Jump to content
BulForum.com

Онлайн пазаруване


samkijot

Recommended Posts

Вероятно предлагат, но за 30 лв. да платя 15 лв. за представителство + 6 лв. ДДС + 3.50 за магазинаж някакси не ми се връзваше, може би ако имах повече време щях да го направя, но днес бях на пожар тук и там и най-вече нямах желание, затова само подписах, че няма да я взема и да я връщат на изпращача. При някоя следваща пратка ще го направя - а тая такса за представителство еднократна ли е или се плаща на всяка пратка?

 

Демек искаше, ама нямаше желание  :lol:

 

На всяка пратка се заплаща. Калкулират ти го в крайната цена, която плащаш като си взимаш пратката. Това е фактически таксата, която ти взимат, за да не се разкарваш ти до митницата, ами техен служител да отиде и да ти оправи документите от твое име. Затова наред с другите документи (извлечение от пейпал-а, фактура и тн) подписваш и една декларация, че си съгласен пощата да те представлява пред митницата.

Реално погледнато единственото, което ти спестяват по този начин е висенето в митницата, защото разкарването веднъж до старата поща в Кършияка да си оставиш документите и после втори път до пощенския клон, от който си взимаш пратката и да си платиш масрафа си остават. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Демек искаше, ама нямаше желание  :lol:

 

..................

 

Точно! Ама никакво желание нямах, а и сега като ми каза, че тия 15 лева се плащат всеки път когато някоя пратка мине дори и със стотинки 30-те лева - даже и никаквото ми желание съвсем се изпари. :P

 

Нали се сещаш, че всяко едно разкарване тук и там, всяка една излишно измислена таксичка, всяко едно безсмислено губене времето и нервите на гражданите се нарича с една единствена дума - бюрокрация. Как така преди можеше да отидеш на едно гише, да си платиш задълженията към държавата и да си вземеш пакета, а сега не?

Link to comment
Share on other sites

Нали се сещаш, че всяко едно разкарване тук и там, всяка една излишно измислена таксичка, всяко едно безсмислено губене времето и нервите на гражданите се нарича с една единствена дума - бюрокрация. Как така преди можеше да отидеш на едно гише, да си платиш задълженията към държавата и да си вземеш пакета, а сега не?

 

Съгласен съм напълно. Затова, в случаите когато знам, че няма как да ми се размине плащането на ДДС ползвам DHL (естествено трябва и продавачът да ги предлага като опция). Действат бързо, всички необходими документи се изпращат по имейл, от теб се иска само да отидеш да си вземеш пратката като се обадят, че е пристигнала. Вярно, доставката е по-скъпа, но пък митническото представителство им е безплатно, така че като удариш чертата горе долу излиза танто за кукуругу цялата работа.

 

п.п.: препоръчайте откъде мога да си поръчам непретенциозен смартфон с две сим карти за под $100?

Link to comment
Share on other sites

А в крайна сметка кои неща минават през митница и кои не?След като ми се наложи да ходя два пъти до въпросната митница в Кършиака, вече гледам да не поръчам електроника или наподобяваща такава от Китай. Ще поръчвам един мак от Англия, но ще платя на фирма за доставка от Англия.

Link to comment
Share on other sites

Не знам дали съм прав, ама ми се струва че такива дертове единствено в централен район правят. Имам познат, който поръчва, телефони, таблети, други неща в кичука и нищо не му спират. Аз също ползвам тоя район и всичко ми носят на крака, не са ми връщала пратка до митница за сега.

Link to comment
Share on other sites

Не знам дали съм прав, ама ми се струва че такива дертове единствено в централен район правят. Имам познат, който поръчва, телефони, таблети, други неща в кичука и нищо не му спират. Аз също ползвам тоя район и всичко ми носят на крака, не са ми връщала пратка до митница за сега.

 

И netrootbg е споделял подобно наблюдение с общи познати, които безпроблемно си получават незадържани в митницата скъпи продукти (в Кючука примерно), но не виждам къде е логиката на митницата да се интересува в кой клон трябва да се получи съответния продукт...

Link to comment
Share on other sites

Имам опит с едни LCD дисплеи, които поръчваме служебно от Тайван, съответно те струват не малко пари. Та куриер директно ги стоварва в офиса и ние след това с документите се оправяме с митниците. Имам чувството, че стоките стигат до съответния клон на пощите и те от там решават кое да мине на митница или не.

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Аз съм в Тракия и последните месеци всичко минава през митница. До преди това поръчвах за центъра и не бях ходил никога, а съм поръчал включително и телефон.

Link to comment
Share on other sites

Днес си поръчах един 60-доларов телефон от Китай като дадох за доставка адреса ми в Кичука за да пристигне в тамошната поща. След 20-30 дена като дойде ще споделя как е минало.  :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ще ме амбицирате да поръчам един часовник, дето ако ме пратят на митницата освен ДДС и мито ще се плаща, да проверим тезата. :D

Link to comment
Share on other sites

Аз поръчвах скоро навигация за $30тина и си платих като поп представителството (поща в Кичука).

Електроника се поръчва от места като това (да не се каня, но следващият ми телефон ще е от там), където работи модела:
 

HTB1qY9lRFXXXXXmXFXXq6xXFXXXJ.jpg?width=

 

Идва до седмица направо на адрес, срещу скромните $26.

 

П.С. Проверено с телефони от няколко потребителя от друг форум.

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

Имам въпрос. Откакто миналата седмица си поръчах един телефон от Алиекспрес започнах да получавам разни мейли, по 5-6 на ден от различни търговци с невероятните им предложения за различна техника. И преди съм поръчвал неща от там, но все разни дребни кабелчета, протектори и тн за по няколко долара. Сега, вероятно защото поръчах електроника за по-голяма стойност ($58), започнаха да ме облъчват с оферти.  Огледах имейлите, всичките изглеждат почти еднакво- списък със стоки (телефони, телевизори, фотоапарати и тн, марка модел и някаква смешно ниска цена), но от различен подател, никъде няма и бутонче "unsubscribe" или нещо подобно. Не че е някакъв мръсен спам, няма линкове, прикачени файлове, изкачащи прозорци и тн, просто ми пълни пощата и се дразня. Има ли някакъв начин да го спра това нещо?

 

Ето така изглеждат всички имейли, само подателят и името на фирмата са различни:

 

 

Scan.jpg

 

 

Освен това, от чисто любопитство, защо са толкова евтини тия неща? Дали е някаква тотална измама, или просто китайки реплики?

Edited by deus_pld
Link to comment
Share on other sites

Мхмм... Супер оригинални са  :lol:

Най-малко това, че имейла на изпращача не е с домейна на фирмата го показва. 

А skype е още по-оригинален: vuitton.louis 
Link to comment
Share on other sites

Ако има някоя повтаряща се дума в адреса на подателите (примерно "salesdirector"), сложи я във филтъра за спам....и като гледам цените - вземи ми 2-3 броя от айфон седмѝцата, пък като дойдат ще ти ги платя. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ако има някоя повтаряща се дума в адреса на подателите (примерно "salesdirector"), сложи я във филтъра за спам....и като гледам цените - вземи ми 2-3 броя от айфон седмѝцата, пък като дойдат ще ти ги платя. :lol:

Абе за Айфон не знам, щото не са ми интересни, ама например Плейстейшън 4 с 2 контролера за 50 долара определено ми грабна вниманието :laugh: То от там ми тръгна и чуденката: как се прави реплика на конзола, какви игри ще могат да се играят на нея, как се свързва онлайн? Много странна работа...

Абе въобще тия китайци са ми тъмна Индия  :lol:

Link to comment
Share on other sites

Едва ли ще по банков път. Там остават следи и реални данни.

По-вероятно да е с Western Union, уж за по-бързо  :lol:

 

Не само, някои приемат и MoneyGram  :lol:

Иначе като им разгледаш сайтовете изглеждат съвсем като истински. Повечето даже имат и изискване за минимално поръчано количество по 200-300 долара.

 

едит: забелязах, че всички имейли започват с salesdepartment , та си реших и проблема със спама по мейлите. ;)

Edited by deus_pld
Link to comment
Share on other sites

Някой знае ли дали за медицински уред, закупен онлайн извън ЕС има мито или е само ДДС?

Питам, понеже по новите наредби съм упълномощил пощите да ме представляват пред митницата и реално накрая ще получа само финалната сметка за плащане без да мога да я обжалвам. Имам предвид, че ако бях решил сам да чакам опашки и да се разправям из митницата, бих могъл да споря с някой митнически чиновник, който е сложил уреда не в тази категория, просто защото така е преценил, а така като ме няма, който обработи пратката може по лична преценка да си я включи в друга сходна категория (а те са десетки и накрая обикновено завършват с категория "други"). Разрових се в базите данни на ТАРИК, но не съм сигурен дали всичките тия 0% на различните редове са актуални. Видях и на друго място, че уж не би трябвало да има, но вече в нищо не мога да бъда сигурен, защото съм бил пряк свидетел как митнически служител решава по негова преценка, че "едикое си можело да се включи в не знам коя си група, защото тя е с по-високо мито", въпреки, че продуктът съвсем явно си е за другата група. Та все пак ако го включат в правилната категория. на тоя линк чета че май не би трябвало да има мито...

 

Случаи, при които се разрешава безмитен внос на стоки:

-----------------

Инструменти и апарати, предназначени за медицински изследвания, диагностика или провеждане на медицинско лечение - Глава XIVa от Регламент 1186/2009

-----------------

Link to comment
Share on other sites

Поръчах един часовник до адрес в Кючука, да видим какво ще стане. За часовници се дължи и мито освен ДДС.....

Link to comment
Share on other sites

Аз живея в централен, но само заради премеждията на Мидекс, ги пускам до офиса. :D

 

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Аз живея в централен, но само заради премеждията на Мидекс, ги пускам до офиса. :D

 

Гадняр. :P  Аз пък си чакам уведомлението по телефона, което ми обещаха да направят, когато пратката ми е обработена в митницата. С трицифрената дума на ДДС-то няма как да се размина, но дано няма и мито, че много ще ми дойде...а иначе фирмата, от която го закупих (Ю.Корея) ми прати 2 фактури - една на $100 и една на реалната стойност, но реших да не се правя на тарикат и го обявих на реалната стойност, че не ми се разправя ако излезе някакво несъвпадение и тръгнат да ме викат тук там с нови документи...;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...