Jump to content
BulForum.com

Тема за всякакви коментари, касаещи търговския раздел


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Малък коментар относно някои точки от правилата на раздела и най-вече втора точка...

 

Понеже от доста време основно аз се занимавам с търговската секция, бих искал да спомена, че в последно време подхождам доста либерално към някои по-незначителни от моя гледна точка нарушения на правилата:

 

2. excl.gif Задължително е при продажба на някаква стока, продавачът да определи и напише в самата тема реалистична цена. При неспазване на това правило се трие темата ! .........................
.....................Оставете да се вижда историята на продажбата и не редактирайте след това постовете си, както неправилно е направено например в тази тема

 

Понякога срещам теми без цена, а самата цена се намира в приложен линк към друг сайт. Вече не затварям такива теми, а пренасям в темата цената от другия сайт.

Също така има доста теми, в които след приключването им забелязвам редактиране на всеки един пост с единствената дума "Продадено" - не давам наказателни точки на продавачите за това нарушаване на горната точка, но моля да не се злоупотребява и да не се превръща в системност, защото ще се наложи пак да извадя мод-режимите. ;)

Link to comment
Share on other sites

Триенето на последната цена и информация за стоката трябва да води до бан - лично мнение.

 

Инак форума е тотално безмислен и едно безлично препращане към знайни и незнайни сайтчета. Ни история на цената може да видиш, ни дали реално е била описана стоката, нищо.

Link to comment
Share on other sites

Не абсолютизирай - някои все още се придържат към правилата на раздела, но по-новите определено не са си направили труда да прочетат каквито и да са правила. А относно триенето на цени....преди години директно водеше до затваряне на темите и наказателни точки, но сега обявите са в пъти по-малко, така че имам възможността да запомня текущата цена на всяка една от стоките и досега не съм забелязал някой да спекулира, използвайки триенето на историята на продажбата си.

А иначе правя от време на време леки забележчици на тоя и оня, разчитайки че следващия път няма да допуска същата грешка....ето тоя от линка например не е добавил това, дето съм го помолил, но впоследствие поне е сложил линк към OLX-а. ;)

Link to comment
Share on other sites

Зная, че по принцип този раздел е основно за коментиране на проблеми, но въпреки всичко искам да изкажа чудесните си впечатления за колегата  _KiCk_ . В събота дойде да вземе една LED матрица за лаптоп и тъй като не беше сигурен дали ще стане, аз му я дадох да я тества и ако евентуално стане да ми я плати, ако не да ми я върне. Снощи колегата ми се обади и дойде до нас да си я плати. Всъщност останах доста приятно изненадан, защото мислих, че колегата няма да се обади. 

Link to comment
Share on other sites

аз пък бях на точно противоположното впечатление ... купих матрица от amd_boy, като се разбрахме да я пробвам и ако има проблем, да му я върна. матрицата се оказа, че не "пали" ... след което последваха няколко телефонни разговори, на което ми се казваше "няма проблем, ще дойда" ... и така вече сигурно вече над 10 дни въпросния човек всячески се оправдава, че или "няма възможност сега", или че "ще ми звънне", или че "ще мине утре" ... 

Link to comment
Share on other sites

Не абсолютизирай - някои все още се придържат към правилата на раздела, но по-новите определено не са си направили труда да прочетат каквито и да са правила. А относно триенето на цени....преди години директно водеше до затваряне на темите и наказателни точки, но сега обявите са в пъти по-малко, така че имам възможността да запомня текущата цена на всяка една от стоките и досега не съм забелязал някой да спекулира, използвайки триенето на историята на продажбата си.

А иначе правя от време на време леки забележчици на тоя и оня, разчитайки че следващия път няма да допуска същата грешка....ето тоя от линка например не е добавил това, дето съм го помолил, но впоследствие поне е сложил линк към OLX-а. ;)

А защо според теб "сега обявите са в пъти по-малко"?

 

аз пък бях на точно противоположното впечатление ... купих матрица от amd_boy, като се разбрахме да я пробвам и ако има проблем, да му я върна. матрицата се оказа, че не "пали" ... след което последваха няколко телефонни разговори, на което ми се казваше "няма проблем, ще дойда" ... и така вече сигурно вече над 10 дни въпросния човек всячески се оправдава, че или "няма възможност сега", или че "ще ми звънне", или че "ще мине утре" ...

Има такава тенденция ала olx. Аз за това се пренасочих и към други места за пазаруване. Пазара ни (форума) се сви много, цените почти винаги са доста завишени и няма гаранция за качество (малко са старите съвестни продавачи).

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

аз пък бях на точно противоположното впечатление ... купих матрица от amd_boy, като се разбрахме да я пробвам и ако има проблем, да му я върна. матрицата се оказа, че не "пали" ... след което последваха няколко телефонни разговори, на което ми се казваше "няма проблем, ще дойда" ... и така вече сигурно вече над 10 дни въпросния човек всячески се оправдава, че или "няма възможност сега", или че "ще ми звънне", или че "ще мине утре" ... 

 Той е много busy.. Сигурно е в командировка, я в София, я в някой друг град... :grin:

Link to comment
Share on other sites

Като цяло никъде нямаш гаранция. Дори предпочитам да купя от някой форумец, който познавам, отколкото от някой непознат от друг град.

Link to comment
Share on other sites

OLX, bazar.bg и т.н.

Това не е вярно, ако говорим за електроника. Няма да правя излишна реклама, хората които продават/купуват често (и се интересуват), знаят къде е правилното място.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Къде се дяна темата в която са написани мин. стъпки за намаляне на цените? Ако е това: 
 
:excl: [/size]НЕПРЕМЕННО прочетете ПРАВИЛАТА НА РАЗДЕЛА , за да си нямате проблеми! excl.gif  

На този линк мин дава:

 

Sorry, we couldn't find that!

 

[#103139]

You do not have permission to view this forum.

 
Link to comment
Share on other sites

Дай пак - със същия линк. :)

 

А по повод къде се беше дянала - преди седмица имаше масов спам с десетки теми една след друга, напускани от промъкнал се бот, който беше успял да си направи десетина акаунта от едно IP. Тогава изтрих десетките теми, но покрай тях съм изтрил и темата с правилата на раздела. Забелязах това още тогава и върнах темата обратно тук, но пък преди 3-4 дена имаше срив в базата данни на форума и Вено е върнал бекъпа на базата данни, а от там - темата с правилата пак се е озовала в скрития за потребителите раздел. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Значи колегата Denchev, сега му гледах профила, не мога да открия къде има обобщена статистика в кой подфорум е най-активен, но доколкото се ориентирам е писал в 275 теми, като над 95% от постовете са в търговския раздел. Добре че има 10-тина поста в другите раздели, иначе грам нямаше да се отчете извън купува/продава :)

 

Та гледам тази тема

https://www.bulforum.com/index.php?showtopic=134334

Последният пост, нарочно го копирам, за да не се изтрие:

"19 лева и кафевия и после отиват на боклука. То смешно става чак"

 

Каква е тази агресия, супер озлобено звучи. Какво сега, ако не се намерят купувачи на исканата цена ще отидат на боклука? Поне като е толкова активен да напише направо, че ги подарява тези неща от темата, кого заплашва като казва, че ще ги изхвърли, не мога да разбера. Да ги даде без пари, все някой ще им се зарадва :)

 

Това горното за мен е проблем, и затова го пиша в специализираната тема...

Link to comment
Share on other sites

Колега , sheep,мислех въобще да не ти отговарям,но все пак.... Интересно ми е първо защо си ми гледал профила. Искаш да купиш нещо от мен ли,или просто да злорадстваш. Я помисли малко и виж,да не би агресията да е в теб? Това,което пишеш ,не е ли вид изблик на вербална агресия? Аз нали мога да си пиша каквото си искам в моите теми,стига то да не уронва престижа и да не накърнява достойнството на друго лице,да не е расистко,сексистко и някакво  друго дискриминационно изказване. Ако  не е нищо от изброените по-горе,какъв е проблема? Озлобен аз съм най-малко от всичко. Наистина бих подарил ( и между другото вече подарих един) портфейл на човек,на който аз преценя.  Старая се да съм максимално точен в описанието и най-вече в снимките на продаваните от мен неща. Да,това е форум,разбирам на къде биеш. Че мястото ми не е тук,щом съм търговец,но от тези 275 обяви за продажби,знаеш ли колко хора са останали доволни?  Та ако искаш нещо да ми кажеш или попиташ,направи го лично. Защо пусна този пост тук?

Edited by Denchev
Link to comment
Share on other sites

Ами поста го пуснах тук, защото не е разрешено да се пускат постове в търговския раздел без да има интерес, аз интерес за покупка на твои неща нямам. Обяснено е, че ако има нещо за коментиране по темите купува/продава трябва да се направи в тази тема, каквото съм направил и аз. От друга страна все пак това е форум, ти и аз сме членове на тази общност и не виждам нищо притеснително да пиша така, че всички да четат, а не на лично. От доста време се опитвам да следя форума и твои теми често се случва да са на първа страница и тази седмица за първи път реших да погледна профила ти. Защо тази информация за броя постове и темите е достъпна за потребителите не мога да ти отговоря, така са преценили хората, които отговарят за форума. Ти сам казваш, че си търговец, това очевидно е ясно за колегите и най-вече за екипа на форума, не се съмнявам, че това е забелязано от тях. Щом екипът на форума те оставя да пускаш теми и да пишеш, ОК, така са решили, вероятно допринасяш с нещо за тази общност и те държат. Трябва да се уважава мнението на екипа, стига да не се опасяват, че ще им спадне авторитетът като допускат подобни неща :) Аз не съм никой, за да търся сметка и да искам обяснение. Просто знам, че това не е форум основно за покупко/продажба и никъде не е казано, че ако обявите са максимално точни в описанието и много хора са останали доволни, някои потребители могат да използват форума само и единствено за търговия.

 

Относно въпросното мнение на мен ми се стори доста арогантно и така тръгнаха нещата, при всичкото мое спокойствие да се хвана да ти гледам профила и да се занимавам да пиша постове. Добре си направил като си подарил портфейла.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Този форум и специално покупко/продажбите не е това което беше. Действително беше по лесно да пуснеш тема тук и някой колега от Пловдив да реагира и да се видите и завъртите било сделка или бартер, но сега предпочитам да дам 3 или 5 лева в повече за куриер но да си спестя коментари от рода: "много пари го продаваш, давам ти половината" и подобни.

И аз специално го отдавам на това че админите не спазват правилата на Весо-килъра и не наказват с WARN както преди. Аз съм наказван за абсолютни глупости навремето и все още  си ми стоят наказанията, а сега всеки си прави каквото си иска, спами в темите, прави се на клоун, и нищо- затова се появиха една група спамери, няма да ги изброявам, те се знаят, които са на всяка манджа мерудия и админите си мълчат, толерират ги, неизвестно защо. Затова OLX и Bazar.bg са за предпочитане и аз никога повече няма да пусна тема тук.

Това е грозната истина според мен, не ангажирам никой с мнението си, лек ден.

Edited by Bulgaran
Link to comment
Share on other sites

Според мен прекалено навътре прие спора в темата ти с телевизора, но ти си знаеш по-добре. А че нещата в търговския раздел от доста време не са това дето бяха преди години...напълно си прав. Причините са най-различни, като основните са, че хората вече се ориентираха към специализираните сайтове за обяви като OLX-а и Базар-а, а и едно време когато имаше много повече работа при продажбите тук, търговският раздел го поддържахме няколко човека, а сега от доста време съм само аз и понякога като съм зает и не влизам редовно, се случва да пропусна някоя подобна дискусия като онази. Но като цяло не забелязвам някакво завишено ниво на нарушенията на правилата - хората реално са си едни и същи и чисто статистически като са повече на брой, респ. има повече нарушения и обратното. За "мълчанието на админите" (не знам защо ми се дощя да напиша "агнетата" :P ), да мълчат си, но най-вече по причината за която споменах - просто не влизат в търговската секция...ама изобщо, а някои не съм ги виждал и във форума от месеци или даже години. Аз не съм админ, а само модератор и когато видя нещо нередно - не си мълча ; така беше и в темата с телевизора - направих една дълга забележка на всички и тъкмо щях да изтрия излишните постове, 2 минути след това ти написа, че телевизорът се сваля от продажба и помоли да затворим темата, при което аз я заключих, за да не се заформи някаква остатъчна дискусия в нея. Та пак казвам - според мен прекалено лично прие онзи диалог между вас (а той реално не беше нищо особено и даже нямаше някакви обидни думи да речем) и сега каза, че ще се преориентираш към OLX, според мен най-вече защото там премахнаха възможността за всякакви коментари, а админското присъствие е още по-символично и от тук. :D  Аз също редовно си ползвам OLX-а, но най-вече защото там предлагането на най-различни продукти е в огромен мащаб, което е логично предвид това, че и и регистрираните продавачи са огромен брой.

Така че всеки си решава сам за себе си кое ще посещава и кое не, въпреки че монетата винаги има 2 страни и както за продавача понякога цената на която продава, му се вижда ниска или най-малкото нормална от негова гледна точка, така и на отсрещната страна цената обикновено се струва висока, а някои откровено се дразнят за множеството бъдещи ъпове, които трябва да претърпи темата, докато продаваното в нея стигне реално продаваемата си цена. Спирам да пиша вече, че пак станах многословен... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Дразнят ме обяви от типа на..."Продавам лаптоп" без никакво описание и цена и директно линк към обявата в OLX. Където в повечето случаи пак не става ясно за предлагания продукт. Няма ли начин да се ограничи тази практика. Като продаваш в Булфорум е редно да има пълно описание на продукта в самата тема, както и снимки в самата тема, а не да ме препращат към разни сайтове, като Bazar.bg например?

Link to comment
Share on other sites

Обикновено аз довършвам това, което е трябвало да направи такъв продавач, като копвам инфото от OLX-а и го слагам в поста му, ама май вече ще спра да го правя и ще започна отново да прилагам съответната точка от правилата...сиреч - директно ще трия темата. А който се чуди къде е отишла темата му, явно не е прочел лилавия надпис, който стои отдавна и се вижда в момента, в който си отвориш търговския раздел:

 

Ако не виждате мнението или темата си, значи или сте нарушили някое правило, или сте под мод-режим.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Имам проблем с подмятания по мой адрес от потребителя tonybadams . Понеже основно се подвизавам в търговския раздел, за мен не е приемливо да получавам неуместни подмятания. Подмятанията бяха модерирани. Но държа да се обясня, нали съм добър в обясненията по неговите думи.

Историята ни с дадения потребител е следната:

 

Закупи от мен този компютър

 

 

 Компютър Pentium 4 - цена 40 лв

Дъно: MSI PM8PM-V (MS-7222) 2 слота DDR2 и AGP слот за видео (но нямам работеща карта и не мога да го пробвам дали е ок) Дъното има 2бр сата букси

Процесор: Intel Pentium 4 515J  2,9 Ghz 1mb кеш 1 ядро

РАМ: Kingston 1 GB DDR2-667 - 9905316-056.A01LF

Хард: Seagate ST340014A  (40 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/100) (100% здраве и производителност)

CD/DVD - чете CD, на DVD не съм го пробвал

Вградено аудио, видео и мрежова карта.

В Бяло-пожълтяла кутия. Захранването е някакво китайче брандирано 400+ вата. Но по вероятно е 250... 300 макс. Пресаждал съм една сата букса захранваща

 

 

 

При срещата ни веднага отворих компютъра да го огледа и да се увери, че всичко е което съм описал. Потребителя приложи био магнитно измислено сканиране и реши, че всичко е наред.

Може би след ден водихме следната кореспонденция:

 

 

tonybadams: 

След 2 дена упорита работа, подмяна на биос и кво ли не , най-сетне успях да го поправя от неработещо до добре работещо комп-чето и дъното. Казвам го з-то като пиша накакъв коментар обокновено съм на 90 % прав

 

muhaha:

Искаш да кажеш, че съм ти продал нещо не работещо ли не можах да разбера? Защото аз на 100% съм сигурен, че компутъра работеше нормално. И преди да го кача в колата също го пуснах и само видях, че батерията на биоса не помни и я подмених. После пак пробвах и ти докмарах работещ компютър.

 

tonybadams: 

ami s tozi procesor ne raboteshe dobre

a i 7 kondezatori sa smeneneni

qvno dosta zor e vidqli m napravih palen remont

no nqma kak da razberesh ,z0to kato go vidish sega kak raboti i predi edva togava bi napravbil razlikata

 

muhaha:

Това вече е възможно. С този процесор ми остана след ъпгрейд не е нищо особено макарче май беше с 1мб кеш... но с двуядрен вероятно ще работи много по добре.

 

tonybadams: 

kak dvuqdren\izqde mi jegera dokato mu opravq biosa

posle tragna i pentium d ama ne varveshe kato dvuqdren,a po zle ot p4 651

oh qvno ne go poznavash tova dano

 

 

 

 
Аз нямам какво повече да кажа. Ако желае може да си изкаже претенциите към мен.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...