Jump to content
BulForum.com

Мезета


Recommended Posts

Довечера ще го обсъдим това... След като естествено преди това обсъдим въпроса за величините при пишките. И дано даде Господ утре да не ми е един... фрактален... ден....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 741
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Давам, чадо, давам. Мен вече ме чакат със свиня за трепане, та скоро и аз ще мога да обадя някви мезелъци.

Link to comment
Share on other sites

Хм, оказа се, че съм бил много заблуден по отношение благоприятните възможности на местния климат за "отглеждане" на яки мезета. В новогодишната вечер опитах едно страхотно изсушено филе Елена, което един приятел си прави на терасата. Според него влажността изобщо не е висока, дори напротив, била оптималната в случая, а силните ветрове през зимата, които са характерни за региона още повече благоприятстват перфектното сушене на мезето. Смятам да взема една кофа свински бонфилета и да се пробвам. Терасата ми е недостъпна за всякакви еноти и други подобни гладни зверове. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Аз съм доволен от новата къща, щото терасите са големи и защитени от гадове, като в същото време осигуряват почти перфектни условия за сушене на мръвье. Има вече малко мезелък(криво черво), ма той си седи на село.

Link to comment
Share on other sites

Ей ся тествах тазгодишните луканки....Малко в повече им е чубрицата и искат още малко съхнене, ма са медец. Особено с домашно розово...

Link to comment
Share on other sites

Ти като си такъв зарибен мръвкоокачвач, че имаш и къде - да ти накупя материали, да почерпя и да ми направиш и окачиш на твоето асансьорно малко мезета? :)

Link to comment
Share on other sites

:thumbs-up:

Трябва да кажеш какви мръвки правиш(разбрах за пилешките филенца :) ) и от какво имаш нужда - какви подправки, материали и почерпка :)

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Видене, и аз като теб ще правя брат. Днес поръчах два пакета рибица към 48-50кг половината ще е за познати и роднини, тази година наблягаме повече на филенцето, който е идвал и го е опитал, всеки вика хайде направи и на мен. Та вчера събрах заявките и се оказа че на 6 човека ще правя по една рибица и другите 6 за нас. :grin:

Edited by mladenski76
Link to comment
Share on other sites

От къде може да се купи качествена рибица и пилешки филета за сушене? Чудя се за да се завъртя из тия Попов, Новомес, Ритон или ще предложите друго?

Link to comment
Share on other sites

Рибиците са ми пристигнали, тази вечер ще мина да ги взема и утре ще се осоляват. Доста време остана сушилника празен  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Ей ги на бати убавиците, готови осолени и оцедени, току що навързани.

За тази година стига толкова, догодина живи и здрави, повече  :grin:

 

787645.jpg

 

А тук се търкалят от щастие в подправките  :rofl:

 

787646.jpg

 

Този път реших да ги направя малко по-професионално, подредени и готови за придобиване на хубава форма (купешка)

 

787647.jpg

 

 

Тук преди да кача бутилките с ракия, се поразходих хубаво така, за да помогна на тубите с първоначалното наместване.

 

 

787648.jpg

 

И тука вече придобиват желаната форма.

 

787649.jpg

 

Е, хайде наздраве, да сме живи и здрави да ги ядем и пием. А догодина пак.  :beerchug   :drunk:

Link to comment
Share on other sites

Само в едра сол, те си отпускат и става като саламура, аз ги държа така 18ч от вечерта до обяд , след това ги измивам от солта, и във вряща вода ги потапям за по 10сек. всяка те побеляват отгоре. след това като се отцедят ги овалвам в подправките и готово.

Link to comment
Share on other sites

Ето и как изглеждат вече окачени след пресоването. Този път и подправките са по различни (някой ако желае мога да му ги кажа). След една седмица ще ги пробваме да видим добри ли са, но щом малката като ги правихме и закачахме постоянно повтаряше ммммммм, как хубаво миришееее.  :grin:

 

787787.jpg

Edited by mladenski76
Link to comment
Share on other sites

Ясно, разбрах, следващите ще ги направя така (аз ги оставям за 2 дни в едра сол и не ги потапям в гореща вода) Благодаря. А подправките - интересни са ми, ако може да споделиш. Аз ползвам ронена чубрица, чер и червен пипер, чимен, малко чесън на прах. Общо взето са тези, защото част от семейството не обича много различни подправки на едно място.

Благодаря още веднъж за инфото.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...