Jump to content
BulForum.com

БТК / Виваком ADSL


Recommended Posts

Имат само в малка част до РУМ Родопи, надали някой от тук им е абонат.

Общо са около 15-20 абоната в онзи район и то главно такива, които се прехвърлят от ADSL.

 

 

Благодаря ви за инфото.....!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 981
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ако започнеш да използваш оптиката им, пиши някой ред.

 

Здравейте,

 

Ползвам оптика на Виваком от 2 дни и засега всичко е ок. Аз и преди бях много доволен от тях (ADSL), но ми трябваше повече ъплоуд скорост. А тя в момента е 30 Mbps! (при даунлоуд 20). Не съм работил преди никога на такава скорост и определено е много приятно. Огромни файлове се изпращат за секунди, Скайп работи много по-добре, когато се обаждам на мобилни телефони. Въобще идеално е.

 

А имам и IPTV. Та и това чудо засега ми се вижда ок. Има разни интересни екстри - паузиране на предаването, запис и други. Може да се гледа и YouTube на телевизора (както и Vbox).

 

В Тракия съм.

 

Поздрави,

Г.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

 

Ползвам оптика на Виваком от 2 дни и засега всичко е ок. Аз и преди бях много доволен от тях (ADSL), но ми трябваше повече ъплоуд скорост. А тя в момента е 30 Mbps! (при даунлоуд 20). Не съм работил преди никога на такава скорост и определено е много приятно. Огромни файлове се изпращат за секунди, Скайп работи много по-добре, когато се обаждам на мобилни телефони. Въобще идеално е.

 

А имам и IPTV. Та и това чудо засега ми се вижда ок. Има разни интересни екстри - паузиране на предаването, запис и други. Може да се гледа и YouTube на телевизора (както и Vbox).

 

В Тракия съм.

 

Поздрави,

Г.

 

Каква ти е пакетната цена за промо периода и каква след това? Имат гадни уловчици, обикновено.

Пусни два, три теста, ако щеш и през speedtest.net към български и чужди сървъри, но директно закачен на кабел, а не през Wi-Fi.

Link to comment
Share on other sites

30mpbs до къде?

 

е, до Пловдив... Но пробвах и към разни сървъри наслуки из чужбина (Дъблин, Ереван) и скоростта си е прилична. Даун 10-12 Mbps и Ъп над 25 Mbps. Сега пробвах и с Париж и там си е 20/30, както е за България. Със Щатите са малко по-ниски скоростите, но пък аз пробвах с някакви сървъри из пустините на Аризона..:-) Използвах speedtest.net

 

Въобще, колкото и да са относителни тези скорости, е пак 10-20 пъти по-бързо (ъплоуд) отколкото ми беше с АДСЛ-а. За сваляне няма чак такава огромна разлика (само 2 пъти), но дали нещо ще го сваля за 10 мин или за 5, не е толкова важно за мен.

 

Каква ти е пакетната цена за промо периода и каква след това? Имат гадни уловчици, обикновено.

Пусни два, три теста, ако щеш и през speedtest.net към български и чужди сървъри, но директно закачен на кабел, а не през Wi-Fi.

 

Здравей,

 

Пакетната цена за целия 12 месечен договор е 19.35 лв - IPTV (40 канала) + FeberNet (20 Mbps) + мобилен. До някой януари май е тази промоция, после става 25,80 лв.

Директно закачен съм с кабел. Някъде по-горе дадох още 2-3 примера за скорости.

 

-- Г.

Link to comment
Share on other sites

Това сигурно ли е? Не е ли до дома оптиката?

 

FTTB

 

Не виждам да има голяма разлика за теб дали медийният конвертор е с 20-30 метра по-близо до теб а лан кабела с толкова по-къс (или дълъг).

Link to comment
Share on other sites

Това сигурно ли е? Не е ли до дома оптиката?

 

Да, сигурно е. В избата оптичен суич и оттам по UTP, което е отврат или поне това, което използваха в онзи момент, беше ад. Ако имаш старо FTP и ще се включваш, ги накарай да ти пуснат по него - техниците няма да откажат. Интернет услугата им е добра, доколкото ми е известно.

Link to comment
Share on other sites

Да, сигурно е. В избата оптичен суич и оттам по UTP, което е отврат или поне това, което използваха в онзи момент, беше ад. Ако имаш старо FTP и ще се включваш, ги накарай да ти пуснат по него - техниците няма да откажат. Интернет услугата им е добра, доколкото ми е известно.

суича не е оптичен, а просто има медиен конвертор на ъплинк порта. оптичния суич е съвсем друга машина, която даже физиците още не са измислили, иначе вече да правехме петабитови мрежи.

иначе да, FTTB проекта е с оптика само до кутия в мазето на входа/къщата, като даже настояват по възможност кутиите да са на първия етаж, само дето собствениците обикновено не са много навити. разстоянието по оптика от най-близката агрегираща точка до кутийката е макс 700 м и имат съвсем приличен запас откъм затихване. разстоянието по UTP от кутийката до абоната по проект го дават в изцяло собствени ПВЦ кабелни канали и да е максимум 60 метра.

Паралелно в момента се разработва GPON проект с използване на сплитери и с асиметрична връзка (по-бавен ъплинк), но не знам дали някъде в страната въобще са го реализирали.

Пловдив ще бъде покрит целия до края на годината. В момента се вихрят в централна градска част и в Кичука. Имат готови клъстери в Тракия между Хлебозавода и Мебелна къща.

Link to comment
Share on other sites

Да, не е оптичен суич, а медия с LAN портове. Моя грешка, не съм се изразил правилно и изобщо не съм прочел какво съм написал, преди да поустна, че бързах нещо.

GPON имат в центъра на Варна и трябва да има в централните части на София, но за там не съм 100% сигурен, дали е пуснато.

Като цяло супер тъпо изпълнение, особено с това евтино UTP, с което работят. Дали са им максимум 100 метра, че могат да пускат с него, а скоро има и пуснато 120 метра и работи. Изпълнението мисля, че беше в 141 или 142 блок в Тракия. Защото тиквите подизпълнители, които са "захранили" блока, вместо да сложат 2 медии, както трябва да се реализира или поне медията да е на някой среден етаж, те я пернали в избата, а там проводимост по гофрите има, ама друг път. Та са излиза отвън, после обратно вътре и оттам докато идат до машината на клиента - 118м. Работи, но ако бях аз, щях да откажа монтажа и щях да наритам малоумниците, които са захранили блока. Техниците на Алкател-Лусент, които в момента включват, нямат вина, но и те се дразнят, когато трябва да правят такива гимнастики. Иначе са станали като квартална LAN-ка...

 

И забележи колко е тъп целия замисъл - няма да изпразнят гофрите и да пуснат влакнo до всеки абонат, като вътре слагат медии и АТА за телефон, а сега се поддържат две трасета - едно за интернет и второ, медно, за телефонна услуга.

 

Иначе медиите на Huawei изглеждат не лошо и са с централно захранване, което до някъде е добре, но от друга страна пак е тъпо - хабят ресурс, вместо да напраскат влакна и да си сложат всички жичкаджийски доставчици в малкия джоб. Ама на тая фирма затова им е такова дереждето - там на отговорните постове са олита до един, ама до един и се взимат едно "стратегически" решения, като това да захранят целия, забележи целия Retail Park, още по време на строителството с 10 чифтов кабел за телефон - сещай се дали тези 10 чифта са стигнали и за 1/4 от обектите там...

 

@Дедо - голяма разлика откъм сигурност има дали медията е при теб или в избата. За карък ще им иде я медия, я захранването в събота вечерта и се сещаш до понеделник, че нет няма да имаш, докато ако е захранване, а и не само - при теб си е и си го сменяш. Какво става, ако изпатка централно захранване от наводнена шахта - сещаш се кога ще се подмени и пак колко време ще си без услуга. Да, сигурно вероятността да се случи е 1 на милион, но пак им е тъпа идеята, а на тъпа идея, каквото и да им е изпълнението - пак си остава тъпа.

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Влакно до всеки абонат става с GPON, но да се теглят отделни влакна от Х локейшън е безумие.

Това на coolbox си беше изцепка от класа. Не коментираме и въздушките които пускаха, на места летящи пачове, или качени оптики по стълбовете ...

Питанка - за суич с оптичен порт ли говорим ?

Как го пускат това централно захранване? С оптиката теглят и токов кабел ?

UTP-то щом кара на 118 метра значи не е никак лошо като усукване и материал, извън стандарта е от 90 метра + 2х 5 метра пач, но това се преживява, особено ако и работи като хората.

Иначе знам, че баща ми имат в офиса и някаква оптика на 50 мегабита от бтк, точно по тези програми и бяха доволни, мисля че имам машина закачена точно на нея, но трябва да питам, и ако е така ще пусна разни тестчета.

Link to comment
Share on other sites

Оптика до всеки абонат е чудесно нещо, но когато е директно влакно от дейта центъра, като на кулбокс - адски скъпо и безсмислено удоволствие. И си личи, че им идва нанагорно, покритието не им е мръднало от камара време

Но хайде да си приказваме за БТК

 

Още една питанка за суича - manageable ли е ?

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

Влакно до всеки абонат става с GPON, но да се теглят отделни влакна от Х локейшън е безумие.

Това на coolbox си беше изцепка от класа. Не коментираме и въздушките които пускаха, на места летящи пачове, или качени оптики по стълбовете ...

Питанка - за суич с оптичен порт ли говорим ?

Как го пускат това централно захранване? С оптиката теглят и токов кабел ?

UTP-то щом кара на 118 метра значи не е никак лошо като усукване и материал, извън стандарта е от 90 метра + 2х 5 метра пач, но това се преживява, особено ако и работи като хората.

Иначе знам, че баща ми имат в офиса и някаква оптика на 50 мегабита от бтк, точно по тези програми и бяха доволни, мисля че имам машина закачена точно на нея, но трябва да питам, и ако е така ще пусна разни тестчета.

 

И твоето компетентно мнение е изцепка от класа, но какво от това.

Запознат ли си че мрежата на кулбокс Работи? Имаш ли си идея и защо това безумие работи ?

Писани са N-брой сравнения и статии по темата PON vs. Active Ethernet и повечето са единодушни кое е по-добрата арх....

Или ти знаеш по-добре ? в който случай си добре дошъл да ни убедиш с технически аргументи.

Link to comment
Share on other sites

Не знам теб какво те засяга това, че било скъпо. Избрали са възможно по-добрата технолия и работят по нея. Безмислено удоволствие? Защо? Дай да се върнем във втори век, искаш ли? Който го устройва ги използва, който не пише глупости. Да наречеш това иновативно и добро предложение "изцепка от класа" и "безумие" не знам как да го определя. Глупост може би.

 

Навсякъде ли в града е оптика до дома или само до мазетата? За БТК.

Edited by sharkbg
Link to comment
Share on other sites

захранването на БТК си върви по всички абонатни кабели от третичната мрежа по вграден чифт медни проводници във всеки кабел - обикновено многожилни. включително и дроп-кабелите до самите кутийки по входовете от муфата на блока.

токозахранващото устройство се разполага в агрегиращите шкафчета - по едно на клъстер от около 40-50 кутийки (до 100). всяко шкафче си е със собствено външно ел захравнане от ЕВНи и мисля че даже е с резервация за поне 4 часа, колкото е времето за отстраняване на повреда на австрийците. другата архитектура е със захранване от най-близкото АТЦ, или базова станция на Виваком, а в шкафчетата остават само управляемите суичове и оптичните разпределители. суичовете в кутийките май и те са управляеми.

познавам колегите работили по клъстерите в Тракия. предстои ми да се запозная с тези в центъра.

 

оптиката на кулбокс не е тема за обсъждане тук.архитекткурата е твърде скъпа за броя абонати,които имат.

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

Е, той Рейнджъра от едно време има претенциите да е капацитет, помня как се караше и с Ангел Гаров във форума му, дори му регна irc канал в негова чест :D

Link to comment
Share on other sites

оптиката на кулбокс не е тема за обсъждане тук.архитекткурата е твърде скъпа за броя абонати,които имат.
А за броя абонати, които БТК имат каква е? Не знам защо говорите от името на който и да е доставчик. Всеки сам преценя каква технология ще използва и дали ще е в интерес и на клиентите си или само в интерес на собствениците си. Edited by sharkbg
Link to comment
Share on other sites

А за броя абонати, които БТК имат каква е? Не знам защо говорите от името на който и да е доставчик. Всеки сам преценя каква технология ще използва и дали ще е в интерес и на клиентите си или само в интерес на собствениците си.

 

Я кажи, ако собственика не може да си избие инвестицията следващите 10 години след като свършат парите които първоначално е вложил какво ще прави? Вариант А - остава с това което има и работи с това, което има ако парите за поддръжка са по-малко от месечните разходи, а ако поддръжката е по-скъпа направо затваря бизнеса - тъй и тъй е на загуба (или го продава на друг ако успее). Вариант Б - вади нови пари от другаде и продължава в същия дух.

 

Само че всеки здравомислещ бизнесмен би спрял "дотациите" след 2рата или 3тата година - дотогава бизнеса или почва да носи печалба или се спира. Това да наливаш пари без възвращаемост е повече от малоумно... освен ако не переш пари и не ти пука колко си на загуба, понеже пачките стоят в мазето и трябва някак да се оползотворят.

 

 

PS: Kой каза че Cooolbox не били мръднали откъм покритие? Преди година-две имаха доста по-малко от сегашното. Верно Тракия още не е обхваната цялата но я погледни центъра

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

 

оптиката на кулбокс не е тема за обсъждане тук.архитекткурата е твърде скъпа за броя абонати,които имат.

 

кое е скъпо бе колега , и колко според теб са абонатите?

sfp-та по 20-30лв, медия още толкова и оптика по стотинки на метър ???

от FTTB e по-скъпо , спор няма , но не толкова много

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...