Jump to content
BulForum.com

Робот прахосмукачка - Обща тема


Recommended Posts

2 minutes ago, tedy said:

Аз всъщност и не разбирам защо 200 лв за прахосмукачка едва ли не за някои да е смешно. Колко да дадеш за нормална домашна прахосмукачка?! Нашите са с някаква за 100-150, докосвал съм се и до такива за 70-80, като изключим разни недостатъци като кофти пластмаси, пластмасарляци тръби дето се чупят след няколко години, вършат нормална работа.

За вдигането на мокета, който иска да вярва. За някои неща съм готов да дам много пари, монитор, процесор, мишка, и т.н., но за други, не, защото и нисък клас върши перфектна работа. Просто гледам да не е най-евтиното. Най-евтините като ги оглеждах, пластмасите правени като в час по трудово.

От роботите (въшките) вероятно са доволни хората... ако си дал 1000 лв, масово хората даже не са склонни да се оплачат по ред причини. Не отричам изцяло ползите от роботите.

 

Не е смешно. Всеки се разполага според бюджета, нуждите и разбиранията си.

Просто не са особено добри, а както казах по-рано, не виждам смисъл да давам по-малко пари за нещо, което няма да ми върши работа и в последствие отново ще трябва да подменям с по-скъпо.

Аз също съм се "докосвал" до всякакви и съм видял за какво разочарование става въпрос. Прах не може да изчисти нормално с приставката за прах, а какво остава да вдига боклуци от пода.. Ако е паркет или плочки - да. Но иначе - забравяш. Немощни до безобразие. Особено тези без торбите. Явно не могат да създадат достатъчно налягане. Единствено изключение вероятно са Dyson.

 

Точно там е работата. Че нисък клас прахосмукачка не върши "перфектна" работа. Върши "някаква" работа. Поне според моя опит с 4-5 прахосмукачки в различен ценови клас. Моторът на евтините прахосмукачки освен, че не е толкова ефикасен по начало, деградира по-бързо с времето. След 3-4 години, тази прахосмукачка е на процент от първоначалната си мощност и трябва да се сменя ако искаш да можеш да чистиш с нея. След 8 години ползване, ще дадеш пари, колкото ако беше купил по-скъпата, която все още щеше да е жива, но през цялото време ще си използвал по-лош продукт. И като бонус - трябва да се чудиш какво да правиш със старите, когато не работят правилно.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Нека ти дам по-разбираем  за тебе пример тогава:

Ами то и аз за ЗОБ не бих дал и стотинка, камо ли да го консумирам тоя боклук. И понеже хал хабер си нямам от зоб не давам мнения и наклон на тия, които го употребяват. Мога да дам еднократно мнение, че според моите виждания го слагам до фуража на прасетата на пазача ми на село и толкоз.  И ако стане дискусия за зоб ще си трая и ще чета - може пък да науча нещо за зоба от тия, които го ползват! 

Относно цената на машините, която все повече пада и все повече опции има - всички, които ги ползват знат, че са я избили многократно. Дори и на скъпите машини от 1000 и нагоре лева! Повтарям - всички ,които ИМАТ И ПОЛЗВАТ с години. Не разбирам някакви тънки намеци се опитваш да вкарваш, че понеже дали много пари и умишлено крият проблеми и не се оплакват ли? Избухвам в неистов смях пак. Ами моята машина iRobot ми е ... ПОДАРЪК! Дреме ми дали е 100 или 3000 лева! Отделно аз лично поне НИКОГА не спестявам критики към каквото и да е, когато има какво да се критикува!  
Относно четенето - все още се справям отлично. А тебе както и да те чете човек все е ясно за какво иде реч. И на челна стойка да те чете - все същото. Аз обаче вече след 5-ти ред спирам, защото знам, че надолу са безсмислици. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Точно там е работата. Че нисък клас прахосмукачка не върши "перфектна" работа...

Ако е паркет или плочки - да. Но иначе - забравяш. Немощни до безобразие. Особено тези без торбите....

Наистина не вярвам да говориш сериозно. Немощни?! Особено пък тази без торбата смуче доста силно. Даже за мен вдигането на мокета е негатив, че трудно движа четката. Ето това го намерих за единствения негатив на прахосмукачката - отдолу каналите за въздуха са така направени, че дърпа мокета. Взех някаква 3rd party четка, с нея е идеално. А да, плюс щеше да е да има регулатор на мощността, както има старата ми 100-левова :) . Но не е такъв проблем. Това е нещо което върши перфектна работа и ползвам веднъж на 2 седмици примерно. Затова не се втелясвам.

w00x, сериозно ли искаш да кажеш че една ВЪШКА робот дето работата й е да е тиха, компактна, лека и с батерия която все пак трябва да изтрае поне един ден, смуче по-силно от произволна "голяма" прахосмукачка??

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, tedy said:

Наистина не вярвам да говориш сериозно. Немощни?! Особено пък тази без торбата смуче доста силно. Даже за мен вдигането на мокета е негатив, че трудно движа четката. Ето това го намерих за единствения негатив на прахосмукачката - отдолу каналите за въздуха са така направени, че дърпа мокета. Взех някаква 3rd party четка, с нея е идеално. А да, плюс щеше да е да има регулатор на мощността, както има старата ми 100-левова :) . Но не е такъв проблем. Това е нещо което върши перфектна работа и ползвам веднъж на 2 седмици примерно. Затова не се втелясвам.

w00x, сериозно ли искаш да кажеш че една ВЪШКА робот дето работата й е да е тиха, компактна, лека и с батерия която все пак трябва да изтрае поне един ден, смуче по-силно от произволна "голяма" прахосмукачка??

 

Залепи го тоя мокет щом ти го вдига прахосмукачката. :D А това, че вдига мокета е негатив, не позитив. Показва лош дизайн на главата, както и сам си отбелязал. С "някаквата" 3rd парти четката обаче, си намалил всмукателната сила на прахосмукачката и вече не е такава, каквато е според производителя.

Да, според моя опит са немощни. Казах, че такава като твоята (права) не съм ползвал. Доколкото знам, те са по-мощни, защото няма маркуч, но размерът им е огромен минус. Ползвал съм само стандартния тип и евтините са по-зле от робота, да.

 

Да. Това искам да кажа. И работата ѝ не е да е тиха, компактна и лека. И защо трябва да изтрае "един ден"? :D Абе откъде ти идват тия логически следствия?

Работата ѝ е да е автономна. А батерията се измерва в квадратура, не в часове или дни. Батерията на моята трае чистене на 200 квадрата помещение преди да умре. Ако умре, връща се на дока, зарежда се и продължава там, където е спряла. Не ми се е случвало до този момент.


Аз бях на твоето мнение, между другото. Че малката не може да се справи, няма да смуче достатъчно, ще се блъска и обърква, и ще задърпва разни неща. Но това беше (е) валидно за първите ( и по-евтините ) модели. Новите (по-скъпите) са доста мощни и умни. И пак да кажа, че дебел, гъст, висок килим няма да изчисти, но то и по-евтина "голяма" няма да се справи. Роботът се справя по-добре от евтина "голяма". Тествано.


Но пък роботът има други преимущества, а именно че освен сам, чисти навсякъде, където може да стигне, защото не го мързи и не му е досадно, за разлика от хората. Докато ти няма да изчистиш навсякъде. Особено с този кютук големия. И не ми казвай как "чистиш навсякъде", защото знаем, че това не е така. Я ще забравиш някой ъгъл, я ще те мързи, я нещо друго. Неколкократно съм бил у хора, които "много чистят", а зад телевизора и по шкафовете има прах, защото е трудно да се изчисти. С прахосмукачките е същото. Под леглото в спалнята чистиш ли всеки път, когато чистиш? Защото роботът ще изчисти. Под дивана, ако е по-висок от 10см? Роботът и там ще се навре. Около саксиите по земята? Под някоя маса, която е разположена в ъгъл? Надали ще изчистиш всеки път там. Роботът обаче ще обходи и ще изчисти всичко. Ако е достатъчно умен. Затова трябва да се взимат по-скъпите. По-евтините модели правят едно голямо нищо. Най-много да счупят нещо.

Link to comment
Share on other sites

По принцип тези правите машини са много добри и изключително мощни, НО! Те са предназначени предимно за дебели мокети и килими и за много големи площи. При тях предимството е, че голямата маса на големия и мощен мотор спомага за притискане върху мокета и не се изисква никакъв натиск - само тикаш. Ползват се масово по хотели и прочее, където има стотици квадрати настилка. За смешно малки жилища като нашите са ужас, понеже тежат кошмарно и заемат много място. Отделно нямат никава маневреност и работят само и единствено на земя - разбирай на мокет/килим.
Иначе малките машинки от по 60 лева в промоция (последно купих някакви Ронсън две на цената на една) са идеални за обиране на високо, по рафтове и на разни трудно достъпни места, където роботът не стига, супер леки са. Заемат смешно малко място, всичките са циклонни (за торби не искам и да чувам дори) и единствен недостатък е честото задръстване на праховото филтърче, което е обикновено ситен дунапрен. Аз понеже освен всичко съм и зоопарк у нас съм си купил и една машина, която е по принцип за пепел от камини. Яко промо от черния петък и ми излезе няма и 50 лева - наполовина. Тя си седи в асансьорното и е за тежки боклуци, почистване на клетки и обиране при пробиване с бормашината.  

Link to comment
Share on other sites

@tedy Наистина изпускаш смисъла зад роботите.

Да, робота няма нужда да издържа цял ден, нито да е супер мега тих. Сам ще се върне да се зареди преди да продължи от там до където е стигнал. Може да го пускаш когато не си вкъщи, ние ги пускаме почти ежедневно. Което води много по-добър резултат от едно чистене на 2 седмици. 

И тъй като са две отделни машинки при мен, мога да ги пускам едновременно на различни етажи. 

Link to comment
Share on other sites

w00x, е то не може хем така хем онака. Или вдига мокета, или не. Самия факт, че може да го вдигне, е показател, че смуче. С другата глава с малко по-дълбоки странични отвори, вече го вдига по-малко, но смукачката си смуче порядъчно, не виждам какво се опитваш да кажеш. Няма как робот, правен със съответни характеристики, които споменах горе, да е по-мощен от нормална прахосмукачка, освен ако не говорим за наистина боклучава някоя за 30 лв, евентуално.

Признавам всичко, което си казал, не съм отричал абсолютно напълно ползите от роботите. Както казах някъде, отчасти реших да поспоря за спорта, от моята гледна точка, и че не бих взел такова нещо за моите нужди, и че до голяма степен толкова пари за това нещо, за МЕН лично не си струва. И че не виждам как робот ще е по-смукателен (или дори наравно) с нормална класическа прахосмукачка. Нещо като да спорим дали един 8-ядрен смартфон е толкова мощен като един десктоп 8-ядреник :) . Често чувството е измамно :) . Наскоро правих експеримент прост, с rar-ване - десктопа се справи 10-тина пъти по-бързо, 8 срещу 8 ядрени машини.

Айде пак да подразним малко раята.. :) , бахти керливия робот, ще ми се пречка в краката, адски мразя нещо да ми се пречка в краката, и без това вече останах без пръсти да си удрям краката по разни железа тука.., а не е като да ме няма цял ден някъде да ходя, и това си има значение.

 

Иначе понеже сме в обща тема за въпроси, всеки има право да се опари няколко пъти преди да му уври главата, с боклуци :) . Взех 2 евтини манометъра за гуми, бахти боклуците, единия се повреди на първото духване, втория показва 1.6 бара дето видимо гумата не е толкова, а на бензиностанция показва 2.2 (и това не е много меродавно де). Та си поръчах един професионален за близо 50 лв ся, че ми писна :) . Чудя се и дали да взема компресор за помпене, ама за толкова години не ми се е налагало. Поне качествено да меря налягането, че ми писна да ходя по бензиностанции само за да видя че са наред.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Някой да е тествал робот косачка за трева ? :D  Че на мен това ми е новата тема

Или от тези които мият прозорци ? 

 

19 minutes ago, chasti said:

Аз на роботите им нямам никакво доверие :D

image.png.6db4571e0fd3fefcd51934a8c93e9981.png

Link to comment
Share on other sites

Хаха :laughing:

 

Виж, за тия за прозорците виждам огромен плюс, особено тия дето да мият отвън на големи сгради. Само колко алпинисти ще станат излишни да си рискуват живота..

Гледах някакви китайски преди години, на моменти ставаше смешно, но сигурно са подобрени.

За косачка също виждам плюсове, няма ми се мотат в краката, все пак на двора, да поддържа треволяка. Ама пак си остава.. робот, трябва да няма камъни, маркучи и други препятствия, за които да се грижиш. Истински робот скайнет, би се грижил да отстрани такива неща надлежно да ги прибере в хамбара и да изчисти и под тях :D .

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ARPAnet said:

Някой да е тествал робот косачка за трева ? :D  Че на мен това ми е новата тема

Или от тези които мият прозорци ? 


За косачките чувам все по-хубави неща, но и там не може без човешка намеса. И на цена от къмто 2000 евра съм леко мерси да коси скапания троскот на село. 
За прозорци - извнявай ама ти колко квадрата прозорци имаш, понеже това са пак фасадни машини за големи площи? Представям си пак кви пари е....
Аз гледам тия дето чистят басейни - там има много хубава игра, да не се мъчим като келеши с разни кепове и прочее, особено като сме цапнали по няколко питиета. И те са диви пари, но там си струва, дори и за малък басейн като нашия.  

Link to comment
Share on other sites

За прозорците у дома сигурно айде няма нужда няколко хил. лв... ама понякога "кеф цена няма" :D, няма лошо човек да се отпусне за някоя иначе глупост, да си начеше някаква краста, ама поне да си признае :P

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, RaptoR said:


За косачките чувам все по-хубави неща, но и там не може без човешка намеса. И на цена от къмто 2000 евра съм леко мерси да коси скапания троскот на село. 
За прозорци - извнявай ама ти колко квадрата прозорци имаш, понеже това са пак фасадни машини за големи площи? Представям си пак кви пари е....
Аз гледам тия дето чистят басейни - там има много хубава игра, да не се мъчим като келеши с разни кепове и прочее, особено като сме цапнали по няколко питиета. И те са диви пари, но там си струва, дори и за малък басейн като нашия.  

За прозорците има и такива за домашни цели, към 800-1000 лева. Та за тях се чудя

А прозорци имам много, имах и много кофти за отваряне (тежки) и чистене такива, а сега просто са много  и големи 

За градината, гледам разни като Bosch Indego M700, не са по 2000 евро, само по 1000 са. Разни на Gardena са също интересни. Пък и при мен е чисто и лесно за робот. 

Басейните ще дойдат догодина :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

  • w00x changed the title to Робот прахосмукачка - Обща тема
24 minutes ago, ARPAnet said:

За прозорците има и такива за домашни цели, към 800-1000 лева. Та за тях се чудя

А прозорци имам много, имах и много кофти за отваряне (тежки) и чистене такива, а сега просто са много  и големи 

За градината, гледам разни като Bosch Indego M700, не са по 2000 евро, само по 1000 са. Разни на Gardena са също интересни. Пък и при мен е чисто и лесно за робот. 

Басейните ще дойдат догодина :lol:

 

 

Имаше на Хускварна и на още една марка.... Flymo.

В Английския Амазон съм ги гледал.

 

Ако имах къща с градина, със сигурност щях да инвестирам в подобно нещо. Страхотно улеснение. Изисква инфраструктура да му се изгради обаче. Ограждат се там райони, слага му се станция за автоматично изпразване на контейнера.. Но пък по-добре това, отколкото 1 път седмично или на 2 седмици да косиш ръчно с косачката по 2-3 часа...

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, w00x said:

 

Имаше на Хускварна и на още една марка.... Flymo.

В Английския Амазон съм ги гледал.

 

Ако имах къща с градина, със сигурност щях да инвестирам в подобно нещо. Страхотно улеснение. 


Колкото улеснение, толкова и утежнение. И е страшно скъпо. Гледат са минимум Бош моделите и нагоре. Последно тук почваха от 3500, но поевтиняват. Също като роботите прахосмукачки ще дойде скоро ден да са нормално достъпни. 
 

11 minutes ago, chasti said:

В БГмама намерих същата тема :D


Ай сиктир бе! Ангел писал ли е в нея? :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, w00x said:

 

Имаше на Хускварна и на още една марка.... Flymo.

В Английския Амазон съм ги гледал.

 

Ако имах къща с градина, със сигурност щях да инвестирам в подобно нещо. Страхотно улеснение. Изисква инфраструктура да му се изгради обаче. Ограждат се там райони, слага му се станция за автоматично изпразване на контейнера.. Но пък по-добре това, отколкото 1 път седмично или на 2 седмици да косиш ръчно с косачката по 2-3 часа...

Да, ограждането е ясно, не искаш да се бутне в цветята :lol:

Иначе има и други плюсове, тревата според мен ще изглежда много по-поддържана. И ще ми реши проблема с изхвърлянето на тревата, че Контейнера ми за Био боклук не стига :D А така flow–а на трева ще е по-постоянен, и би трябвало да ми реши проблема

Link to comment
Share on other sites

Леле каква дискусия се е завързала тук. Както казах, ако толкова желая да чистя имам под ръка и Рейнбоу дето до сега не съм срещал по яка машина, пере, тупа, ала бала ама е огромна и тежка, отделно че трябва да вървиш с нея. Няма за всяка троха или 2 паднали боклука да я вадя, после чисти контейнери и прочие. Искам нещо да обира дребни боклуци, паднали по пода, след няколко дни да мина с нормалната прахосмукачка и готово. Отделно нямам килими, нито с къси, нито с дълги косми, та ми е все тая дали по тях ще дърпа добре, трябва ми да обира на ламината и гранитогреса. За това гледам нещо, дето да е не е супер евтинджос и същото време да не някаква супер хайтек.

 

Иначе всеки луд с номера си, зависи кой какво му харесва. Аз никога няма да разбера някой дето дава стотици левове за клавиатура и мишка като и тея от 10 лв. ми вършат работа, но има други дето не са на моето мнение. В същото време обаче обичам да си купувам всякакви видове инструменти, като гедорета, ключове, къртачи, перфоратори и прочие, което ми е необходимо да се справя с някаква домашна работа или по колата. Даже приятели ме базикат, що не съм отварял автосервиз, като знаят колко инструменти имам.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ARPAnet said:

Някой да е тествал робот косачка за трева ? :D  Че на мен това ми е новата тема

Или от тези които мият прозорци ? 

Тествах за прозорци, преди две години... Iwise или нещо подобно се казваше.... май 160 лева беше... Дойде дефектен (според мен софтуерен проблем) и го върнах... :laughing: Нямам никаква идея как мие... :lol:  нов не си поръчах.

За косачките и аз разсъждавам... Има много модели под 2к лева вече.. Цената основно зависи от квадратурата за която е предназначена. И те нямат контейнер за трева. Просто я режат мнооого на ситно и тя си изгнива много бързо.... При тях идеята е да работят ежедневно, точно поради горната причина. Гледал съм в реални условия на Хускварна два звяра, като клонотрошачки са.. Зад тях отрязаната трева е ситна като тютюн за цигара.... Единствено неудобство до някъде е, че трябва да им опъваш гранична ограда от кабели... :lol: Да, на земята е, ама загрозяват пейзажа...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jozo said:

Аз никога няма да разбера някой дето дава стотици левове за клавиатура и мишка като и тея от 10 лв. ми вършат работа, но има други дето не са на моето мнение. 

 

И ти не си прав тука. :D В мишката има ергономия. Ако я ползваш по няколко часа дневно, ще разбереш каква е разликата между лоша мишка и добра мишка. ( Това разбира се не означава, че такава за 200лв ще ти е задължително удобна. Правилната за 200 ще ти е по-удобна от тази за 10 обаче.) Като трябва да я сменяш след 9 месеца, защото е започнала да прави мизерия някаква, също ще разбереш. :D 

Link to comment
Share on other sites

Да, четох това за ситното нарязване,  но не бях уверен какво точно да очаквам. Не звучи зле и всъщност ми решава проблема с изхвърлянето на окосеното. 

Трябва да разгледам и прочета сериозно по темата и на пролет да си взема нещо

Link to comment
Share on other sites

Аз още се кумя... Ама може и да взема нещо и аз напролет.... Лошото е, че имам 4 отделни зони с трева и няма как една да ги минава всичките... Вероятно ще взема един робот за най-голямата зона, а другите пак с нормалната косачка... Поне да ме отмени малко....че два пъти в седмицата....занимавка си е.... 

Link to comment
Share on other sites

Така и така се мина от темата дето е "прахосмукачки" на косачки.. :) ,

w00x горе е много прав, особено наистина за хора, които по цял ден са пред компа с мишка. И пак, не бих дал за най-скъпите дето са по 300-400 лв. До 180-190 лв съм давал, и съм видял, че и те нямат коой знае какъв смисъл. Разбира се за всичко си има пътници и разбирам хора, които и там намират някакви ползи. Когато човек има определени изисквания, които не са съвсем mainstream, е нормално често неговата мишка да е някоя по-специфична или "единствена по рода си". Аз намерих тази единствена в лицето на G603, чиято цена е около 120 лв. Имах А4-ки, Блъдита.. добри са, но в крайна сметка тази се оказа моята засега.

Прахосмукачката е нещо, което вадя за 10 мин. веднъж на 2 седмици, затова не се втелясвам особено, стига да смуче както трябва и да върши работата. За мен си съм намерил баланса и средата, в текущата, която имам, и сигурно ще се сетя да я сменя след 10-15 години, ако съм жив. Както се каза, всеки луд с номера си. В този смисъл, разбирам хората, които смятат мишка за 100-150 лв за тотално излишен разход, особено ако не им е критична периферия и не работят кой знае какво на компа.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Аз имах проблем с китката заради лоша мишка, затова няма как някой да ме убеди, че "няма разлика". Има разлика и то голяма. Всичко опира до това колко работиш на компютъра и колко цениш здравето си. Ако пипаш мишка за общо 20 минути дневно, няма особено значение каква е.
Проблемите с китката се проявяваха и докато не работя на компютър.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...