Jump to content
BulForum.com

Дограма - избор на нова, смяна на стара


Recommended Posts

Ка стъклото е т.нар. нискоемисионно стъкло. То спомага за добра слънчева и топлинна защита. К-стъклото има добри изолационни качества (алтернатива е троен стъклопакет).

 

Ето и информацията за новото стъкло, наречено 4 сезона или MF:

 

 

Като нов вариант за остъкляване, през последните една-две години все по-често се налага нискоенергийното стъкло. Други наименования на стъклото са "всесезонно", "четири сезона" или просто "енерджи" стъкло.

Подобно на нискоемисионното стъкло, нискоенергийното /енерджи / стъкло също има метализирано покритие от едната страна. Представлява по-нататъшно развитие на нискоемисионното или Ка стъкло, с по-добри показатели, особено през лятото.

Характерно за нискомисионното-Ка стъкло е това, че то пропуска повече слънчева топлина отвън навътре, отколкото отвътре навън. За зимата това му качество е положително защото позволява в помещението да се задържи повече топлина.  За лятото обаче това се оказа недостатък - получава се един вид парников ефект - в помещението се задържа повече топлина. С други думи необходима е повече енергия за неутрализиране на топлината и за охлаждане на помещението.

При новото нискоенергийно или енерджи стъкло неблагоприятният ефект от пропускането на повече топлина навътре е избягнат. Стъклото "работи" еднакво добре в двете посоки, във всички сезони. Оттам и наименованието - всесезонно, 4  сезона и пр.

Както и Ка стъклото, нисконергийното (енерджи) стъкло се използва за изработването на стъклопакет, в комбинация с едно бяло - обикновено стъкло, с обща дебелина на стъклопакета - 24 мм. То е с по-добри показатели от комбинацията бяло/Ка 24 мм, което вече е стандартно изискване, според закона в България. Показателите са по-добри главно от гледна точка на това, че те са еднакво добри  през за всички сезони, отколкото като коефициент на топлоизолация.

Предлага се и с дебелина 6 мм и се използва за влагане в стъклопакет заедно с 4 мм бяло стъкло, когато трябва се отговори на повишени изисквания за шумоизолация.

 

Лично аз препоръчвам силно троен стъклопакет, комбинация с Ка стъкло и четири сезона. Жесток е просто... 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

И аз сложих такъв троен, до тук е идеален, макар че още не съм усетил нито големи жеги, нито студове. Иначе най-просто казано Ка стъклото пуска топлина основно на вътре, а всесезонното спира топлината и в двете посоки. Ка в правилната посока е по-ефективно от всесезонното т.е. ако е само едното и се мисли повече за зимата, избора е Ка стъкло.

Link to comment
Share on other sites

Грешиш, колега. на практика по-новото стъкло - 4 сезона - представлява двустранно ефекта на Ка стъклото. Т.е. то е по-добрия вариант. Разбира се, ще потретя, по-добро от тройката, съдържаща и двете засега няма.  

Link to comment
Share on other sites

На мен ми обясниха, че ако сложа Ка стъкло на терасата ще стане като парник. По-хубаво било троен стъклопакет и сложих такова. Сега ефекта е че ако прозореца стои през цялото време отворен се извисва малко и се затваря малко по-трудно но засега не е болка за умиране

Link to comment
Share on other sites

Голямата болка на тройката (както и кошмарът на монтажниците) е масата. Безумно тежки стават пакетите... Ти не си ли поръчаял двоен механизъм с накланяне? Тя нормална двойка провисва ако стои постоянно отворена странично... 

Link to comment
Share on other sites

RaptoR, on 10 Jun 2013 - 22:35, said:

Голямата болка на тройката (както и кошмарът на монтажниците) е масата. Безумно тежки стават пакетите... Ти не си ли поръчаял двоен механизъм с накланяне? Тя нормална двойка провисва ако стои постоянно отворена странично...

Точно такива поръчах :) При това са доста големи. Чудех се дали да е с приплъзване или отварящи, но плъзгащите имат други кусури затова тези. Като извисва - извисва, някой ден може да се наложи да ги оправя тогава ще мисля. Тераса е все пак

 

А ги отварям защото ако е само наклонено не влиза достатъчно въздух в стаята. (не терасата а стаята след нея)

Link to comment
Share on other sites

За целта препоръчвам противовзломния секюри-масив обков. Не позволява извисване или поне го забавя значително във времето.

Link to comment
Share on other sites

Грешиш, колега. на практика по-новото стъкло - 4 сезона - представлява двустранно ефекта на Ка стъклото. Т.е. то е по-добрия вариант. Разбира се, ще потретя, по-добро от тройката, съдържаща и двете засега няма.  

Мисля, че не си прав. Имам спомен, че гледах някъде параметрите на стъклата и не бяха еднакви, ще потърся пак да видя. Имаше разлика и в светлопропускливостта 100%.

Link to comment
Share on other sites

За целта препоръчвам противовзломния секюри-масив обков. Не позволява извисване или поне го забавя значително във времето.

да може да се смени

Link to comment
Share on other sites

Ники, тоя "майстор" тука е наш Ангел. Ще му сменям и аз на него обкова, ако не ми докара оня асеновградски тиквеник, заради който седя с пуснати щори от 8 месеца.  :laughing:  :laughing:  :laughing:

 

Между другото има начин с един шестограм да си поопънеш сам прозорците, но е временно решение. Имало и още един начин, но се сваля стъклопакета за целта... 

Link to comment
Share on other sites

Ники, тоя "майстор" тука е наш Ангел. Ще му сменям и аз на него обкова, ако не ми докара оня асеновградски тиквеник, заради който седя с пуснати щори от 8 месеца.  :laughing:  :laughing:  :laughing:

 

Между другото има начин с един шестограм да си поопънеш сам прозорците, но е временно решение. Имало и още един начин, но се сваля стъклопакета за целта... 

Голям разбирач се извъди ти. Много ми се иска да те видя как сваляш стъклопакета и се чудиш какво да направиш. А с шестограма можеш само да местиш крилото надолу-нагоре или наляво-надясно и нищо не опъваш.

А още веднъж като видя,че си написал за мен, визирайки ме майстор в кавички и ще ти се случи случка...т.е. знам къде живееш и как се бута фибран 5-ица от фасада, която съм изработил  :gangstah: !

 

A какви пари излиза?

Последно, когато поръчвах такъв обков за крило на прозорец беше към 80-90 лева.

Link to comment
Share on other sites

Голям разбирач се извъди ти. Много ми се иска да те видя как сваляш стъклопакета и се чудиш какво да направиш. А с шестограма можеш само да местиш крилото надолу-нагоре или наляво-надясно и нищо не опъваш.

А още веднъж като видя,че си написал за мен, визирайки ме майстор в кавички и ще ти се случи случка...т.е. знам къде живееш и как се бута фибран 5-ица от фасада, която съм изработил  :gangstah: !

 

Ще се наказваме, момче! Скоро бира от кега няма да видиш!  :laughing:  :laughing:  :laughing:

 

И сериозно говоря за оня келеш, другата седмица искам действие, ако не - действаме аз и ти. 

 

А за съклопакета - ако слушаш, може и да ти кажа как се "опъва" нагоре.  :evil

Link to comment
Share on other sites

На него може и да му казваш, мен обаче доколкото ме познаваш мислиш ли, че изобщо бих се хванал да правя подобно нещо? Още повече, че не обичам половинчати решения, ако ще го оправям ще сложа онова другото, не знаех че има и подобни неща и дори се бях примирил, че като държа прозореца по-дълго отворен и ще трябва при затваряне да го повдигам леко нагоре.

 

Сега остава да се наканя да го сменя защото силно ме съмнява Ангел да иска да дойде да го направи към 10 вечерта това :)

Link to comment
Share on other sites

Ще се наказваме, момче! Скоро бира от кега няма да видиш!  :laughing:  :laughing:  :laughing:

 

И сериозно говоря за оня келеш, другата седмица искам действие, ако не - действаме аз и ти. 

 

А за съклопакета - ако слушаш, може и да ти кажа как се "опъва" нагоре.  :evil

:laughing: :laughing: :laughing: Аз ,ако чаках на теб за бира...жаден да бях умрял до сега...само приказки. А оня като ти каза,че с този размер на щорите ще имаш проблем...да беше се вслушал, а не сега да плачеш! Ние с теб съм сигурен, че ще се справим, но нейсе...да му мисли кега!

За стъклопакета...я ми кажи колко си разпънал до сега? При мен са няколко стотин квадрата... :grin:

Link to comment
Share on other sites

"Майсторе", майсторе... Ще трябва да удушим няколко кега, то се е видяло. А кретенчето не само си мълча относно евентуалните проблеми, че да ми вземе парите, но и прати друг да монтира. Та все си е за бой. Тази седмица съм тотално ангажиран, но другата ако пак ми се крие - идваш ти и действаме ударно. 

Link to comment
Share on other sites

"Майсторе", майсторе... Ще трябва да удушим няколко кега, то се е видяло. А кретенчето не само си мълча относно евентуалните проблеми, че да ми вземе парите, но и прати друг да монтира. Та все си е за бой. Тази седмица съм тотално ангажиран, но другата ако пак ми се крие - идваш ти и действаме ударно. 

Не'ам думи...

 

Голямата болка на тройката (както и кошмарът на монтажниците) е масата. Безумно тежки стават пакетите... Ти не си ли поръчал двоен механизъм с накланяне? Тя нормална двойка провисва ако стои постоянно отворена странично... 

Тежестта им не е проблем, ако има няколко вендузи в наличност(особено,ако са купени под носа на админ от форума) :laughing1: :laughing1: :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Абе я да питам - онзи противовзломен обков може ли да се отваря по мъничко само в горната страна? Т.е. да е ей така прозореца |/

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че не си прав. Имам спомен, че гледах някъде параметрите на стъклата и не бяха еднакви, ще потърся пак да видя. Имаше разлика и в светлопропускливостта 100%.

 

 

Като нов вариант за остъкляване, през последните една-две години все по-често се налага нискоенергийното стъкло. Други наименования на стъклото са "всесезонно", "четири сезона" или просто "енерджи" стъкло.

Подобно на нискоемисионното стъкло, нискоенергийното /енерджи / стъкло също има метализирано покритие от едната страна. Представлява по-нататъшно развитие на нискоемисионното или Ка стъкло, с по-добри показатели, особено през лятото.

Link to comment
Share on other sites

Аз не успорвам качествата му, но има случаи и когато не е най-добрия избор. Например, ако се гони само зимния сезон, в зависимост и от други фактори, може да се търси допълнително затопляне от вън (т.е. слънчева светлина). При всезенното, този ефект намалява, поради по-големите изолиращи свойства в двете посоки.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Здр колеги искам да попитам за четири сезона стъклата някой дали е сложил от тях и дали евентуално може да ми каже как се разпознават освен цвета има ли нещо друго характерно за да се разбере дали стъклото ти е такова.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...