Jump to content
BulForum.com

Онлайн пазаруване


samkijot

Recommended Posts

личната кореспонденция в ebay може ли да служи като доказателство на твърденията на една от страните, ако се стигне до казус?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

значи ситуация е такава - обърках търговете. влезнах броени минути преди края на търга да разгледам профила на продавача и от там цъкнах на картинката с артикула, който ме интересуваше ... заложих и спечелих търга. после видях, че номера не е този, който исках да закупя. оказа се, че продавача е продавал един и същи модел, един и същи цвят, с една и съща цена, по едно и също време, но две различни номерации ... и аз съм купил по-малкия размер, а исках по-големия. писах му и той ми отговори точно това, което очаквах да каже - "плати тея, аз ще ти пратя другите". това добре, обаче ... аз плащам, а той праща тези, за които съм платил, а не тези, за които сме се договорили чрез съобщенията т.е. за самата система всичко е ОК ... само в личната кореспонденция се вижда, че сме се разбрали за съвсем друго нещо.

Edited by samkijot
Link to comment
Share on other sites

Нормално, ако са китайци или някой с много поръчки. Големите продавачи обработват по стотици поръчки на ден (1-2ма човека).

 

@samkijot възможно е, но той ще ти каже да ги върнеш да ти ги смени, което в повечето случай не си заслужава.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Имам въпрос. Сестра ми е пратила от Щатите телефон за подарък на синът ми. Всъщност най-вероятно го е поръчала от някой китайски сайт. Днес пристигна писмо, че трябва да ида в пощата в Каршиака да си получа пратката. На бележката е обявена стойност от 21,99 долара и, че е подарък. Сега аз съм на ясно, че сигурно ще трябва да платя митническа такса, но на как ще ми я определят, като аз самия не знам на каква стойност е телефона, той наистина е подарък. А в момента сестра ми е на конференция в Сан Диего и няма как да се свържа с нея.

Link to comment
Share on other sites

Има 2 варианта - по-добрият е да не се задълбочат много и да ти го обложат на сума $21.99, а по-лошият е да попаднеш на лошата лелка, която ще провери конкретния модел на каква средна цена е в мрежата и ще ти вземат ДДС-то върху тази сума. А иначе и в двата случая, освен ДДС-то, ще си платиш и задължителния магазинаж.

Link to comment
Share on other sites

Мерси Пламене. Значи да ида да изтегля пари, че имам 10 лв. в брой. Там с карта може ли да се плаща?

 

В първия случай ДДС-то ще ти е 7 лв (имаш обаче и магазинаж от 3.50, ако все още е толкова) ; във втория случай, вероятно ще ти трябват повече. За плащане с карта - не съм питал, но по-добре не разчитай на това.

Link to comment
Share on other sites

Ами не ми го дадоха. Първо една жена щеше да ми го даде, но после излезе една друга и каза, че не можело така, трябвало съм да дам документ за стойността. Теглих им едни п...и майни и си тръгнах. 

Link to comment
Share on other sites

Стойността на кое? На подаръка? Що не им каза да си гледат работата, буквално, и да се задълбочат малко в рисърча си, като ще се правят на модерни и хитри. Изпращача е частно лице. За каква търговия става въпрос тука? Вдигам скандал на момента аз ако съм, докато не ми покажат къде пише черно на бяло, че пратки от частно лице до частно лице, трябва да имат определена стойност, върху която се начислява ДДС.

Link to comment
Share on other sites

Тая втората определено е била "лошата лелка" - тя със сигурност получава директни бонуси от митницата за всяка върната или повече обложена пратка, понеже се заяжда с всички за всичко. ;)

 

А какъв документ за стойността на продукта да им дадеш, когато се касае за подарък, изпратен от роднина и обявен още от там? Нито си го купувал, нито знаеш колко струва, нито в такива случаи изобщо се пита за цената му...като не се доверяват на декларираната цена - ами да си търсят из дебелите книги на митническите си справки, знам понеже и за мен са ровили из стотиците страници когато не са вярвали, че нещо си можело да струва еди колко си...

Link to comment
Share on other sites

Ами до сега не съм се разправял и не знаех как да реагирам. Писах мейл на сестра ми когато може да ми прати документ, въпреки, че до колкото я познавам, тя ще пощурее, заради факта, че трябва да ми показва стойност на подаръка.

Link to comment
Share on other sites

Стойността на кое? На подаръка? Що не им каза да си гледат работата, буквално, и да се задълбочат малко в рисърча си, като ще се правят на модерни и хитри. Изпращача е частно лице. За каква търговия става въпрос тука? Вдигам скандал на момента аз ако съм, докато не ми покажат къде пише черно на бяло, че пратки от частно лице до частно лице, трябва да имат определена стойност, върху която се начислява ДДС.

Нещо май се бъркаш. Телефона не е изпратен от сестра му. Тя го е поръчала онлайн и е посочила неговият адрес за доставка. Не го е получила физически и тогава да го препрати.

Link to comment
Share on other sites

Нещо май се бъркаш. Телефона не е изпратен от сестра му. Тя го е поръчала онлайн и е посочила неговият адрес за доставка. Не го е получила физически и тогава да го препрати.

 

Мисля, че спекулираш. :)

Пише, "Сестра ми е пратила от Щатите телефон". Това за мен означава, че тя го е поръчала от някъде и го изпраща по пощата като пратка до БГ.

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

И не е като да има документ, че е платила ДДС в ЕС, нали? Ходи доказвай. А щом е телефон е ясно. Особено ако е Пламен - веднага всичко ще плаща  :laughing: 

 

Аз така и никога не съм цакан по тия схеми, но леля ми просто плаща по-скъпо за пратката. Никога никой не ме е питал какво има вътре. Редовно подаръците, които ми праща са много над 100$, никога даже не са барани. Отивам в пощата, взимам си пакета и довиждане. 

Link to comment
Share on other sites

Аз нямам проблем да си платя ДДС-та и мита, проблема е, че ме разкарват за глупости. Одеве им казах да го отворят да видим какъв е и да му видим цената в нета за да им платя митата. Те ми разправят, че не били оценители. И сигурно са прави, но на мен времето и разкарването по два пъти до там също ми е ценно. В случая netrootbg, най-вероятно е прав. Предполагам, че сестра ми го е поръчала от някой сайт директно с доставка към мен.

Link to comment
Share on other sites

Те няма как да го отварят освен евентуално за проверка. Ако ще те облагат, могат да те облагат на декларирана стойност. Иначе става една дълга и широка ако опре до спор за това колко струва... 

Link to comment
Share on other sites

Сестра ми е пратила от Щатите телефон за подарък ...

Предполагам, че сестра ми го е поръчала от някой сайт директно с доставка към мен.

 

Чакай сега малко...има голяма разлика дали телефонът идва с подател сестра ти или от някой сайт. Ако е второто, то сестра ти без да иска ти е направила лоша услуга, защото тук по никакъв начин няма да ти дадат продукта, идващ от фирма, магазин или др. юридическо лице, без да им представиш документ за покупката, поръчката и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Не ти ли показаха пакета, то си пише изпращач. Макар че как могат тук да разберат дали изпращача е частно лице, или фирма/сайт? Сега погледнах две мои пратки (електронни платки), и двете от Алиекспрес, едната е изпратена с China Post, и всичко е на китайски, само името и адреса ми са на латиница. Другата пристига с НК, изпращач mr. Litan Sheng - фирма ли е, или частно лице?

 

Така че мисля че няма значение, какъв е изпращача, щом получателя е частно лице, пощите (или митниците) имат официално право да го отворят - поне така пише на пакетите. И да съберат мито/ДДС при нужда, без значение че е подарък - държавата трябва да си прибере нейното. Нали бяха погнали ученици че са получили парични награди от нещо, и родителите им не са попълнили данъчна декларация ....

 

М/у другото как попадате на "лошата" лелка в БГ Пощи - трябва получателя да е в онзи район ли? Досега нищо не са ми пращали натам, макар че някои пакети са обемисти  и по-тежки, даже и явен телефон (по размер и тегло на пакета) е минавал. :)

Link to comment
Share on other sites

М/у другото как попадате на "лошата" лелка в БГ Пощи - трябва получателя да е в онзи район ли?

 

Не, достатъчно е само да си карък. :evil На мен съфорумци са ми казвали, че са си взимали безпроблемно сумати пакети на адреси в района на Кючука, докато моите (район централен) почти винаги ги задържат и ме разкарват до пощата в другия квартал. ;)

 

П.П. А иначе "лошата лелка" е само една и работи от много години като митнически инспектор на митническото гише първоначално на "Ив.Вазов" и после като ги прехвърлиха - в онази поща на лявото гише зад затворено прозорче. Няма да й пиша името, че ще вземе случайно да го прочете и пак ще ме разкара дотам за нещо струващо 50 цента да му платя 3.50 магазинаж. ;)

Link to comment
Share on other sites

Аз не съм пращал много. Един, два айфона, снимка с автораф на Ал Пачино и няколко кейса за телефон, няколко джобни ножки. Айфона го пратих до моя съученичка, другите неща до сестра ми и двама мои комшии. Всички си получиха нещата от пощата без да платят стотинка. Какво, как и защо спират пратките? На случаен принцип? И защо по дяволите ако пратя телевизор на сестра ми, тя трябва да плаща шибано ддс и изобщо какъвто и да е налог?

 

Айфона беше 550 долара. Аз писах, че пращам книга като подарък.

Ножките и кейсовете си ги писах както са си.

Link to comment
Share on other sites

Идеята по принцип е описващият да е тарикат (като тебе) и пратката да не се отвори. 

 

Ако си пък като Пламен - директно от вратата почваш да плащаш мито, ДДС, магазинаж...  :laughing:  :laughing:  :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...