Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

11 hours ago, w00x said:


Кашкавалът пане в един ресторант е продукт, който се заплаща на определена цена, определена според цената на съставките, които са вложени в този продукт и която вече е вдигната навсякъде, и вероятно няма да падне, докато ресторантът не остане без клиенти.

На теория може и да е така, но на практика нещата стоят по съвсем различен начин. Всеки продукт, който предлагаш на пазара си има определена точка на пречупване по отношение на цената, над която става непродаваем. В примера с кашкавал пане, ако досега една порция ти е била 10лв (примерно) и сега, заради инфалция, скъпи суровини и ток за да запазиш качеството и печалбата си цената трябва да стане 20лв има твърде голям шанс никой повече да не ти купи кашкавала пане, просто защото тия 20лв вече са над цената, които клиента може/иска да плати и той просто ще се откаже от него и/или ще премине на по-евтина алтернатива. И като се случи това с определен процент от продуктите ти- фалираш като пич, с купчина качествен, но тотално непродаваем кашкавал пане в кухнята!
Затова масово производителите на стоки прибягват до т.нар. "скрита инфалция": намаляне на обема/грамажа, влагане на по-евтини продукти и суровини, намиране на по-евтина работна ръка и т.н трикове с цел запазване на цената на продукта ПОД тази точка на пречупване, иначе мача просто приключва. Естествено, това води до спад в качеството, но във такива времена масовият потребител е по-склонен да приеме занижено качество, отколкото твърде висока цена, така че е необходимо зло ако искаш да си съхраниш бизнеса и поминъка, докато патардията премине. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, mIRCata said:

Като удари ковида заведенията и хотелите, мен и още няколко от най-дългосрочните служители във фирмата ни съкратиха, щото нямали пари за заплати, а след месец наеха 3-ма нови - 2ма завършили софтуни с 0 стаж, един барман-волейболист-завършил и той академия нещо си с 0 опит. За по-малко от година всичките тези вече ги няма.

 

Много тъпо решение.
Имаше схеми и начини, чрез които можеше да ви запазят и да не загубят почти нищо, а вие да си получавате доходите.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, XMD said:

Доста излишен въпрос! Съкращаваш разходи, уж да предоставяш същата услуга. 
Най-елементарното обяснение, което мога да ти дам, в сферата на ресторантьорски бизнес - кашкавал пане, първо е бил истински, но е поскъпнал с 40-50%, няма кой да ги го купи и го заменяш със имитиращ продукт, за да гониш цена и потребление.
Същото е и в сферата на услугите предполагам, по-ниско квалифицирани кадри, същата цена на услугата. 


Не се хаби изобщо да си губиш времето... 
 

17 hours ago, w00x said:

Как може инфлацията да повлияе на качеството на услуга?


:Facepalm::Facepalm::Facepalm::Facepalm::Facepalm::Facepalm:

И тия не само имат право да гласуват, но и не млъкват из нета... 
 

15 hours ago, jozo said:

Като стана дума за коли, днес за сефте седнах зад волана на 100% електрически автомобил. Изобщо не ми липсваше ДВГ-то, ако не те е еня за батерията чупи врат просто, уникално е. Лошото е, че много ми миришат краката за такава, пък нека е тролей.:lol:


Шса сетиш, батьовата. Ама го напиши тва и на Стефчо, че ако не се лъже и ти като него риташе срещу тия коли... Той продължава и до ден днешен :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mIRCata said:

Като удари ковида заведенията и хотелите, мен и още няколко от най-дългосрочните служители във фирмата ни съкратиха, щото нямали пари за заплати, а след месец наеха 3-ма нови - 2ма завършили софтуни с 0 стаж, един барман-волейболист-завършил и той академия нещо си с 0 опит. За по-малко от година всичките тези вече ги няма.

 

Което само показва, че въпросното явление, не е директно следствие от инфлацията.

Добре, да приемем, че инфлацията може да подтикне лош мениджмънт да вземе решения, които да свалят качеството на услугата и да влошат положението, което се опитват да решат. Не смятам обаче, че този резултат е директно причинен от инфлацията, а по-скоро следствие с много фактори и въпросителни.

 

Един автомонтьор, който работи сам в гаража си, как ще занижи качеството на услугата в следствие на инфлацията? Или фризьор? Или всякакъв тип артист?

 

2 hours ago, deus_pld said:

На теория може и да е така, но на практика нещата стоят по съвсем различен начин. Всеки продукт, който предлагаш на пазара си има определена точка на пречупване по отношение на цената, над която става непродаваем. В примера с кашкавал пане, ако досега една порция ти е била 10лв (примерно) и сега, заради инфалция, скъпи суровини и ток за да запазиш качеството и печалбата си цената трябва да стане 20лв има твърде голям шанс никой повече да не ти купи кашкавала пане, просто защото тия 20лв вече са над цената, които клиента може/иска да плати и той просто ще се откаже от него и/или ще премине на по-евтина алтернатива. И като се случи това с определен процент от продуктите ти- фалираш като пич, с купчина качествен, но тотално непродаваем кашкавал пане в кухнята!
Затова масово производителите на стоки прибягват до т.нар. "скрита инфалция": намаляне на обема/грамажа, влагане на по-евтини продукти и суровини, намиране на по-евтина работна ръка и т.н трикове с цел запазване на цената на продукта ПОД тази точка на пречупване, иначе мача просто приключва. Естествено, това води до спад в качеството, но във такива времена масовият потребител е по-склонен да приеме занижено качество, отколкото твърде висока цена, така че е необходимо зло ако искаш да си съхраниш бизнеса и поминъка, докато патардията премине. 

 

 

Това е ясно, но тук не говорехме за производство на продукти, а за услуга. Сектор "услуги" разчита на умения, които не се влияят от монетарната стойност на парите.

 

26 minutes ago, RaptoR said:

И тия не само имат право да гласуват, но и не млъкват из нета... 

 

А не уе. Ще се сетиш. Аз и останалите като мен, решаваме бъдещето на теб и децата ти.
Пък ти си седи вкъщи и си мисли, че мнението ти има значение.

Link to comment
Share on other sites

Хвала на Бога, моето мнение се чува доста по-далеч от простотиите на анонимките в бгмама... Ама то не е лесно, Саше, не е лесно... 

ЕДИТ: Пеше, тук мисля нова карикатура се оформя... 

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, w00x said:

До момента не съм чувал някой да освобождава квалифициран персонал, за да наеме на неговото място по-неквалифициран, с цел намаляване на разходите.

 

28 minutes ago, w00x said:

Което само показва, че въпросното явление, не е директно следствие от инфлацията.

 

Къде в горното изречение споменаваш инфлация? казваш, че не си чувал някой да наема по-ниско кфалифицирани за съкращение на разходите.

Аз ти давам такъв пример където точно това става  - махат се хора получващи сумарно Х пари и се наемат такива дето взимат Х-У пари, но с 0 опит.

Причините за това решения не са слагани на масата.

Какво е накарало хората да не ти купуват услугата е без значение, важен е резултата - намален оборот. При намален оборот, за да може да изкарваш да си плащаш сметките - намаляваш разходите срещу същите получени пари, или увеличаваш цените, че да компенсираш намаленото търсене.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, RaptoR said:

ЕДИТ: Пеше, тук мисля нова карикатура се оформя... 


Ако тръгна да рисувам карикатура всеки път, когато Ангел спори по теми, от които не разбира с хора, които с това се занимават - трябва да не правя друго...

Той е способен да спори с Рудолф Дизел за устройството на дизеловия двигател :lol:

Edited by Antares
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, mIRCata said:

 

Къде в горното изречение споменаваш инфлация? казваш, че не си чувал някой да наема по-ниско кфалифицирани за съкращение на разходите.

Аз ти давам такъв пример където точно това става  - махат се хора получващи сумарно Х пари и се наемат такива дето взимат Х-У пари, но с 0 опит.

Причините за това решения не са слагани на масата.

Какво е накарало хората да не ти купуват услугата е без значение, важен е резултата - намален оборот. При намален оборот, за да може да изкарваш да си плащаш сметките - намаляваш разходите срещу същите получени пари, или увеличаваш цените, че да компенсираш намаленото търсене.

 

В точно това цитираното - никъде. Темата започна от инфлацията. Уточнил съм дори в последствие.

Това, че твоят пример се е случил и без да е налице висока инфлация, показва, че факторът е друг, а не задължително инфлация. Защо при редица променливи, посочваме само едната и казваме "Ето това е причината"? Следствието "инфлация > повишена цена" е директно. Следствие "инфлация > намалено качество на услуга" е отворено за интерпретация и аз по-скоро бих го отдал на лош мениджмънт, отколкото на инфлацията сама по себе си.

 

59 minutes ago, RaptoR said:

Хвала на Бога, моето мнение се чува доста по-далеч от простотиите на анонимките в бгмама... Ама то не е лесно, Саше, не е лесно... 

 

Чува се.... По маси, гори и полянки. :D Пред урните, мнението, което се чува, е моето и на другите, които са отишли там. Всичкоразбиращите егоцентрици и егоисти като теб, си остават по маси, гори и полянки. Където им е и мястото де. Всичко си е в реда на нещата.


Гледам, че май ти трябва повече цвят в живота. Следващия път специално заради теб, ще избера някоя по-цветна партия. Розова ако има. Или оранжева. Да не ти става скучно и да има по кого да плюеш. На произволен принцип ще ги карам.

Link to comment
Share on other sites

ХАХАХАХАХАХ
ROFL
Няма нужда. Глупак, който си мисли, че е решил нещо пред урните с киро тъпото и шарените чорапи и червеното сако ми е достатъчна карикатура... Просто не виждам по-голяма смешка, може би Пешо ако се напъне... 
Цвят в живота имам доста повече отколкото в чорапките ти, така че не ме мисли мен. 
Мисли как гониш 40 и живееш у родителите си, да не продължавам нататък - от това почни да мислиш, че си посмешище, което явно го дърви пред огледалото като тури сакото и чорапките. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, RaptoR said:

ХАХАХАХАХАХ
ROFL
Няма нужда. Глупак, който си мисли, че е решил нещо пред урните с киро тъпото и шарените чорапи и червеното сако ми е достатъчна карикатура... Просто не виждам по-голяма смешка, може би Пешо ако се напъне... 
Цвят в живота имам доста повече отколкото в чорапките ти, така че не ме мисли мен. 
Мисли как гониш 40 и живееш у родителите си, да не продължавам нататък - от това почни да мислиш, че си посмешище, което явно го дърви пред огледалото като тури сакото и чорапките. 

 

Сигурен съм, че тези епитети не са към мен, защото обидите са против правилата на форума, особено като са отправени към член на екипа.
В реда на очакваното е да не вижаш. Ти поначало никога не си бил дарен с чувство за хумор.

 

Мале, мале. Ще помисля за това, че стигнахме до етап, на който 40 годишен човек с алкохолна стеатоза, ми дава наклон на мастурбационните навици. :D 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, RaptoR said:


Не се хаби изобщо да си губиш времето... 

Няма как да се случи :) 

Ограничил съм комуникацията с хора до следния минимум - 

аз казвам нещо, те ми отговарят, аз отговарям, те ми отговарят и всичко приключва. Ако не можеш да се разбереш с 2-3 изречения с някой, няма смисъл да дълбаеш, за да доказваш правотата си. Всеки е прав за себе си и си знае неговото.
Повярвай ми този метод спестява много време, нерви и стрес. 

Между другото, чисто информативно,  да ти споделя, реших да премина към Синергон като доставчик на ток, незнам към кои си ти в момента, но Синергон поне на хартия предлагат доста по-добри условия сравнено с ЕВН. 
1 фактура,  компонент Добавка ти е фиксиран на 25 лв./Mwh. 
Пренос, превоз, и т.н. и хранилка за мангали са си същите.

Edited by XMD
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, RaptoR said:


Шса сетиш, батьовата. Ама го напиши тва и на Стефчо, че ако не се лъже и ти като него риташе срещу тия коли... Той продължава и до ден днешен :laughing1:

 

Никога не съм имал против тея коли. Ся кофти е, че няма звука като на един V8, ама за това да отричаш другите качества е смешно. Освен пробега и цената, друго не ме бърка в момента. :lol:

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, RaptoR said:


Не се хаби изобщо да си губиш времето... 
 


:Facepalm::Facepalm::Facepalm::Facepalm::Facepalm::Facepalm:

И тия не само имат право да гласуват, но и не млъкват из нета... 
 


Шса сетиш, батьовата. Ама го напиши тва и на Стефчо, че ако не се лъже и ти като него риташе срещу тия коли... Той продължава и до ден днешен :laughing1:

Приятел на Минчев ли ще ставаш... Ватман? Ако парите не са никакъв проблем - ще дадеш 100 и нагоре бона в зелено за тоя синьо-зелен слузест сопол? Не мога да ви помогна в тоя случай. Лошия избор си е лош щ. Ония отгоре дано даде да съм жив и здрав и никога да не ми се налага да карам такъв гнусен тролей.

Link to comment
Share on other sites

Ако парите не са проблем, определено освен всичката останала тенекия бих си купил и Тесла, пък нека съм ватман. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, w00x said:

 

Сигурен съм, че тези епитети не са към мен, защото обидите са против правилата на форума, особено като са отправени към член на екипа.
В реда на очакваното е да не вижаш. Ти поначало никога не си бил дарен с чувство за хумор.

 

Мале, мале. Ще помисля за това, че стигнахме до етап, на който 40 годишен човек с алкохолна стеатоза, ми дава наклон на мастурбационните навици. :D 

 


:Facepalm: Тоя па се изживява като член на екипа - ще припадна от смях - да не си забравил с кого говориш?! Аз не съм бил дарен с чувство за хумор - тука вече умирам от смях... Не съм на 40 - на 46 съм и не се занимавам с незначителни случайници, които бидейки уникални себични егоисти се пробват да наричат други хора егоисти. Ако не друго поне може да се посмеем, че иначе пак с тигана и лопатата, но то си е от 10 години така поне... 
 

13 hours ago, XMD said:

Няма как да се случи :) 

Ограничил съм комуникацията с хора до следния минимум - 

аз казвам нещо, те ми отговарят, аз отговарям, те ми отговарят и всичко приключва. Ако не можеш да се разбереш с 2-3 изречения с някой, няма смисъл да дълбаеш, за да доказваш правотата си. Всеки е прав за себе си и си знае неговото.
Повярвай ми този метод спестява много време, нерви и стрес. 

Между другото, чисто информативно,  да ти споделя, реших да премина към Синергон като доставчик на ток, незнам към кои си ти в момента, но Синергон поне на хартия предлагат доста по-добри условия сравнено с ЕВН. 
1 фактура,  компонент Добавка ти е фиксиран на 25 лв./Mwh. 
Пренос, превоз, и т.н. и хранилка за мангали са си същите.


И много правилно правиш! Ще живееш повече от мен... Аз също се ориентирам в тая посока, защото не знам колко нерви съм похабил, но ако изобщо са останали някакви мисля да ги позапазя. 
Относно тока къмто година ползвахме посредник - не се получи. Върнахме се на ЧЕЗ. В Пловдив съм на ЕВН. Каквито и сметки да съм правил никой не може да бие производителите...
 

13 hours ago, jozo said:

 

Никога не съм имал против тея коли. Ся кофти е, че няма звука като на един V8, ама за това да отричаш другите качества е смешно. Освен пробега и цената, друго не ме бърка в момента. :lol:


Жорка, значи аз съм в грешка тука. Мислех си, че и ти "ТРОЛейничиш" :laughing1:
 

9 hours ago, DON_CHEFO said:

Приятел на Минчев ли ще ставаш... Ватман? Ако парите не са никакъв проблем - ще дадеш 100 и нагоре бона в зелено за тоя синьо-зелен слузест сопол? Не мога да ви помогна в тоя случай. Лошия избор си е лош щ. Ония отгоре дано даде да съм жив и здрав и никога да не ми се налага да карам такъв гнусен тролей.


Стефче, батьовата, колко и да риташ срещу ръжена - това е бъдещето. ВСИЧКИ почнаха да правят такива коли. Пърделниците рано или късно ще останат в историята. Ток ли ще е, водород ли ще е, нататък се върви. За теб това може да е лош избор, но за мислещите е спасение на Планетата. Инак скоро няма да ни бъде, освен ако Илон не построи нещо навреме на Марс... :laughing1:

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

Just now, Antares said:

Това би било вярно, ако се променят страшно много неща.


Несъмнено! Но трябва да се почне отнякъде, защото определено не остава много време. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, RaptoR said:


:Facepalm: Тоя па се изживява като член на екипа - ще припадна от смях - да не си забравил с кого говориш?! Аз не съм бил дарен с чувство за хумор - тука вече умирам от смях... Не съм на 40 - на 46 съм и не се занимавам с незначителни случайници, които бидейки уникални себични егоисти се пробват да наричат други хора егоисти. Ако не друго поне може да се посмеем, че иначе пак с тигана и лопатата, но то си е от 10 години така поне... 

 

Ами, изживявам се. Виж си титлата. После виж моята. После пак виж твоята. После виж определението на думата "екип". И след това виж какво означава "да живеем с мисълта за отминали постъпки". Посадил дърво като бил в началното училище, затова сега можело да сече цели гори.

 

Не съм забравил с кого говоря. С най-големия (почти единствен, като изключим ботовете и спамърите) системен нарушител на правилата в този форум. Как да забравя... :D 

 

Супер. Радвам се за нивото на душевно извисяване, което си успял да постигнеш. Алтруист та дрънка. Хуманист на годината. Лично ще се свържа с института Нобел, за да те предложа за награда.

Link to comment
Share on other sites

Няма да обръщам внимание на паляци, все си го така припомням. Колко дупши от екипа си виж дал на живо бе, №%€№$.... Не, не, ще спра, че ще те псувам тука до откат. По-добре да е наум.  Ей такива смешници влудяват положението. 

Link to comment
Share on other sites

Аааааааааааааааа. Това ли бил критерият... Колко човека от екипа си виждал..... :D Създаваш някакъв хумор понякога, но то е напълно несъзнателно, затова не го броя към "чувство за хумор".

 

И пак да припомня за добрия тон. Никой не е длъжен да търпи нервните ти изблици и слабия самоконтрол.

Ще приема, че това с "паляци"-те не визира мен, а просто си го припомняш писмено, за да не забравиш. С оглед възрастта и хранителните навици.

Link to comment
Share on other sites

Всички знаят за кого се отнася, това е достатъчно. А останалото ще го видим. Както съм казал преди доста време - още обмислям. И все пак нежно да припомня по колко тънък ръб се пързалят някои... То бива наглост, бива безхаберност, ама невиждани неща се случват... Доживях да видя и към дъното а копаем, съжалявам в момента, че го допуснах и аз, но за тия работи по-нататък. 

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

Явно не са всички. Аз не знам. Ако казваш нещо, застани зад думите си и го кажи в прав текст, а не го загатвай като уплашено малко дете.
Другите брътвежи са в типичен стил на нищоказване, затова дори няма да си правя труда да се опитвам да ги разгадая.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...