обявени часове. Клиентите на Гаров също са доволни, а те до последно пускаха лан по стълбовете и пак си имаше хора на които нета им просто работеше, нали ?

 

Не, FTTH не е иновативно, FTTB се ползваше от руснаците точно в онези години когато бях на 16, китайците още тогава опъваха FTTH и пускаха нет и тв по него. И още тогава исках FTTH от евроком, но тогава оптиките не бяха толкова евтини, и цената която идваше за да ми опънат километър и кусур до вкъщи беше прекалено висока. Но искаха да го правят като хората.

 

И някой някъде да е казал, че FTTH е нещо лошо от техническа гледна точка? Дали ще усетите разлика м/у FTTH и FTTB с добре изградена вътрешна медна инфраструктура с правилното оборудване - едва ли. За структурно окабеляване се ползва мед в общият случай. Та това и описаното горе води до заключението, че това което правят куулбокс е излишна изцепка.

 

За да съм сигурен, че ще разберете значението на изцепка - готино е да караш ферари, още по-готино е да караш ферари облицовано със златни плочки. Но второто си е изцепка :)

Дали ми пука дали куулбокс печелят или не - не ми, 0 fucks given. :)

 

*Ползването на такива в шахти е лоша инвестиция. За шахти се ползват бронирани и пълни с отрови за гризачи и т.н... Все пак е инвестиция и е добре да остане за дълго, а от години всичко трябва да е скрито в шахтите. Съответно тези оптики струват доста повече.

 

Хайде да си приказваме за БТК ? :))) А аз ще се въздържам от странични профи коментари за другите доставчици, че да не подскачат фенбойс :))

 

П.С. : Еби му **** става дума за някакъв домашен нет, що изобщо се връзвам да се обяснявам, и то с хора за които настройката на домашното рутерче е геройство. апф

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

Не, не искаме да говорим за мрежи, а за чехкините и техните големи възможности. :D

 

Извинявай, ако съм засегнал личността ти, сетих се с умиление за онези години и затова направих лека ретроспекция с нотка на сарказъм, но неоснователно.

 

 

За да не съм тотален оф-топик....за мен оптиката на БТК в Пловдив, е още едно доказателство, че място под слънцето има за всички, особено за тези, които предлагат качествена услуга. Тракия според мен никога няма да влезе в плановото разширение на Кулбокс, именно поради факта, че там вършеят БТК и Мегалан. Колкото до разширението на БТК - чувам, че съвсем скоро ще покрият северната част на Кичука, така, че става интересно със сигурност.

Link to comment
Share on other sites

Да, за суич с оптичен порт става дума. Huawei, но му забравих модела. Имах книжки някъде и ако се разтърся, ще намеря. Ако не, мога направо да снимам. И да с влакната теглят и захранване.

 

UTP-то е отвратително. Няма нужда да се заголва - просто дърпаш и всичко излиза. Това, че работят тези метражи, не означава, че работят качествено. Масата клиенти нямат и понятие от загуби, таймреспонси и за тях да им зареди пощата за 1 мин., не е никакъв проблем, още повече, ако преди това са били на ADSL. Да пускат UTP-та и да не махат медните кабели граничи с малоумние. Така и така теглят - теглят 24-ки /примерно/ на вход и са готови... Но не, в тази компания са полуидиоти /да не кажа цялата истина/, както ви писах с колко чифта е захранен търговски комплекс, като такива примери, мога да пиша до откат.

Просторите на Кулбокс - какво да ги коментираме... Не са по-различни от тези на Visio, Гаров или който и да е LAN доставчик. Чакам с нетърпение момента, в който ще минат и ще окастрят всички кабели.

Дано DCC скоро си оправят бакиите /което надали ще стане де/, та Булсатком да се задействат, защото са в трепетно очакване. Имат договор с единия дингил за шахтите и оптичен нет, като където е пуснато, са доволни.

Никак не съм фен на Мегалан/Ментел, но те за момента са най-културни в трасетата. Имам предвид прекарването на услугата, а не самата услуга и цените.

Link to comment
Share on other sites

какво пък толкова се захванахте с тези 24ки. а нагоре? 48/72/144/288/620? там цената на влакното не играе в цената на кабела, а?

в момента тази мрежа на БТК е твърде добре резервирана и доста лесно може да се преобразува в FTTH стига клиента да е убеден че си струва да плати двойна или тройна цена.

почват с 144ка, от които заемат в две направления до 24 влакна, които се носят нататък по 48-ци и тук-там някоя 24ка, която присъства по проект, но невинаги я имат като доставка. накрая дропчетата са с 4 влакна от които 2 са активни. реално пред блок или група от 2-3 съседни блока винаги стига поне 24ка.

на вход/адрес дори да имат един-двама пациенти винаги могат да сменят дропчето и да навържат нагоре собствено влакно.

Link to comment
Share on other sites

Да, винаги могат, но защо трябва да се правят двойни работи и да се поддържат две мрежи, като в същото време се чудят откъде да прекарат втората, поради пълните гофри на слаботоковата?

Link to comment
Share on other sites

 

@djadomraz -> Покритието им не е мръднало поне осезаемо спрямо една година назад, или поне на пръв поглед в гугъл мапс изглежда същото.

 

 

Когато бях пред дилема към кой доставчик да примина (N3 || Coolbox) първоначално бях решил да се включа към готините кутии. Тогава ми казаха, че в моя район все още нямат покритие (по онова време имаха покритие на около 300 метра от мен), но да съм напишел молба за включване и като дойдели щели да ми се обадят. Така вече 4 години ги "чакам" да се обадят и да минат тея 300метраlaughing1.gif

Link to comment
Share on other sites

Всеки, включително и ти играем ролята на фенбойс :) Той ги започна тези размисли относно 24-ките. Всеки оператор сам решава каква мрежа ще изгражда. За 25 лева офертата беше с телефон, изваден заради многото мрънкалници или бяха подведени. Офертата им за 30 лева е с телефон и телевизия. Където имате възможност изберете Кулбокс или Н3. Казаха ви го хората много пъти. Но крайният избор си е изцяло ваш.

Edited by sharkbg
Link to comment
Share on other sites

 

 

И някой някъде да е казал, че FTTH е нещо лошо от техническа гледна точка? Дали ще усетите разлика м/у FTTH и FTTB с добре изградена вътрешна медна инфраструктура с правилното оборудване - едва ли. За структурно окабеляване се ползва мед в общият случай. Та това и описаното горе води до заключението, че това което правят куулбокс е излишна изцепка.

 

 

 

П.С. : Еби му **** става дума за някакъв домашен нет, що изобщо се връзвам да се обяснявам, и то с хора за които настройката на домашното рутерче е геройство. апф

 

Разликата е че C.b. слагат една сплайс касета на вход и от там теглят клиентско влакно и го закачат на най-близкия access switch. Съответно няма активно оборудване на вход и ако имат само 2-3 клиенти не им е проблем да ги пуснат. Схвана ли разликата в инвестицията? Къде е изцепката тук и какво каза за GPON и не довърши ?

 

Като чета че на 16 си спорил с Гаров по форумите г.н. Senior , мисля че доста неща се изясняват и резултата отива в /dev/null :) :D

 

А домашното рутерче с кеф си го настройвам :)

Link to comment
Share on other sites

Хайде да те улесня, блока на наще е със 7 или 8 входа по 24 апартамента.

Смятай колко влакна са нужни ако се пуска point to point fiber, FTTB, или gpon от типа point to multipoint :) А колко стават ако трябва да се пусне оптика само на квадратчето от съседни блокчета, 10-на блока са ?:))

Да добавим факта, че кулбокс прехвърлят улици с пач кабели, както и ги коват и пускат по фасадите на сгради / от н-ти етаж до първи :) / .

А какъв е проблема с активното оборудване ? Така или иначе го има и от другата страна на оптиката :))

 

Всъщност и сам си го написал - включват 2-3 клиента, а останалите влакна остават тъмни :)) 3 от 24, 100 от 620 например :))

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

И какво те бърка теб това? Какво го бърка клиента че си има чисто влакно точка точка и другите не се използват. Факт е че предлагат по-добрата технология. Доставчикът е избрал този вариант и работи по него в полза и на клиента. С кое не си съгласен? Че не се хвърлят на сляпо във всички градове и села ли?

Link to comment
Share on other sites

Аз викам да ви кажа едно любезно STFU, тъй като явно сте забравили в коя тема пишете. Спрете се или пък ако висе чопли темата Мрежи, има други места за тая работа. Благодаря предварително за разбирането.

Link to comment
Share on other sites

Хайде да те улесня, блока на наще е със 7 или 8 входа по 24 апартамента.

Смятай колко влакна са нужни ако се пуска point to point fiber, FTTB, или gpon от типа point to multipoint :) А колко стават ако трябва да се пусне оптика само на квадратчето от съседни блокчета, 10-на блока са ?:))

Да добавим факта, че кулбокс прехвърлят улици с пач кабели, както и ги коват и пускат по фасадите на сгради / от н-ти етаж до първи :) / .

А какъв е проблема с активното оборудване ? Така или иначе го има и от другата страна на оптиката :))

 

Всъщност и сам си го написал - включват 2-3 клиента, а останалите влакна остават тъмни :)) 3 от 24, 100 от 620 например :))

 

Кой е този доставчик който идва и пуска всички 7-8 входа * 24 ???

Дефинирай ми - p2p fiber и GPON който НЕ е p2mp :D

 

Тази материя работил ли си я някога ? :)

Link to comment
Share on other sites

Кой е този доставчик който идва и пуска всички 7-8 входа * 24 ???

И да не пуснат последните оптики до всеки вход, трябва да имат достатъчно влакна в района, че евентуално да захранят всичко :) Това е и единственият смисъл да се прави такава инфраструктура и инвестиция. Иначе става двойна смешка, защото се стига до ситуация в която може да се наложи да дублират пуснати вече оптики = двойна работа и загубено време. :) . Градят инфраструктура, предполагам, че я градят правилно :)

При условие, че чак сега схвана, че говорим, че е изцепка и излишно скъпо заради безбройните неизползвани влакна които остават, мисля че е съвсем в реда на нещата да обяснявам всичко подробно. Знам ли те какво ти говори gbit passive optical network :)

Да, работил съм я ;)

Плюс, че съм надничал в куулбокс касетите поставени на входовете и така по спомени си бяха с пълният брой влакна ... :)

 

@Raptor - sorry, спирам спама :)

 

П.С. оказа се, че все пак имам машина на бизнес тарифата с 50 мегабита от БТК, кажете какво да пусна като тестчета :)

 

edited

@sharkbg - мен лично ме вълнува това http://www.vivacom.bg/bg/business/prices_and_services/internet_svyrzanost_/fiber_net_optichen_internet_/vivacom_fiber_net_biz_100 , постнатото от теб не ми стига :)

Разбира се, че ще наричам, проблем ?

А на вас двамата с павлан какъв ви е проблема, че го пиша ? Нещо интересите ви ли нарушавам ? Кажете си ако е така, няма лошо. :)

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

И кой ще се навие на тази оферта http://www.vivacom.bg/bg/residential/prices_and_services/internet_svyrzanost/fiber_net_optichen_internet/vivacom_fiber_net_50 ? Карай си каруцата и остави кой каквато иска мрежа да изгражда. Изцекпа ще нарича, ах че. И за какво оптично покритие, като няма оптика до дома. БТК да си опишат реално какво им представлява мрежата. Споделена оптика, и то оптика до вашата изба.

Edited by sharkbg
Link to comment
Share on other sites

В Пловдив никой, обаче ако знаеш как са луднали във Варна. Там единствения нормален нет е не БТК/Виваком. Всички други са гола вода и Виваком са на особена почит там. Лятото от тук имаше командирован екип за включвания във Варна. Освен това, Виваком гонят клиенти с пакетни услуги, които като се комбинират, цената става донякъде поносима за повечето градове, изключая Пловдив. Тук сме разглезен и за около 25-30лв. има варианти за ТВ с нет, че някъде и с телефон.

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Защото тиквите подизпълнители, които са "захранили" блока, вместо да сложат 2 медии, както трябва да се реализира или поне медията да е на някой среден етаж, те я пернали в избата, а там проводимост по гофрите има, ама друг път. Та са излиза отвън, после обратно вътре и оттам докато идат до машината на клиента - 118м. Работи, но ако бях аз, щях да откажа монтажа и щях да наритам малоумниците, които са захранили блока. Техниците на Алкател-Лусент, които в момента включват, нямат вина, но и те се дразнят, когато трябва да правят такива гимнастики.

 

Тиквите подизпълнители нямаме никаква вина,в случая са виновни тиквите проектанти.А медията си я слагат точно Алкателци.

Link to comment
Share on other sites

По правило в такъв блок трябва да има или две медии или медията, ако е една да е на среден етаж?

Как така проектанта си прави свободни съчинения?

Другата тъпотия, за която разбрах е пак в Тракия в блок 43 или 47, където телефонното табло е на партера, защото избите били ад, обаче пак този, който е окабелявал е решил да я прасне медията точно в избите. И оттам изненада, пак никаква проходимост по слаботоковата и за да се захрани кой да е абонат, се вади отвън, по задната страна на блока и после влиза през стълбището. Просто перфектно решение... което в комбинация със "качественото" UTP, гарантира услугата точно за едно лято, защото напече ли го яко слънцето, това UTP отива по дяволите. Да не говорим, че някой "доброжелател", може да го реже през ден, защото просто виси.

 

Не се засягай, но съм убеден, че по-голямата част от подизпълнителите работят през пръсти, защото толкова им плащат сигурно.

 

Друг куриоз - мързелив подизпълнител, със сигурност не от Алкател пуска клиенти, обаче решава да не тегли ново UTP, а да цепи вече пуснато до следващия етаж... До тук става ясно, че е мързелив. Оттам - другият поизпълнител, който преди това е пускал UTP-то до горния етаж и който явно е некадърник от класа, се оказва, че е кримпнал кабела както му дойде на ум. След това вторият "умник", без да си направи труда да провери поне как е кримпнато, вече уточнихме, че той е мързелив, реже RJ45, отделя кафява и синя двойка и кримпва втората букса. Да, ама не - отива горе, услугата не пали, но казва на клиентите, че:"Ще тръгне до 1 час, подписвайте", тъй като клиента не е наясно как са нещата, а и не е длъжен, защото той плаща и чака услуга и го боли нещото, че някой го мързи, а друг е некадърен, той подписва. Обаче... Изненада - услуга йок. И, за да е още по-забавно услугата и на първия клиент спира, като това става на 30.12.2012г. И я познай кога и двамата са с нормална услуга - 5.01.2013г.

И затова са виновни само подизпълнителите. Точно дъртите бетекайци, сега Алкателци, си спазват всичко и работят много съвестно, за разлика от подизпълнителите.

Link to comment
Share on other sites

Позволи ми да не се съглася с теб.Единствените,които включват клиенти и съответно си дърпат и ФТП са Алкателци.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Картата им не гледай. До миналата седмица имаха само зад РУМ Родопи и там включваха абонати.

Тези, които копаят из Кючука, включително и на Петър Динеков са Вивакомци. Понеже им е толкова акъла, се налага да положат нови тръби/мрежа, защото в старите няма място. Та копането е от Виваком и ще има включвания най-рано април. За парите си, услугата им не е лоша, но не е и кой знае какво. По-добре развито е IPTV-то им от това на Кулбокс, но само толкова. Съдържание на канали като на всеки друг оператор, нищо интересно. Гледах им услугата в Тракия, при техен служител - за мен средна хубост. Нета лети, в сравнение с ADSL и така.

 

@FIXXXER - не само Алкателци извършват монтажи. И други фирми пускат UTP за ТВ и нет.

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Всъщност проверката на картата беше провокирана от това, че поне от седмица доста шахти бяха оградени от жълти ленти с надпис БТК- оптичен кабел. Това в района на читалище Хр. Ботев. От лентите се сетих че и тези господа настъпват. Иначе си прав за подбора на канали - нищо особено, но пък таймшифт функцията е добро попадение. Заформя се батъл с Булсата, които също претендират за iptv услуга от май, но с техния "оптичен" интернет ме съмнява да са конкуренция.

Link to comment
Share on other sites

Булсатком наистина пускат оптики и ще има оптичен нет и IPTV, но кога не е ясно. Засега ясното е, че Гологанов е разрешил на Булсатком да пуска по втората тръба на DCC оптики, както от Булсатком това и правят. Обаче мрежата е на Кирев и нищо чудно, тези оптики да изчезнат и Булсатком да се върнат в първи клас...

Другото - Нет 1 скоро трябва да започват да включват абонати в Пловдив или поне така се носи мълвата. Интересното е, че не съм видял някой да окабелява, а може и да съм пропуснал. При Нет 1 - цифровата е свободна и това им е един голяяям плюс. Пакетът им не е лош, цената също беше сносна. Не ми се рови да гледам в момента, но последно като гледах беше така. При положение, че с една такса, ще можеш да гледаш на колкото искаш телевизори цифрова, като няма да трепериш, че утре ще заключат каналите или ще се остане без сигнал, определно си е голям плюс. От края на месеца на пазара излиза и нов сателитен оператор, който не е ясно изобщо дали ще го бъде, но пак нов играч...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...