Jump to content
BulForum.com

Дограма - избор на нова, смяна на стара


Recommended Posts

Смятам да остъкля терасата. Южно изложение, без грам завет - т.е изложена е на атмосферните условия както си трябва - на макс :)

Алуминий или PVC? Това е въпросът. Или по-скоро става ли PVC-то за точно тази ситуация - постоянно на вятър, слънце, дъжд и сняг.

Какво ще препоръчате? Ако сте доволни от някоя фирма като работа кажете коя. Как седи момента с гаранциите, как е прието да се работи - с договори нещо и т.н?

Ако искаш плъзгащи прозорци ще трябва да сложиш Al дограма.

От друга страна PVC не се препоръчва за места които през голяма част от времето са подложени на директна слънчева светлина въпреки, че в компаунда слагат и съставка, която спира ултравиолетовите лъчи. Ако слънцето грее непрекъснато дограмата, след 5-6-7 години цвета ще е друг. От друга страна, PVC-то старее, като всяко изделие от PVC, макар и с по-бавни темпове при профила поради добавките които се слагат, но няма как да се избегне пълното стареене. Затова, специално в твоя случай бих се спрял на алуниний. И не ти трябва троен стъклопакет ако няма да ползваш терасата за живеене.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

И аз като четох - от Трокал са добри отзивите. Остава и цената да е хубава. Но с този 3-ен стъклопакет... Може би 2-ен К стъкло. Но то трябва да се видят отделните оферти. Имате ли наблюдения за фирма която ще свърши работата както трябва?

Горе долу колко е нормалното време за изпълнение на поръчка? Питам, че искам да го направя преди да сложа изолацията на апартамента, че да може да праснат и терасата от вън след като е сложена дограмата.

 

3-ен, едното е К-стъкло другите също някакви али-бали. Разликата е 140лв за около 4 метра тераса. Няма какво да го мислиш за такива цифри. Колкото и минимална да е разликата все пак 1 градус се усеща. А този пакет пък спира лятото топлината. Не че като е 40 градуса вънка вътре ще ти е като на сянка, но беше по-добре отколкото предни години преди да сложа дограмата и слънцето напичаше директно терасата и стаята зад нея.

Link to comment
Share on other sites

Ако искаш плъзгащи прозорци ще трябва да сложиш Al дограма.

От друга страна PVC не се препоръчва за места които през голяма част от времето са подложени на директна слънчева светлина въпреки, че в компаунда слагат и съставка, която спира ултравиолетовите лъчи. Ако слънцето грее непрекъснато дограмата, след 5-6-7 години цвета ще е друг. От друга страна, PVC-то старее, като всяко изделие от PVC, макар и с по-бавни темпове при профила поради добавките които се слагат, но няма как да се избегне пълното стареене. Затова, специално в твоя случай бих се спрял на алуниний. И не ти трябва троен стъклопакет ако няма да ползваш терасата за живеене.

 

Това за цвета са глупости отпреди 10 и повече години, когато се внасяха едни турски боклуци, направени от боклуци. Аз до момента нямам променен цвят на ПВЦ дограма никъде. И го казвам от позицията на много стотици квадрати дограма на различни места в страната, а не два джама на терасата. Ще ми е много интересно някой някъде да ми покаже ПВЦ дограма с променен цвят, защото съм силно любопиптен да го видя тоя феномен - не ми се е случвало досега и не съм чул някой някъде да се е оплакал.

 

Ако колегата сглупи да си сложи алуминий, зимата ще може да си залепи пръста за профила отвтътре, а топлоизолацията му ще е никаква. Да не забравяме и фактора измятане, ако има и врата в схемата. Алуминиевата дограма съм казвал неведнъж, че е само за халета и промишлени обекти. Да си сложиш вкъщи такава е груба грешка. Грешка, която лично аз никога не бих повторил.

Link to comment
Share on other sites

Ръгай троен и не го мисли...Лятото, при 40 и нагоре градуси вътре не е било повече от 32 градуса.Затворени прозорци, без климатик...Преди да я сменя, вътре и вън нямаше разлика.Цената не я гледай изобщо, за джам с размери 1,70х1,40 разликата ми беше 30лв...Яд ме е само, че не сложих 6-камерен профил...Ама пусто, като бях разпределил парите до стотинка тогава.....

Link to comment
Share on other sites

Ееееее Митееее - задължително се взима най-многокамерния профил.... Ама нищо де, при ПВЦ не е толкова фатално.

Link to comment
Share on other sites

Човече разбери, толкова ме яд, че три години след смяната още не мога да го преживея..Недей сега сипвай и ти сол в раната....Ама пустите му гадни пари...Тогава едвам ги събрах за ремонта и не ми се даваха....А само като се сетя, че можех да взема заем от толкова много места....За едни 300-400лв повече говорим...Ама на....Нищо, на другия апартамент....Като го купя някой ден....в някой друг живот... :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Ако колегата сглупи да си сложи алуминий, зимата ще може да си залепи пръста за профила отвтътре, а топлоизолацията му ще е никаква. Да не забравяме и фактора измятане, ако има и врата в схемата. Алуминиевата дограма съм казвал неведнъж, че е само за халета и промишлени обекти. Да си сложиш вкъщи такава е груба грешка. Грешка, която лично аз никога не бих повторил........

 

Ееееее Митееее - задължително се взима най-многокамерния профил.... Ама нищо де, при ПВЦ не е толкова фатално.

 

Определено нищо не си научил от толкова много квадрати с дограма които имаш....

Фактора измятане го има но не при алуминия а при PVC, мога да ти покажа такива фрапантни неща ,че няма да искаш да чуеш повече за PVC - виждал ли си входна врата 210см висока с формата на лъка на Робин Худ само след 6месеца ползване и иди обяснявай на клиента как се е получило.

А този търговски трик с многото камери .... не е за коментиране, няма никаква разлика м/у 3 и 6 или 7 камерен профил, визуална да за баламосване на клиента.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Определено нищо не си научил от толкова много квадрати с дограма които имаш....

Фактора измятане го има но не при алуминия а при PVC, мога да ти покажа такива фрапантни неща ,че няма да искаш да чуеш повече за PVC - виждал ли си входна врата 210см висока с формата на лъка на Робин Худ само след 6месеца ползване и иди обяснявай на клиента как се е получило.

А този търговски трик с многото камери .... не е за коментиране, няма никаква разлика м/у 3 и 6 или 7 камерен профил, визуална да за баламосване на клиента.

 

Аз не знам какво съм научил, но знам какво виждам - всичките ми алуминиеви врати на терасите в апартамента са изметнати. ФАКТ. Едната е толкова изметната, че се гледа през нея в затворено положение. Слава богу никога повече не съм слагал алуминий в домашни условия. ПВЦ профил изметнат нямам. Измятане след монтаж не виждам как може да се получи при този материал. И врати имам подобни, при това офисни със стотици отваряния дневно - нищо не е мръднало. Обикновено се повреждат механизми, предимно при неправилна употреба. Иначе спокойно откарват 10-на години. Многото "камери" са си там и всеки може да ги разгледа в разрез на профил. Също така факт. При ПВЦ между 5 и 7 верно няма голяма разлика, но при алуминия е силно осезаема. Едва ли има нещо по-лошо от алуминий без термомост например...

Link to comment
Share on other sites

виждал ли си входна врата 210см висока с формата на лъка на Робин Худ само след 6месеца ползване и иди обяснявай на клиента как се е получило.

 

Това предполагам е с немски профили, топ качество...

Link to comment
Share on other sites

Аз не знам какво съм научил, но знам какво виждам - всичките ми алуминиеви врати на терасите в апартамента са изметнати. ФАКТ. Едната е толкова изметната, че се гледа през нея в затворено положение. Слава богу никога повече не съм слагал алуминий в домашни условия. ПВЦ профил изметнат нямам. Измятане след монтаж не виждам как може да се получи при този материал. И врати имам подобни, при това офисни със стотици отваряния дневно - нищо не е мръднало. Обикновено се повреждат механизми, предимно при неправилна употреба. Иначе спокойно откарват 10-на години. Многото "камери" са си там и всеки може да ги разгледа в разрез на профил. Също така факт. При ПВЦ между 5 и 7 верно няма голяма разлика, но при алуминия е силно осезаема. Едва ли има нещо по-лошо от алуминий без термомост например...

 

Препоръчвам ти да отидеш в някой цех за лепене на профили за да разгледаш обстойно процеса и пак ще говорим ,ще разбереш защо се измята PVC ;-) Би трябвало да се досетиш след като си разглеждал "многото" камери на профила и какво има м/у външната стена на профила и "камерите" - една П образна камера в която трябва да има желязо от началото до края на профила, само ,че понеже сме в БГ тук се спестява и се слага половината желязо не цяло или пък парчета, малко са късметлиите като теб "без измятане" ,най-вече над 1,70м. Другия проблем на PVC ,сглобката ,много здрава, лепена при 280 C" само ,че една подробност след 10г започва да се пука и тогава трябва да сменяш дограмата ,защото в повечето случаи този модел профил не се произвежда и няма как да ти направят само ново крило по твоите размери. Точно сега се занимавам с едни офисни врати правени 2001г PVC профил който вече не се произвежда. Този който си сложил ти ,аз трети ,пети и тн след 6-7 години също няма да го има ще има нов модел профил, докато при Алуминия , се сменят само сглобките или се пренатягат и е като нов и след 20 г.

 

djadomraz няма немски профил в бг, такова животно не съществува, масовия е турски и български. Вече станаха доста местата където опъват профили в БГ и в момента всеки гледа цената не качеството. А гледам по напред в темата сте писали за фирмичката на Голямо конарско шосе с/у Мерцедес , е те пък никога не са залагали на качеството от самото начало на съществуването си.

Link to comment
Share on other sites

По въпроса за алуминиевата дограма - апартамента е с такава, но с прекъснат термомост, 2-ен стъклопакет К стъкло. Конденз няма. Колкото до отоплението, въпреки, че в блока има парно, апартамента го купихме без радиатори и го оставихме така. В детската като пусна компютъра и само от тръбите съм седял и по къс ръкав зимата. Само в най-студените дни съм се обличал малко по-добре. А целият е само външни стени, няма допирна точка с другите апартаменти на етажа, освен тоалетната и банята. Даже като правехме след покупката ремонта в средата на февруари, се чудех как да отоплявам майсторите, а то излезе, че няма нужда - беше си топло вътре. :) Апартамента на майка ми е пък е с PVC правно преди години. И то не е мръднало - терасата и спалнята са с южно изложение. Но фирмата беше баш от тези, дето собственика върви с работниците и ги проверява какво правят. Та нещата са не само материал, ами и изработка. Според мен и двата вида ако ти ги направят добре, ще вършат работа.

Link to comment
Share on other sites

Препоръчвам ти да отидеш в някой цех за лепене на профили за да разгледаш обстойно процеса и пак ще говорим ,ще разбереш защо се измята PVC ;-) Би трябвало да се досетиш след като си разглеждал "многото" камери на профила и какво има м/у външната стена на профила и "камерите" - една П образна камера в която трябва да има желязо от началото до края на профила, само ,че понеже сме в БГ тук се спестява и се слага половината желязо не цяло или пък парчета, малко са късметлиите като теб "без измятане" ,най-вече над 1,70м. Другия проблем на PVC ,сглобката ,много здрава, лепена при 280 C" само ,че една подробност след 10г започва да се пука и тогава трябва да сменяш дограмата ,защото в повечето случаи този модел профил не се произвежда и няма как да ти направят само ново крило по твоите размери. Точно сега се занимавам с едни офисни врати правени 2001г PVC профил който вече не се произвежда. Този който си сложил ти ,аз трети ,пети и тн след 6-7 години също няма да го има ще има нов модел профил, докато при Алуминия , се сменят само сглобките или се пренатягат и е като нов и след 20 г.

 

djadomraz няма немски профил в бг, такова животно не съществува, масовия е турски и български. Вече станаха доста местата където опъват профили в БГ и в момента всеки гледа цената не качеството. А гледам по напред в темата сте писали за фирмичката на Голямо конарско шосе с/у Мерцедес , е те пък никога не са залагали на качеството от самото начало на съществуването си.

 

Ами няма да отида колега, защото с боклуци не се занимавам... Сега ми става ясно откъде са ти впечатленията - работиш с боклуци, направени от боклуци. Ами много ясно, че ще имаш боклучав резултат, какво очакваш? Аз нито турски, нито български профил не съм купувал и няма и да го направя. Има си достатъчно качествени профили, които са вносни. Има и немски, има и австрийски. С тях проблеми няма. Ето на ТОЗИ наш имот вратата се отваря по 150-200 пъти на ден... Не е мръднала. Сивата сграда отзад е производствен комплекс и съм й сложил алуминий. 22 чисто нови прозореца от скапан алуминий като ги напече първото лятно слънце, цъфнаха и им изпопадаха уплътненията. Пълни боклуци. Наложи се наемателят да вика фирма, която ги разглоби всичките и им смени цялостно уплътненията.

 

Ето ТОЗИ наш имот е целият с ПВЦ и не е мръднал, не мисля и че някога ще мръдне нещо различно от повреден механизъм... Само че НИКЪДЕ няма нито български, нито турски профили - немски са, 5 камерни.

 

Не може, колега, да си купиш гуми регенерат и после да се оплакваш (примерно). То е ясно, че са боклук по производство.

 

Между другото ще те почерпя много сериозно ако дойдеш у нас да те видя с какво точно притягане ще изправиш изметната 210см алуминиева греда - с голямо любопитство ще наблюдавам.

 

Между другото е нелепо да наричаш Вайс Профил "фирмичка"...

 

И за последно има две неща, които са неоспорими и не подлежат на коментар в съпоставките между алуминий и ПВЦ:

 

1. Алуминият страда силно от линейно разширение/свиване при различни температури, докато при ПВЦ подобен проблем няма.

2. Алуминият е отличен топлопроводник, а ПВЦ като материал е изолатор. Затова хората правят алуминиеви радиатори.

 

Повече няма какво да коментирам, защото вече повтарям неща, казани преди време в тази тема. Аз лично от опит като ползвател съм се убедил в предимствата на ПВЦ дограмата и многото недостатъци на алуминиевата такава. Оттам нататък - всеки има право на свободен избор.

Link to comment
Share on other sites

1. Алуминият страда силно от линейно разширение/свиване при различни температури, докато при ПВЦ подобен проблем няма.

 

В офиса имаме една 4-метрова стена направена от алуминиева дограма за да обособи 2 стаи. През зимата дотолкова се свива, че вратата не може да се затвори - т.е. езика на бравата не хваща. Лятото е ок. Т.е. при температури 15тина градуса по-ниски се свива с около половин сантиметър пущината.

Link to comment
Share on other sites

Ами няма да отида колега, защото с боклуци не се занимавам... Сега ми става ясно откъде са ти впечатленията - работиш с боклуци, направени от боклуци. Ами много ясно, че ще имаш боклучав резултат, какво очакваш? Аз нито турски, нито български профил не съм купувал и няма и да го направя. Има си достатъчно качествени профили, които са вносни. Има и немски, има и австрийски. С тях проблеми няма.

 

Между другото е нелепо да наричаш Вайс Профил "фирмичка"...

 

 

Точно от Вайс профил са ми впечатленията от техния производствен цех който вече не съществува ,преместиха си машините в София в базата за опъване на профила ,тук остана само складовата база.

И пак ти казвам няма немски или австрийски профили в България ,без значение кой какво ти казва ,може само на някои профили съставката да я вкарват от Германия ,но тук се опъва профила и му слагат някои мирудии за сметка на качеството.

Би ли споделил кои са тези "немски и австрийски" профили които ползваш :-)

Link to comment
Share on other sites

Би ли споделил кои са тези "немски и австрийски" профили които ползваш :-)

 

Най-много сме работили с Ролпласт, София - немски профили ТРОКАЛ, 5 камерни.

Link to comment
Share on other sites

Точно от Вайс профил са ми впечатленията от техния производствен цех който вече не съществува ,преместиха си машините в София в базата за опъване на профила ,тук остана само складовата база.

 

Звучиш като един майстор, който ми обясняваше как не може да се монтира мивка над пералнята. После ми обясняваше пък как не е възможно да се намери кухненски плот над 60см широк. И то абсолютно убеден, че такова нещо не се произвежда

Link to comment
Share on other sites

Това ,че има фирми които купуват профили от Вайс профил и си лепят дограма да, аз в случая конкретно говорех за производствения им цех.

Повечето малки фирми имат по една двуглава лепачка и си лепят сами профилите, има и доста които работят на ишлеме с големите производители.

А това как ти звуча ... трябва да ме чуеш като запея laughing.gif

Link to comment
Share on other sites

Това ,че има фирми които купуват профили от Вайс профил и си лепят дограма да, аз в случая конкретно говорех за производствения им цех.

Повечето малки фирми имат по една двуглава лепачка и си лепят сами профилите, има и доста които работят на ишлеме с големите производители.

А това как ти звуча ... трябва да ме чуеш като запея laughing.gif

 

 

Точно това пея откак е започната темата - НЕ РАБОТЕТЕ С ГАРАЖНИ ФИРМИ!!!

 

Един вид си дойдохме на приказката. Огромна фирма като Вайс Профил не знам къде какво "разпъва", не съм работил с тях, но точно в такива моменти човек трябва да изисква документи, сертификати, а и най-важното - ДА ГЛЕДА какво му набутват. Тези, които търсят непременно най-евтиното, често плачат после...

Link to comment
Share on other sites

Между другото у нас сме с някаква ПВЦ дограма PIMAPEN, сложена още при строенето на кооперацията. Личи че не е от скъпите, а на фона на трокал-а който сложихме на терасата хептен простее, но още се държи, не е извиснало нищо затваря си идеално че и идеална звукоизолация има. Само чакам нещо да се прецака че да си имам извинение да я сменя но не би. Бяхме я разпробили за да монтираме едни външни ролетни щори които след това сменихме, но след като запушихме дупките със силикон няма грижи нито нещо духа нито се усеща студ оттам (от стъклото да, но това е нормално).

 

Не виждам нито пожълтяло нито който и да е от проблемите, които си описал.

 

Дограмата е на повече от 8 години. Това как ще го коментираш, londongunner?

Link to comment
Share on other sites

Верно не си. Написал си, че материала остарява и се пука и измята. Нещо, което също не се наблюдава. Единствено дръжките на прозорците стоят леко хлабаво и някак кофти се затварят. А да на единия прозорец менанизма някой гений от братовчедите го беше напънал преди време та се беше отворил и нагоре и настрани и докато го наместя псувах 30 минути.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...