Jump to content
BulForum.com

Дограма - избор на нова, смяна на стара


Recommended Posts

Няма какво да се лъжем, те предложиха най-ниска цена :bgrin: . И някак не искам да повярвам, че дори с по-висока цена от друга фирма щеше да е кой знае колко по-качествена изработка, или просто късмет..

Пък и то да кажеш... касаеше се за разлика от около 300 лв.

Няма да ги бием, те със сигурност ще дойдат, от дълги години и общи познати около работата на майка ми в Карлово и т.н., дано поне да е преди да се нанесем. При всички случаи очаквах по-качествена работа и изработка на механизмите (най-вече консистентност, а не 1/3 от механизмите да трябва да си Шварценегер да работиш с тях), ако ги оправят, ще ги реабилитирам :) .

 

Някой нагоре каза много правилно, че в нашата страна качеството почти няма никакви допирни точки с цената. Т.е. правилото че ако платиш на някой по-висока цена ще получиш поне значителна гаранция за качество, не важи в бЪЛГАРИЯ.

Че аз взимах сирене по 5.20 от един магазин до нас доскоро, почти всеки път вкусът различен, и от един момент даже полуразвалено на два пъти беше, и спрях да взимам. Сега взимам от друг магазин за 6 лв килото, да чукна на нещо, всеки път е еднакво вкусно, явно силно зависи кой как се грижи за стоката и доколко е съвестен, защото контрол НУЛА, и само ако собствениците са "грижовни" може да разчиташ на нещо. Със сиренето май случих. :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Някой нагоре каза много правилно, че в нашата страна качеството почти няма никакви допирни точки с цената. Т.е. правилото че ако платиш на някой по-висока цена ще получиш поне значителна гаранция за качество, не важи в бЪЛГАРИЯ.

Aз го казах.

Но понеже ми скочихте... големите разбирачи - резултата се вижда. Съжалявам, че така се е получило при теб, но проблемите са комплексни: при изработката и при монтажа. Не искам да бъда черноглед, но май ще трябва да си демонтират дограмата, да сглобят нова (с качествена арматура) и наново да ти я монтират... нещо, което едва ли ще стане.

А дограмата, направена и монтирана от "фирмичката на леля ми" :) все още е в отлично здраве вече 2-ра година.

 

Ще кажа за пореден път: големината на фирмата и времето което е на пазара... нямат също нищо общо с качеството, също както и цената, в съпоставка с качеството.

Сега може да продължите да ме заливате с плюнки.

Link to comment
Share on other sites

Aз го казах.

Но понеже ми скочихте... големите разбирачи - резултата се вижда. Съжалявам, че така се е получило при теб, но проблемите са комплексни: при изработката и при монтажа. Не искам да бъда черноглед, но май ще трябва да си демонтират дограмата, да сглобят нова (с качествена арматура) и наново да ти я монтират... нещо, което едва ли ще стане.

А дограмата, направена и монтирана от "фирмичката на леля ми" :) все още е в отлично здраве вече 2-ра година.

 

Ще кажа за пореден път: големината на фирмата и времето което е на пазара... нямат също нищо общо с качеството, също както и цената, в съпоставка с качеството.

Сега може да продължите да ме заливате с плюнки.

Аз не съм скачал.

И да, няма как да стане да я демонтират, все пак проблемите са в крилата, механизмите им, а за комарниците предполагам зеенето ще се оправи с нов комарник, все пак зеенето е с около сантиметър в единия ъгъл.

Иначе за големината и времето на дадена фирма определено е така. Тя може да е от 1850-та, ама в нея не работят хора, родени тогава и в бяла страна :bgrin: . То по който и показател да погледнеш, май по-черна страна от нашата в Европа май няма.

Ще изчакаме да дооправят нещата и ще пиша пак развитието :) . Сбъркания стъклопакет все пак лесно се оправя, остават механизмите.

Link to comment
Share on other sites

а за комарниците предполагам зеенето ще се оправи с нов комарник, все пак зеенето е с около сантиметър в единия ъгъл.

 

 

Или с поставянето на една дъска в долния ъгъл за да уплътни... не че нещо но и този номер съм го виждал някъде :)

Link to comment
Share on other sites

Aз го казах.

Но понеже ми скочихте... големите разбирачи - резултата се вижда. Съжалявам, че така се е получило при теб, но проблемите са комплексни: при изработката и при монтажа. Не искам да бъда черноглед, но май ще трябва да си демонтират дограмата, да сглобят нова (с качествена арматура) и наново да ти я монтират... нещо, което едва ли ще стане.

А дограмата, направена и монтирана от "фирмичката на леля ми" :) все още е в отлично здраве вече 2-ра година.

 

Ще кажа за пореден път: големината на фирмата и времето което е на пазара... нямат също нищо общо с качеството, също както и цената, в съпоставка с качеството.

Сега може да продължите да ме заливате с плюнки.

 

 

Това, което се случи и за което няколко пъти предупреждавам в тази и в други теми е че Теди си спести 300 лева и вече е скъсал нерви за 3000. Или се случи точно това, което често се случва и за което изрично го предупредих и наистина резултата се вижда - идва мизерната фирма и ти осира дограмата. Кой знае колко още ядове ще има да бере. И то именно защото изпълнението е извършено от явни некадърници, които нищо чудно да са му набутали скапани механизми и т.н. Това при никоя от наложените компании на пазара няма как да му се случи освен ако не е тотален баламурник.

 

Отделно му се отежнява положението и от факта, че незнайно как и защо са платили всичко - най-голямата грешка. Нещо, за което също говорих по-рано и изрично посъветвах да не правят. Оттук нататък изобщо не ги виждам как ще се оправят с близък или без близък и кой знае какви нерви и манипулации ще са нужни. И това за 300 лева.

 

 

Link to comment
Share on other sites

RaptoR, да ти кажа аз лично нерви и за 50 лв не съм изгубил :) , майка ми е тази, която не може да спи по тоя повод.

Ако живеехме там, щеше да е друга работа, а човекът наистина ѝ е познат от доста години и може и да се позабави, но няма как да не дойде да оправи нещата (оттук може би идва и неядосването ми толкова). Още повече са му платени и 2 алуминиеви врати за банята и кенефа, които трябва да се сложат когато се разберат с работещия вече там майстор. Не допускам и най-малката възможност да не дойдат и да ни завлекат и с вратите.

Да ти кажа, майсторът, който сега работи в апартамента казва, че незле са сложени дограмите, плътни са и правилно, но явно изработката на нещата в цеха куца, механизмите.

За нужните манипулации аз не ща да зная, трябва да ги сменят ако трябва, каквото ще, защото се разчита на дългогодишно приятелство и познанство не само с този човек от фирмата, но и доста "околни" приятелства в Карловския регион.

Относно "Това при никоя от наложените компании на пазара няма как да му се случи "

- както изразих мнение, съвсем не съм сигурен в това. Разликата от 300 лв в крайна сметка е около 10% от цялата цена (той уж "смъкна" възможно най-много), фирмата е от май над 10г. на пазара, колко е наложена не знам, но според мен късмета ни бил такъв, това можеше да се случи и с по-голяма фирма.

Link to comment
Share on other sites

Другия път като правиш нещо подобно задръж 500 лева или 30% до финално изпълнение и докато не се увериш сам ти, че всичко е наред. Гарантирам ти, че няма да имаш подобни проблеми. Тази фирма твойта я погледнах и аз - с нищо не впечатлява...

Link to comment
Share on other sites

Еми с какво да впечатлява... :)

Щото са ни правили алуминиева преди 5-6 години и бяхме доволни, затова.

Всъщност предплащането беше 500 лв, и в деня на слагането накрая му се дадоха останалите. Уж гледахме, ръчкахме, но не ни направи впечатление трудното отваряне. Разкекенечването на единия прозорец пък стана след това го забелязах, преди това той го ръчкаше здраво в опити да се отваря по-лесно.. уж.

А, фирмата не е моя :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Имах предвид на теб са работили бре! laughing.gif

 

Между другото този механизъм може да е прескочил ако сте го ръчкали. Това се оправя с още малко ръчкане, но съветвам да ги почакаш да дойдат те да си го оправят, за да не го довършите.

Link to comment
Share on other sites

Това, което се случи и за което няколко пъти предупреждавам в тази и в други теми е че Теди си спести 300 лева и вече е скъсал нерви за 3000. Или се случи точно това, което често се случва и за което изрично го предупредих и наистина резултата се вижда - идва мизерната фирма и ти осира дограмата. Кой знае колко още ядове ще има да бере. И то именно защото изпълнението е извършено от явни некадърници, които нищо чудно да са му набутали скапани механизми и т.н. Това при никоя от наложените компании на пазара няма как да му се случи освен ако не е тотален баламурник.

 

Отделно му се отежнява положението и от факта, че незнайно как и защо са платили всичко - най-голямата грешка. Нещо, за което също говорих по-рано и изрично посъветвах да не правят. Оттук нататък изобщо не ги виждам как ще се оправят с близък или без близък и кой знае какви нерви и манипулации ще са нужни. И това за 300 лева.

E, нали и аз казах същото. Явно можем да говорим на един език.

Не съм съгласен само с определението: наложени или мизерни фирми на пазара. Въпросът е дали знаят и могат а не дали са дребни, мизерни, големи или т.н. Немаловажен в случая е и въпроса какво влагат. Както отбелязах и по-рано: дограмата не е само профил. Тя е цяла система, състояща се от няколко компонента, всеки от който е важен 100%.

Фирмата която му препоръчах работи по начин, по който клиента има много голяма сигурност по отношение на качеството: не взима дори капаро. Плаща се след свършване и приемане на работата. Поне при мен беше така. Може да са мизерни, както казваш, но поне платих след видях какво са свършили.

От друга страна..., теди не е направил грешка с плащането, просто така работят "големите" и "наложени" фирми: капаро при поръчка и доплащане преди експедиция (евентуално ако се смилят - 10% след монтажа). И с тях не можеш да се пазариш. Или приемаш или - не. Но, това е тема на много дълъг разговор.

Искрено се надявам да се оправят нещата при теди, но от това, което чета... няма да е лесно. Явно са объркали размерите и са викали на помощ при монтажа световноизвестните руски учени: Нагласьов и Напасьов.

Стискам му палци.

Link to comment
Share on other sites

...

Искрено се надявам да се оправят нещата при теди, но от това, което чета... няма да е лесно. Явно са объркали размерите и са викали на помощ при монтажа световноизвестните руски учени: Нагласьов и Напасьов.

Стискам му палци.

Пак да повторя :) - явно проблемите са в механизмите (крилата), размерите явно са точно напаснати около панелите. Комарника също може да се счете просто за изкривен или нещо такова.

Сбъркания стъклопакет и него казаха, че ще сменят (оставаше да го оставят така наполовина, защото е врата с 2 части към тераса, едната е с релефно стъкло, другата оставено нормално, да се чудиш как по дяволите са допуснали изобщо да напусне цеха подобна врата). Ама то вчера по новините видях дограми, поставени с дръжките навън към улицата хаха :laughing: . Ама последното може да е просто гавра с клиентите, не знам.

Иначе първоначалните опити с много въртене и ръчкане на най-проблемния прозорец явно са дое*алии мамата на джама, и взе да се откача от всички панти, без една :) . Вероятно е лесно оправяемо с отверка, ще видим като дойдат.

Link to comment
Share on other sites

От друга страна..., теди не е направил грешка с плащането, просто така работят "големите" и "наложени" фирми: капаро при поръчка и доплащане преди експедиция (евентуално ако се смилят - 10% след монтажа). И с тях не можеш да се пазариш. Или приемаш или - не. Но, това е тема на много дълъг разговор.

 

В никакъв случай не може да ме убедиш в това си твърдение. Пазарене ВИНАГИ има, защото ВИНАГИ има и други фирми - с всички, които някога някъде са ми монтирали дограма съм договарял плащания на минимум 3 пъти. Да ми вземе някой 100% от парите за каквато и да е поръчка на каквото и да е - не става - това обикновено е сигнал, че може човек да получи балтия. Последната ни поръчка отпреди 15-на дни на врати и фиксове за строежа е над 14000 лева. Поради дълготрайните ни отношения с фирмата имаме 30% отстъпка. Те искат предплащане по поръчката 50%, за да започнат изработка НО - другите пари са преразпределени така, че чак след двустранно подписан приемо-предавателен протокол могат да ги получат, т.е. след щателна проверка от наша страна в тяхно присъствие. Досега не съм имал никакви проблеми нито с профилите, нито с К стъклата, нито с механизмите, а сме ги монтирали и на големия строеж, и у дома, и в други обекти. Отгоре на това сме ги и размотавали с доплащанията понякога. Подобни условия на поетапни плащания сме доваряли и договаряме с всички изпълнители, не само за дограми. Особено пък в сегашните времена всички са отстъпчиви и любезни.

 

------------------------

 

Иначе първоначалните опити с много въртене и ръчкане на най-проблемния прозорец явно са дое*алии мамата на джама, и взе да се откача от всички панти, без една

 

Теди, казах ти - прескочил е и си откачил горното рамо. Това се оправя лесно. Но не искам да те карам да го лашкаш сам, че може да го счупиш нацяло. По принцип се оправя пак с лашкане tounge.gif

Link to comment
Share on other sites

Подобни условия на поетапни плащания сме доваряли и договаряме с всички изпълнители, не само за дограми. Особено пък в сегашните времена всички са отстъпчиви и любезни.

 

Всъщност майсторите са като хищниците - усещат страха и неориентираността на хората :lol:

 

Майтап няма но с човек който не знае нищо и задава "странни" въпроси ще гледат да го минат. ВСИЧКИ без изключение, в това съм се убедил нееднократно.

 

 

 

Теди, казах ти - прескочил е и си откачил горното рамо. Това се оправя лесно. Но не искам да те карам да го лашкаш сам, че може да го счупиш нацяло. По принцип се оправя пак с лашкане tounge.gif

 

При мен имаше един такъв който и аз не знам как успях да го оправя, затворих го и сега се отваря нормално.

Link to comment
Share on other sites

ма то вчера по новините видях дограми, поставени с дръжките навън към улицата хаха :laughing: . Ама последното може да е просто гавра с клиентите, не знам.

Maлко офтопик:

 

Май имаш в предвид СУ :)..., дограма за няколко милиона лева. Трябва да отбележа, че доста майсторлък се иска да монтираш така дограмата. Този случай ме връща някъде към 1990-та, когато един колега ни донесе домашното си видео за ремонт. Проблема според него бил дребен защото само касетката не можела да излезе, а механизма се чувал, че работи. Отварям капака и какво да видя... касетката сложена наобратно. Питам го: абе как я вкарахте тази касетка и как я гледахте?! Той се изчерви и смотолеви: тя... жената. И още се чудя как една жена ще вкара касетката по този начин, че и механиката здрава да остане.

Какво да ти кажа... майсторлъка граници не познава :)

 

Сори за офтопика.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Последните постове съм ги изтървал по някаква причина..

RaptoR, говориш за протоколи, за договори и т.н., но ти си едно с десетки хиляди лв поръчки, хорицата като нас е друго, с по 2-3-4000 лв поръчка. А и не сме длъжни да разбираме от всичко. Поразучили сме 1-2 седмици, ориентирахме се за К стъкла, камери на профили тва онва, колкото да знаем какво да търсим принципно. Нататък не съм длъжен да познавам производствения процес на профила/крилото, вида слепвания, и т.н., за да имам куража да поръчам една проста дограма в крайна сметка. Макар че и през такива сме минали. То че сме леко шапшали не е много лъжа, но в крайна сметка сме сигурни че ще дойдат и ще *пооправят* бакиите. В интерес на истината днес дойдоха и оправиха 90%, като пак една панта забравили да вземат (за пореден път нещо забравено), и пак ще идват.

Смениха сбърканото стъкло, смазаха единия прозорец дето относително трудно се отваряше и е Ок, по-трудния дето е с двоен механизъм поне го развиха или там кво, не се откача вече, но пак горе долу трудно се върти дръжката, ама тва е бял кахър. Същия тип прозорец, в трапезарията се отваря перфектно лесно, и през цялото време повтаряха че това било нз си какво механизъм с 6-точково затваряне или нещо такова и било нормално. Думите ни че в другата стая е Същия механизъм и там е перфектно оставаха "нечути", но както и да е, не е много трудно. Остава да сменят една средна панта на прозорец, която е някаква не точно панта, а една пи*ка, влиза в едно като улей при затваряне, ама като се отвори и изскача и после не влиза обратно при затваряне и не само зее, ами не дава да се отвори и затвори добре джама.

Изобщо, нещата последните години страшно са се влошили във всяка сфера, и просто да не си обикновен човек, защото всички като вълци искат да те изядат, и по-лошото е че за всички нещата са ОК и работят, като на черното викат бяло. Но каквото е, поне ще пооправят нещата, а това с пантата ще видим, предполага се че ще го "закърпят" някак.

Успокоява ме, че от това, което видях тази година по нови кооперации, нещата са направо трагични там, спрямо нашите "бели кахъри".

Изобщо нещата навсякъде в българия са трагични до безобразие. Нашия майстор, който в момента работи в апартамента, такива истории ни е разправял, в огромната част от новите кооперации, в които е работил, има течове и други проблеми поради изключително лошокачественото строителство на болшинството строителни компании. Направо ми се повръща от това гето, в което сме се родили.

Link to comment
Share on other sites

Теди, принципно си прав, с изключение на един момент. Няма никакво значение дали става въпрос за 2-3-4000, 200000 или 400 лева. Правилото е едно и също. Аз знам много добре, че масовият потребител в тази страна все още не си е научил правата и от това се възползват сульо и пульо (между другото много обичам да попадна на такива и да ги навра в кучи гъз). Когато плащаш за стока или услуга със собствените си пари имаш право на всички позволени от закона претенции относно съответната сделка. Изборът дали ще отстояваш правата си или ще оставиш някой келеш да ти скъса нервите си е изцяло твой. Това важи не само в този случай, това е принцип като цяло.

Link to comment
Share on other sites

Така е.

Признавам, че по принцип съм мека мара, но ако не беше покрай познати на майка ми, нямаше да се доплати без да се огледа хубаво. В случая "добрата" случайност е, че няма да се живее там поне още 2 месеца, а и на мен лично не ми дремеше много кога ще ги оправят (след като ще ги оправят), майка ми е тази дето не може да спи. :lol:

Просто да е за обица на тези, които тепърва ще почват, защото една проста дограма, ама може 100 неща да станат и да забравят. Все неща, които можеш да изпаднеш в шок как е възможно принципно да се забравят или недонаправят и даже не ти е хрумвало да гледаш на първо място :wacko:

Link to comment
Share on other sites

...в огромната част от новите кооперации, в които е работил, има течове и други проблеми поради изключително лошокачественото строителство на болшинството строителни компании

 

 

Леко офтопик но търсенето на евтинкото на всяка цена довежда до подобни неща. Като търсехме нашия апартамент агентите от Адрес ни заведоха в 3 кооперации които тръгнаха да ни убеждават че са много на сметка. Ние гледаме, обясняваме какво не ни харесва накрая минавайки по Жан Жорес показваме една много прилична кооперация и казваме - ей това примерно е добре но разбрахме че е продадено на зелено и няма такова каквото търсим и агентката казва "ааа ние не работим с тези защото при тях цената на квадратен метър е много висока - с около 50% е отгоре, това няма кой го да купи"... е как да няма кой да го купи като е продадено на зелено ма патицо проста (за малко да и го изръся последното). Та такива куриози - хем искаме да е евтинко хем скъпото го отбягваме щото нямало кой да го купи а то всъщност има и са го купили вече хората. Малко като преди време в една кръчма питам каква бира имат те ми викат "Каменица", питам нямат ли някоя малко по-хубава и човека тръгна да ми разправя как нямало кой да я купува другата, а как да я купят като няма... та така :)

Link to comment
Share on other sites

Djadomraz, хем си прав хем не :) . То скъпото винаги и навсякъде ще има кой да го купи, богати хора в бг има (то ако нямаше, нямаше да има и толкова бедни).

Но се съгласи че в българия е такава ситуацията последните години че всеки гледа евтиното - бързо и на всяка цена да изкара нещо и да спечели пари с възможно най-малко вложени средства. Което е оправдано предвид постоянната криза, в която се намира страната.

Link to comment
Share on other sites

Аз това го разбирам защото е близко до акъла но преди време един умен човек ми каза че пари се печелят не с икономии а с повече продажби и че залагаш ли на качеството продажбите се увеличават както и печалбите. Е има разумна граница - не може да слагаш позлатени дръжки на вратите и да очакваш да се купуват по много, но все пак. Както и факта че в кризата аз имам повече работа - това как си го обясняваш. Предната криза след Y2K балона беше същото...

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че кризата няма много влияние въврху работата, която ти имаш или нямаш :) . Ти работиш с американци предимно, там кризите са им други, по-динамично си отиват, а и все пак не е казано че като има криза, 100% от хората губят работата си или им намалява :rolleyes:

 

И е факт, че особено в нашата крайно бедна страна се продават най-много най-евтините възможни стоки. Затова и по магазини като лидъл и т.н. на откриването имаше полиция и май юмручни боеве кой да влезе пръв, а опашките се виждат и от космоса... като китайската стена :lol: .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Не намерих по-подходяща тема... и за това тук.

 

Имам едно бая голямо парче стъкло - над 2 метра дължина и над 50 широко. От него ми трябва да изкарам 2 парчета с размери 74х40 и 36.5х40 (в см). Идеи за стъклар да дойде да ми го среже на място и колко ще ме обръсне?

 

Много ми е сложен транспорта на тоя дявол и ще го направя на сол ако тръгна да го карам.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Aко може да ползвам темата да оправя едно питане и аз :bgrin:

 

Може ли някои да препоръча фирма за комарници за алуминиева дограма ? Става дума само за комарника, дограмата вече я има, и по-точно да прозореца 60x140 и врата 64x192см горе-долу.

 

Че идва лято и търся нещо,по-възможност по-изгодно,че е за квартирата ... ако беше за в нас щеше да се гледа качество,но това не е случая сега.

 

Става дума за Пловдив,ако някои има идеи,моля да сподели.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...