Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

Преди 2 години, тамън се качвах на кола, 1 циганин с колело ми се хвърли пред колата. Аз не отреагирах много добре, но бащата ми хвана волана и ме дръпна. Репликата му беше: "Недей, че ако стане нещо, тряа да го утрепем и да го закопаем, иначе БЕЛЯ!"...

 

OFF/ Умен човек е баща ти ! От собствен лош опит го казвам това...... по - горното.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

в нашата мила родина съществува ли вече определението на "road rage" като състояние на достатъчно силен афект, поради който се губи собствената преценка за отговорността и последствията от действията ни?

или иначе казано ако пребия мангал на някое кръстовище, щото ясно е изразил вербално желанието си да осъществи полов контакт с майка ми и след това да я заколи, показвайки ми "големия нож" (с дължина на острието много над разрешените 16 см) и имитирайки движение с него през врата си докато ми крещи нещо за гяури през прозореца си по време на разминаването защо и на колко ще ме осъдят?. Та не може ли след това да пледирам, че съм действал в състояние на силен афект и не съм контролирал действията си, щото съм загубил преценка точно колко е нормално да го бия? А вербалната заплаха счита ли се за достатъчна провокация, за да се прибегне до неизбежна самозащита? мога ли да пледирам, че тъй като полицията/прокуратурата и съда не са си свършила работата и подобни отрепки-рецидивисти се разхождат свободно, значи съм достатъчно заплашен, че да действам при неизбежна самоотбрана?

 

я да видим кой може да решава казуси от ежедневието наум.

Афектът е изрично регламентиран в НК, а именно: Чл. 118. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) За убийство, извършено в състояние на силно раздразнение, което е предизвикано от пострадалия с насилие, с тежка обида или клевета или с друго противозаконно действие, от което са настъпили или е било възможно да настъпят тежки последици за виновния или негови ближни, наказанието е: в случаите на чл. 115 - лишаване от свобода от една до осем години, а в случаите на чл. 116 точки 1 - 6 - лишаване от свобода от три до десет години.

И да допълня, че има идентичен смекчаващ отговорността състав и за причиняване на телесна повреда в НК.

Edited by sincity
Link to comment
Share on other sites

не е нужно да те съди жертвата, когато за деянието се търси наказателна отговорност. държавата образува дело срещу теб и води следствието.

 

Мобо това къде го видя да се случи??? Ако жертвата не подаде жалба в полицията никой никого ни ще съди, ни ще наказва. Знам от личен опит. Такова чудо за първи път от тебе чувам! Това, което описваш е вярно, но СЛЕД като жертвата сезира съответните органи.

Link to comment
Share on other sites

Мобо това къде го видя да се случи??? Ако жертвата не подаде жалба в полицията никой никого ни ще съди, ни ще наказва. Знам от личен опит. Такова чудо за първи път от тебе чувам! Това, което описваш е вярно, но СЛЕД като жертвата сезира съответните органи.

жертвата подава жалба ако желае, но не е задължително, изпълнителната власт може да си се самосезира при тежки престъпления.

следствието се води от името на държавата и след завършването му ако деянието квалифицирано като подлежащо на наказателна отговорност се завежда дело от името на държавата срещу нарушителя. тогава жертвата може да бъде конституирана като ищец по същото дело ако съда го допусне, в противен случай може да заведе собствено гражданско дело срещу извършителя. аз пък по този ред съм осъдил застраховател.

 

а пък от тебе само чувам, че е нужно при тежки престъпления някой нещо да каже на изпълнителната власт за да се задвижи. убийствата се разследват само ако жертвата подаде оплакване ли? замисли се малко какво приказваш. това че не се спазват законите в страната ни не означава, че те не съществуват.

Link to comment
Share on other sites

Хайде да ми обясниш как по-точно аз ще пребия някой (не намесвай тук убийства), той няма да се оплаче в полицията и после ще има следствие срещу мене. Много държа да го направиш.

Link to comment
Share on other sites

Излишно е да спорите двамата по тази тема. В Наказателния кодекс ясно са регламентирани престъпленията, производствата по които се образуват по тъжба на пострадалия:)

Edited by sincity
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Все още законната самозащита кажи-речи не съществува. Баща ми има късо оръжие и самите полицаи поясниха, че ако застреляш някой крадец в двора или къщата си това не те прави по-малко убиец от нормалното. Разбира се надлежно споменаха, че е необходимо просто преди да изстине да се поодраскаш с някоя отвертка и да му я мушнеш в ръката - тогава си out in the clear както се казва.

 

Имам спомен че имаше нещо относно моментното състояние, но това да го кажат подробно тези, които учиха и завършиха право. Някои се броят вече и адвокати май :bgrin: Те познават по-добре законовите определения (или поне би трябвало).

Ако застреляш някой, който те е нападнал с отвертка, превишаваш границите на неизбежната самоотбрана и ще те осъдят като едното нищо. Изобщо да убиеш някого при каквито и да са обстоятелства, после трудно излизаш чист. По-скоро трябва да го раниш тежко, така че да го обездвижиш по време на нападението и то с оръжие, сходно или по-малко опасно.

Link to comment
Share on other sites

Отверката забита на подходящиТЕ места, е не е по-малко опасна и смъртоносна от огнестрелно оръжие. Защо да си превишавам границите?

Link to comment
Share on other sites

Няма нужда да спорите момчета, както казах това са думи на самите криминалисти, щом те го казаха, аз лично няма какво да дискутирам повече.

 

Между другото с една отвертка малко по-ловък, бърз и сръчен човек може да нанесе много повече поражения, отколкото човек с пистолет в ръцете.

 

Между другото какви са границите на неизбежната самоотбрана? Кой ги определя? Отвертката влиза в зона хладно оръжие да припомня.

Link to comment
Share on other sites

Определя ги законът и съдебната практика.

 

Като ги определят закона и съдебната практика (което е пределно ясно, едва ли медицината ще ги определи) дай да видим какво е определението. И въобще има ли точно формулирано такова?

Link to comment
Share on other sites

ами според ал.(4) на тук цитирания член 12. аз винаги мога да бъда достатъчно уплашен и/или смутен и да превишавам пределите на неизбежна самоотбрана.

иначе конкретния ми въпрос може би има по-медицински вид, тъй като предполагам експерти(медици) могат да определят кога човек е достатъчно ядосан(вследствие на уплаха или смущение, естествено) за да не осъзнава ясно последствията от действията си....

та от първоначално споменатия от мен казус да прпдължим леко. ако го оставя да ми остърже ламарините на колата, мога ли да реша че е извършил нападение върху мен, като е използвал като оръжие управялваното от него МПС и да се смутя достатъчно, че да прибегна до неизбежна самоотбрана резултираща в средни до тежки телесни повреди срещу нарушителя? кой определя впоследствия и как по дяволите степента на уплаха и смущение?!

Link to comment
Share on other sites

ако го оставя да ми остърже ламарините на колата, мога ли да реша че е извършил нападение върху мен, като е използвал като оръжие управялваното от него МПС и да се смутя достатъчно, че да прибегна до неизбежна самоотбрана резултираща в средни до тежки телесни повреди срещу нарушителя? кой определя впоследствия и как по дяволите степента на уплаха и смущение?!

Ще кажеш, че си се смутил от този акт на нападение срещу теб, в опит да те сгази в собсвтената ти кола и си се защититл.

Или че си бил временно афектиран, защото ти влияят такива неща - някой психолог го подписва и ..

Link to comment
Share on other sites

(3) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Няма превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище.

 

Шъ ли рече това, че можеш да правиш колкото и каквото можеш и знаеш, ако завариш или усетиш, че някой ти влиза в къщата?

Link to comment
Share on other sites

" проникване с насилие или с взлом в жилище." и доказването му е ключа към баракат в случая ;)

 

Моя въпрос е съвсем друг.Харесал съм с и едно автомобилче ама гледам, че е със стари номерца( белички ) и седи и не се мърда в продължение на повече от една година( хич не е ново ).Какви постъпки мога да направя за да го придобия - как да проверя дали му е плащан данък, кога последно е мин. техн. преглед, настоящ собственик, имам ли право аджеба на такова питане и къде точно трябва да го отправя?

Link to comment
Share on other sites

ами според ал.(4) на тук цитирания член 12. аз винаги мога да бъда достатъчно уплашен и/или смутен и да превишавам пределите на неизбежна самоотбрана.

иначе конкретния ми въпрос може би има по-медицински вид, тъй като предполагам експерти(медици) могат да определят кога човек е достатъчно ядосан(вследствие на уплаха или смущение, естествено) за да не осъзнава ясно последствията от действията си....

та от първоначално споменатия от мен казус да прпдължим леко. ако го оставя да ми остърже ламарините на колата, мога ли да реша че е извършил нападение върху мен, като е използвал като оръжие управялваното от него МПС и да се смутя достатъчно, че да прибегна до неизбежна самоотбрана резултираща в средни до тежки телесни повреди срещу нарушителя? кой определя впоследствия и как по дяволите степента на уплаха и смущение?!

 

Веднага ще ти дам определение по въпроса (Фродо вече стана адвокат и взе да усеща как стоят нешата в действителността :devil ) всичко е СУБЕКТИВНО. Ако платя на лицето Х, от което зависи как ще се погледне върху дадения казус, ще стане така, както ми е изгодно на мен. Ако платя на прокурора, делото много бързо ще приключи. Ако стигна до съдията - познайте накъде ща се наклони везната на Темида...

 

Не напразно убийци се измъкват редовно с ниски присъди, наркотрафиканти се изнасят с условни и прочее. Съответно селянинът У е принуден да плати голба на комшията понеже си чучнал антената на неговата ограда и онзи подал жалба...

 

Всичко в БЪЛГАРСКАТА съдебна система се развива според това кой накого колко е платил. Позанайте кой печели. Смешното е, че когато няма "вратичкки" в закона, понякога се получават такива абсурди, че свят може да ви се завие.

 

-----

 

Гледам Саркис се радва, че много бил чел... Утре-вдругиден като стане адвокат като Фродо и като види какво става в действителност на нива Районен и Окръжен съд ще го чакам да напише впечатленията си. Аз право не съм учил (освен разни основни постулати - две години в университета учихме някакви основи на правото...), това което знам е от личен опит и наблюдения... и най-вече от делата, в които съм бил страна... Затова оставям всички подробности и точни цитати и анализи на специалистите прависти във Форума :)

Link to comment
Share on other sites

Веднага ще ти дам определение по въпроса (Фродо вече стана адвокат и взе да усеща как стоят нешата в действителността :devil ) всичко е СУБЕКТИВНО. Ако платя на лицето Х, от което зависи как ще се погледне върху дадения казус, ще стане така, както ми е изгодно на мен. Ако платя на прокурора, делото много бързо ще приключи. Ако стигна до съдията - познайте накъде ща се наклони везната на Темида...

 

Не напразно убийци се измъкват редовно с ниски присъди, наркотрафиканти се изнасят с условни и прочее. Съответно селянинът У е принуден да плати голба на комшията понеже си чучнал антената на неговата ограда и онзи подал жалба...

 

Всичко в БЪЛГАРСКАТА съдебна система се развива според това кой накого колко е платил. Позанайте кой печели. Смешното е, че когато няма "вратичкки" в закона, понякога се получават такива абсурди, че свят може да ви се завие.

 

-----

 

Гледам Саркис се радва, че много бил чел... Утре-вдругиден като стане адвокат като Фродо и като види какво става в действителност на нива Районен и Окръжен съд ще го чакам да напише впечатленията си. Аз право не съм учил (освен разни основни постулати - две години в университета учихме някакви основи на правото...), това което знам е от личен опит и наблюдения... и най-вече от делата, в които съм бил страна... Затова оставям всички подробности и точни цитати и анализи на специалистите прависти във Форума :)

повишаваш ме :D

не съм адвокат, юрисконсултче съм :zzz

...но се явявам по делца вече де B)

Link to comment
Share on other sites

Моя въпрос е съвсем друг.Харесал съм с и едно автомобилче ама гледам, че е със стари номерца( белички ) и седи и не се мърда в продължение на повече от една година( хич не е ново ).Какви постъпки мога да направя за да го придобия - как да проверя дали му е плащан данък, кога последно е мин. техн. преглед, настоящ собственик, имам ли право аджеба на такова питане и къде точно трябва да го отправя?

 

Плюс още едно питане.Има ли реална възможност за отпадане на акциза върхо автомобилите от 1.01.2009г.?Питам защото ми подметнаха, че имало натиск от ЕС, че такъв акциз има само в Румъния и България и общо европ. политика по този въпрос била ясна.

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

Незнам въпроса ми дали е съвсем за тук ама ще питам:интересува ме какво е накзанието на водач на МПС,който го предостъпи на друг да шофира и двамата бъдат "заловени",ако този,който кара колата в момента няма все още книжка,а само взет изпит пред КАТ?И какво е наказанието за невзелия книжка?

Link to comment
Share on other sites

Ако аз, докато си карам колата с разрешените за града 50 км в час и на светофар блъсна пешеходец който пресича на червено(пътеката не е зебра), кой е виновен?

Мен ли ще ме изкарат виновен с "несъобразена скорост" или пешеходеца дето е в нарушение на правилника.?

Говорим за ясен бял ден, с голяма видимост, сух асфалт и без никакви дупки по пътя. Т.е пътните условия са идеални.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...