Jump to content
BulForum.com

Фонд на алкохолиците


Recommended Posts

  • Replies 2.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Не знам, ама в петък така професионално се оляхме, че не съм забелязал дали имаше събота... а се налагаше да прибираме дървата на един приятел и айде пак на масата. Довечера се очертават гости.

Ще ми се да мога да си пусна очите в чаша с ледена вода.

Link to comment
Share on other sites

Въпрос към професионалистите (щото аз още се образовам): какво му е хубавото на хубавото вино? Т.е. освен че не киселее толкова и е по-ароматно (нещо, което още не мога да определя защото не съм пробвал кой знае колко вина)... та кое във вкуса различава хубавото вино от гадното и защо например на Terra Tangra вината са около 60 кинта след като за 10тина лв има доста прилични (спрямо тези от 3-5 примерно)

Link to comment
Share on other sites

Въпрос към професионалистите (щото аз още се образовам): какво му е хубавото на хубавото вино? Т.е. освен че не киселее толкова и е по-ароматно (нещо, което още не мога да определя защото не съм пробвал кой знае колко вина)... та кое във вкуса различава хубавото вино от гадното и защо например на Terra Tangra вината са около 60 кинта след като за 10тина лв има доста прилични (спрямо тези от 3-5 примерно)

Какво ще рече хубаво вино!? Има истинско вино и ментета произведени в Химпром - "Гаража на Пецата", останалото е въпрос на вкус и келешлък (много често). Ако на сутринта пиянското лайно не е черно, значи си пил вино, а не химически продукт от преждеупоменатата "маза". На отбелязаната година на етикета също не трябва да се вярва, защото виното може да "остарее" с 5 - 10 години, само за една нощ. На мен лично хич не ми пука за възрастта по простата причина, че не харесвам "отлежалите" вина, а си обичам кабернета... Не харесвам мавруд, примерно..., а има хора които пият само такова..., както и такива които пият само "сладки" вина (брр... :tongue ) Както казах - въпрос на вкус...

Link to comment
Share on other sites

Дедо, за вината ненапразно си има цяла наука. Колкото вкусове - толкова и вина. На Тера Тангра аз специално харесвам аромата. Абе..до вино си е! Много е сложно да се обясни, ама примерно, като пиеш пелин усещаш една горчилка в устата, а като пиеш вино, дето е кипяло в бъчва с гнила дъга - друга горчилка. Или пък ако пиеш вино дето е кипяло с чепките и семките, то е по-тръпчиво от виното, дето са го правили от чиста шира. А има вече и видове грозде, и букети, билки, кипене, втасване, сулфатиране...Мноого е! Само с практика се придобива тоя опит. Но Гадуин е прав за течните менделеевки. Тях винаги може да ги познаеш по боята/по езика и в лайното, понякога и по бутилката/, леката миризма на оцет и наситения цвят.

Link to comment
Share on other sites

Ми да. Аз затова пия само домашно. Щот знам кво има в него, колко време е отлежавало и прочие. А иначе разликата между 10-15лв и 50-60лв е само в цената lol.gif Е, и в още едно две неща, зависи името на кой винар са написали на етикета.

Link to comment
Share on other sites

Да де ама едното е 10-15лв (ужким хубаво) докато другото е 40-50-70 и нагоре...

От българските вина има много добри трапезни вина в диапазона 5-10 лв това са вина, които са на неповече от 1 до 3 години и се подбират в замисимот от храната, с която ще ги консумираш. Тези от 40-50-70лв са вина за ценители, те мога да отлежават, не са подходящи за трапезата, по принцип, ест. не ти пречи да си ги пиеш и така, но няма смисъл. При тях някой вкусови и ароматни характеристики са по-добре изразени, опаковката е по-издокарана. Моят съвет е осен ако не си правиш колекция от вина, не се хвърляй на тези от високия ценови клас. 5-10 лв за бутилка българско вино е добре, но вече трябва да внимаваш за реколклтата, сорта, производителя и най-вече твойте предпочитания.

Link to comment
Share on other sites

Така и така сте почнали темата, аз препоръчвам вината на Cono Sur (чили). Според конкретния сорт са в диапазона 10-15лв. По принцип не съм любител на вината, но напоследък, точно тези взех да ги пия доста често и бих казал, че нямат слабо (дори бялото совиньон блан е добро :beer: ) . По един-два пъти в месеца взимам и някое българско за около 10лв, ама така и не съм намерил такова, дето да ми допада наистина. За скъпите вина съм доста скептичен, понеже там марката е 90% от цената, а дали ще мога да усетя "5%" по-хубавото - не се знае.

Edited by JDFU
Link to comment
Share on other sites

От южна америка и от Италия и Португалия до сега свястно вино не съм пил.

Може да е въпрос на вкус, но не ми харесват. Те и повечето френски не ми харесват.

Link to comment
Share on other sites

От домашното по-добро няма.

Пил съм и от 100лв вино и въпреки че не съм разбирач съм сигурен че на дядо ми е по-добро.

 

ПС : Пък и напоследък всички купешки вина от "достъпният" клас ги развалиха много много здраво , яко спирт ..... е Асеновградският Мавруд с иконката беше ебати доброто вино последният път пийнах 1 бутилка и така се отрязах че нямам думи , на другият ден цял ден в главата ансамбъл... всички които правят фалшив алкохол да го духат !

Edited by zlobil
Link to comment
Share on other sites

От домашното по-добро няма.

Пил съм и от 100лв вино и въпреки че не съм разбирач съм сигурен че на дядо ми е по-добро.

 

ПС : Пък и напоследък всички купешки вина от "достъпният" клас ги развалиха много много здраво , яко спирт ..... е Асеновградският Мавруд с иконката беше ебати доброто вино последният път пийнах 1 бутилка и така се отрязах че нямам думи , на другият ден цял ден в главата ансамбъл... всички които правят фалшив алкохол да го духат !

За домашното си прав, от него по-добро няма. Относно купешкото явно си попаднал на доста кофти. В последно време, поради липса на домашно, пийвам купешко, но избирам доста внимателно от коя изба е, коя година. За лятото най-често си пазарих бял мавруд на Загрей наливен, има го в Лекси и се налива от една голяма "бъчва" ~4,50лв/1,5л, охлаждаш и пиеш на воля, никакви проблеми с главата

Link to comment
Share on other sites

ПС : Пък и напоследък всички купешки вина от "достъпният" клас ги развалиха много много здраво , яко спирт ..... е Асеновградският Мавруд с иконката беше ебати доброто вино последният път пийнах 1 бутилка и така се отрязах че нямам думи , на другият ден цял ден в главата ансамбъл... всички които правят фалшив алкохол да го духат !

 

Ха! Преди време точно някакъ мавруд бях пил и понеже го знам че е хубав го бях взел.... точно от 1 чаша ме скъса главата 3часа по-късно...

Link to comment
Share on other sites

Ха! Преди време точно някакъ мавруд бях пил и понеже го знам че е хубав го бях взел.... точно от 1 чаша ме скъса главата 3часа по-късно...

Това лято сме изпили доста голямо количество от това вино и до сега оплаквания не е имало, даже бях и във винзавода, където се произвежда, видях как става и даже го опитах токущо филтрирано. Невероятно густо е да го младо, защото се филтрира на приятните 6-8 градуса и е точно като за пиене

Link to comment
Share on other sites

Не че нещо ама червено вино се пие при стайна температура. Като се охлади и пиеш лимонада... най-малкото аромата се губи отделно вкуса не е същия.

Link to comment
Share on other sites

бял мавруд на Загрей наливен,

Май не си прочел като хората, щото аз до сега говорех за бяло вино

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...