Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Ами аз свикнах със Samsung-а. Сега всеки, който дойде в нас казва, че ми е доста тъмен, но на мен ми е добре. Отскоро сложих и очила, та съм мерси за силни контрасти.

Не отразява толкова, колкото се опасява Дядо, макар че при мен е сложен така, че слънце не го огрява директно.

За парите си мисля, че е добър избор. Ако се поразтърсиш из Google ще видиш, че общото мнение е, че е добра покупка за парите си.

Успех!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Колеги говорехме за диапазона до 350 лева моля... Таквиз монитори за по 2000$ не благодаря - имам си EIZO вече :punk

 

Както казах това е за второстепенна машина и Асасин правилно отбеляза, че за парите си е добър избор. Явно ще го взема. Ве пак какво ще да рече "тъмен" ???

Link to comment
Share on other sites

Само Мидекс още не е споделил мнение...

К'во да споделя Мидекс....откак му изгоря харда и половин терабайт данни хвръкнаха за секунда...хич не му е до споделяне. :sick ...а и тия 3 дена не бях в Пловдив....Както и да е...днес си поръчах един 640 GB WD (black версията), че за Сийгейт вече не ща да чувам...поне за всичко тяхно, дето е над 320 гигабайта.

А иначе мониторът си ми седи още в кашона, даже не съм го извадил да го пробвам. Утре-другиден ще дам отзиви за него. За 24-ката, дето пита Раптор - всичко си му е ОК, с по-висока разделителна способност, добър контраст и т.н., но не го взех, понеже самата му стойка е малко по-висока от 2253BW и общата му височина нараства с няколко сантиметра, а при мен имам пространствени ограничения точно във височината и заради това се отказах от него.

 

Едит: Все пак ще дам отзиви още тази вечер, тъй като реших да си го включа днес. Като цяло първоначалните ми впечатления са много добри, с изключение на един мъртъв пиксел в лявата част на екрана, който се пада доста встрани и не ме дразни. През цифровия вход веднага си зацепи с идеалните пропорции на екрана и таблицата на Нокия-та се разпъва до идеалните краища на видимата част на екрана. Дори не съм настройвал допълнително нищо - единствено на презета "Text" намалих малко осветлението. Засега всичко се държи повече от добре. :punk

Link to comment
Share on other sites

Ще рече, че го държи на ниска яркост. Както и аз между другото...

Иначе за парите си е супер избор

 

2x Winner of Customer Choice Award - LCD Monitors

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx...N82E16824001268

 

То хубаво ама който се мота остава без Самсунг...

 

Сега се принудих да купя ACER V223W, който е бая по-назад с материала ми се струва :angry:

Link to comment
Share on other sites

И аз да се похваля от вчера съм горд собственик на Acer p241w (който се среща и под наименованията Acer p241wb и Acer p241wbd аз лично не знам разлика да има). За парите си монитора е перфектен поне за мен. Голям плюс е добрата яркост и констраст както и това, че е full hd особено ме разва. Ъглите на видимост са като на всеки монитор с TN матрица това е ясно цветовете ги оправих с една програма която вървеше заено с монитора на един диск и станаха много добре. Черното не е много черно както при всеки монитор с TN матрица, но все пак е над средното ниво поне за мен. За филми и игри е отличен както и за работа с програми заради огромната работна площ. Минавам от 17-ка на 24-ка и засега още не съм му свикнал напълно, но за парите си (470 лв) е просто невероятен.

Link to comment
Share on other sites

И аз да се похваля от вчера съм горд собственик на Acer p241w (който се среща и под наименованията Acer p241wb и Acer p241wbd аз лично не знам разлика да има). За парите си монитора е перфектен поне за мен. Голям плюс е добрата яркост и констраст както и това, че е full hd особено ме разва. Ъглите на видимост са като на всеки монитор с TN матрица това е ясно цветовете ги оправих с една програма която вървеше заено с монитора на един диск и станаха много добре. Черното не е много черно както при всеки монитор с TN матрица, но все пак е над средното ниво поне за мен. За филми и игри е отличен както и за работа с програми заради огромната работна площ. Минавам от 17-ка на 24-ка и засега още не съм му свикнал напълно, но за парите си (470 лв) е просто невероятен.

Честито!

Радостта е голяма, сигурен съм :) .

Резолюцията предлага наистина много добра работна площ и за момента изглежда цените ще падат, а 30"-вите монитори (които са следващата стъпка като резолюция) все още са доста далеч като възможност и нужда за повечето хора.

470 лв за 24" звучеше почти невевроятно доскоро. Явно 24" ще става все по-масов размер и 22-ките ще му отстъпят място.

Иначе в джара оня ден LG 24" беше 590 лв.

Link to comment
Share on other sites

Ами освен 26" не мисля че нещо по-голямо ще се събере на масата ми и без това сателитните колонки са почти долепени до монитора. Но за 24" съм доволен и пиксела когато е по-малък е по-добре поне за мен.

Link to comment
Share on other sites

Понеже стария верен CRT преди малко изпука и угасна, моля да ми препоръчате някой добър модел LCD, който да отговаря на следните критерии:

до около 300 - 320 лв;

поне 19" (не държа да е Wide);

да има DVI;

да има сравнително вярно цветопредаване, съответно контраст и яркост.

Почти (да не кажа никак) няма да се играят игри, ще се гледа TV с тунера, както и DVD и DivX филми, много браузване и писмена работа.

Предварително благодаря.

Пък ако някой ме насочи и откъде мога още утре да ида и да го грабна ще е супер.

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

Щом ще се гледат главно филми (особено ако са новите) тогава е повече от задължително да е Widescreen ;) :D В тази ценова граница бих те насочил към някое Samsung-че 20"-22", защото наистина вадят добри цветове и са на прилични цени ;)

За магазин - бих ти предложил в Гра*да на 3-тия етаж има едно магазинче като свиеш веднага Наляво след като слезеш от ескалатора (не е Ж*Р компютърс) - там даже се пада точно Шоурум на Samsung ;)

Edited by razr777
Link to comment
Share on other sites

В днешно време когато всичко е wide даже и скапания Youtobe и всичко минава на wide стандарта. Глупост да взимаш някакъв 5:4 който за мен е най-умрелия стандарт. Като квадрат е за филми не става дори и за офис работа не е кой знае какво и откакто съм с wide ми много по-добре дори за четене е по-добър, защото може да се разположат 2 страници наведнъж а за програми с много барове с инструменти направо е незаменим. Най-добре за тия пари е 20" с DVI марка не мога да ти кажа всеки има различен вкус, но за целите които си посочил става всеки монитор. Разходи се до големите магазини и разгледаи може цените да са паднали и след нова година и да минеш по-тънко. Не забравяй, че от 19" обикновен монитор сравнен с 20" wide втория има 25%, че и отгоре по-голяма работна площ (съответно 1650x1050 и 1280x1024), но все пак ти си решаваш. Аз като се разкарвах преди 10 дни из магазините си спомням, че Samsung 2053BW, беше с посочените от теб характиристики и цена.

Link to comment
Share on other sites

При мониторите е колкото повече - толкова по-добре!

 

А относно това кое е глупаво и кое не - леко неподготвен се изказваш. Аз съм с 20-ка не-wide и разделителна способност 1600х1200. Сега ако ми кажеш ти с твоя wide колко повече виждаш на тези 80 пиксела по ширина ще те призная :) От друга страна аз на тези 150 пиксела по вертикала виждам някой и друг ред код което не е за пренебрегване. Да сметнем 80 пиксела са около 10 буквички, а 150 пиксела по височина са около 8-10 реда текст. Някак предпочитам моите 10 реда пред твоите 10 букви по ширина. 1280х1024 са 17-ките и 19ките... докато не-wide 20-ките бяха на 1600х1200 преди сега вече ги има в какви ли не варианти.

 

Виж друго си е на tedy 24-ката с 1920х1200 :) Аз ако взимам монитор при тези цени не бих погледнал нищо по-малко... стига да не съм ограничен от работното пространство като Midex примерно

Link to comment
Share on other sites

...
Ще се радвам да споделиш предпочитания.

Истината е, че аварията ме свари неподготвен и ще ми се наложи да направя много бърз избор. Друг проблем е, че ще си разнасям детето на ръка в кошчето, понеже няма на кого да го оставим дори за малко. Което автоматично изключва дълги обикаляния и зяпане по множество магазини.

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

Ники, парадоксът с работното пространство при мен беше, че бях принуден да се огранича с височината, иначе веднага си взимах 24-ката с 1920 резолюция, а и беше под 500 лв......а на Сашо мога да препоръчам единствено това, в което съм се уверил, че е добро 2253bw (този дето взех). :)

 

Минава с 30-40 лв. бюджета му, но монитор не се купува и ъпгрейдва толкова често, така че според мен тези пари отгоре за 22 инча са добра инвестиция.

Link to comment
Share on other sites

При мониторите е колкото повече - толкова по-добре!

 

А относно това кое е глупаво и кое не - леко неподготвен се изказваш. Аз съм с 20-ка не-wide и разделителна способност 1600х1200. Сега ако ми кажеш ти с твоя wide колко повече виждаш на тези 80 пиксела по ширина ще те призная :) От друга страна аз на тези 150 пиксела по вертикала виждам някой и друг ред код което не е за пренебрегване. Да сметнем 80 пиксела са около 10 буквички, а 150 пиксела по височина са около 8-10 реда текст. Някак предпочитам моите 10 реда пред твоите 10 букви по ширина.

Обаче за филмите предимството е много по-голямо при wide-a, от колкото при текста на 4:3. :)

Link to comment
Share on other sites

При мониторите е колкото повече - толкова по-добре!

 

А относно това кое е глупаво и кое не - леко неподготвен се изказваш. Аз съм с 20-ка не-wide и разделителна способност 1600х1200. Сега ако ми кажеш ти с твоя wide колко повече виждаш на тези 80 пиксела по ширина ще те призная :) От друга страна аз на тези 150 пиксела по вертикала виждам някой и друг ред код което не е за пренебрегване. Да сметнем 80 пиксела са около 10 буквички, а 150 пиксела по височина са около 8-10 реда текст. Някак предпочитам моите 10 реда пред твоите 10 букви по ширина. 1280х1024 са 17-ките и 19ките... докато не-wide 20-ките бяха на 1600х1200 преди сега вече ги има в какви ли не варианти.

 

Виж друго си е на tedy 24-ката с 1920х1200 :) Аз ако взимам монитор при тези цени не бих погледнал нищо по-малко... стига да не съм ограничен от работното пространство като Midex примерно

И аз отскоро съм с 24" на 1920х1200 така, че се сещам за какво говориш. Иначе 20 или 21 инчови монитори с 1600х1200 или са стари модели които съответно незнайно защо си държат високата цена при вече неконкуренто способни характиристики или са нови, но все пак не много евтини а и се броят на пръстити на 1-та ръка, а човека търси бързо. Какъв ти е монитора, че ми стана интересно хем 20" хем 1600х1200 ако ми кажеш, че е модел 2007/2008 и е около 300 лв....

ПП. Да се се остане с впечатлението, че съм против не wide мониторите, виждал съм 21" за уеб дизайн направен специално за такава цел който дори искаше специално устройство за калибрация. Има си такива като повечето са със *va или *ips мотрици доста напред с материала, но и солени като цени и човека определено не търси такъв.

Link to comment
Share on other sites

Ще се радвам да споделиш предпочитания.

 

Не ме слушай защото много бързо ще се разделиш с около 2000лв :) Аз ако ще взимам ще е нещо с IPS или *VA матрица и то не по-малко от 24"... направо чакам още малко да паднат 30-таците... и да посъбера някой леф че се охарчих напоследък и ще дам впечатления

 

Какъв ти е монитора, че ми стана интересно хем 20" хем 1600х1200 ако ми кажеш, че е модел 2007/2008 и е около 300 лв....

 

DELL 2001FP произведен януари 2005-та (поне така пише на стикера) - S-IPS матрица. Като го взимах беше около $800 от първите 20"-ви (по-големи нямаше поне с 3цифрени цени или 4цифрени но първата да е 1ца)

Link to comment
Share on other sites

...мога да препоръчам единствено това, в което съм се уверил, че е добро 2253bw (този дето взех). :)
Направо взех да се навивам. От Техномаркет ли го взе?

 

Не ме слушай защото много бързо ще се разделиш с около 2000лв :)
Всъщност си дадох сметка, че огромна част от времето си прекарвам пред монитора, затова се ослушвам за твоето, както и на Midex мнение защото работата пряко ви е свързана с монитора. На Tedy предполагам, също. Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

Направо взех да се навивам. От Техномаркет ли го взе?

 

Всъщност си дадох сметка, че огромна част от времето си прекарвам пред монитора, затова се ослушвам за твоето, както и на Midex мнение защото работата пряко ви е свързана с монитора. На Tedy предполагам, също.

Ми то реално изборът не е много труден, зависи наистина колко време прекарваш, и по-важното - какво правиш с него, и на трето място, което може би идва на първо, с колко пари си готов да се разделиш.

На четвърто, дали TN матрица те устройва, но явно те устройва.

Не знам тия по 470 лв 24-ки какви са, но видях един LG забравих модела, 24-ка за 590, доста ми хареса. Ако сега купувах, вероятно щях него да взема. аз 24-ката я взех предимно по външен вид, щях 22-ка да взимам, но Djadomraz има голям пръст в решението ми, щото се колебаех доста.

Но не съжалявам и за миг, че дадох тогава доста повече пари отколкото сега вече се намират 24ки, макар и не Dell.

То сега за нормални домашни нужди (разбирай всичко което не е предпечат или работа с графика, изискваща точно цветопредаване) минимумма вече е 22", като ако ти се дават около 500 лв, 24-ка винаги е по-добре от 22-ка, макар и повечко пари, просто комфорта е неоценим.

Аз предимно и аз пиша код и колкото повече виждам, толкова по-добре, но в същото време се занимавам и с доста други програми за различни неща, фотошоп, корел морел, remote desktop, разни vmware хави, и други такива, почти винаги едновременно, и таскбара ми е фулл, всичко тва иска място на екрана, освен много памет разбира се :) .

Пъ за игри да не говорим, ся преигравам с новата карта Кризата, кефа е максимален, е, с тая карта не мога да я играя нормално на 1920х1200, че върви с 15-тина кадъра на high, но на 1600х900 върви идеално, чудно, мислех че преди имаше 1680х1050 резолюция в играта, ама сега не виждам. Пак е wide и няма кой знае какви нарушени пропорции. За повечето други по-леки игри мисля че на 1920х1200 ще си вървят нормално, съвсем друго си е :) .

Аз за 30" не мисля засега, цените просто са неизгодни за мен, след като 24" ми е достатъчен вече (мога да кажа), ако паднат наполовина до края на годината, може и да си взема. Сега са 1990 лв. Но бидейки върхов размер при мониторите, ми се струва че ще задържат цените си.

 

Така че ясно че ще е TN, ами избирай според парите и на какъв размер си готов да се спреш.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

1. От Техномаркет ли го взе?

2. Всъщност си дадох сметка, че огромна част от времето си прекарвам пред монитора...

1. Да, от оня до Метро...беше последната бройка на рафта...сега може пак да са докарали, но най-малкото ще имат в другия Техномаркет.

 

2. Така е - понякога прекарвам над 20 часа непрекъснато пред монитора (средно 10-12 часа). Винаги, когато съм си взимал CRT монитори съм гледал да взимам най-доброто - перфектна картина, фокус и задължително 100 херца (дори и на 1600Х1200)...и по възможност да са плоски. Да чукна на дърво...засега зрението ми е ОК, но преди десетина години съм работил известно време на не толкова добър монитор, от който очите ми започваха да сълзят точно след 2 часа работа.

Именно затова се опасявах как ще ми се отрази продължителната работа на новия монитор - мога да те уверя, че няма да почувстваш умора, дори и след много часове пред него. Ъглите му на "виждане" са много добри, замазване няма да усетиш дори и на най-бързите сцени, цветовете му са доста реални, контрастът - предостатъчен, а и си идва с цифров+аналогов кабел + "Меджик тюн", където имаш доста опции и презети.

Абе...с две думи - оправда напълно очакванията ми. :punk

Link to comment
Share on other sites

И 2233BW не е лош, гледах ги един до друг преди Коледа на щанда, май само в рамката се различават.

Дизайнът е различен (елипсовиден е в долната си част), а и динамичният контраст е малко повече, което не е кой знае колко голямо предимство. Иначе останалите параметри са практически същите...именно и затова е само с 10 лв. по-скъп от 2253bw.

 

@alchemy, в Техномаркета 2253bw с отстъпката от 5% излиза 331 лева, ако нямаш карта за отстъпка, и решиш да купуваш от там, мини през нас да ти дам моята. :)

Link to comment
Share on other sites

Друг проблем е, че ще си разнасям детето на ръка в кошчето, понеже няма на кого да го оставим дори за малко. Което автоматично изключва дълги обикаляния и зяпане по множество магазини.

 

Виж това е проблем, но ако е в кошче значи е достатъчно малко да не избяга и да бутне някой и друг на земята и спокойно можете да влезете с количка или да сложите кошчето на някоя от техните колички. Съчувствам ти искрено за нямането на кой да го оставиш, аз на моята майка съм изключително благодарен за някой и друг такъв момент - просто тогава оцених каква помощ са родителите. Може да е дребно но е просто неоценимо.

 

За мониторите - вече казах - колкото повече толкова по-добре. И не толкова инчовете а разделителната способност.

 

Ако ще играеш на игри и ще гледаш филми - общо взето няма разлика защото малко филми са на 1080p а при игрите за прекалено голяма резолюция ще ти трябва и доста добра видеокарта.

 

И все пак ако можеш вземи си нещо на 1920х1200 а не 1680х1050. Друго - гледай да не е огледален защото така ще виждаш цялата стая зад теб и дори само рамката да е лъскава ако имаш някоя лампа отзад или отстрани ще ти блести. Изглеждат по-добре тези монитори но след като съм си патил предпочитам грозен и матов но да се вижда добре.

 

Изгорели пиксели и ъглите на виждане са ясни. Напоследък стават все по-добри. Гледай яркостта и контраста да са по-добри и това е. И не на последно място е субективния фактор дали те кефи като форма, дали има USB hub на него, Card Reader и т.н. Може да е дреболия но полезна.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...