Jump to content
BulForum.com

Мезета


Recommended Posts

Ето го и моето кулинарно творение: 034527754.jpg?r=0

034527755.jpg?r=0

Не успях да снимам процеса на приготвянето, но сега ще опиша подробно как се прави.

Продуктите които ни трябват са: 

2кг свинско месо (бут или контра филе) аз използвах второто.За препоръчване е да няма много мазно,защото по бавно съхне.

1бр. Свинско шкембе.

20гр. Кимион

20гр Черен пипер 

100гр. Сол

 

Шкембето се почиства със студена вода отвътре, като се премахват тлъстите дебели ципи.

Месото се кълца на дребни късчета. (Не се мели) 

Подправките се мелят на едро и заедно със солта се прибавят към месото.

Добре омесеното месо се завива с тензух и  се оставя да почине 48ч. през които се омесва още 5-6 пъти.

Следва пълненето, шкембето трябва да се напълни много плътно.Да не остава въздух между стените му и месото.

За целта всяка шепа месо, се притиска много добре с юмрук.

След това се шие стегнато със здрав конец. Ако шкембето е по-голямо се изрязва с ножичка. Много е важно да не остава въздух между шева и месото. 

След като вече сме зашили "стареца",го притискаме с ръце, да придобие форма на диск.(така де да е сплескан от двете страни )

Ако имате съмнение че някъде има въздух, може да продупчите мястото/местата с игличка.

Така вече готовия старец се натрива с малко сол (на шевовете може да натриете  повече сол), притиска се между две дъски и се оставя 3-4дни. Като всеки ден се обръща. (Аз лично го притискам с 10литрова туба минерална вода). 

След това се слага в плетена торбичка и се оставя да съхне на студено и проветриво място. Последните дни бяха малко влажни и го суших в специално купено за това хладилниче. като вътре съм сложил една купа ориз да абсорбира влагата. като поизсъхне след 2-3 седмици, ще го натрия с въглищен прах и пак ще го закача да съхне.

Важно е през 5-6 дни да се сваля и да се притиска за няколко часа за да не се свлича месото .


А това е втората партида: 025435175.jpg?r=0

Edited by morty
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 741
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

За трите вида месо, съм съгласен, но за шкембето.. не вярвам в телешко да стане , защото е много дебело и е на килийки вътре, съмнява ме да излезе нещо, но все пак, ако прбваш, сподели какво е станало.

Най-хубавите рецепти стават с експериментиране. :) А до колкото за дръжката.. Няма грешка :D :D

Link to comment
Share on other sites

За трите вида месо, съм съгласен, но за шкембето.. не вярвам в телешко да стане , защото е много дебело и е на килийки вътре, съмнява ме да излезе нещо, но все пак, ако прбваш, сподели какво е станало.

Най-хубавите рецепти стават с експериментиране. :) А до колкото за дръжката.. Няма грешка :D :D

 

АМИН! 

Link to comment
Share on other sites

Виденееее, лоша работа. И следващите 10-тина дни ги тават топли, при мен вече взеха да побеляват тук таме като мухал, избърсах ги и ги разточих пак, тия 2-3 дни мъгла ни е*а мамата, сега ги подредих наново и пуснах големия вентилатор да им прави течение. 

При теб как е хавата?

Link to comment
Share on other sites

Стресна ме и излетях към асансьорното. При мен няма никакви проблеми. Единстствено попрезасушаването външно, но това си е обичаен проблем при такова течение, който лесно се решава с една нощ престой в хладилника. Свалих едно тъничко парче от телешкото - отлично е, но си искат да поседят още. Тъкмо като се върна след коледа ще са станали повечето. Големите свински филета може и да ги почакам малко повече, но си струва. Вероятно между празниците ще заредя отново. Този път ги оставих да поузреят в хладилника 4-5 дни преди да ги окача - добре са нещата.... 

 

А ти дано да нямаш проблеми, че с толкова стока си направо за оплакване ако стане фал... :sad2:

 

ЕДИТ: Христо, като не можеш - недей прави. На нас не ни обяснвай как не ставало. Става и още как, но си има начини. 

Link to comment
Share on other sites

Стресна ме и излетях към асансьорното. При мен няма никакви проблеми. Единстствено попрезасушаването външно, но това си е обичаен проблем при такова течение. Свали едно тъничко парче от телешкото - отлично е, но си искат да поседят. Тъкмо като се върна след коледа ще са станали повечето. Големите свински филета може и да ги почакам малко повече, но си струва. Вероятно между празниците ще заредя отново. Този път ги оставих да поузреят в хладилника 4-5 дни преди да ги окача - добре са нещата.... 

 

А ти дано да нямаш проблеми, че с толкова стока си направо за оплакване ако стане фал... :sad2:

 

ЕДИТ: Христо, като не можеш - недей прави. На нас не ни обяснвай как не ставало. Става и още как, но си има начини. 

 

Да, ама сега като гледам през прозореца как се клатушкат от вентилатора и започвам да се успокоявам. Ако не видя промяна до 2-3 дни всичко във фризера и като му дойде времето  :laughing: Ако ли пък не, от фризера на скарата и така. Има време да стане студено, пак ще заредим, мръвки бОООл , за утре поръчах още 50 кг. свинска плешка и 30 кг телешки бут. та за в неделя да се мели и тъпче.

Пък ще чакам да отслабна, онзи ден в Мастера видях един стабилен кантар и викам на човека там, " до колко тегли кантара, а той до 450 кг." и аз му викам " е тъкмо кантар който да ме хване,  :grin: " и той вика "айде бе, че колко си, качи се да те видим", и като се качик онзи взе да преглъща очите му се оцъклиха като на стар Зил фаровете и промълви " леле 186,5 кг. не изглеждаше толкова бе човек. и аз му отговорих, "Нещата не са такива каквито винаги изглеждат"  :lol:  :bowdown:  :punk

Link to comment
Share on other sites

Не - ти сказал ТУК МЕЗЕ НЕ СТАВА ОСВЕН В КИЛЕР. Което няма нищо общо с истината. Затова казвам, че като не можеш, недей раздавай категорични мнения. 

 

Това с килера е само един от много начини. Да не говорим, че в града хората с килер не са много. Въпреки че миналия ден видях един префектен. Нещата стават чудесно дори и във вентилиран хладилник, но хамалогията е голяма, защото постоянно трябва да се въртят и пренареждат. Което си е жива досада при положение, че може човек само да ги попипа докато се клатушкат на кола и като са готови да ги сваля...  

Link to comment
Share on other sites

Половината луканки вече спят зимен сън, на тяхно място днес обесих рибиците тип филе елена. А и времето от утре се разваля точно като по поръчка. Вече няма да се притеснявам. 

Виденеее, ХА НАЗДРАВЕ, луканките и бабеците станаха точно за коледа, тъкмо за нова година ще има и филенце.

Ето ги и КРАСАВИЦИТЕ:

 

784557.jpg

Edited by mladenski76
Link to comment
Share on other sites

Браво, Младенски, моите също са свалени и тия дни зареждам нова серия. Половината ще летят за Лондон при браат ми утре. Пилешкото филе стана уникално. Поради разни критици миналата година, тази са леко безсолни, но солчица се добавя винаги. По Нова година ще хапваме с гостите. А следващата серия мисля да е по-мащабна откъм свинско, защото става просто божествено... За целта ще трябва да направя повече места за окачване в асансьорното... :laughing:  

Link to comment
Share on other sites

Ще трябва да помислиш за нещо по-разтегателно, нещо като тези сушилници

 

f17b7b3778ef94e7a1be601f76efb878.jpg

Link to comment
Share on other sites

Аа... Що не помислим за една сушилна камера? Тъкмо имам ноу-хау-то и повечето от нужните компоненти и хардуеър....

Link to comment
Share on other sites

Аа... Що не помислим за една сушилна камера? Тъкмо имам ноу-хау-то и повечето от нужните компоненти и хардуеър....

 

Е Гадо, от кога чакаме да се намесиш по въпроса, това ще е най-изгодния вариант, целогодишно сушено, нема кой да ни стигне.

Link to comment
Share on other sites

Е да, ама докато Гадо си мълчи, времето е добро и за 5 дни по-тънките парчета филенце са вече готови.

Ето малко луканка и филенце с Водка и Редбул.

ХА НАЗДРАВЕ!

 

784959.jpg

Link to comment
Share on other sites

Аа... Що не помислим за една сушилна камера? Тъкмо имам ноу-хау-то и повечето от нужните компоненти и хардуеър....

Хм, тук вече наострям уши. Няма ли да изплюеш камъчето за ноу-хау-то? :)

Link to comment
Share on other sites

То в ноу-хау-то няма нищо секретно. Проста системка за контрол на температура и влажност по елементарен алгоритъм за определен период от време. По същността си представлява термо-влаго контролер с възможност за фазово програмиране, но пък може да се направи и от два таймера, два термо контролера и един влагомер с управляващ изход. другото, което е нужно е едно плюсово агрегатиране със съд за събиране на конденза (съдът не е задължителен обаче) и за да се вържат гащите от всякъде, един елементарен, проточен парогенератор. Бая пъти съм правил климатични камери и фтасватели за студена ферментация, та отговорно мога да твърдя, че не е никаква философия.

Отвореният въпрос е - Каква, аджеба, вместимост трябва да има съоръжението, защото от това зависи почти всичко.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...