Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ми така е. Чичо ви Боб е прав - за съжаление годините когато програмисти ставаха хора на възраст, изкарани от други области където са работили свършиха. Изискванията към кадри са огромни. Вече не са специалисти в областта/материята, за която пишат програма. Работи се по поставени задания от умните глави и се коди какво им е зададено. Не може да очаквате програмиста да е специалист по всичко и да се сещя за всякакви специфични казуси, случаи и т.н.

Ей го на - миналата седмица излезе случай за една система за ресторанти - ще има записа на поръчки от delivery модул. До сега е нямало, има модул за приемане на поръчки от електронно меню на ресторанта. И излиза, че за двата вида поръчки има специфики и значение на няколко места данните, които влизат в базата да са различават. Аз трябва да пиша данни във вече разработена система, за която нямам представа за бизнес логиката. И имам нужда да разбера разликите, защото явно сега имало проблеми с новите поръчки за доставки.

На въпроса ми как се различават сега нещата, защото до сега всичко опира в края 1 клас и 1 запис и каква е бизнес логиката( за да знам къде какво се различава в данните и да видя какво има да променя, че да работят нещата) получих следното обяснение:

Quote

ситуациите са два

Продукт 1 - в заведението

Продукт 2 - Delivery

Продукт 1 в заведението си работи 1:1 като ХХХ и това, което гледаш и копираш (за писането на кода за записа на поръчки до сега, гелдах код от друго приложение, което е писано и сега няма да се използва - работеше така без проблеми до тук над 6 месеца)

Продукт 2 ползваме Продукт 1 защото всичко уж е почти готово, но с неговите си условности

  1. Да има диспечер

  2. Да работи като доставки (тоест да се вкарват адреси и т.н.)

И аз реших въобще да не се занимавам и ги оставих да се чудят. А след това излязох в отпуска.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, mIRCata said:

Няма такова нещо като "аз разбира се". Нищо не се разбира. Като не даваш точни спецификации, после ревете що ви бил тъпо измислен софтуера. Това описали, това получили. ;) И после коптенатискачите ви били криви. Ние работим по задание. На общи приказки, общо изпълнение :)


Ей затва ви браждят ушите редовно! Да не се чудоте нали... 
 

10 hours ago, mIRCata said:

Без 1000 електроники дето се скапват, щото днес е вторник. И японеца сигурно го е поддържал доста добре. И е преди да стане модерно планираното остаряване и конструиране с цел доходите да са от поддръжката. Та може точно тия да са най-коравите.


Тия приказки нейде другаде. Японците верно не ги озорват много, предимно защото на къси периоди директно ги сменят с ноеи. Нищо не се ремонтира, машините си стоят директно по полето, никой не ги прибира, затова и изглеждат вехти. В края на цикъла си има фирми, които ги прибират, обзалагам се без пари. Фермерите получават чисто нови и продължават работа. Наште и рабира се една камара други бастуни работят с прибиращите фирми и купуват от тях - вероятно на цената на скрап и малко отгоре. 
 

9 hours ago, plameni said:

++++++

:bowdown: :thumbsup:


А ти уж не си такъв човек :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Кажете някъв лаптоп, който тия дни си заслужава. Цена/качество. 15,6 инча, 16гб рам

 

хубаво ще е да го има в Пловдив, че може да ми притрябва спешно 

Edited by vikktor
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RaptoR said:

Ей затва ви браждят ушите редовно! Да не се чудоте нали

Заради кое? Че масово възложителите не могат да обяснят какво искат, щото е трудно да вържат 5 изречения с общ смисъл ли? Той не знае какво иска, не може да го онясни, но ако може за утре. Искам лопче. Ето ти. Ма не работи. Ми искаше копче, ето го. Не си казал какво да прави. Ей такива са горе долу нещата.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mIRCata said:

Нищо не каза. Адоб имат и акробат имат и фотошоп. Мс какво? Тиймс, скайп?

Е, мислех че няма нужда да уточнявам, че става въпрос за професионалните им пакети - indesign, photoshop, illustrator. Учудващо за мен PowerPoint заема доста рам. Правя едни презентация тия дни и ми се иска експорта към adobe да е по-бърз. 

Link to comment
Share on other sites

Напротив. Има нужда. Как ние да знаем на теб какво ти е нужно и за какво ще се ползва? И двете споменати фирми имат купища различен софтуер, не е да кажеш да правят 1 2 неща.

Аз ако взимам лаптоп и ще го дам на детето например, на адоб и мс точно тия неща ще ползва сега, кото аз казах. Това ще й трябва в момента. След някоя година ще е друго. А ако е за мен, ще за visual stuio, sqmanager, teams, такива неща. Все са на МС.

Ако в тази дискусия сега сменим лаптоп с програма, става идеален, нагледен пример какво имах предвид за заданията.

А Виден пак няма да разбере какво му хортувам.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Иначе, по темата. Фотошоп и другите неща на адоб, ако е за по-сериозна работа, като ги знам какви са тежки софтуери, лаптоп за тях не знам дали е правилния избор. Хората за тях купуват яки машини и големи монитори.

Link to comment
Share on other sites

Лаптопа не е за дете. За мен е.

Искам 15.6" / 16ГБ Рам / предпочитам матов дисплей и подсветка на клавиатурата.

Предпочитам процесор Intel, но за графика нямам никаква представа.

За основна работа имам macbook. Но програмите на Microsoft не са ОК на Apple, така че трябва и Windows от време на време. И тъй като е от време на време, не искам китюк. А с един лаптоп мога да си цъкам докато не съм на работа.

Link to comment
Share on other sites

On 8/27/2022 at 9:25 AM, vikktor said:

Лаптопа не е за дете. За мен е.

Искам 15.6" / 16ГБ Рам / предпочитам матов дисплей и подсветка на клавиатурата.

Предпочитам процесор Intel, но за графика нямам никаква представа.

За основна работа имам macbook. Но програмите на Microsoft не са ОК на Apple, така че трябва и Windows от време на време. И тъй като е от време на време, не искам китюк. А с един лаптоп мога да си цъкам докато не съм на работа.

 

Защо просто не си купиш един лиценз за Паралелс тогава?

 

23 hours ago, vikktor said:

Нещо, което да си заслужава. Стария ми е за 1700 лв. Виждам, че има що-годе читави и за 1300

 

1300 няма да станат. Лаптоп с читава видеокарта (3060) е от 2200 нагоре.

 

20 hours ago, Mockingbird said:

1300 според мен е среден клас работа.

 

Направо си е нисък. Този от скрийншота е на 2 години.

Link to comment
Share on other sites

Миналия ден забрах с прахосмукачката няква хартийка и мощността падна. Отворих я, махнах някои неща, обаче пак не дърпа както преди. Идеи? Или сервиз?

Link to comment
Share on other sites

По принцип филтрите са след контейнера/торбата. Няма как нещо едро да мине по веригата. Да не е заседнала в тръбата тая хартия? Да не ти е случайно отворен отвора на тръбата, който се ползва за сваляне на налягането?

Link to comment
Share on other sites

Ми разглобих. 
Онази тръба, която е преди филтъра, я изчистих. 
Отвора на ръкохватката е затворен. 
филтъра преди контейнера за отпадъци е нов. 
Тръбата е маркуча са празни. 
не знам какво още да проверявам. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...