Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Защо да няма как да са по-евтини (или в случая на същата цена) като тези в UK, Италия, Франция, Германия? Защото минималната работна заплата в България е по-висока ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Защо да няма как да са по-евтини (или в случая на същата цена) като тези в UK, Италия, Франция, Германия? Защото минималната работна заплата в България е по-висока ли?

Няма нищо общо с минималната работната заплата. Причината е много проста, именно, наличието на едно(гръцко) звено на хранилката между производител и клиент. Виж какво се случва с "чуждите" банки в Б-я, които също имат излищни звена. Няма нито една от тях, която да предлага по-изгодни условия за кредит от тези предлагани в банките в UK, Италия, Франция, Германия.

Link to comment
Share on other sites

Няма нищо общо с минималната работната заплата. Причината е много проста, именно, че има още едно звено за хранене между шроизводител и клиент. Виж какво се случва с "чуждите" банки в Б-я, които отново имат още едно хранително звено. Няма нито една от тях, която да предлага по-изгодни условия за кредит от тези условия предлагани при банките в UK, Италия, Франция, Германия.

 

Еми да го премахнат звеното за хранене като имат проблем. МЕТРО как са си запазили цените (концепцита)? Продуктите в Кауфланд също са на цена около тази в Германия.

Link to comment
Share on other sites

Еми да го премахнат звеното за хранене като имат проблем. МЕТРО как са си запазили цените (концепцита)? Продуктите в Кауфланд също са на цена около тази в Германия.

И как ще стане тази работа?

Освен това да не забравяме, че говорим за гърци :sick !

 

Ред.

.... защото нито имам външна прилика с чифтокопитно, нито погледа ми....

Само да вметна - Конете, както и магаретата, катърите и прочее мелези, спадат към нечифтокопитните! Недей така, излагаш се и нарушаваш парадигмата за непогрешимоста и всезнанието ти. Ако продължаваш да я караш така..., вярата на много хора ще бъде разклатена и ще настъпи масова истерия придружена с изстъпления и последваща вълна от самоубийства.

Link to comment
Share on other sites

И как ще стане тази работа?

Освен това да не забравяме, че говорим за гърци :sick !

 

При това положение ще затварят врати скоро ми се струва. Алчна работа....

Link to comment
Share on other sites

....

Само да вметна - Конете, както и магаретата, катърите и прочее мелези, спадат към нечифтокопитните! Недей така, излагаш се и нарушаваш парадигмата за непогрешимоста и всезнанието ти. Ако продължаваш да я караш така..., вярата на много хора ще бъде разклатена и ще настъпи масова истерия придружена с изстъпления и последваща вълна от самоубийства.

о, неопиянчений (все още, може би) гадо! браво! ти успя! забеляза го!

 

значи си е струвало.

 

пък и напоследък взема да ми омръзва таа Вселена да са върти все около мен. ш'си търса друга с по-нормално име....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Според мен най-върлите защитници на родното като Галя просто не им стиска да си зарежат социалната среда и да опитат нещо ново и различно. Чак тогава ще разберат, че лесното правене на пари не е толкова лесно :)

Не че не съм си го мислила. Не че не ми стиска. Честно, с ръка на сърцето ще кажа, че не искам. Не искам да съм емигрант и да не се чувствам на мястото си. Моето място е тук (пак казвам, поне засега, защото никога не мога да вещая бъдещето). И НИКЪДЕ не съм казала къде и как се изкарват пари, затова не ми слагай думи в устата. Не съм казала, че е по-лесно навън, нито че в България е по-лесно. Всеки сам знае какво му е и с колко пот на челото си изкарва парите.

 

Иначе Галя, както винаги изпада в крайност. Галя, българите СМЕ по-тъпи и не сме дори и стадо.

Галя, редовно се връщам от излет в планината с повече боклук, отколкото съм направил. Без да смятам, че правя нещо значимо. Но поне нещо правя. А ти?

Пешо, малко по-нагоре в поста бях споменала какво правя по въпроса - също чистя като теб. Стига да имам физическата възможност. Когато я нямам, поне не цапам и не хвърлям отпадъци, където не им е мястото.

Относно другите неща, които си написал. Тук не правите разграничение между изконно българското, традиции примерно, и това, което си правим сами. За да имаме хубави обичаи, за да запазим българското, трябва да променим или ограничим това, което сме позволили да ни промени. За да съхраним езика си (примерно) не трябва да забравяме граматиката. Но не мисля, че за примера, който ти даваш, е виновна учителката по български. Казано си е, че човек ако иска да се научи и да запази грамотността си, ще го направи. Но ние се променяме, защото позволяваме на някакви моди да изместят родния ни език. А това, че сме гаден народ, сами сме си го направили. Част от тези мизерии, които си правим, ги отдавам на живота ни. Не е лесен. И не знам защо наистина като правиш мръсно на някого, по-лесно се издигаш в социалната стълбица. Аз говорех и защитавах не нас българите като народ, като овце или каквито сме там, а това, което ни обединява като нация. История, традиции, градове и места, които н карат да се чувстваме горди, че сме част от страната. Давам обиковен пример : радвам се много на традиции, които се съхраняват. В селото Х се прави надсвирване, в селото Y се прави изложба на различни видове лютеница, в селото Z има кукери, които се преобличат и се забавляват, обикаляйки къщите. Примерно супер много съм се радвала на моето село като скачахме огъня. Забравила съм кога се правеше. Ако не се лъжа на 08.11. Правят се т.нар. румбалки, вили с по 2 зъба, около тях се омотава слама и се пали. Имаше някакви ритуали, ама съм забравила. Доста малка бях. Ето такива неща се радвам като чуя по новините. Че традициите се пазят, дори да са глупави. Ама да празнуваме нови "празници" като 04.08., Helloween, не знам си какво още, 14.02. като Св. Валентин. Еми съжалявам, ама не го приемам. Ние малко празници си имаме, че да възприемаме и чуждите модели. Не мисля, че е редно. Все едно на Обама му дреме за Васильовден, Михаиловден, Гергьовден. Не знам по-ясно как да го обясня.

Не вярвам това да е типично българска черта (за подлизурстването говоря), защото то освен до манталитет, си е и до човек, до възпитание. Виждала съм българи, които носят космополита в себе си. Според мен не е нужно да си обиколил целия свят, за да се държиш добре, сравнително културно, с клишето "така, както го правят хората".

Link to comment
Share on other sites

Галя, светът се развива и глобализира. Да забиеш поглед само в своята култура и да отричаш фанатично всички останали е признак на тесногърдие и ксенофобия. Арабите са чудесен пример до какво води това. На мен Хелоуин ми беше преди години доста забавен празник, какво, да го отричам, защото е чужд? Ако ми кажеш, че не празнуваш свети Вазелин ще ти се изсмея в лицето и ще ме провокираш да ти ровя стари постове.

И друг път съм го казвал - чувствам себе си първо човек, после европеец, след това българин и едва накрая пловдивчанин.

Link to comment
Share on other sites

Рови каквото искаш, Пеше. Събирала съм се с компания да излезем на т.нар. Свети Валентин, но не го чувствам като празник. А по-скоро като повод да изляза с други хора, които излизат, за да го празнуват.

Да ме сравняваш с Осама и едва ли не Хитлер, хахахаха :laughing:

Не можеш да ме обидиш на тесногръда, защото не съм. И в двата смисъла. Не съм забила поглед само в "нашето си", но не мисля, че да заместваш празници е признак за глобализация, а по-скоро за отричане на корените ти.

Иска ми се да тачим първо своето, пък като ти е кеф да се обличаш като Батман или принцеса Консуела Бананахамък на 31.10. (ако не се лъжа), прави го, не съм спряла никого.

Много от тези неща, които ме дразнят, ни се насаждат от медиите. И децата се учат така. Не знаят нищо за историята ни, но пък кога е Хелоуин знаят. Не мисля, че е редно.

Аз възприемам себе си първо като човек (както ти), следва българското гражданство, хисарчанка, после съм европейка. И дори да прозвучи като "не можеш да изкараш селото от човека", не мисля, че има нужда да триеш родното, за да го заместиш с чуждо. Има някаква граница и възможност за симбиоза, не знам точно за вас, другите хора коя е. За себе си съм я отикрила. Границата не е строга, но все пак пред всичко друго, бих предпочела българското. Не съм криворазбран или измислен патриот, не искам да се възприема като такъв начин на показност това, което пиша. Не, говоря от сърцето си. И не смятам, че трябва да се срамувам от България. От политиците и, от мръсотията, която правим, от мизериите, които си правим - да. Основният проблем на страната ни е народът и. Иска се от нас да сме по-единни. И съм почти сигурна (или ми се иска да вярвам), че нещата ще се получат.

Link to comment
Share on other sites

Галче, днес бях в твоя роден град :). От три години не бях ходил и ми се стори много празен. По центъра двама-трима човека да имаше. В кафененцата преди Амфитеатъра и Момината сълза пак много малко хора. Петък и събота живва ли?

Link to comment
Share on other sites

Да, Ангеле, живва :)

Имай предвид, че шопите се поприбраха заради учениците и сега ще има малък застой. Поне това сочи опитът ми. След което ще дойде по-хладно време и ще се юрнат пак по СПА хотелите. Тези, които си видял са кореняците (вероятно), които са много малко вече. Просто животът в големия град се възражда есента, студентите са изпратени, израелците са си тръгнали, курортистите са си починали от морето като са дошли в Хисар, постояли са и са си поели към своите къщи. За жалост ни се обезлюди градът, но да знаеш пък колко хора имаше лятото. Което ме радва, но е жалко, че Хисар от град ще остане само курорт.

Link to comment
Share on other sites

Моето място е тук (пак казвам, поне засега, защото никога не мога да вещая бъдещето).

Това е твърде пристрастно мнение при положение, че не си видяла алтернативите. :)

Ясно ми е че човек няма как да иска нещо, шом не го е опитал. Едно време и аз мислих по същия начин но видях, че и изавън Б-я има неубятни планини, истински приятели, добра платена работа, вкусна манджа и най-важното ителектуална среда, която изцяло липсва в милата ни родина.

 

Вероятно едиснтвения недостатък(ако може да се нарече такъв), е че съм намерил всяко от изброените в различни държава.

 

Така, че дерзай!

Link to comment
Share on other sites

Аз си харесвам страната, но сега смятам да използвам на макс възможността да пообикалям по света на командировки. Не ми е чужда идеята да продължа да си търся щастието извън родината ни, в някой хубав момент. Отделно, все повече си мисля, че не държа особено Жената до мен да е българка... Кофа причини.

Link to comment
Share on other sites

Аз не празнувам свети валентин,за какво трябва да го празнувам?

Иначе българинът скоро няма да се оправи,трябва да престане да завижда а да си гледа себеси,това с цената на всичко да се стреми да се издигне немога да го приема.

Хората много обичат да си правят на дребни селски тарикати и постоянно гледат да несе минат.

Link to comment
Share on other sites

А не ти ли се е искало тези неща да ги намериш тук? Защото аз това обяснявам. Колко би било хубаво ако ходим навън само за почивка, да опознаем държавите, да видим красотите им, но без да сме част от тяхната система. Всички се нахвърлихте срещу мен все едно е лошо това, което казвам. Все едно плюя някого. Сигурна съм, че и да бях казала "Леле, в Англия какво е хубаво, мани я тази България", точно по същия начин щяхте да реагирате, нападайки ме, че съм предателка, а вие щяхте да ми се перчите като патриоти. Глупаво е. Никоя страна нямам предвид, че е кофти за живеене, а обяснявах, че за мен "у дома" си е тук. Там, където съм играла, там където съм учила, там, където са се оженили родителите ми. Там, където баба ми ми е правила тутманици. Това чувство не мога да го получа навън. Не говоря на 100 %, защото не съм живяла навън, но обичам нещата такива, каквито са в момента. Като местожителство, като близост. Защото Скайп не е близост...

mordeath, точно за това говоря и аз. Не са ни виновни традициите и ценностите, а фактът, че можем да ги забравяме, заменяме и променяме. Човекът, не страната е виновен. Мисля, че добро начало за цялото ни "прераждане" би било да е поровим в дебелите томове на историята. А нашата е в доста томове.

Link to comment
Share on other sites

Аз си харесвам страната, но сега смятам да използвам на макс възможността да пообикалям по света на командировки.

Че то и при мен нещата са така, но С-я е лоша отправна точка заради ограничения избор от възможности :)

 

Сигурна съм, че и да бях казала "Леле, в Англия какво е хубаво, мани я тази България", точно по същия начин щяхте да реагирате, нападайки ме, че съм предателка, а вие щяхте да ми се перчите като патриоти.

Ти пък намери с какво да сравняваш. UK е гадно място за живеене. По-точно Англия, Северна Ирландия и Уелс. Аз със сигурност бих избрал Б-я пред него :D

 

Моят опит показва, че няма друг показател освен семейстовото, който да те принуди да се обвържеш към дадено место. Това го казваш и самата ти. Ако жертваш това да виждаш по-рядко вашите, ще установиш, че може да си забавляваш не по-зле от начина по който го правиш в момента :)

Link to comment
Share on other sites

Може но първо трябва да се спре със зомбирането на хората от телевизора от чалгите,от младото поколение което е затъпяло напълно.

А това е непосилна задача защото когато един народ мисли само как да си надруса корема с кючеци,да си напълни търбуха с храна ,да се облече ако може по последната мода,да се обзаведе по последния кич защото така е Модно.Просто нищо няма да стане.

Link to comment
Share on other sites

Ааа, аз не си давам Българията. Видях и Запада, видях и Изтока. Да, народа е прост до немай-къде. Да, мафията си има държава. Да, имаме много негативи. Ама някой трябва да остане тука, че да ги оправя. Поне знам, че като ида до комшията за нещо, ще ми помогне, а няма да ме гледа тъпо. И няма да карам скапан еснафски живот от типа от работа - вкъщи пред телевизора. Ай заеби, това е скотско.

Link to comment
Share on other sites

Не знам когато имаш прост народ и мафия като съседи как успяваш да "не се гледате тъпо".

 

Как да е, нека всеки прави това, което му е кеф. Аз си намирам по интересни неща за правене освен да се оплаквам и да се опитам да оправя проблемите на 2 поколения хора - това което създаде хаоса и това което живее в него.

 

cheers.gif

Link to comment
Share on other sites

И няма да карам скапан еснафски живот от типа от работа - вкъщи пред телевизора.

 

Това как зависи от географското положение на задника ти?

 

То всичко зависи от теб, а не къде живееш. Природа има навсякъде и ако решиш може да се разходиш или да покараш кола или каквото ти е кеф. Не си длъжен след работа да седнеш пред телевизора. То в този ред на мисли не си и длъжен да работиш нито тук нито някъде другаде...

Link to comment
Share on other sites

Ако жертваш това да виждаш по-рядко вашите, ще установиш, че може да си забавляваш не по-зле от начина по който го правиш в момента :)

Не е само до виждане с нашите. Наскоро се научих да ценя и да разсъждавам върху това, което имам, преди да съм го загубила. Искам волята ми, а не необходимостта да ме задържат близко до майка ми, баща ми, близките ми, защото точно когато имат нужда от мен, аз ще им се опуля по Скайп. Ще ме прощаваш, но животът не е само забавления. Човек може и сам вкъщи да се забавлява. Не е в това въпросът. Животът е радост и тъга, както се казва. И предпочитам да е споделена. Защото човек си е самотник, но не е сам, че да взема решения само за себе си. Винаги засягат поне още един човек. Никой не ме е накарал да стоя тук, никой и не може да ме спре. Но искам да съм близко до това, което имам (не в притежателен смисъл), докато го имам. Щастието е краткотрайно и изстрадано. Научих го по трудния начин, повярвай.

Link to comment
Share on other sites

....

На няколко пъти се спирам да те бъзна, щото знам, че си нежна и ранима душа... ама до кога ще стискам... не мога да гарантирам... Адашче, що не вземеш за момент да превключиш от режим "Радиоточка" на режим "Приемане" ?

Link to comment
Share on other sites

Никоя страна нямам предвид, че е кофти за живеене, а обяснявах, че за мен "у дома" си е тук. Там, където съм играла, там където съм учила, там, където са се оженили родителите ми. Там, където баба ми ми е правила тутманици. Това чувство не мога да го получа навън. Не говоря на 100 %, защото не съм живяла навън, но обичам нещата такива, каквито са в момента. Като местожителство, като близост. Защото Скайп не е близост...

Галче, я си представи за секунда, че например мъжа на живота ти, с който си създала семейство в един момент получава изключително предложение да оглави нещо (корпорация/подразделение/дейност) на другия край на света. Какво правим тогава? Ще го зарежеш ли, разбивайки семейството си, само и само да продължиш да си стоиш до родното огнище на село?

Link to comment
Share on other sites

Момчиле, на това ще отговоря с една мисъл, велика, мъдра мисъл : "Ако баба ми беше мъж"...

Такива ситуации "Бил съм се бил напил и съм се бил бил" много ги харесвам. Факт е, че повечето са изчезнали не за неполучена в България слава, а за пари.

Не бих могла да отговоря на въпрос, който е толкова далеч от мен. Такива важни решения не мога да взема хипотетично. Винаги съм си представяла бъдещето си тук, не искам на гурбет навън. Както казах и преди, не съм покойната баба Ванга, че да гадая. До последно бих се борила да съм в България, доколкото зависи от мен. Но в едно семейство няма мен, има ние, ако не греша (естествено). По-конкретно от това не мога да ти отговоря.

На теб жената и децата ли ти се разреваха да се махнеш, че ми поставяш такива ситуации и казуси... :confused

 

Ако искате да сменим темата. Разбрахме, че обичта към родината кучета я яли, мен също. Как пък веднъж някой, който не може да каже на черното бяло, не се съгласи, че има резон в думите ми... Сигурно е някакъв прикрит сексизъм и дискриминация заради липсата на Y хромозома в мен.

Лека нощ от мен. Коремът ми ме мрази, официално е. Умирам от болки... :cry

Link to comment
Share on other sites

Егати. Сядам си аз да гледам филм, избирам си старателно, почва и какво да видя - оригинала на The Tourist с Джони Деп и Анджелина Джоли.

 

По-хубав е де...

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...