Jump to content
BulForum.com

Фонд на алкохолиците


Recommended Posts

  • Replies 2.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Дедо, залагам от мойта, дето я тества Галин, срещу литър Гленфидиш...Да не говорим, че мойта е и по-скъпа, нищо, че е примерно с 10г по-млада.За 15 годишен ти говоря.

Link to comment
Share on other sites

Верно? Кога ще разменим малко малц за малко от тази че ми стана безкрайно любопитно доколко е вярно горното твърдение.

 

Чудя се дали заслужаваш да ти давам 6 годишна гроздова ракия.... Или пък новата гроздова ракия.... Много се чудя...

 

Дедо, залагам от мойта, дето я тества Галин, срещу литър Гленфидиш...Да не говорим, че мойта е и по-скъпа, нищо, че е примерно с 10г по-млада.За 15 годишен ти говоря.

 

На теб мога да ти дам винаги, защото ще оцениш правилно стоката.

Link to comment
Share on other sites

Виж ся, дедо.Аз съм ценител, когато мога да си позволя, си купувам нещо от тези твоите...Не пропускам.Уважавам бърбъна и скоча.Ама ракията си е ракия.Добрата домошнярка без захар (като моята...скромен... :rolleyes: ) е нещо велико...А най-добре е на другия ден, като се събудиш...Единствената болка, ще е в стомаха ти от глад...

Edited by magdanoz4o
Link to comment
Share on other sites

Единствената болка, ще е в стомаха ти от глад...

 

САМО ако е чиста ракията!

 

------------------------------------------------------------------------

 

Ники, ти си човека, който плаща по 30-50 лева за етикети, именно щото няма понятие от пиене... laughing.gif

Link to comment
Share on other sites

Ники, ти си човека, който плаща по 30-50 лева за етикети, именно щото няма понятие от пиене... laughing.gif

 

т.е. уискитата които пия реално струват между 70 и 180лв? Питам защото не разбирам пък уискита с двуцифрена цена не съм пил от година насам...

 

Не че нещо ама толкова пъти питах за такава ракия никой не щя и 200грама да даде, така че не ми хвалете нещо което не съществува. Единствен mobo каза че може, ама така и не се разбрахме как да ми даде... та баш пък ТИ Видене да ми казваш, че си имал нещо такова не мога да ти простя.

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

 

Не че нещо ама толкова пъти питах за такава ракия никой не щя и 200грама да даде... мрън, мрън, мрън....

Говори с Танас!

Link to comment
Share on other sites

Виж ся, дедо.Аз съм ценител, когато мога да си позволя, си купувам нещо от тези твоите...Не пропускам.Уважавам бърбъна и скоча.Ама ракията си е ракия.Добрата домошнярка без захар (като моята...скромен... :rolleyes: ) е нещо велико...А най-добре е на другия ден, като се събудиш...Единствената болка, ще е в стомаха ти от глад...

Пичове не се научихте, че от захарта не боли глава. Боли глава от метиловия спирт в продукта, който може да се получи от доста фактори, но добавената допълнително захар не е един от тях.

Link to comment
Share on other sites

Пичове не се научихте, че от захарта не боли глава. Боли глава от метиловия спирт в продукта, който може да се получи от доста фактори, но добавената допълнително захар не е един от тях.

Аха..., сигурно. Интересно как се получаватогава така, че един и същи човек (всепризнат майстор и затова само на него доверяват да вари) дестилира на различни хора джибрите и от на някои материала не цепи тиква, а от на други цепи та ти иде да я махнеш? Аре ся технолога да открехне, а!?

 

П.п. Джибрите са от едини и същи сортове грозде, от едно и също село. И не, факторът лично отношение липсва защото тази групичка хора са все близка рода.

 

Ред. Джибрите на всички втасват в пластмасови бидони и единствената разлика е дали е слагана захар и колко или не.

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

Аха..., сигурно. Интересно как се получаватогава така, че един и същи човек (всепризнат майстор и затова само на него доверяват да вари) дестилира на различни хора джибрите и от на някои материала не цепи тиква, а от на други цепи та ти иде да я махнеш? Аре ся технолога да открехне, а!?

 

П.п. Джибрите са от едини и същи сортове грозде, от едно и също село. И не, факторът лично отношение липсва защото тази групичка хора са все близка рода.

За да протича правилно алкохолната ферментация от дрожди са необходими доста фактори, които е трудно да се подсигурят в домашни условия. Освен това не се знае коя точно дрожд е ферментирала, защото при дивите дрожди е много трудно да се контролира ферментацията. При ферметация е един вид дрожди се получава повече метанол и алдехиди(от които остновно боли глава и получаваш махмурлук), а при друг повече етанол. Истината е, че при алкохолната ферментация се произвежда повече етанол но и метанол, винаги, съотношението м/д двете неща е важно! За по добро качество на ферментационните продукти във винопроизводството се използва сулфитиране на джибрите с точно подбрани дози, постоянен контрол на температурата и културен сорт дрожди от типа saccharomyces ellipsoideus ;)

 

За хората, които още не вярват, че от захар не боли глава да изядат 5 лъжици захар и да ми кажат дали на сутринта ги е боляла главата B)

Link to comment
Share on other sites

За хората, които още не вярват, че от захар не боли глава да изядат 5 лъжици захар и да ми кажат дали на сутринта ги е боляла главата B)

Брейиии..., то било много простичко, бе! Лека му пръст на дядо ми, ама ако беше седнал на него да му го обясняваш това...., лошо!

Link to comment
Share on other sites

Брейиии..., то било много простичко, бе! Лека му пръст на дядо ми, ама ако беше седнал на него да му го обясняваш това...., лошо!

Дядо ти, лека му пръст, не го познавам не мога да кажа нищо за него или методите му за производство на спиртни напитки

 

При мен говори науката + 180 години опит...Я пак си помисли....

Коя наука и чии 180 годишен опит. Защото аз прочетох 3 учебника за производство на алкохолни напитки и нито в един не пишеше, че от слагане на захар боли глава.

Link to comment
Share on other sites

Те двамата учат ... Какво учат и аз не знам... Със сигурност ВОДКА не са научили, сипи им от етиловия хахахахах

 

ЕДИТ: ОСТАТЪЧНА ЗАХАР :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Коя наука и чии 180 годишен опит. Защото аз прочетох 3 учебника за производство на алкохолни напитки и нито в един не пишеше, че от слагане на захар боли глава.

 

Прочел си, но на практика приложил ли си? Наука за алкохола, най-общо казано и опита на моя род. Сега ако ще си говорим за културни и диви дрожди, нека не смесваме вино и ракия. А и да си спомним при дестилация на джибри, кое се отделя първо?Правилно, леките фракции, към които спада и метиловия алкохол. Ненапразно прясната ракия се оставя да престои няколко дни, за да излети остатъчния метанол.

Link to comment
Share on other sites

Това е, ако се държи на чистота на виното и липсата на танини вътре. Но ако се търси определен цвят,аромат, вкус - семките и чепките са много важно нещо. Видене, при някои вина и ракии роля играе даже бъчвата, така че - нимой даа акъл.

Link to comment
Share on other sites

Това е, ако се държи на чистота на виното и липсата на танини вътре. Но ако се търси определен цвят,аромат, вкус - семките и чепките са много важно нещо. Видене, при някои вина и ракии роля играе даже бъчвата, така че - нимой даа акъл.

 

На сланината си цар, но на виното куцаш, и с двата крака!

Link to comment
Share on other sites

Прочел си, но на практика приложил ли си? Наука за алкохола, най-общо казано и опита на моя род. Сега ако ще си говорим за културни и диви дрожди, нека не смесваме вино и ракия. А и да си спомним при дестилация на джибри, кое се отделя първо?Правилно, леките фракции, към които спада и метиловия алкохол. Ненапразно прясната ракия се оставя да престои няколко дни, за да излети остатъчния метанол.

Да прилагам го на практика от 5-6 години. Науката за алкохола казва, че няма как да имаш етанол, без метанол, дори в етанола за хроматографски изследвания се намират следи от метанол, а там чистотата е на първо място. Няма как да не смесваме вино и ракия, след като и двете са продукт на едно и съща ферментация осъщесвена от едни и същи дрожи, а при ракията от грозде изходната суровина дори е същата.

 

Това е, ако се държи на чистота на виното и липсата на танини вътре. Но ако се търси определен цвят,аромат, вкус - семките и чепките са много важно нещо. Видене, при някои вина и ракии роля играе даже бъчвата, така че - нимой даа акъл.

Отделянето на чепките от гроздето за производство на вино е почти задължително, освен в някой по-южни райони, където таните в чепките успяват да узреят. В България такива места няма и затова трябва да се отделят, защото освен лоши танини, които придават горчив и стипчив вкус на виното, отделят и вода, която разрежда кашата и при ниски стойности на захарта, може да не успее да се получи желан продукт

Link to comment
Share on other sites

Дядо ти, лека му пръст, не го познавам не мога да кажа нищо за него или методите му за производство на спиртни напитки

Методите му бяха от онези дето са прецизирани и ошлайфани в продължение на много поколения. От баща на син или от дядо на внук ако бащата е бил мъртъв или в Диарбекир... и така някакви си към 600-650 години назад.... (поне от толкова има сведения за рода и се води някаква генеалогия). Дали си навит срещу подобен опит и знание... да извадиш книжлета с технологии, предназначени за ректификационни колони? Не, че нещо, ама има известна разлика... да не говорим и, че прочетеното не е баш като наученото!

 

П.п. Изобщо не успорвам тезата за наличието на метанол. Това е неоспорим факт. Нещото което искам да ти намекна е, че има и редица други фактори.

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...