Jump to content
BulForum.com

Тема за всякакви коментари, касаещи търговския раздел


Recommended Posts

Ще опиша интересен случай с покупка от форума, дано помогне на други. Преди около 20 дни закупих твърд диск 2.5" Seagate 160gb sata на цена 25лв. от продавач popodopolo . Диска е с перфектен статус от сентинел 100% health, след 10 дневно ползване и проблеми като рестарти със системата (windows 10) се опитвам да открия проблема от къде идва, но не намирам причина и започвам преинстлация на windows 7  и тук проблеми дава грешка при разопаковането свързана с паметта или твърдия диск, след като проверих паметта накрая реших да проверя и твърдия диск - и хоп изненада над 500 лоши сектора и 15% health. Това принципно не е възможно и реших да прочета може ли да се препрограмира смарт статуса и идва изненадата точно за тези дискове на Seagtae модело започващи с ST или STM могата посредством интерфейс на цена 3лв. и безплатна програма Realterm да им бъде резетнат смарт  статуса.

Обясних на продавача popodopolo  и той ми каза, че никога не е хващал поялник?!? и не би направил такова нещо, НО няма да ми върне парите понеже не можел да гарaнтира за твърди дискове след 20 дена.

 

Същото може да бъде направено и с дискове Samsung i Maxtor които се произвеждат от Seagate.

Edited by vagabont
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Да, така е, продадох диска 160GB за 25 лева. Датата беше 25-и април ако не се лъжа.

При всяка продажба, независимо диск, уред или каквото и да е аз изисквам да се чуем с купувача дали всичко е ок. Мисля, че и с vagabont се чухме, че всичко е наред с диска.

Вчера/20 дена след продажбата / ми пише че диска бил боклук, бил скапан и не било възможно да се скапе за толкова кратко време.

Обясних, че нищо подобно не съм извършвал, още повече, че имам 20 налични харда различни марки и модели. Последва ЛС с клип където някой си е ремонтирал диск по този начин и директно ме обвини в измама, последва извиване на ръце,че ако не сменя диска или не възстановя сумата щял да даде гласност по различни форуми, че съм бил некоректен, измамник и неща от сорта/тук е спестил тези думи/.

Обясних, че диск се скапва от сътресения, падания, лоши захранвания и куп още причини/със сигурност са му известни, все пак е сервиз/.

Но неговата констатация е, че аз или този преди мен/или онзи преди "този"/ е манипулирал диска.

Е, аз не съм, дори все още мискя, че този клип е някакъв фейк.

А ти като сервиз и като човек, който си е поръчал "тази джаджа за ремонта на дискове" имаш 5 диска с лоши сектори който ще ти дам да оправиш и да задържиш за себе си, защото аз все още не вярвам, че е възможно диск да се оправи по начин от клипа ти.

Виж ми темите, виж колко неща са продадени от мен за годините и ми намери един недоволен и тогава ме плюй. Вярвай ми, по-точен съм отколкото можеш да се представиш.

Link to comment
Share on other sites

За колегата " popodopolo " като продавач/купувач мога да кажа само добри неща!!! Кофти захранване може да скапе диск за 1-2 дни работа , лично съм патил от подобни не един път.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Искам да попитам админите каква е разликата между тази моя тема и например тази. Мога да дам и други сравнения ако се поразтърся малко. 

 

В моя случай с калъпите те са ограничено количество. Не ги произвеждам, не ги купувам за да ги продавам. Имам ги налични и искам да ги разчистя. От моя гледна точна (без колегата от посочената тема да се засяга) моята тема е по правилата, докато другата не е, защото той периодично, при това в отрязък от голям период продава един и същи продукт. 

 

Моля темата да се преразгледа и да бъде пусната, тъй като все още имам от тези калъпи. 

Link to comment
Share on other sites

Разликата е в количеството и обема продажби - той продава килограм тютюн за 35 лева, а твоята тема е за 3000 броя за хиляди левове, а на дребно - десетки хиляди левове.

Link to comment
Share on other sites

Извинявай, но нещо ни се разминават математиките. На дребно ми е 5 лв цената, а не десетки хиляди левове. 

 

Значи ако правилно съм разбрал, мога да пусна за продажба 5 калъпа и след месец два още 5, обаче не мога да ги пусна всичките на един път? 

И не мога да си продам колата, защото пак ще става дума за хиляди левове. 

 

Нещо се губи връзката. Или просто аз не я разбирам. 

Link to comment
Share on other sites

Разяснявам - когато примерно се пуска кола на части, понеже няма как да се изброи всяка една част, има изискване в темата да се изброят цените поне на най-разпространените и търсени части и от тук нататък всякакви питания за части от рода на "А имаш ли едикакво си?" стават единствено на ЛС. А когато по принцип се продава кола в движение на стойност колкото си струват колите, това няма никакво значение, защото продуктът е само един. Но когато масово продаваш коли, както преди време правеше един съфорумец от автокъща, който вече не продава тук, такъв род продажби също няма как да бъдат допуснати.

В случая твоята тема е за "3000 броя калъпи" (достатъчно голяма бройка) с единична цена на дребно 5 лева, което количество ако се разпродаде на дребно с огромен брой ъпове на темата прави точно 15 000 лева. Нямам спомен кой е изтрил темата преди 3 години, дори има вероятност да съм бил аз, но тъй като напоследък правилата малко се разтегнаха, в смисъл че се правят доста компромиси на хора, които често и периодично продават продукти от един бранш (примерно само компютърни части...или само телефони и т.н.), мисля че може да върна темата в раздела (или направо да си пуснеш нова с актуализираните бройки и цени), но в момента в който съфорумците започнат да се оплакват с рапорти, защото тия рапорти само ние модераторите си ги виждаме и останалите не знаят какво сме принудени да четем в тях - има вероятност темата отново да се затвори, защото форумът е една съвкупност от интереси, които трябва да имат баланс помежду си. ;)

Link to comment
Share on other sites

..в смисъл че се правят доста компромиси на хора, които често и периодично продават продукти от един бранш (примерно само компютърни части...или само телефони и т.н.), 

 

Точно за това повдигнах темата. Явно си ме разбрал от началото, просто си искал да избегнеш последващи проблеми или както сам каза за репортите, да не си усложняваш живота. Което вече го разбирам. 

 

Тъй като тази тема е свободна за коментари, нека се изкажат и другите юзъри. Предполагам, че тези който пускат репорти ще са първите. 

 

И в този ред на мисли да добавя, че имам и други калъпи във вече наистина ограничен брой (още 5 вида са с бройки от 10 бр. до 50 бр. за различните калъпи и цените им са доста по-ниски заради качеството на пластмасата и като сбор наистина не правят голяма сума). Та нека се изясни въпроса кое мога и кое не да пусна като обява, за да не натоварвам админите излишно. 

Link to comment
Share on other sites

Мнението ми като страничен наблюдател/читател и по-рядко участник: като оставим настрана доста ясните правила на този форум, на които до голяма степен се дължи реда и дисциплината тук, за разлика от много други подобни места, всъщност темата ти е концептуално сгрешена. С един бърз поглед из търговската секция се вижда, че повече от 95% от обявите са за компютри/лаптопи/таблети/телефони и части за тях (основно) и/или обяви за аудио/видео/тв/фото техника (по-рядко), или с една дума казано- електроника. Знаейки това, човек влиза тук когато търси/продава нещо в областта на гореизброеното. Пример от миналата седмица: трябваше ми спешно четец за е-книги. Пуснах обява и за ден и половина получих 10-15 различни предложения, всичките абсолютно адекватни на търсенето ми. Обратното: преди време бях пуснал обява за един двигател на пералня- никаква реакция седмици наред! Мисълта ми е, че тук хората се интересуват от електроника- това търсят, това предлагат. В този смисъл да се надяваш да си продадеш калъпите за тухли тук, е все едно да си продадеш балите с люцерна в бг-мама: не че е невъзможно, ама малко вероятно! Има други платформи, където продажбата би била много по-успешна.

 

п.п.: конкретно по темата- ако се регулират непрестанните ъп-ове, които би имала подобна тема и се ограничат до някакъв определен брой, в крайна сметка не виждам проблем: човека не е търговец, а продава нещо свое, от което няма нужда. Какво значение има стойността му? Ако вместо калъпи по 5лв имаше 3000бр. копчета за риза по 0,03лв. всяко?

Link to comment
Share on other sites

deus_pld, Благодаря за мнението. Доста различни неща от електроника съм продавал тук. А и всяка тема/обява е шанс за продажба. Относно ъповете, всеки може да ми види мненията и да преброй колко такива имам за всичките мои теми пускани до сега.  

Link to comment
Share on other sites

п.п.: конкретно по темата- ако се регулират непрестанните ъп-ове, които би имала подобна тема и се ограничат до някакъв определен брой, в крайна сметка не виждам проблем: човека не е търговец, а продава нещо свое, от което няма нужда. Какво значение има стойността му? Ако вместо калъпи по 5лв имаше 3000бр. копчета за риза по 0,03лв. всяко?

 

Водещото по-скоро е бройката, а не общата ценова стойност и примерът ми с колата при продажба "в движение" и "на части" също го показва. Тази тема с 4-цифрена бройка калъпи теоретично би имала поне трицифрена бройка ъпове, ако предположим че не всички ще се изкупят един по един, но чисто практически темата едва ли би имала повече от няколко ъпа, поради причините, които изброи по-горе в поста си. Лично аз нямам нищо против той да си пусне нова тема, но го предупредих, че ще отчета и мнението на останалите недоволни ако има такива.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Забелязвам,че масово тук в този форум в секцията продава се редактира обявата след реализиране на съответната продажба в нарушение на следното правило:

Оставете да се вижда историята на продажбата и не редактирайте след това постовете си, както неправилно е направено например в тази тема.

 

Докога?Какво толкова крият продавачите,че трият информацията по обявата?!

Link to comment
Share on other sites

Масово, масово...колко да е масово? Това го прави единствено TNT-динамита, но тъй като обявите вече са в пъти по-малко от преди, не ми е никакъв проблем да запомня кой какво е пускал, колко пъти му е намалявал цената и какви точно са били сумите. Преди редовно правех забележки на ЛС или направо из темите, но сега дори и не съм си направил труда да пусна ЛС до TNT-то, понеже го прави от незнание/непомнене на правилата/разсейване/навик/...или каквото и да е, но не и от някакво тарикатене.

 

Едит: За да спазим все пак формално правилата и за да успокоим притесненията - преди малко му пуснах ЛС със забележка.

Edited by Midex
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Имам един не ясен въпрос за мен. Колко е редно закупена вещ или там нещо от форума в идеално състояние или там според експлоатацията му на определена цена, използваики го след това да го пуснем отново в продажба във форума от който сме го закупили, но на по - висока цена от тази за която сме го закупили ?

Link to comment
Share on other sites

Става въпрос за тази и тази тема, като се предполага, че продаваното във втората тема е закупено от първата на по-ниската цена, нали? Реално в правилата няма точка, засягаща това конкретно положение и то касае единствено някаква морална позиция на този, който препродава нещо закупено от форума, но вече на по-висока цена.

Link to comment
Share on other sites

Не се притеснявай...и от мен са купували евтино продукт, а после са го продавали по-скъпо пак тука, така че не е нещо ново. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Аз така, съвсем профилактично пак да попитам:

 

Освен и аз профилактично да попитам - персонално ли да разреша ъповете или да чакаме консилиума да се събере? Щото ако е първото, няма проблем...ама вече започва да прилича на самоуправство, а за второто вероятно ще трябва да изчакаш няколко месеца, понеже 'екипът' е станал толкова рехав, че някои хора не съм ги виждал от години, а тия дето все пак са в наличност нито влизат в рапортите, нито в търговския раздел, а и в админ-форума като попитам нещо чакам цяла вечност, та вече съм се отказал да пиша и там.

Link to comment
Share on other sites

Ами хубаво...то и безтуй вече ми писна тоя живот, та малко разнообразие я с ешафода, я с кладата, няма да ми дойде зле. :evil

Преди да го анонсирам тук обаче, понеже все пак ми е останало малко възпитание, пък и съм отговорен, ще уведомя "където трябва" за предстоящата промяна и после ще видим къде-какво...

Link to comment
Share on other sites

Тоя па...само ако го знаете откога се натиска "да станел ня'къв шеф" и тогава по цял ден щял да осъществява детската си мечта. 240.gif

 

Ангеле, майтапа настрана - не че има много работа от последните 2-3 години насам, ама ако искаш да говоря да ти дадат модераторски права, че да понаглеждаш и ти малко търговския раздел и рапортите...

Link to comment
Share on other sites

Крайно време е в този форум да се реши ъпването, през 168 часа например. Пък тогава може и да скочи делът на успешните продажби. Щото от такива обяви https://www.bulforum.com/index.php?showtopic=137049 няма смисъл нито за продавач, нито за купувач. Хората пускат нещата и в продавалника с 20-30% по-евтино и познайте къде най-напред им се отваря парашута.

Link to comment
Share on other sites

Аз още чакам да ме направите админ! :CryBaby:

 

Ще те направим мандарин тебе...

 

С пускането на ъпове ще дойде кашата и вероятно края на Търговския раздел такъв, какъвто го поддържахме близо 15 години... 

Link to comment
Share on other sites

Не бъди толкова песимистично настроен. :)

Спомняш си как сумати време се опитвах да вкарам еднократния разрешен ъп за раздел "Купува" и тогава доводите също бяха същите - че ще стане хаос. Хаос не стана, единствено няколко човека се бяха пообъркали, но като им затворих темите всичко си дойде на мястото. Предполагам, че и с раздел "Продава" ще се получи по същия начин и нищо страшно няма да се случи. Мисля, че за опит спокойно може да започнем с еднократен разрешен ъп (по време избрано от самия продавач), както е за другия раздел.

 

П.П. А по повод 'Мандарина', който от доста време иска да стане някакъв шеф в Булфорум, мисля че е резонно да му дадем права на първо време да обработва рапортите, с които от много време се оправям единствено аз (след като Любо зачезна някъде). В последните години те не са много и са далеч от ежедневните бройки, които имаше преди десетина години например. Като бонус ще му възложим задачата да се кара с потребителите, които слагат изкуствено високи цени с цел бъдещи ъпвания, макар че такава тенденция съм забелязал и в неговите теми...пък може и да го превъзпитаме по тоя начин. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...