Jump to content
BulForum.com

Дограма - избор на нова, смяна на стара


Recommended Posts

Че то най-важната част от дограмата е стъклото..Не ти ли е добър стъклопакета ще има да чакаш да ти изолира.Аз лично съм с 5-камерно PVC и с ТРИ стъкла.Бяло К, нискоемисийно и високоенергийно.Ти търсиш бюджетен вариант, но както казах, желателно е да доплатиш разликата за вариант бяло + нискоемисийно.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

че какво им е на обикновените стъкла? по принцип не ме интересуват стъклата, а това дограмата да не провисне, да не се изкриви, да уплътнява добре, да няма конденз, да не духа...

Механичната устойчивост на дограмата зависи от качеството на материала (евтините варианти са съмнителни) и качеството на сглобяването и монтажа. Нискоемисийните стъкла са просто задължителни, иначе реки ще текат от стъклата. Това е и другия проблем при херметизация на жилището - излишната влага просто трябва да отиде някъде. Възможните мерки са комплексни - външна изолация, оптимизирано отопление, отвеждане на влагата от мокрите помещения чрез аспирация. Само смяна на дограмата значи задължителен мухъл, особено в панелно жилище (несанирано).

Фирмите, предлагащи дограми се нароиха, но добрите в бранша не са много. Не бързай в избора си и не се хвърляй на най-евтините оферти. Разпитай съседи от блока за мнение относно вече поставени дограми и изпълнителите.

Мога да те свържа и с човек, който да те посъветва за различните варианти и да свърши работата.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

При ремонта на баня ми се налага да сложа прозорец доста на високо и така отварянето му по стандартен начин няма да е лесно. Общо взето най-високото възможно място за достигане се пада точно в основата на прозореца. Хайде моля кажете какви механизми са подходящи за този случай и коя фирма предлага качествени решения. Отварянето на прозореца ще е такъв тип

Link to comment
Share on other sites

Има такива механизми за динтанционно отваряне.В магазина на Бестал има. Ето такива са Цък. Може да се сложи и от горе и от долу, затваря и отваря се като щора с врътка с жило. Когато се изработва прозореца не трябва да се пробива на пресата за дръжка.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

След малко взимане-даване със Солис мога да споделя следните отзиви:

 

Като фирма са супер, дограмата Трокал е свястна. Обаче майсторчетата, които я монтираха са като хванати от гората. Отделно, че един взима размерите, друг монтира и после ако има проблем всеки си трие ръцете с другия. Има една козирка отгоре която стои повече от криво и странно, но реших, че нито ми пука нито ми се занимава за въпросната тенекия, но стои като правено в час по трудово. Аз дето никога не съм правил такива неща мисля, че по-добре щях да го свърша.

 

Не знам големите фирми как си намират монтажниците, но почвам да си мисля, че ако някой познава свестен майстор е за предпочитане отколкото да се обадиш на голяма фирма.

 

Друг е въпроса, че познавам едни такива и те ми обясниха как този месец няма да стане и оттам аз направо се обадих на Солис...

Link to comment
Share on other sites

Много интересно Солис, които са специалисти в щорите, а вече и пердетата, кому чепа държат с дограма, че и Трокал. Явно са се разбрали с Ролпласт (официалните вносители) по въпроса.

 

Ники, ако имаш проблеми със Солис, имам връзки там на много високо ниво.

Link to comment
Share on other sites

Много интересно Солис, които са специалисти в щорите, а вече и пердетата, кому чепа държат с дограма, че и Трокал. Явно са се разбрали с Ролпласт (официалните вносители) по въпроса.

 

Ники, ако имаш проблеми със Солис, имам връзки там на много високо ниво.

 

Не дотолкова, че да вдигам гири (пък и оправянето ще трябва да е правене наново на един доста голям детайл)... иначе ако ти е любопитно ела да видиш, колко си оставиха ръцете. Хубаво, че е в незначителни неща и мога да го преглътна освен това е от задната страна на кооперацията та няма да загрозява особено.

Link to comment
Share on other sites

Нали се сещаш, че ако аз дойда и ги подкарам, ще стане "весело"? НО - ако наистина имаш проблем, на един телефон разстояние си...

Link to comment
Share on other sites

Нали се сещаш, че ако аз дойда и ги подкарам, ще стане "весело"? НО - ако наистина имаш проблем, на един телефон разстояние си...

 

При последния ремонт просто нямаше майстор който да не обърка поне едно нещо. Без изключение. То верно аз забелязвам всяка подробност ама някои неща изобщо не бяха подробности майна. За момента мисля, че не ми пука особено - все пак е тераса, но ако взема да намеря още нещо като нищо ще ти се обадя.

Link to comment
Share on other sites

Аз предварително ще поясня, че тъкмо си изсрал отровно бобено зърно laughing1.giflaughing1.giflaughing1.gif

 

Seriously - само кажи и ги натискам, но да не ме изложиш с обичайните ти мрънканици за нищо....

Link to comment
Share on other sites

Аз предварително ще поясня, че тъкмо си изсрал отровно бобено зърно laughing1.giflaughing1.giflaughing1.gif

 

Seriously - само кажи и ги натискам, но да не ме изложиш с обичайните ти мрънканици за нищо....

 

Как ти звучи- идват да монтират и се оказва че решетката никой не се е сетил да я направи по-малка, защото козирката иначе няма как да се хване. И понеже е тераса и прозорците са на буквата Г няма как да се засрещнат точно. Отделно 2те козирки вместо да ги изрежат по диагонал са една върху друга като едната стърчи с над 2-3 см от другата.

 

Отвътре на няколко места дограмата е наранена при монтажа - на единия прозорец са застъргали нещо а другия при свалянето на стъклопакета за да монтират комарниците, които първоначално забравиха (понеже се сетих 1 ден по-късно след като взеха размерите и ги нямаше в договора, но човека обеща, че това няма да е проблем и не се налага да се виждаме за да коригираме договора).

 

Върха на всичко беше като ги помолих да разкарат защитното фолио от външната страна между прозореца и решетката, понеже след монтирането на стъклото трябва или да си търся 4 метра стълба или да си стои така с фолиото и пича ми отговори, че не е негова работа и що не съм бил казал по-рано (а според мен си беше точно навреме - стъклопакета още не беше монтиран). Излезна ми с доводи че те принципно не ги махали тези и тем подобни. След като му се развиках гледам е махнал повечето, като има една част го е домързяло но то не се вижда така че ще го преглътна.

 

Обаче козирката кърти миФки просто. Тъмно е та няма да мога да ти направя свестни симки, но първоначално (верно като им се развиках първия път и се върнаха да го оправят) се получаваше една дупка 10х10см между 2те козирки (т.е. между тях ъгъла) гледам са го коригирали захващайки едно по-малко парче между тях. Честно това аз лично да го бях правил можеше леко по-добре е. И това го казвам защото знам че изобщо не ми е работа и не мога да го върша това та ако взема аз да го правя сигурно ще го направя по най-първобитния и баламски начин и вероятно ще изглежда по същия начин, само че щях да го подрежа по-точно, а не едната да стърчи с 2-3 см повече от другата.

 

И имай предвид, че това е "оправения вариант", първоначално искаха да ми го оставят с 2те дупки.

 

Това достатъчно детайлно ли е и мислиш ли че може да се класифицира като "оставили са си ръцете"?

 

Ето ти схема за да е по-ясно:

 

db960594050f38c6.png

 

Дупката вече я няма но трябва да се види как е "закърпена" :)

 

 

Ето ти и снимка на резултата от свалянето на стъклопакета:

 

660c109d0c609eab.jpg

 

Виждаш ли следите от ръчкането с отверката?

 

Много весело стана когато разбрах как смятат да закрепят втората решетка, поради липса на стълба, на която да се покатерят имаха гениалната идея да я хванат отгоре и отдолу само, че така им беше най-лесно. Само че "отгоре" беше единствено козирката... масивна решетка... като им се скарах, че колкото и да не разбирам на мен ми се струва глупава идея и това ще стои така от ден до пладне, се съгласиха и го хванаха отстрани за стената и неясно как за дограмата...

 

Сега ме е страх, че първия ден като монтираха дограмата не стоях на главите им през цялото време да ги гледам на колко места са я хванали дограмата за за тавана и как точно са закрепили и решетката за нея.

 

Ако беше обикновена дограма на прозорец сигурно нямаше да имам никакви главоболия с тях, но при тази постановка видяха много зор. А човека който дойде да вземе размерите обещаваше, че всичко могат, ясно е какво и как да се направи, че няма проблем да стане и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Ники - с едно изречение - тия са за бой, ама як БОЙ! Как можа изобщо да допуснеш това нещо и луд ли си да им плащаш подобни резили?

 

Малко не те разбрах за решетката, но за другите работи:

 

1. Само най-долнопробните гаражни темерути слагат козирки по тоя начин.

2. Профил се отваря със шпатула, не с отвертка!!! При мен три пъти са сваляни стъклата и не личи да са пипани профилите.

3. На ъгъл се слага тръба по дяволите! Какви са тия застъпвания?!?!?! Ела да видиш при мен всичко е направено с Трокал, но от Ролпласт, как изглежда.

4. Безумие е да ги оставиш без наблюдение дори за минута такива кретени, без значение от коя фирма са.

 

Ако искаш да говоря с моя човек, съученици са със собственика. Но много късно ми казваш - сега изобщо не ги виждам какво могат да оправят, освен да преработят всичко. Аз честно ти казвам щях със шутове да ги изгоня, особено тоя дето за лепенките ти се е правил на отворен сега щеше да е уволнен. Не плащаш нищо и толкоз! Не те знам какво си сторил доутк, но си позволил недопустими неща... Такава олимпийска кретениада от гаражни дограмаджии не съм виждал, честно...

Link to comment
Share on other sites

Такава олимпийска кретениада от гаражни дограмаджии не съм виждал, честно...

 

Ами аз на тях дограма повече няма да им поръчам... като не могат да правят да не правят. Иначе дограмата е ок, здраво са я хванали, решетката и тя е ок обаче с козирката много се изложиха. А момците много щеше да им се улесни работата ако имаха някоя по-голяма стълба, но явно са им кът.

Link to comment
Share on other sites

Фирма СОЛИС - ебати некадърниците. За чеп за бъчва не стават. ВСИЧКИТЕ от първия до последния. Бягайте от тази фирма надалече.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Аз работя с Трокал от Ролпласт. Дограмата се произвежда в базата им в София, аз я получавам от склада им тук зад Филипово и монтирам. До сега(да чукна на дърво) за изминалите 4-5 години не съм имал проблем с качеството на дограмата и рекламация от клиент!

Link to comment
Share on other sites

А знаете ли откъде мога да си взема допълнително да си сложа шнапер за балконската врата (като излезеш на терасата, да дръпнеш вратата и тя да си стои затворена, без някой отвътре да врътва дръжката, да не буха климатика залудо)?

Link to comment
Share on other sites

А знаете ли откъде мога да си взема допълнително да си сложа шнапер за балконската врата (като излезеш на терасата, да дръпнеш вратата и тя да си стои затворена, без някой отвътре да врътва дръжката, да не буха климатика залудо)?

от тук : www.berliner-bg.com

Link to comment
Share on other sites

Можеш да отидеш до склада на Вайс Профил - там има ВСИЧКИ компоненти. Намира се извън града обаче. Като отиваш към магистралата за София, завиваш наляво преди автосалона на Мерцедес към Радиново (май) и след 100-на метра отляво е базата.

Link to comment
Share on other sites

Като отиваш към магистралата за София, завиваш наляво преди автосалона на Мерцедес към Радиново (май) и след 100-на метра отляво е базата.

Изходите за магистралата в посока София са три. Този за който говориш е през бул. Васил Априлов(Голямоконарско шосе).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Смятам да остъкля терасата. Южно изложение, без грам завет - т.е изложена е на атмосферните условия както си трябва - на макс :)

Алуминий или PVC? Това е въпросът. Или по-скоро става ли PVC-то за точно тази ситуация - постоянно на вятър, слънце, дъжд и сняг.

Какво ще препоръчате? Ако сте доволни от някоя фирма като работа кажете коя. Как седи момента с гаранциите, как е прието да се работи - с договори нещо и т.н?

Link to comment
Share on other sites

Препоръчвам категорично ПВЦ. Не се протеснявай изобщо от атмосферните условия. В момента вече е достъпен и тройният стъклопакет, така че с тая комбинация ще имаш една добре изолирана тераса във всяко отношение.

Link to comment
Share on other sites

Трокал 5 или 6 камерен + 3 стъкла..Аз много доволен с 5-ца съм...Трета година вече...От Ролпласт.Имат няколко партньора в Пловдив...А и магазин..

Link to comment
Share on other sites

И аз като четох - от Трокал са добри отзивите. Остава и цената да е хубава. Но с този 3-ен стъклопакет... Може би 2-ен К стъкло. Но то трябва да се видят отделните оферти. Имате ли наблюдения за фирма която ще свърши работата както трябва?

Горе долу колко е нормалното време за изпълнение на поръчка? Питам, че искам да го направя преди да сложа изолацията на апартамента, че да може да праснат и терасата от вън след като е сложена дограмата.

Link to comment
Share on other sites

К-стъклото ти е абсолютно задълже. Тройката е за предпочитане, питай Ники да ти каже, че разликата при него се оказала 150 лева между двоен и тройка, смо не знам за какво количество. Ако са ти толкоз много тия пари, при положение, че правиш нещо завинаги....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...