Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

Имам 1 ВъпросТче

 

От някъде дочух че от 2010-та няма да се иска съгласие от 2 родителя за да се излезне от страната, вярно ли е тва?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Абсурд.Те отговарят за правнорелевантните ти решения ;) както се иска тяхното одобрение за екскурзия в стараната като ходиш, така и това.Сега, може да е по-облекчен режима, но все пак ще има някаква основа на тяхно съгласие или разрешение.

Link to comment
Share on other sites

Абсурд.Те отговарят за правнорелевантните ти решения ;) както се иска тяхното одобрение за екскурзия в стараната като ходиш, така и това.Сега, може да е по-облекчен режима, но все пак ще има някаква основа на тяхно съгласие или разрешение.

 

Ма**а Му ....

 

А ето още 1 въпрос,

 

При положение, че 2мата родителя са разведени, и едният няма да да подпише, може ли да го принудим някак ?

Link to comment
Share on other sites

Ма**а Му ....

 

А ето още 1 въпрос,

 

При положение, че 2мата родителя са разведени, и едният няма да да подпише, може ли да го принудим някак ?

няма как да го принудите, но има начин за получаване на такова разрешение от надлежен орган - съда.това решение на съда замества решението на родителя , който не дава съгласие или не иска да даде такова. води се дело пред съда по местоживеене на молителя.

Link to comment
Share on other sites

Ако преведа книга, която не е преведена в България и я кача в интернет пространството нарушавам ли закона за авторското право?

Link to comment
Share on other sites

ЗАКОН за авторското право и сродните му права

 

Чл. 9. Авторското право върху превод или преработка принадлежи на лицето, което ги е направило, без с това да се накърняват правата на автора на оригиналното произведение. Това не лишава други лица от правото да правят самостоятелно свой превод или своя преработка на същото произведение.

Link to comment
Share on other sites

Обърни се към Комисията за защита на потребителите 032 /631 778 , те са коректни и готини. Преди да се обадиш на Комисията може да се обадиш на твоя продавач с въпрос дали доброволно ще ти върне парите или ще ти направи замяна на стоката или иска Комисията да го направи :punk

Успех и няма да има се даваш !!!

 

Hasta la victoria siempre.

E. Che Gevara

Върнаха климатика, но повредата си стои - на студеното време не може да качи 21 градуса и да се изключи, апък и сега вече и не размразява защото от него не капе вода.И сега какво се прави.Само да не се налага да го взимат пак за един месец...

Link to comment
Share on other sites

Върнаха климатика, но повредата си стои - на студеното време не може да качи 21 градуса и да се изключи, апък и сега вече и не размразява защото от него не капе вода.И сега какво се прави.Само да не се налага да го взимат пак за един месец...

 

При три еднакви повреди в срока на гаранцията са длъжни да ви го сменят с нов. Според мен наистина е редно да поискате подмяна и сега, а най-добре е да занимаете момците от КЗП, те ще ви помогнат най-добре.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Имам един казус, типично по български. Мисля да подавам жалба за лека телесна повреда срещу лице. В нощта на инцидента, полицаите взеха моите и на лицето показания, както и всичките данни от личните ни карти. Както и на свидетели. Подадох жалбата, но ми казаха да предоставя трите имена и адреса на лицето, а аз знам само малко име и фамилия. При положение, че в полицията ги има, как мога да се добера до тях? Някой може ли да ме посъветва?

Link to comment
Share on other sites

Казаха, че може и да не е нужно за стартиране на делото, а като се изискват показанията от полицията, там ще го пише.

 

Няма ли някакъв начин? Това е доста нелепо.

 

Като отидох в деловодството да си взема номера на делото, жената ме пита за име и фамилия. И после ме пита "[името] XX или [името] YY?".

 

Където [името] е името и фамилията, а XX и YY са години на раждане. Явно имат някаква база данни.

Link to comment
Share on other sites

Като отидох в деловодството да си взема номера на делото, жената ме пита за име и фамилия. И после ме пита "[името] XX или [името] YY?".

 

какво дело има, че си му търсил номера? н.о.х.д, ч.х.д?

ти граждански ищец в процеса ли се явяваш?

Link to comment
Share on other sites

Хипотетичен случай:

Лош чичко Х хваща три деца А, Б и В и им казва, че само две от тях ще оцелеят. Те сами трябва да решат кой ще умре и съответно получават два пистолета. Дете А е в много лошо здравословно състояние и деца Б и В решават да го гътнат - така или иначе ще умре скоро. Но докато заговорничат, дете А гръмва дете Б. Тъй като условието е изпълнено, лош чичко Х пуска дете А и дете В да си ходят. Впоследствие те разказват всичко на полицията.

Въпросът ми е - при тези обстоятелства дете А носи ли някаква наказателна отговорност?

Link to comment
Share on other sites

Естествено, тя ще бъде намалена от обстоятелства около извършеното, но ще понесе отговорност.И защо питаш въобще.Въпроса ти си е за "нестандартни въпроси".Ако е реален случай ок ама е от любопитсво( теоритично ) си е баш за там.Все пак хората отговарящи тук времето им е парички( моето е прекалено ниска сума пък и до днес - буквално - не ми пречи да отговарям в общи линии ).

 

Лицето А не може да попадне под хипотезата на "неизбежната самозащита".Заговарянето срещу него, не води автоматично до този състав.Заплашилия лицата и неговите действия също.

 

________________________________________________

 

Не ти отговарям подробно и много сериозно, просто защото за това си има други хора. ;) Дано случката да е теоритична само :)

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

:)

Прощавай, не се бях замислил за финансова обвързаност с хората, пишещи в тази тема. Ако ми пратиш банковата си сметка, ще ти преведа сумата за няколкото минути, които съм ти отнел.

Случаят е от един филм. Стана ми интересно какви биха били правните последствия в реална ситуация. Затова и писах в тема със заглавие "Право".

Link to comment
Share on other sites

Еми да, де.Хубаво е темата да е за хора на които наистина им трябва информация, защото са на зор или искат още едно независимо мнение - пак подчертавам по-общичко.Иначе не си помня iban -а на сметка :)

 

Щом ти е интересен този случай потърси инфо за убият студент в Студентски пред дискотеката( заради когото имаше протести и т.н. ) и виж дали има осъдителна присъда за убийство - защото както добре знаем това е деяние за което не може солидарно да бъде носена вина...Та, интересно виждане имаше там цялата журн. гилдия.Щели да съдят в затвори да пращат...сега си мълчат....

 

И все пак мисля, че е за нестандартни въпроси( любопитки така да ги наречем ).Лек ден.

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

Хипотетичен случай:

Лош чичко Х хваща три деца А, Б и В и им казва, че само две от тях ще оцелеят. Те сами трябва да решат кой ще умре и съответно получават два пистолета. Дете А е в много лошо здравословно състояние и деца Б и В решават да го гътнат - така или иначе ще умре скоро. Но докато заговорничат, дете А гръмва дете Б. Тъй като условието е изпълнено, лош чичко Х пуска дете А и дете В да си ходят. Впоследствие те разказват всичко на полицията.

Въпросът ми е - при тези обстоятелства дете А носи ли някаква наказателна отговорност?

В този случай фактическата обстановка не е изяснена докрай и не може да се даде категоричен отговор. Не е ясно колко годишни са децата. Според българския Наказателен кодекс наказателноотговорни са лицата, които са навършили 14 години. Малолетните лица не носят наказателна отговорност. Непълнолетните носят, само ако психиатрична експертиза докаже, че към момента на извършване на престъпното деяние са разбирали свойството и значението на извършеното и са могли да ръководят постъпките си.

Също така не е ясно какви са били конкретните действия на 'лошия чичко'. По какъв начин е принудил децата, те как са реагирали на тази принуда, чувствали ли са се застрашени. Също така е важно и къде се е развивало действието - отвлечени ли са били някъде децата или случката се е развила, докато са си играели на детската площадка, примерно зад блока. Хипотезите са доста имам предвид.

При всички положения чичкото е извършил престъпление/престъпления, но по-важно е какво може да се докаже, разбира се.

Link to comment
Share on other sites

Миналата година паркирах неправилно в зелена зона. Вдигнаха ми колата, впоследствие ми съставиха акт, платих си глобата и си тръгнах с убеждението, че всичко е ок.

Днес получих писмо от Столична община с наказателно постановление за глоба от 500 лв. Проверих закона, който посочват като основание, и се оказа, че наистина има такова наказание при паркиране в зелена зона. Въпросите ми в случая са:

1. В наказателното постановление е допусната грешка при изписването на регистрационния номер на колата - вместо РВ са написали РБ. Мога ли да се захвана за тази грешка и да обжалвам?

2. Такива постановления имат давност 3 години, след което не могат да ме барнат за това нарушение. Ако реша да си трая, какви може да са последствията?

Link to comment
Share on other sites

Миналата година паркирах неправилно в зелена зона. Вдигнаха ми колата, впоследствие ми съставиха акт, платих си глобата и си тръгнах с убеждението, че всичко е ок.

Днес получих писмо от Столична община с наказателно постановление за глоба от 500 лв. Проверих закона, който посочват като основание, и се оказа, че наистина има такова наказание при паркиране в зелена зона. Въпросите ми в случая са:

1. В наказателното постановление е допусната грешка при изписването на регистрационния номер на колата - вместо РВ са написали РБ. Мога ли да се захвана за тази грешка и да обжалвам?

2. Такива постановления имат давност 3 години, след което не могат да ме барнат за това нарушение. Ако реша да си трая, какви може да са последствията?

Как точно си плати акт-а? Ако е било по банков път може да се изрови нещо от архива.

Link to comment
Share on other sites

Миналата година паркирах неправилно в зелена зона. Вдигнаха ми колата, впоследствие ми съставиха акт, платих си глобата и си тръгнах с убеждението, че всичко е ок.

Днес получих писмо от Столична община с наказателно постановление за глоба от 500 лв. Проверих закона, който посочват като основание, и се оказа, че наистина има такова наказание при паркиране в зелена зона. Въпросите ми в случая са:

1. В наказателното постановление е допусната грешка при изписването на регистрационния номер на колата - вместо РВ са написали РБ. Мога ли да се захвана за тази грешка и да обжалвам?

2. Такива постановления имат давност 3 години, след което не могат да ме барнат за това нарушение. Ако реша да си трая, какви може да са последствията?

 

Н А Р Е Д Б А

 

за организация на движението на

територията на Столична община

 

 

(Приета с решение № 332 по Протокол № 48 от 19.05.2005 г.;

изм. с Решение № 3 по Протокол № 67 от 12.01.2006 г.; доп. с Решение № 515 по Протокол № 83 от 13.07.2006 г; доп. и изм. с Решение № 709 по Протокол № 88 от 28.09.2006 г.; доп. и изм. с Решение № 250 по Протокол № 105 от 12.04.2007 г.; доп. и изм. с Решение № 364 по Протокол № 107 от 26.04.2007 г.; доп. и изм. с Решение № 502 по Протокол № 110 от 31.05.2007 г.; доп. и изм. с Решение № 645 по Протокол № 113 от 12.07.2007 г.; доп. с Решение № 82 по Протокол № 7 от 28.02.2008; доп. и изм. с Решение № 301 по Протокол № 14 от 12.06.2008; доп. с Решение № 378 по Протокол 16 от 10.07.2008; изм. и доп. с Решение № 460 по Протокол № 17 от 24.07.2008; изм. и доп. с Решение № 630 по Протокол № 23 от 23.10.2008, чието прилагане е спряно с Решение № 153 по Протокол № 35 от 12.03.2009; доп. с Решение № 152 по Протокол № 35 от 12.03.2009)

 

Патриша, в другата тема не видях подробностите... Подозирам, че тази цифра може да е наложена след последното допълнение. Ако се установи подобно положение не би трябвало да ти искат този размер, а предишния. Това разбира се е хипотетично, но трябва да се види текста на решение 152 все пак.

 

Винаги може да си затраеш три години (макар че аз мисля че са пет), но през този период не трябва да имаш никакви други глоби. Хванат ли те за нещо друго, автоматично ще платиш и това. Освен това ти казваш "платих си глобата" - за чий чеп те търсят за друга тогава? По закон не може да има две наказания за едно и също нарушение. Я го сканирай това НП да го видим. Също така и акта - там е описана ситуацията. Казусът е много интересен - специалистите прависти тук е добре да помогнат с мнение.

 

Чл.65. /1/За спиране, престой, паркиране и/или преминаване на ППС през паркове, градини и зелени площи на извършителите се налагат глоби в размер 500 /петстотин/ лева.

 

На такова място ли си бил паркирал наистина?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...