Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

А ти що кинозаснемаш като пишеш за 100 лева?Ще се направи оценка и толкова.

 

Иначе правилно те насочват, че безвъзмездните дарения не са за предпочитане тъй като не се ползваш после с абсолютната защита на собственик ;) при евентуално атакуване на паравата ти от 3-ти лица.

 

___________________________

 

Много бързаш.Човека сам ще си каже дали му е скъпа.Има оценки и оценки на имоти и много добре го знаеш ;)

 

Момчето (то не знам дали е момче, де) пише, че имат договорка за замяна реално.Дяловете на лелята в едно жилище срещу други жилища или нещо от сорта.Това е много лесно да се опише в договорче и въобще да не се занимава с доброволни безвъзмездни или продажба.Понеже обаче си има завършили юристи, които си изкарват парите с тая работа е най-добре да се отиде до кантората на кой да е юрист (така е приказаката, въпреки, че не става въпрос за нищо сложно) и да се оформят нещата - първо оценка на всички имоти и части от тях, после писменно съгласие на страните с тях и приемане условията на прехвърляне и т.н.

 

На потребителя не му е сложна ситуацята и най-чисто ще стане ако се опишат в договор подробно за да се блокира възможността за разни устни недоразбраници в лелята и после - "Въпреки, че имах уговорка с тя бях заблудена и ощетена" ;)

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

А ти що кинозаснемаш като пишеш за 100 лева?Ще се направи оценка и толкова.

 

Именно де. Нарочно преувеличих с примера. В този момент се вижда, че опцията покупко-продажба е скъпа ;)

Link to comment
Share on other sites

И за да съм коректен към потребителя видях, че всичко им е изрядно - поне според поста му.Имат скици, имат оценки.Колебание може да има единствено от вашия роднина, за това съвета ми е да минете през адвокат - вероятно ще ви бъде определен хонорар в/у материалния интерес или по стандартизираните минимални адвокатски вънзаграждения, но може и да е по-висок.Консултацията е препоръчителна преди започване изготвяне на докуменитите при адвокат да не ви обяви "цифра" - т.е. да си надцени хонорара.Възможно и директно при нотариус да се мине, там също има бланкетни форми на документите, но при евентуално недоброжелателно поведение на вашата роднина може да се бъде пропуснат някой аспект от сделката - дали ще е прехвърляне, покупка или замяна - която няма да е съществена за нотариуса, но в последствие решаваща за вашият интерес.

 

Успех във начинанията ви и в конкретния ви казус.

Link to comment
Share on other sites

Ти си по-наясно с детайлите по процедурите, но аз просто исках да кажа, че ако имаме идеални условия между прехвърлящите доброволната делба се явява най-евтин вариант, след това дарението. Така поне беше. Покупко-продажбата е най-сигурния вариант, но излиза солено по такси и данъци. Поправи ме ако греша.

Link to comment
Share on other sites

Доброволната делба не помага в случая на потребителя.Установени са вече частите от имоти на наследниците, както и стойността и границите им (поне така упоменава той).Въпроса е как частите на единия наследни да преминат във собственост на родителите на потребителя, като той бъде компенсиран с друг имот собственост на последните.

 

Дарението е най-лесния, но не гарантиращ пълни права способ (безвъзмездно).Още повече ще са нужни две дарения, 1-ния наследник към родителите и родителите към наследника - тук възникава въпроса за последователността на изповядване на сделките, както и доброжелателността.Нищо не пречи след като се задоволи материалния интер (изповяда сделката) на едната страна, то тя да откаже да подпише пред нотариус сделката относно своя собствен имот и да постави в неприятно положение родителите на потребителя.

 

Покупко-продажбата също не е задължително удачна в случая, имайки предвид факта, че не са ни известни данъчните оценки - и по точно стойността на имотите.Отново два договора за продажба ще има и пак ще имаме не само хипотезата с отказ след изповядване и заплащане цената на единия да се пристъпи къ изповядван на другия, а също и факта, че явно потребителя и родителите му не желаят да има излишни разходи - т.е. цената на единия имот почти сигурно е различна от другия и ще се наложи доплащане, което само по себе си вече е още един компонент на сделката, а няма да има чист трансфер на едни и същи суми.

 

Личното ми мнение поради горното е, че е добре да се оформи като замяна сделката - както следва с приложени по нея скици, оценки на имотите и т.н.По този начин дори при разлика в цената или площа на имотите ако съответната страна чията собственост е имота, който е по-голям не изиска заплащане и се съгласи със замяната, то прехвърлянето на вещни права е безпроблемно - а в последствие всеки от собствениците се ползва с пълните си права за защита на имота си от претенции на 3-ти лица.

Link to comment
Share on other sites

...тук възникава въпроса за последователността на изповядване на сделките, както и доброжелателността.Нищо не пречи след като се задоволи материалния интер (изповяда сделката) на едната страна, то тя да откаже да подпише пред нотариус сделката относно своя собствен имот и да постави в неприятно положение родителите на потребителя.

Добре де...при такъв казус, ако има подобни съмнения...не е ли възможно и двете "операции" да бъдат извършени в един и същи ден, по едно и също време, при един и същ нотариус, като това също може да бъде указано в анекс или в самия договор... :confused

Link to comment
Share on other sites

То, че е възможно възможно е...аз само посочвам как е най-лесно и кои са на пръв поглед недостатъците.Дори да фигурира като анекс...прехвърляш си имота на другото лице, то си излиза от нотариалната кантора и си тръгва.Трябва после да атакуваш придобитото от него право на собственост по съдебен път, да се разправяш, да харчиш пари ;) не е много практично.Това е ако лицето е недоброжелателно естествено.

Link to comment
Share on other sites

Въпроса е:

1. Как частите на единия наследник да преминат във собственост на родителите на потребителя, като той бъде компенсиран с друг имот собственост на последните.

 

2.Дядо ми също си е собственик,то на негово име е всичко и той трябва да прехвърли в случая на моите родители всичките си части и е съгласен ,но има условие за право на ползване на 1-я апартамент до смиртта му.

 

 

Най-добре да се изготвят документите и да се подпишат наведнъж с 1 отиване.

 

Дан.оценка на имотите е както следва:

 

1.36 999лв

2.17 807лв

3.21 205лв

Номерата са както съм ги описал 1-ия ми пост

Мерси на отзовалите се.Разбрах за заменка на имот на леля с майка по въпрос 1,но по въпрос 2 кой е начина.

 

За покупко продажба нотариус е поискал 2100лв..Разбрах че това е най-сигурен и скъп начин,а дали заменката ще е и с колко по евтина,а сигурността при нея как е защитена ли е от бъдещи претенции на роднини....Но засега лицата са добронамерени засега-постигнали са разбирателство

Edited by miki
Link to comment
Share on other sites

Би било твърде самонадеяно и некоректно да ти отговоря на конкретно зададени въпроси.Прочети още веднъж отговора ми от горе и обмисли консултация с юрист.

(аз не съм завършил - все още - юрист)

Успех.

Link to comment
Share on other sites

Мерси за отговорите...нещата клонят към покупко продажба,но въпроса е отворен все още....

Да ,може би ще се иде на консултация,но е добре човек да вземе поне 2 мнения по въпроса.

Edited by miki
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте,ще упомена за съвета на юрист,може би по който ще се извърши процедурата,та ако на някой му се наложи подобна сделка- да насоча...

Ще бъдат 2 сделки..

1.Заменка-на имот 3 с частите от имот 1 и 2..както пише по горе ..(казаха че заменката била с тежест на покупко-продажба)

2.Дарение(или покупко продажба) на частите на дядо ми от имот 1,2 към мойте родители..още се двоумят за сделката ...

 

дали е така подчертания текст..??

Edited by miki
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Някой може ли да ми каже, каква е вероятността тъжителят по частно дело за лека телесна повреда, да плати на обвиняемият разходите по делото? И също, при какъв изход от делото ще стане това?

Link to comment
Share on other sites

Има ли наредба или споменато ли е в закон, че собствениците на кучета в жилищен блок, трябва да заплащат месечна такса към блока, за това, че гледат куче.

Не говоря за таксата към общината - за нея знам, че има такава.

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да ми каже, каква е вероятността тъжителят по частно дело за лека телесна повреда, да плати на обвиняемият разходите по делото? И също, при какъв изход от делото ще стане това?

 

Да кажат с точност правистите, но мисля че без да заведе допълнителен иск, обвиняемият нищо не може да получи дори и да спечели делото. Освен това ако не бъркам делото се води от Държавата срещу обвиняемия като нарушител на закона. Вече ако тъжителят е завел иск за неимуществени щети може евентуално да получи някакво обезщетение. При лека телесна обаче наказанието беше смешно (освен ако не е променено), така че общо взето не си струва занимавка ако обвиняемият е оправдан. Освен това би следвало да си търси компенсация за тези разходи от Държавата...

 

Има ли наредба или споменато ли е в закон, че собствениците на кучета в жилищен блок, трябва да заплащат месечна такса към блока, за това, че гледат куче.

Не говоря за таксата към общината - за нея знам, че има такава.

 

Не съм чувал никога за подобно нещо... За животните е достатъчно да имат съответен паспорт, като за кучетата има и някои допълнителни изисквания по отношение на безопасност.

Link to comment
Share on other sites

А някой може ли да ми каже докъде се простира леката телесна повреда? Само синини и без счупвания и пукания на кости и без разместване на стави? Или се бъркам?

Link to comment
Share on other sites

Не съм чувал никога за подобно нещо... За животните е достатъчно да имат съответен паспорт, като за кучетата има и някои допълнителни изисквания по отношение на безопасност.

Излезе, че в новия закон за общите части/етажна собственост или там както го водят, за всяко домашно животно, което се извежда навън, се дължи такса като за 1 живущ в блока.

Примерно в нашия блок се събират пари за асансьор, ток, чистачка. Като месечните разходи се делят на живущите в блока. Сега излиза, че и кучетата трябва да се броят.

Link to comment
Share on other sites

А някой разучил ли е новата продцедура за упр. съвет и органи на етажната собственост и аджеба трябва ли да се извести някой орган за това кое е лицето "управител" или кои са лицата съставляващи "управителен съвет"?

 

http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135614516

 

За мен това е пълна глупост, но :) в България живеем (имам предвид сложността на описаното, не наличието му).

 

Предишния МС е излязъл и с примерен правилник > http://www.mrrb.government.bg/download.php...mlhbGl8MzM3MA== за управлението на ет. собственост, който мисля, че не е лоша бланкетна форма.

 

_________________

 

Сега като прочетох до край и си отговорих.

 

В районната администрация (кметство) се поддържа регистър в който трябва да се отиде с протокола, списък на собствениците + нотариално заверени образци от подписите на лицата, представляващи сдружението.

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

А някой разучил ли е новата продцедура за упр. съвет и органи на етажната собственост и аджеба трябва ли да се извести някой орган за това кое е лицето "управител" или кои са лицата съставляващи "управителен съвет"?

 

http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135614516

 

За мен това е пълна глупост, но :) в България живеем (имам предвид сложността на описаното, не наличието му).

 

Предишния МС е излязъл и с примерен правилник > http://www.mrrb.government.bg/download.php...mlhbGl8MzM3MA== за управлението на ет. собственост, който мисля, че не е лоша бланкетна форма.

 

_________________

 

Сега като прочетох до край и си отговорих.

 

В районната администрация (кметство) се поддържа регистър в който трябва да се отиде с протокола, списък на собствениците + нотариално заверени образци от подписите на лицата, представляващи сдружението.

Попълва се книга на собственика. Ние тази седмица ще правим събрание на блока, за да се попълват. Иначе ако нямате домоуправител, трябва да си изберете. Попълва се и протокол и се предав ав кметството. На нас тракийския кмет заедно с юрист-консулта проведе събирания, на които обясняваха какво трябва да се прави.

Обаче в тая книга на собственика нещата ми изглеждат леко объркани. Не виждам точно какво трябва да се пише, ако живея в апартамент, който не е мой, но и не плащам наем. Все се споменават собственици, плащания, ала бала.

Link to comment
Share on other sites

А някой може ли да ми каже докъде се простира леката телесна повреда? Само синини и без счупвания и пукания на кости и без разместване на стави? Или се бъркам?

 

карам по спомени, от времето когато и аз се интересувах и разпитвах. запомнил следното:

лека - физически увреждания без трайни последствия за пострадалия. интересното е че добре наместен и зарастнал кокал не е трайно последствие, щото се води напълно излекуван, а ако е някой с дублирана функция от други такива, например ребро, въобще не го и помислят да го местят към средна. в леките влизат всякакви леки удари, шамари и подобни действия, за които може да бъде доказано че ен са целяли увреждането на пострадалия, а по-скоро е случайно. например 50-60 плитки дупки от джобно ножче в седалищния мускул (истински случай) са лека телесна повреда , защото няма жизненоважни органи в тази област и всичко зараства. извършителите бяха осъдени за дребно хулиганств ито условно - по вестниците преди време го срещнах.

 

средна - физически увреждания с трайни последствия за пострадалия - измествания на стави. счупвания на кокали, които не могат да зараснат правилно. кокали, които нямат дублиращи елементи - бедрена кост (ако пък е лявата там има една много сериозна артерия, за която има пряка опасност от скъсване и изтичае на всичката кръв за минути), мишнична кост (не съм сигурен, но май отново има опасност за артерия вляво). белези по видимите области на тялото. счупено ребро, което от своя страна продупчва белия дроб е средна, но ако застрашава сърцето - тежка. средна телесна повреда всичко, което не застрашава пряко живота на пострадалия, но ще му пречи да живее нормално. преминаването от средна в тежка телесна повреда е малко сива зона, например за сетивните органи (очи и уши), ако им е нарушена функцията, което автоматично инвалидизира пострадалия, но не застрашава живота му. някои го класифицират като средна, докато други като тежка повреда. тук някой по-опитен да добавя, на мен толкова са ми силиците.

 

тежка - всякакви наранявания на един или повече жизненоважни органи, които без пряка и спешна намеса на медицинско лице биха довели до смърт. плитките дупки от по-горе ако дори само една е в черния дроб - тежка телесна повреда + опит за убийство. сърце, артерии, мозъци, черен, белите дробове (ако са увредени и двата) и т.н. тук пък на мен ми беше много любопитен въпроса дали ако са използвани замърсени инструменти, без да бъдат засегнати жизенноважни органи, но бъде предизвикана някоя зла бактериална инфекция в организма на пострадалия, това ще е тежка телесна повреда? не получих ясен отговор, защото явно зависи кого ще защитават практикуващите прависти - пострадалия или извършителя.

 

disclaimer или декларация за безотговорност: тъй като информацията съм получавал индиректно от трети лица, то написаното от мен нямам претенции да е напълно вярно или меродавно. приемам всякакви корекции и допълнения.

 

Иначе в наказателния кодекс си пише следното:

Раздел II.Телесна повреда

 

Чл. 128. (1) Който причини другиму тежка телесна повреда се наказва с лишаване от свобода от три до десет години.

 

(2) Телесната повреда е тежка, ако е причинено: продължително разстройство на съзнанието; постоянна слепота с едното или с двете очи; постоянна глухота; загуба на речта; детеродна неспособност; обезобразяване, което причинява завинаги разстройство на речта или на сетивен орган; загуба на единия бъбрек, слезката или на крило на белия дроб; загуба или осакатяване на крак или ръка; постоянно общо разстройство на здравето, опасно за живота.

 

Чл. 129. (1) Който причини другиму средна телесна повреда, се наказва с лишаване от свобода до пет години.

 

(2) Телесната повреда е средна, ако е причинено: трайно отслабване на зрението или слуха; трайно затрудняване на речта, на движението на крайниците, снагата или врата, на функциите на половите органи без причиняване на детеродна неспособност; счупване на челюст или избиване на зъби, без които се затруднява дъвченето или говоренето; обезобразяване на лицето или на други части от тялото; постоянно разстройство на здравето, неопасно за живота, или разстройство на здравето, временно опасно за живота; наранявания, които проникват в черепната, гръдната и коремната кухина.

 

Чл. 130. (1) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Който причини другиму разстройство на здравето, извън случаите на чл. 128 и 129, се наказва за лека телесна повреда с лишаване от свобода до две години или с пробация.

 

(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., попр. - ДВ, бр. 31 от 1982 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) За лека телесна повреда, изразяваща се в причиняване на болка или страдание без разстройство на здравето, наказанието е лишаване от свобода до шест месеца или пробация, или глоба от сто до триста лева.

 

(3) Ако в случаите на предходните алинеи пострадалият е отвърнал веднага на дееца със също такава телесна повреда, съдът може да освободи и двамата от наказание.

за всеки конкретен случай решението се взима от съда след справка със съдебни лекари или други експерти.

има и такива книги ако ще са ти по-полезни.

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да ми препоръча добра и коректна адвокатска кантора която се занимава с регистрация на фирми ?

Говоря за такава кантора която да направи всичко вместо мен по простата причина че нямам време и нерви да се занимавам с цялата бюрокрация по регистрирането на фирма.

Link to comment
Share on other sites

Попълва се книга на собственика. Ние тази седмица ще правим събрание на блока, за да се попълват. Иначе ако нямате домоуправител, трябва да си изберете. Попълва се и протокол и се предав ав кметството. На нас тракийския кмет заедно с юрист-консулта проведе събирания, на които обясняваха какво трябва да се прави.

Обаче в тая книга на собственика нещата ми изглеждат леко объркани. Не виждам точно какво трябва да се пише, ако живея в апартамент, който не е мой, но и не плащам наем. Все се споменават собственици, плащания, ала бала.

 

Оле, затова ли ми вкарват оферти да ме правят домоуправител? Само това ми липсва на главата...

 

Сега чета закона, има някои глупостерии, но дотук ми харесва.

 

------------------------------------

 

Василе няма кой знае какво да се прави, а и ще си спестиш 300+ лева. Особено сега след като махнаха глупостите с 5000 лева и т.н. Аз така и не разбрах защо дадох 600 лева за пререгистрация, като само един Дружествен договор ми се видя нещо, което не бих могъл да направя сам, а съм сигурен, че адвокатката е ползвала някаква стандартна схема.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

аз съм студент и имам допълнителен доход около 100-200лв/месец от интернат (google), нямам нито трудов нито граждански договор.

този доход къде трябва да го декларирам и как да стане ?

ако знаете някоя счетоводителка(такава ли ми трябва) да ида да ми обясни

Link to comment
Share on other sites

аз съм студент и имам допълнителен доход около 100-200лв/месец от интернат (google), нямам нито трудов нито граждански договор.

този доход къде трябва да го декларирам и как да стане ?

ако знаете някоя счетоводителка(такава ли ми трябва) да ида да ми обясни

Каква е целта да декларираш този доход ? Питам от любопитство.

Link to comment
Share on other sites

Каква е целта да декларираш този доход ? Питам от любопитство.

 

 

по закон не трябва ли ?

защо мисля че трябва да му платя данък общ доход.

Изобщо не съм наясно, така си мисля, повечето познати просто си взимат парите и си свиркат, май и аз така...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...