Jump to content
BulForum.com

Тема за всякакви коментари, касаещи търговския раздел


Recommended Posts

... т.е. гледам младежа има 100+ поста а тук само 4 е съгласи се че няма как да се случи да пусне по-ниска цена тук или най-малкото същата, защото предположи че там е създал някакви социални контакти...

 

Не съм съгласен с теб. rolleyes.gif По моему щом пуска обява, тя е валидна за всички (познати, непознати, симпатични, антипатични, роднини и всички останали). Коректно е да бъде еднаква навсякъде. За социалните контакти - познати, роднини и т.н. - си има лични, телефони и други начини. wink.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Не съм съгласен с теб. rolleyes.gif По моему щом пуска обява, тя е валидна за всички (познати, непознати, симпатични, антипатични, роднини и всички останали). Коректно е да бъде еднаква навсякъде. За социалните контакти - познати, роднини и т.н. - си има лични, телефони и други начини. wink.gif

И твоя прочит на морала е верен но да му се чука по главата че видиш ли там е толко а тук повече, е съгласи се че изглежда, като чист цирк. А сега аз да питам, коректно ли е да обикаляте форумите, да ровите из google с едничката надежда, търсачката да е индексирала дадената обява и ако продавача, дръзнал да си пусне обявата и тук при това на 0.50 лв. по-висока цена и вдигаме целия форум на поход. Преценил е че тук цената трябва да е друга и така е сторил. Като не сте доволни интернет широк като една човешка длан е !!!

Всеки има правото да си пуска стоката където и както иска и на каквато цена пожелае, стига да не е в разрез с правилата. Останалото е плява и трици.

Link to comment
Share on other sites

Ето един пример за дублиране на компоненти, но човекът е нов, надявам се че след санкциите които му се предвиждат ще си вземе поука и ще си преглежда старите пуснати теми от които очаквах някакъв отговор, явно толкова е и сериозен.

 

ЦЪК и ЦЪК

Edited by Bulgaran
Link to comment
Share on other sites

...надявам се че след санкциите които му се предвиждат ...

 

Санкции няма да има поради това, че е нов и поради това, че нямам никакво време в момента и желание да се занимавам да му обяснявам. А ти защо пишеш тук за това като за проблем, след като то е ежедневие и всеки ден трия и затварям такива теми и защо просто не пусна един рапорт за забелязано нарушение, каквато е практиката в такива случаи?

Link to comment
Share on other sites

Санкции няма да има поради това, че е нов и поради това, че нямам никакво време в момента и желание да се занимавам да му обяснявам. А ти защо пишеш тук за това като за проблем, след като то е ежедневие и всеки ден трия и затварям такива теми и защо просто не пусна един рапорт за забелязано нарушение, каквато е практиката в такива случаи?

 

Съжалявам, ще се придържам към практиката, в такива случаи.

Link to comment
Share on other sites

http://www.bulforum....showtopic=98213

 

вече май се упоменава само когато продаваният артикул е оригинилен

 

За съжаление не всички спазват това и смятат, че по цената се разбира или го правят едва когато им направиш забележка.

Link to comment
Share on other sites

Въпросният темплийт стока ли е или услуга?

 

Ако е стока - ОК, обаче ако е услуга, имаме нарушение на т. 12

12. Този форум/раздел е предназначен за продаване и купуване на лични стоки в ограничени количества.

 

Преглеждането на темата показва как се прави десетина пъти UP, докато се стигне до продажбата на основната стока - хард диск ExcelStor J880, с доста завишена първоначална цена.

Link to comment
Share on other sites

Въпросният темплийт стока ли е или услуга?

 

Ако е стока - ОК, обаче ако е услуга, имаме нарушение на т. 12

 

 

Преглеждането на темата показва как се прави десетина пъти UP, докато се стигне до продажбата на основната стока - хард диск ExcelStor J880, с доста завишена първоначална цена.

Как нарушава т. 12 след като ти сам написа "Ако" и сам се убеди че е голяма дума :wub: !!!

 

На база, какво правиш изводи че цената не е резонна ? По възможност само, ако може да не замесваш от SATA и нагоре, дискове :love

Edited by Arch
Link to comment
Share on other sites

Как нарушава т. 12 след като ти сам написа "Ако" и сам се убеди че е голяма дума :wub: !!!

Не изказвам твърдение, а хипотези и предположения. Модераторите решават кое е нарушение и кое не.

 

На база, какво правиш изводи че цената не е резонна ? По възможност само, ако може да не замесваш от SATA и нагоре, дискове :love

На база, че последната обявена цена е повече от наполовина по-ниска от първоначалната.

Бъди сигурен, че ако след пускането на обявата бях предложил директно цена от 20 лв, постът ми щеше да бъде изтрит заради нарушение на т. 6

 

6. Цената се определя от продавача. Предлагане на цени, които са с голяма разлика под цената определена от продавача, ще се трият директно.
Link to comment
Share on other sites

 

И за пореден път се доказва твърдението на думичката "Ако" ! Ако е бил на зор или по този начин с редукцията на цената на по-евтината стока си вдига обявата в комплект с по-скъпата, в което няма нищо лошо и в разрез с правилата :) Та всъщност къде е проблема, след като правилата го позволяват ?

Сега да не решиш че се заяждам безцелно.Надявам се да водим нормален диалог!

 

Спирам да драскам че ще взема да надраскам някоя и друга истина а много обичам да чета bulforum-а и ако ми блокират и този акаунт, няма да го преживея :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ето моята гледна точка за тази тема, предполагам, че и на колегите модератори становището ще е подобно.

Когато я видях за пръв път, тъй като съм далеч от материята "цена на темплийт", не видях нередност, тъй като това си е негов труд, той си определя цена, а какви са средните цени на подобни темплийти аз не мога да знам.

По въпроса за неколкократните ъпове със сваляне на цени - много пъти съм искал да кажа на съфорумци, които продават например 17" CRT монитор за 50-60 лв., че ако не го намали двойно, просто няма да го продаде никога, тъй като хората вече започнаха да подаряват CRT монитори само и само някой да им ги изнесе от къщата. Обаче не пиша в темата, тъй като веднага ще бъда обвинен, че се меся където не трябва. Да, ама малко по малко човекът започва да смъква с по 5 лева и пак стига до реалната продаваема цена от 20-25 лв., само че междувременно си е направил няколко ъпа.

Трудна е дилемата в такива ситуации, понеже CRT отдавна са излезли от употреба и няма как да видиш текущата цена на точно определен модел, а едновременно с това хора като мен, които редовно следят продажбите, са абсолютно наясно, че е абсурдно да се сложи цена от 50+ лева за такъв артикул, но нямам база, по която дори да направя забележка. Така, че този род проблеми за стари стоки, морално остаряла техника и др. ще си остане.

 

 

P.S. Ето и още един пример - не ми е ясно кой ще купи 1/3 пикселов фотоапарат, снимащ в 640Х480 за 70 лева, при положение, че за 30 лева може да си вземеш spy-камера, снимаща в 3ххх хиляди и не знам колко си пиксела и прави видеозапис с 30 фрейма и резолюция 1280Х960 пиксела. Тези фотоапаратчета бяха хит, но преди доста години, така че и тук виждам няколко ъпа до реално продаваемата цена.

Link to comment
Share on other sites

 

Има и друга крайност, вид антикварна стойност :)

Впускаме се дебрите на частните случаи а аз предполагам и ти не разбирам къде е проблема, след като не се нарушават правилата и с какво дадено умишлено завишаване цената на морално остаряла стока, пречи на публиката ? Акцентирам на умишлено защото явно това е направило впечатление на @plameni :)

Link to comment
Share on other sites

Пречи единствено на тези, които подозират, че цената е завишена умишлено за бъдещи ъпове...да ама може и да е завишена поради незнание....или просто от лакомия....или ако мине номера и някой случайно точно сега иска да купи тази стока дори и на по-висока цена. Ето поради това незнание на причината, както и на база за сверяване на цената...аз избягвам да се намесвам.

Link to comment
Share on other sites

Пречи единствено на тези, които подозират, че цената е завишена умишлено за бъдещи ъпове...да ама може и да е завишена поради незнание....или просто от лакомия....или ако мине номера и някой случайно точно сега иска да купи тази стока дори и на по-висока цена. Ето поради това незнание на причината, както и на база за сверяване на цената...аз избягвам да се намесвам.

:beerchug

Link to comment
Share on other sites

Въпросният темплийт стока ли е или услуга?

Много думи изписахте, но въпросът, който зададох остана без отговор.

 

Доколкото може да се вярва на уикипедия:

 

Стока:

Стоката е материално благо

 

Услуга:

В икономиката услугите се считат за нематериалния еквивалент на стоките.

 

Поради нематериалната си същност, темплийтът трудно би могъл да мине за стока.

. . . и пак стигаме до т.12 от Правилата . . .

 

Освен това се нарушава и изискването за "ограничено количество". Един темплийт може да бъде продаван неограничен брой пъти:

 

Man, that's what I call a business ... you got it, you sell it, you still got it
Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Веднага ще те оборя - преди време един продаваше домейни...да му затваряме ли и неговата тема? Ако аз напиша авторска песен и реша да я продам, къде й е "материала" преди да е тиражирана на дискове? Няма нужда да следваме правилата толкова праволинейно, а иначе си прав, че може да продаде темплийта неограничено, но засега го продава само веднъж, тъй че нарушение отново няма. Когато реши да го продава още 20 пъти, тогава ситуацията ще е друга. :))

Link to comment
Share on other sites

Как точно ме оборваш?

Продажбата на домейн всъщност е прехвърляне на правото на ползване на регистрирано име. Това става еднократно и продаващият няма възможност да го направи повече от един път.

По отношение на песента не мисля, че изобщо трябва да коментирам, след като от години си има действащ "Закон за авторското право и сродните му права"

Link to comment
Share on other sites

Много думи изписахте, но въпросът, който зададох остана без отговор.

 

Доколкото може да се вярва на уикипедия:

 

Стока:

 

 

Услуга:

 

 

Поради нематериалната си същност, темплийтът трудно би могъл да мине за стока.

Сам си отговаряш на въпроса. Услугата е стока според цитираната част на Уикипедия, само че нематериална, т.е. не може да се пипне, помирише и т.н., но... има цена. Щом има цена тя може да се продава, щом може да се продава значи е стока.

Определено мисля, че в случая се заяждаш и се опитваш да докараш вода от девет планини в десета :beer:

Link to comment
Share on other sites

Нека не се караме...не разбрах точно защо трябва да гледам закона за авторските права (който по стечение на обстоятелствата познавам добре), ако реша да си продам песента, която сам съм написал с музиката и текста. И ако реша да я продам тук във форума - кой раздел трябва да ползвам, щом не е материална и не може в "Продава"? :music

 

П.П. Ако се водим по думата "стоки" от нашите правила, само ще добавя, че правилата бяха създадени още по времето, когато форумът имаше малко по-друга функция и търговският раздел не беше така развит и посещаван както е днес (ако си спомняте даже беше само една единствена секция, в която се продаваше и купуваше едновременно). Така че ако е необходимо да се добави към "стоки" и "авторски продукти", ще го добавим, но не виждам смисъл, тъй като се подразбира, че авторският продукт също може да се продава.

Link to comment
Share on other sites

P.S. Ето и още един пример - не ми е ясно кой ще купи 1/3 пикселов фотоапарат, снимащ в 640Х480 за 70 лева, при положение, че за 30 лева може да си вземеш spy-камера, снимаща в 3ххх хиляди и не знам колко си пиксела и прави видеозапис с 30 фрейма и резолюция 1280Х960 пиксела. Тези фотоапаратчета бяха хит, но преди доста години, така че и тук виждам няколко ъпа до реално продаваемата цена.

 

Какво ли съм пил за "познаване"....

 

От 70 лв. вече е на 15 лв. и все още няма желаещи...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

От темата, където колегата даде предложение за коректно попълване на личните профили ми дойде идеята за въвеждане на система за оценка на коректността на даден юзър, който участва активно в темите Купува/Продава. Така ще е много по-лесно човек да се ориентира дали даден човек е коректен или не и дали може да се разчита на него. Примерно както е в Аукро-то.

Link to comment
Share on other sites

От темата, където колегата даде предложение за коректно попълване на личните профили ми дойде идеята за въвеждане на система за оценка на коректността на даден юзър, който участва активно в темите Купува/Продава. Така ще е много по-лесно човек да се ориентира дали даден човек е коректен или не и дали може да се разчита на него. Примерно както е в Аукро-то.

 

 

Напълно подкрепям идеята на колегата.Мисля обаче че подобно предложение за реитинг на потребителите в купува/продава вече е било правено , но до момента незнам защо само не е прието.Поздрави

Link to comment
Share on other sites

Напълно подкрепям идеята на колегата.Мисля обаче че подобно предложение за реитинг на потребителите в купува/продава вече е било правено , но до момента незнам защо само не е прието.Поздрави

Защото се спекулира..., предполагам.

Навремето в калдата обсъждахме (тогава бях в екипа, но се махнах) как да се избегне спекулацията с рейтинговата система и да няма отрицателни гласове без основание. Накрая решихме да имат право да гласуват само потребители с минимум половин година стаж и минимум 100 поста в раздели извън дъра-бъра (спам разделите)(поне това си спомням, защото беше отдавна), като задължително се упоменава и причината която е довела до гласа (без значение дали е положително или отрицателно гласуването) като коментар. Ако коментара е бил проформа, безсмислица или лъжа - потребителя пише до модератор или администратор и по тяхно усмотрение (след обсъждане) гласа се премахва - а този който е злоупотребил го отнася. Но, потребител не може да манипулира по никакъв начин своя рейтинг. Общо взето системата функционираше, но имаше известни бъгове в сигурността (за IPB става въпрос) и мисля, че я премахнаха. Сега може тази причина да е само минало, не се занимавам с IPB и не знам.

Иначе идеята е супер и ако има възможност да се купи бот (или да се намери безплатен) ще е добре. Не знам само дали има начин да се ограничи като действие в определен раздел.

Edited by victory
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...