Jump to content
BulForum.com

Преглед на печата


b0r3d

Recommended Posts

  • Replies 14.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

За много малко...Да почива в мир...

http://m.24chasa.bg/novini/article/6465099

Рядко да срещнеш статия с толкова грешки. Теодора не я познавах добре. Виждали сме се веднъж, но всички които я познаваха казваха само добри неща за нея. В статията даже и заглавието е грешно... Теодора реално достига дълбочината от 231 метра. Проблемите обаче са при изплуването. Да си призная останах изумен от причината за смърта. Утре ако имам време ще обясня как и защо и се е случило това което я е убило.
Link to comment
Share on other sites

Казвал съм и преди - има места на тази Планета, на които нямаме работа да се навираме. Малко останаха, но го доказват със своята студена жестокост. Жалко, жалко за жената. Дано намери покой в отвъдното. 

Link to comment
Share on other sites

Рядко да срещнеш статия с толкова грешки. Теодора не я познавах добре. Виждали сме се веднъж, но всички които я познаваха казваха само добри неща за нея. В статията даже и заглавието е грешно... Теодора реално достига дълбочината от 231 метра. Проблемите обаче са при изплуването. Да си призная останах изумен от причината за смърта. Утре ако имам време ще обясня как и защо и се е случило това което я е убило.

Ще е интересно...

Link to comment
Share on other sites

Хю Хефнър, легендарният основател на списание Playboy, е починал в дома си Playboy Mansion в Лос Анджелис от естествена смърт на 91-годишна възраст, съобщиха в изявление от Playboy Enterprises в сряда, предаде The Guardianю

 

Playboy_Hugh_Hefner_freecomputerdesktopw

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ще е интересно...

Бях обещал да напиша мнение по темата, но едва сега ми остана малко време. Ще започна обясненията от малко по – далече понеже малко хора са запознати с материята „технически гмуркания“.

 

При гмуркане до сравнително малки дълбочини се диша въздух който просто е вкаран в бутилките от компресор. Съдържанието грубо се приема за 21% кислород и 79% азот. Част от процента не е важен. Въздуха обаче има доста недостатъци. Азотът е инертен газ. Не участва в никакви биологични процеси. Колкото по дълбоко слиза водолаза толкова повече азот се натрупва в организма. Значение оказват дълбочината и времето. Колкото повече, толкова по – зле. Когато водолаза започне да изплува, околното налягане спада и азотът който е натрупат започва да напуска организма. Може да се сравни с отварянето на бутилка с газирана напитка. Нещо подобно се случва и с кръвта. Мехурчета в кръвта са нещо много опасно. Предизвикват така наречената кесонна болест. В леки форми предизвикват сърбеж по кожата. В следващата фаза се натрупват в ставите и започват доста неприятни болки. При тежки случай се случва да запушат кръвоносен съд в мозъка или покрай сърцето и дробовете. Може да доведе до доста бърза и неприятна смърт. Това е само един от недостатъците на азота. Вторият и много съществен е, че под голямо наляген предизвиква азотна наркоза. Азотната наркоза се получава на различна дълбичина. Строго индивидуално е. Зависи и в каква кондиция е водолаза. В общи линии се получава на по – дълбоко от 40 метра, но може да се усети по – плитко. При азотната наркоза всеки реагира иднивидуално. Някой може да започне да се смее, друг да плаче, трети да изпадне в еуфория. При мен се получава усещане все едно съм много пиян. За моя радост, нямам проблеми да се контролирам в такива случай. Започвам да разсъждавам върху разни неща, но се контролирам изцяло. Другият основен газ в околният въздух е кислорода. Той обаче под голямо налягане е токсичен. Започва да натравя нервната система и в даден момент предизвиква кислороден гърч. При него човек губи съзнание, дишането спира и започва некотролируем тремор за няколко минути. Представете си това да се случи на голяма дълбочина... Почти е невъзможно човек да оживее след такова преживяване. Единственият шанс е ако е късметлия и покрай него има някой който да знае как да реагира. И двата газа са доста опасни. Малко пак да се върна на темата за азота. Когато се натрупа в организма, единственият начин да се изкара безопасно е да се направи декомпресия. Това представлява водолазът да изплува бавно и на определени дълбочини да прави почивки. Тези почивки представляват просто да се задържиш на определена дълбочина и да дишаш. Има си цяла наука която да обяснява тази тема. По време на декомпресия много често се прибягва до дишането на газове с много високо съдържание на кислород. Това спомага за по – бързото изчистване на азота от организма. Трябва обаче да се има предвид и че кислородът е токсичен. Чист 100% кислород може да се диша на максимална дълбочина от 6 метра. И дори тогава през определен период от време трябва да се диша друг газ защото прекаленото кислород започва да трови. Много често се дишат по няколко различни смески. Примерно на 21 метра дълбочина се преминава на дишане на газ който съдържа 50% кислород. На 6 метра се сменя с друг който е със 100% кислород в него. Всеки газ е в отделна бутилка. Това означава водолаза да носи доста бутилки с него. За да може да се стига до по – големи дълбочини на помощ идва друг газ: хелий. Той също е интертен газ подобно на азота. При него обаче не се получава азотна наркоза. Другото му предимство е, че доста бързо излиза от организма по време на декомпресия. 2.5 пъти по – бързо от азота. Съответно и 2.5 пъти по – бързо се натрупва. Ако водолаз изплува без да си спази декомпресията и е натрупал сериозно количество хелий в организма си, може да получи дори по – тежки увреждания отколкото ако е бил с азот в бутилките. Когато се отива на големи дълбочини хелият помага да се намали количеството на кислород и азот в смеските които се дишат. По – малкият процент на кислорода не е проблем понеже околното налягане е доста високо и парциалното налягене на кислорода в кръвта е доста високо. Дишат се смеси които са с доста ниско съдържание на кислород. Лично аз съм се гмуркал със смес която съдържа само 10% кислород. Ако човек започне да диша тава смес над водата ще изгуби съзнание. За да може да се диша такава смес, човек трябва да се намира поне на 20-30 метра дълбочина. Вероятно някой си мисли дали не може да направим смес е примерно 90% хелий и 10% кислород, но без азот. Може, но тогава има един друг момент. Хелият предизвиква синдром на високото налягане. Той протича с това, че водолазът започва да получава доста сериозни тремори когато се гмурне на дълбоко(под 100 метра дълбочина). Затова дори и при много дълбоките гмуркания се използва смеска от кислород, азот и хелий. Смеската е известна като тримикс(trimix). Така се получава лека азотна наркоза която помага да се преодолеят треморите от хелият. Пак обаче е строго индивидуално. Имало е случай да слизаме доста дълбоко с един приятел. Бяхме на малко под 100 метра дълбочин. Той леко получи тремори, но не и аз. Един пример ще дам за доста дълбоко гмуркане. Преди около 12 години при подобряването на световният рекорд за най – дълбоко гмуркане. Водолазът достига до дълбочина от 318 метра. Дълбочината я достига за около 10 минути и на дъното не седи повече от минути. Даже и толкова може да няма. За да изплува обаче тряба да направи 12 часа декомпресия под водата... Сместа която се диша на максималната дълбочина има под 5% съдържание на кислород.

Дано не съм бил отегчителен с тези разяснения. Сега да се върна на инцидента с Теодора. От обясненията на мъжа ѝ и фактите които са излезнали до момента мога да посоча като причина нещо известно като Isobaric Counterdiffusion. До момента четох какви ли не глупости за причината за вертигото което са получили. За съжаление нито едно не обяснява как и двамата го получават почти по едно и също време. Дано да не греша, но вероятно става въпрос за грешка по време на планирането на гмуркането. Isobaric Counterdiffusion се получава когато се слиза на дълбоко. При изплуването хелият започва да напуска тъканите. Доста водолази обаче правят грешката по време на декомпресия да преминат към газ който има по – високо съдържание на азот от този който са дишали до момента. Една от причините е, че хелият е доста скъп газ. Когато се направи това нещо се получава, че едновременно тъканите се разсищат от хелия и започват да се насищат с азот. Това нещо причинява лека форма на кесонна болест и изключително често води до образуването на газово мехурче в средното ухо което предизвиква въпросното вертиго. Знам за доста водолази които са го изпитвали и то точно поради въпросната грешка при планирането на декомрепсията. За съжаление при този случай завършва със смърт. Дори моят инструктор го е получавал.

 

Ето доста по темата:

http://bfy.tw/ECts

 

edit:

Не се справих много добре с обясненията, но прекалено е обширна темата, а се старая да не е прекалено отегчително обяснението.

Link to comment
Share on other sites

Един бърз преглед показва,че каталунците правят референдум относно дали да останат в Испания. :rolleyes:

Или поне се опитват да направят.

П.С.Между другото,кво става с прокламирания свободен свят?

Edited by galaxi
Link to comment
Share on other sites

Баси, кво става в Барселона? :blink:

 

За мен това е само демо версия на предстоящия референдум в Б-я за отделянето на Източните и Централните Родопи както и част от Тракия.

Твърде вероятно е при нас да се разиграе ситуация с ниво на агресия близко до това в Източна Украйна. 

Edited by Ferante
Link to comment
Share on other sites

Е добре де, пропуснах да спомена, че референдума ще се опита да "освободи" и част от Добруджа, но лично се съмнявам организаторите да успеят да е присъединят към една единна автономна територия. 

Link to comment
Share on other sites

Е добре де, пропуснах да спомена, че референдума ще се опита да "освободи" и част от Добруджа, но лично се съмнявам организаторите да успеят да е присъединят към една единна автономна територия

Никой, никога няма да допусне такъв референдум за законен и валиден! Това ще създаде правен прецедент, който ще предизвика след себе си вълна от подобни референдуми из много държави, което е недопустимо! Имаш ли представа, колко щати от САЩ искат да се отделят? Дали ще ги допуснат? По-скоро биха си причинили нов 11 септември, за да си създадат нов враг, отколкото да го допуснат!!

Link to comment
Share on other sites

Никой, никога няма да допусне такъв референдум за законен и валиден! Това ще създаде правен прецедент, който ще предизвика след себе си вълна от подобни референдуми из много държави, което е недопустимо! 

 

Само, че пропускаш нещо - тези райони в Б-я имат религиозна, политическа, икономическа, езикова, и културна автономност съчетана с ниска грамотност. Така, че следващата логична стъпка е териоториална.

В ЕУ, май няма друга област, която да е толкова различна от останалите. :) Така, че няма да е прецедент. 

 

По-рано тази година официялно беше оповестено, че "Българската Армия може да изпълнява задачите си само частично". Аз лично го разбирам, че правителството е напълно наясно какво идва и ако някой реши да провежда референдум няма да има кой да го спре. 

 

А за САЩ - да имам представа за политическите течения в Тексас и Калифорния (ако тях имаш впредвид) и разликата при тях е че все още много хора не подкрепят подобно решение, а и културната им идентичност не е по-различна от останалите щати. 

Link to comment
Share on other sites

Само, че пропускаш нещо - тези райони в Б-я имат религиозна, политическа, икономическа, езикова, и културна автономност съчетана с ниска грамотност. Така, че следващата логична стъпка е териоториална.

В ЕУ, май няма друга област, която да е толкова различна от останалите. :) Така, че няма да е прецедент. 

 

По-рано тази година официялно беше оповестено, че "Българската Армия може да изпълнява задачите си само частично". Аз лично го разбирам, че правителството е напълно наясно какво идва и ако някой реши да провежда референдум няма да има кой да го спре. 

 

А за САЩ - да имам представа за политическите течения в Тексас и Калифорния (ако тях имаш впредвид) и разликата при тях е че все още много хора не подкрепят подобно решение, а и културната им идентичност не е по-различна от останалите щати. 

Пълни глупости говориш! 100% няма други области, които да искат независимост и отделяне заради различия. ЕТА и ИРА не съществуват въобще, из Германия и Белгия въобще няма цели общности от турци и араби, ама хич! Очевидно и от статията за армията нищо не си разбрал, защото какво общо има тя с провеждането на референдум? Това е казано, заюото армията ни е жив ташак и ако бъдем нападнати от която и да е околна държава, освен Македония, ще ни разнищят за отрицателно време. Това няма нищо общо с факта, че конституционния съд никога няма да признае за легитимен такъв референдум! Те какво възстание ли ще вдигнат и ще изпратим армията срещу тях? Ти осъзнаваш ли какви простотии говориш? И да легален прецедент ще е, провери какво точно означава това! Сигурно и Турция ще разрешат на кюрдите да си проведат референдум и да си създадат Кюрдистан и да отделят от техните територии?! И един мармот провежда референдуми както си иска...

Link to comment
Share on other sites

Нео, ако има шанс да ми пре-прочетеш мнението без да прилагаш пристрастност има шанс да разбереш че не пиша пълни глупости. И аз лично се надявам да са глупости ама за съжаление не са.

 

Ето отговорите на някои от твоите въпроси:

Арабите и турците в западна еевропа не са концентрирани в една област, а разпръснати. Турция не е част от ЕУ, така че какво и как се случва не е май много релевантно. Поседпвателиъе в ЕТА и ИРА са християни, а не мисюлмани и армията в тяхниъе държави си е на ниво.

Edited by Ferante
Link to comment
Share on other sites

Нео, ако има шанс да ми пре-прочетеш мнението без да прилагаш пристрастност има шанс да разбереш че не пиша пълни глупости. И аз лично се надявам да са глупости ама за съжаление не са.

 

Ето отговорите на някои от твоите въпроси:

Арабите и турците в западна еевропа не са концентрирани в една област, а разпръснати. Турция не е част от ЕУ, така че какво и как се случва не е май много релевантно. Поседпвателиъе в ЕТА и ИРА са християни, а не мисюлмани и армията в тяхниъе държави си е на ниво.

Каква пристрастност прилагам, че ми е много интересно? Пристрастен съм към реалността? Пак те питам как се спира референдума с армия? Възстание ли ще има според теб? Или някой казва, че иска референдум и пращаме танковете (дето ги нямаме)? Явно не си много наясно, че международното право си е релевантно навсякъде, защото независимостта и суверенитета на дадена държава следва да бъде призната от другите държави, без значение дали са част от ЕС или не!

Link to comment
Share on other sites

Las Vegas shooting: Gunman Stephen Paddock kills 50 people

 

Оръжия за всички, а? Добра идея било.

В Невада дори не било забранено да си купиш автомат! Кой е решил, че на някой нормален човек, автомат би му влезнал в употреба?

Link to comment
Share on other sites

Las Vegas shooting: Gunman Stephen Paddock kills 50 people

 

Оръжия за всички, а? Добра идея било.

В Невада дори не било забранено да си купиш автомат! Кой е решил, че на някой нормален човек, автомат би му влезнал в употреба?

Пряко или косвено съм говорил с южняци.... 2ри братовчед може да се шиба и притежанието на оръжие е свещено право и Америка е най-великата държава на света. Нямам какво друго да добавя.

 

Днеска със ставането видях тази новина и настръхнах.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...