Jump to content
BulForum.com

Тема за всякакви коментари, касаещи търговския раздел


Recommended Posts

  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Вижте какво...оставете майтапите, ами дайте да поразсъждаваме и искам да видя поне 2-3 мнения по темата...

Отдавна съм минал възрастта на събирането картинки от дъвки и по тази причина към такива теми подхождам напълно сериозно, понеже нямам необходимата информация. Чакам някой да ми каже реалната цена на тези картинки, защото знам, че при някои серии събирането им изцяло дава възможност за получаване на някакъв подарък или позволява участието в томбола например. Така ли стои въпроса и с тези картинки, понеже ако темата е пусната на майтап (и хората с право започват да си правят майтап) - реакцията ми ще бъде съвсем друга....сега съм просто в изчакване, докато получа необходимата информация.

Link to comment
Share on other sites

Ако гледаме сериозно на нещата ако иска да сложи и цена 50 лева на бройка. Смятам да се изчистят темите, защото дефакто се ъпват от разните коментари на разни "остроумници", които явно не четат Правилата. При това положение кротко и тихо тия теми ще потънат назад из архивите и толкоз. Ако се усети, че се правят чести редукции с цел качване нагоре - темите вън на втория път и това е.

 

Пламене, можем в админската секция да преценим и други варианти.

 

Мен лично друго ми се набива на очи - как така лице Х продава всичко без номер 113, а лице У продава САМО номер 113?

Link to comment
Share on other sites

Мен лично друго ми се набива на очи - как така лице Х продава всичко без номер 113, а лице У продава САМО номер 113?

 

Не е точно както изглежда - лице Х продава колекцията си, но някъде е изгубил или просто няма само номер 113, а лице У също има колекцията, но взимайки инфото от темата на лице Х - се прави на интересен и с няколко изплезени и хилещи се емотикони пуска пост в темата на лице Х, че той пък продавал #113 за 50 лева, нарушавайки правилото, че в чужди теми не може да предлагаш свои продукти. След изтриването на поста от темата, лице У пуска отделна тема с цена 45 лева само за тази картинка, като не пропуска да изясни защо цената е по-висока от тази, на която лице Х продава неговите картинки. Да, но в случая става дума дали 1 картинка представлява чак такава ценност, че да струва 30, 40 или 50 лева или не представлява чак такава ценност и реалната й цена е 2-3-5 лева...или пък просто не струва нищо и става само за подаряване, както беше написал друг съфорумец, на когото изтрих поста заради "писане без интерес".

Link to comment
Share on other sites

Само мнение:

Тези дъвки са произведени в няколко милиарден тираж в Турция и струваха 30 стотинки на дребно с доста голяма надценка. Невъзможно е да имат такава цена. Има пощенски марки, пуснати в няколко десетки хиляден тираж преди 15-20 години... и те не струват толкова в момента.

Темата е пълен абсурд. По нейната логика моите няколко класьора ще струват поне едно скромно тристайно апартаментче на Витошка...

 

едит:

ако има някой мераклия да пише. Ще кандисам и на двустайно :)

Бонус: пинцет за марки соц. производство на ГДР. Навремето струваше цели 5,60 лв.

Edited by victory
Link to comment
Share on other sites

Леле, и аз имам цялата колекция + 113 номер, значи ли това че в джоба си имам 650 лева ???

Това според мен е пълен абсурд, не е възможно тези стари картинки, които са с неактуални коли да струват толкова пари.

Подкрепям victory, като мисля че не е възможно за тези турски дъвки и картинки да се искат такива пари.

То може всеки да си иска колкото си ще, но кой ще му ги даде....

Link to comment
Share on other sites

Ситуацията почти ми се изясни, но ще изчакам само още едно мнение за всеки случай...

 

 

...можем в админската секция да преценим и други варианти.

 

Не мисля, че проблемът е толкова значим, че да го обсъждаме там. Аз помолих за "информационна подкрепа" в коментарите към получения рапорт, но само Дриймър отговори...не е зле и ти да хвърляш по едно око какво пишем в рапорт-секцията, понеже доста проблеми ги решаваме направо там...;)

Link to comment
Share on other sites

Ситуацията почти ми се изясни, но ще изчакам само още едно мнение за всеки случай...

И аз я имах 113. Дали съм такъв късметлия? Трябва повече ТОТО да пускам...

Link to comment
Share on other sites

Не може да имат такава стойност тези картинки .Аз едно време съм ги мъкнел с кашоните тези дъвки Турбо от Турция и съм ги продавал .А лично само заради тръпката бях събрал всички от 1 до 120 номер.Сега съм ги дал на хлапето играе си реди ги,ако са толкова ценни да си ги прибирам и да ги сменям за лаптоп примерно :beer: .А уточнение в една кутия бяха 100 дъвки вътре ,като номера бяха десет.Примерно в опаковка бяха номера от 111 до 120 на повтарящ се принцип .Значи прословутия номер 113 се среща около 8до 10 пъти в кутия.Тъй че рядкостта му е оспорена смятам че съм изчерпателен по темата

Link to comment
Share on other sites

Досега преглеждах темите в раздела продава, пуснати в последните няколко дни и видях, че една за картинка от дъвка Турбо е затворена от модератор поради завишена цена. И веднага влязох тук да питам защо така. Гледам, че вече сте го коментирали обаче пак нищо конкретно. Мненията са от сорта, "не може", "няма как", "невъзможно е" и т. н. Някой все пак ще каже ли колко струват в момента тези картинки?

Наскоро в купува раздела имаше пак тема за тези картинки. Бях писал на купувача, но нещо не се разбрахме, а и май и неговата тема беше затворена. Та тогава отделих малко време и се порових в интернет за тези картинки и цените им, но пак не успях да се ориентирам...

Link to comment
Share on other sites

С теб сме имали отношения и знам, че си културен и възпитан човек. Реално погледнато и аз подкрепям мнението, че няма как да се затварят теми за продажба на каквото и да било, стига то да влиза в рамките на Правилата. Колегата затвори темата за номер 113, която очевадно бе спекулативна. Отделно се нароиха маса хумористични изяви по въпроса. И да - логично е да възникне диспут, след като навремето дъвките Турбо в лавката на училището бяха по 10 стотинки. А видите ли продавача иска някакви ужасни цифри. Много ясно, че никой няма да купи и една картинка най-вероятно, камо ли пакета за 600 лева.

 

Ако коментарите по казуса си бяха тук, както си му е реда, тая тема за една вечер щеше да потъне в архива - втори път го казвам. Вместо това, не само в Търговския раздел и в самата тема, но и другаде из Форума цъфнаха коментари абсолютно ненужно. Излишно е да се занимавам да ви припомням колко тиквеници има наоколо със стоки по 1-2 до 5 лева тип кинкалерия, че и по-зле. Редовните знаете за какво говоря. Не можем да ги дискриминираме тия хора само защото продават боклуци. Както и не можем да следим за цената на боклуците - отдавна сме говорили за това. И никога не забравяйите, че боклука за един е ценност за друг.

 

В крайна сметка темата за "колекцията" си стои. Не правете така, че да стават панаири около нея.

Link to comment
Share on other sites

Темата на CAB стои, защото там цената е доста по-логична (макар, че от моя гледна точка не знам кой би дал 5 лева за една картинка от дъвка, ама знае ли човек...). Но да поискаш 10 пъти повече (50 лева и след изтриването 45 лв.) за такава картинка - това или е майтап, или е спекулация, но каквото и да е - няма място в раздела за продажби. Още повече, че взех мнение от колеги, от съфорумци, изтрих едно мнение на optrop ("Едно момче търсеше някви картинки тук в форума и му подарих към 300-500 защото ми беше неудобно да му искам пари за такава глупост."), което счетох за офтопик в темата, пък и от отговорите на съфорумците тук виждам, че #113 далеч не е някаква рядка картинка.

Link to comment
Share on other sites

spored tova koeto potarsix za 2minuti v ebay mislia che cenite sa gore dolo realni no ne mislia che niakoi tuk e chak takav goliam kolekcioner tochno na tezi hartiiki :)

 

51-120 nomer - 120$

 

http://cgi.ebay.com/...=item1e61f9d15e

 

za temata koiato e samo za nomer 113 ne mojah da vidia dali e chak tolkova specialen

Edited by shtaiga
Link to comment
Share on other sites

spored tova koeto potarsix za 2minuti v ebay mislia che cenite sa gore dolo realni no ne mislia che niakoi tuk e chak takav goliam kolekcioner tochno na tezi hartiiki :)

 

51-120 nomer - 120$

 

http://cgi.ebay.com/...=item1e61f9d15e

 

za temata koiato e samo za nomer 113 ne mojah da vidia dali e chak tolkova specialen

 

А докато търсеше през тези 2 минути, направи ли ти впечатление, че от целия свят само двама продават подобни картинки....и...какво съвпадение - и двамата са от България? А като се загледаш малко по-внимателно се оказва, че само този от твоя линк продава картинки от "Turbo" - на другия картинките са от "BomBiBom":P

Това, че се продават, първо не значи, че се купуват на исканата цена и второ...цената на картинка идва по $1.7 (около 2.30 лева), а и има опция "пазарлък" - за предлагане на по-ниска цена.

Така че за 2-3 лева бройката пак бива, ама да сложиш 50 лева за 1 бройка си е супер нагло и подигравателно.

 

П.П. Както между другото и един друг, на когото затворих темата...Преди 2 часа решил да продава стари монети във форума - пуснал столевката от 1937-ма година за 99 лева, при положение, че в почти идеално състояние такава монета официално се продава между 5 и 7 лева!! Някои просто прекаляват и явно приемат всички останали за балъци.

Link to comment
Share on other sites

MiDEX, а хората се ригистрират тук именно заради търговията с картинките от дъвки:

https://www.bulforum.com/index.php?showtopic=101416

Ще следя с интерес тези обяви. Да видим аджеба какви покупко-продажби ще последват :)

Edited by victory
Link to comment
Share on other sites

Нека се регистрират с каквато си цел искат - няма лошо, стига да не се нарушават правилата. А в конкретния случай правилата касаят най-вече цената на продаващия, а купуващият може да си ги купува за колкото си иска...щом може да си го позволи. Само започвам да се чудя дали не търсят някаква далавера в тия картинки, подобно на оная Нокия, дето всички се юрнаха преди време да купуват и продават...след малко смятам да направя едно бързо проучване и ще го оповестя тук.

 

 

 

Едит: Мммм дааааа....оказа се, че напоследък в почти всеки български форум има подобни обяви. Обикновено вторият пост във всяка една такава тема беше "Това някакъв майтап ли е?". След още малко четене по форумите и извън тях, установих, че ако и половината обяви да бяха озаглавени "Колекционер купува картинки от дъвки Турбо от 1 до 50", в случая далеч не става дума за някакво колекционерство, а за препродажба по Ибей или другаде, с цел прибиране разликата в цената, на която ги е купил и продал (а тя хич не е малка) или....с 2 думи - препродажба.

И тъй като тук на такива препродажби не се гледа с добро око, ще предложа на колегите да постъпим по същия начин както и с гореспоменатата Нокия - да преустановим предлагането и купуването на картинки от дъвки. Съжалявам, че измежду 99 прекупвача може да се намери и един колекционер, но понякога покрай сухото изгаря и малко мокро...няма друг начин. ;)

 

П.П. А този, дето се е регнал и е пуснал първия си пост тук - се е регнал на още 20 места и там също е пуснал по 1 пост (същия по съдържание).

Edited by Midex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Понеже непрекъснато попадам на обяви за продажба на стари CRT монитори на безумни цени (скоро гледах един 20 и не знам колко си инча за 140 лв. :blink:), това за мен започва да се превръща в проблем. Имам предвид, че се слага някаква абсолютно непродаваема цена и след това темата се ъпва многократно. Ето например едно "естествено развитие" на подобна продажба. Интересно ми е вие какво мислите по въпроса...

Link to comment
Share on other sites

Понеже непрекъснато попадам на обяви за продажба на стари CRT монитори на безумни цени (скоро гледах един 20 и не знам колко си инча за 140 лв. :blink:), това за мен започва да се превръща в проблем. Имам предвид, че се слага някаква абсолютно непродаваема цена и след това темата се ъпва многократно. Ето например едно "естествено развитие" на подобна продажба. Интересно ми е вие какво мислите по въпроса...

Ами... то няма какво много-много да се мисли. Продавача сам си определя цената на стоката - иначе отиваме към...

Според мен въпроса трябва да се постави по-иначе: Да се определят граници на цените при стоките втора употреба и новите такива, както и ясни определения какво е ново и какво - не.

Пример: продавам нов телефон. Само на няколко минути разговори е. Или отворен само за проба. Е, значи вече не е нов, нали! Това е като с девствеността: само един път и то за малко...

 

И още един въпрос, който съм поставял нееднократно: какво се прави с масовата търговия във форума? Защо за едни хора (колкото и да са коректни като продавачи) трябва да се примижава и с двете очи и да се допуска да си въртят търговията, а други се наказват незабавно?

Ето за какво иде реч: nonsan. Никой не се и съмнява, че има фирма за компютри и чрез форума препродава неща от ъпгрейд или изкупени на по-ниски цени части. И му се позволява да го прави. Не прави добро впечатление. Когато има правила - нека важат за всички.

https://www.bulforum.com/index.php?showtopic=101785

https://www.bulforum.com/index.php?showtopic=99933

 

Последния въпрос не е насочен към MiDEX, а към администраторите на форума.

Edited by victory
Link to comment
Share on other sites

Няма проблем, може и аз да ти отговоря...

Акцентът в точка 12 е предимно върху масовите продажби, а не върху едноличните търговци, споменати между другото покрай фирмите. В днешно време много хора имат някакъв малък бизнес и няма как да се установи (а и е напълно безсмислено да се забранява) дали продаваният компютър, принтер, телефон или нещо друго е собственост на продаващия или е чужда стока, оставена при него за продажба. Напълно наясно сме за малкия бизнес на всички, които го имат и продават във форума. Когато продаваш няколко видеокарти наведнъж например, никой няма да ти затвори темата, без значение дали имаш оказион или просто през годините си събирал от компютрите си излишните видеокарти. Когато продаваш 2-3 лаптопа в тема също няма да имаш проблем, без значение дали са чужди или току що си се върнал от Англия и си ги донесъл от там.

Но когато срещнеш обява за продажба на нещо дребно да речем на стойност 5.50 лв., обаче изглеждаща по този начин:

 

Спорт тейп цинк оксид е най добрата нееластична лента ......(бла, бла бла...и др. реклами)

 

Цена на 1 ролка с размер 3,75см./13,7м: 5.50 лева

(без включени транспортни разходи). Експресна доставка в рамките на 24 часа (без събота и неделя) с Еконт Експрес.

За цени на едро се свържете с нас.

Предлагаме много атрактивни цени.

За поръчки:

Мобилен: --------------

Офис тел: --------------

e-mail: ---------

 

 

......няма как да не я приемеш за масова продажба и да не я изтриеш.

 

Мисля, че е ясно - никой не иска да убива малкия бизнес на хората, които така и така не печелят кой знае колко от него. Магазините и фирмите продаващи на едро обаче, просто нямат място в безплатното пространство за поместване на обяви.

 

 

П.П. А по въпроса за някаква ценова граница за старите стоки - това нали не го мислиш сериозно? Мисълта ми за тези монитори беше, че отдавна имам поглед върху реалната продаваема цена на всеки един размер и модел CRT монитор (от доста години следя на каква цена най-накрая се сключва сделката). Но да сложим някаква ограничителна летва за всеки един продукт на старо...първо не виждам кой може да го направи за хилядите неща, които се продават, а и е напълно безсмислено. Проблемът се явява в неправомерното ъпване и дискриминиране на останалите редови обяви, а не в завишената цена на някоя стара стока, за която продавачът си е помислил, че представлява изключителна ценност.

Link to comment
Share on other sites

П.П. А по въпроса за някаква ценова граница за старите стоки - това нали не го мислиш сериозно? Мисълта ми за тези монитори беше, че отдавна имам поглед върху реалната продаваема цена на всеки един размер и модел CRT монитор (от доста години следя на каква цена най-накрая се сключва сделката). Но да сложим някаква ограничителна летва за всеки един продукт на старо...първо не виждам кой може да го направи за хилядите неща, които се продават, а и е напълно безсмислено. Проблемът се явява в неправомерното ъпване и дискриминиране на останалите редови обяви, а не в завишената цена на някоя стара стока, за която продавачът си е помислил, че представлява изключителна ценност.

За съжаление... сериозно го мисля. Както и сам виждаш... стига се до взаимоизключващи и неприемливи положения. Гордиев възел, който трябва да се разсече.

Ако трябва да се обхванат всички случаи на хитруване и спекула, то трябва да се напише един ГПК по търговия в раздела. Което е идиотизъм дори като мисъл.

От друга страна, правилата трябва да са малко на брой, разбираеми и в максимална степен да удовлетворяват потребителите. Според мен може да стане и по по-лесен начин:

Модератор вижда висока цена (или получава обоснован рапорт за нея) и временно затваря темата, докато продавача не докаже по някакъв начин, че цената му е коректна. Тогава се отваря темата. Друга възможност е стока, непродадена с 2 редукции или за срок по-голям от седмица да се редуцира цената със стъпката, умножена по 3. Така пак може да има спекула (с предварително висока цена), но ъповете ще спаднат 2 пъти.

Пример: нещо което струва реално 2 лева е обявено за 10.

1-ва редукция: 1 лев и нова цена 9 лева.

2-ра редукция: 1 лев и нова цена 8 лева.

3-та редукция: 3 лева и нова цена 5 лева.

4-та редукция... идваме си на цената от 2 лева... и повече няма как да се редуцира, защото цената ще стане -1 лев, т.е. продавача трябва да подари стоката на купувача , че даже да му даде и пари :)

Отгоре на всичко, това ограничение няма да пречи за тези, които не спекулират.

Edited by victory
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...