Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Да, картата ми е нВидиа, а и следващата, която ще си взема, когато и да е това, пак ще е такава.

А какво имаш предвид под много малка. Например 640x480 или по-малка от нативната за монитора? Защото ако е второто дори 1280x960 е по-малко по вертикала от нативната на този монитор, който гледам.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Повечето днешни монитори имат опция какво да правят с подаден сигнал с по-ниска от нативната резолюция.

1:1 режимът е да центрират образа като всеки пиксел си е в 1 пиксел на екрана, съответно от 4-те страни има черни ленти неизползвани пиксели (черни). Така образът не се деформира от интерполации и т.н. Но бидейки с по-малка резолюция, заема по-малка част от екрана. За игри мен лично по- ми харесва да заеме целия екран, въпреки интерполацията.

 

Моят, освен 1:1, има режими 43:, 16:9, и Full.

При 4:3, образът заема цялата височина на монитора, като отстрани (ляво и дясно) има черни ленти - интерполация, за да хем заеме колкото може повече екран, хем да не наруши пропорцията.

 

Действително не съм гледал при подаден 5:4 сигнал (1280х1024) дали пак е в 4:3 пропорция (леко сплескан по вертикала), или тогава май се появяваше 5:4 в менюто, или просто 4:3 е начин да се зададе режима на цял екран с нормални пропорции (черни ленти отляво и дясно), и предполагам монитора е умен да сет-не правилната ширина.

Но дори и да не го прави, и да го покаже в 4:3, сплескаността би била почти незабележима :) .

 

От драйвера на видеокартата наистина май имаше такива опции, дори ако монитора не разполага с тях. Но не съм сигурен, не съм ровил много по моя драйвер.

 

И много ми е интересно като прокламират 22"-овите като FullHD, и видиш ли как показват перфектно FullHD.

Измишльотина, 1680х1050 е доста по-ниска резолюция от филм с 1920х1080.

Но това е друга тема.

Link to comment
Share on other sites

За мен важното е да мога да гледам 4:3 в нормални пропорции. А това, че може да се покаже и в макс. голям размер без да има черно отгоре и отдолу е много добре.

Като цяло за мен е неразбираемо защо е навлязъл този стандарт 5:4. Да имаш монитор, който би показвал непропорционална картина във всички резолюции различни от максималната. Поне аз на моя CRT много ясно виждам разликата м/у 1280x960 и 1280x1024.

А този, който аз заглеждам е 20" и пак се води FullHD, но аз го гледам заради ТВ тунера, който има, не заради HD-то. Всъщност съм виждал и телевизори с резолюция 1366x768, на които пише HD ready. Да не би всичко това, да означава, че може да получава такъв сигнал, а пък ще си го показва в каквато резолюция може? А това HD да е просто "лъскав" надпис за заблуда на незнаещите? Не съм наясно какво е нужно на един телевизор за да получава FullHD сигнал и затова може да мисля в грешна посока :) .

Link to comment
Share on other sites

Аз пък много мразя инерполирана картина, защото образа става супер размазан. За 1680х1050 най-много да се гледа 720р. Самсунг имаха един модел май 23 инча беше пак с тунери и т.н. но си беше 1920х1080.

Link to comment
Share on other sites

За под Windows - да, и понякога за игри, интерполацията наистина леко дразни. Но зависи и от играта, графиката. Като се облегна, далеч по-комфортно ми е на цял екран с Crysis на 1680х1050, отколкото в правоъгълник, защото си остават немалко черни ленти. Разлика в качеството не виждам много голяма.

За филми да не говорим - как се гледа филм, не стига с неговите черни ленти отгоре и долу, ами и ако сложа и още.

 

За 5:4 що го има и аз не знам. Разликата е само 60 пиксела, но наистина може да се забележи, предимно ако гледаш черните ленти, че ги има.

Ако гледаш с интерполация на wide монитор, 60-те пиксела едва ли ще си личат толкова.

 

Но предполагам, че мониторът ще е достатъчно умен да сетне правилно 1280х1024. Ако е толкова важно и ако мониторът няма 5:4 пропориця, просто не ползвай тази резолюция, игрите можеш да им даваш 1280х960 и готово. А в десктоп на Windows едва ли ще работиш на ненативна резолюция, така че..

 

HD Ready е различно от FullHD.

Първото правилно си досетил, че поддържа HD сигнал, но с 1366х768 много ясно, че няма как да покаже нормално HD (1920x1080) в неговата резолюция.

Не го мисли това HD ready/full, гледай само резолюцията на ТВ-то. Те са две общо взето - 1366х768 и 1920х1080.

Май всеобщото мнение е, че ако няма да гледаш fullHD филми, смисъл от 1920х1080 НЯМА.

Е, освен ако не го и ползваш и като монитор. Но тогава монитора идва прекалено широк (16:9).

Но телевизор да се ползва като монитор... Ако основната му задача е телевизор, става лоша идея.

По-добре си вземи монитор или 24" (1920х1200) ако искаш FullHD, или ... абе просто зависи от доста неща, дали имаш телевизор, дали ще искаш да го ползваш като монирор, дали гледате повече телевизия и т.н. каква комбинация да се направи.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Е да, когато играта си има 16:10 е по-добре на full screen, но някои, като CS, имат само 4:3.

Иначе искам да си взема монитор и понеже има само едно ТВ вкъщи ми харесва идеята за вграден ТВ тунер. Според данните същия монитор без тунер е по-добър, но сигурно не е фатално (с ТВ без ТВ). Не знам какъв е тоя Dynamic Contrast Ratio, но не dynamic-а някъде го гледах и на двата, че е 1000. А това 5ms с/у 2ms не знам дали е чувстително.

И съм се насочил към 20", защото първо, че 22" ми изглежда много грамаден и донякъде зареди цената. А и като ми отслбне видео картата (а тя вече е отслабнала), ще трябва да намалям резолюцията в игрите и на 22" работата ще стане грозна. А всъщност 22" вреди ли повече на очите от 20" или при LCD това не важи?

Link to comment
Share on other sites

И съм се насочил към 20", защото първо, че 22" ми изглежда много грамаден и донякъде зареди цената. А и като ми отслбне видео картата (а тя вече е отслабнала), ще трябва да намалям резолюцията в игрите и на 22" работата ще стане грозна. А всъщност 22" вреди ли повече на очите от 20" или при LCD това не важи?

 

Разделителната способност е от значение а не размера на панела. 24" на 1920х1200 е едно, 20" или 22" на 1680х1050 е друго. И за видеокартата е без значение размера на панела ако ще и 30" да е стига да е с въпросната разделителна способност.

 

Не виждам как 22" би вредил на очите след като образа ще е по-голям и контрастен и съответно ще се вижда по-добре. Има други фактори които влияят на "виждаемостта" и единия е ъгъла на виждане, другия е вида на матрицата но в никакъв случай размера.

 

Виж ако парите за 22"-вия ти идват много е друга работа но ако можеш - по-добре 22" отколкото 20

Link to comment
Share on other sites

Е да, когато играта си има 16:10 е по-добре на full screen, но някои, като CS, имат само 4:3.

Иначе искам да си взема монитор и понеже има само едно ТВ вкъщи ми харесва идеята за вграден ТВ тунер. Според данните същия монитор без тунер е по-добър, но сигурно не е фатално (с ТВ без ТВ). Не знам какъв е тоя Dynamic Contrast Ratio, но не dynamic-а някъде го гледах и на двата, че е 1000. А това 5ms с/у 2ms не знам дали е чувстително.

И съм се насочил към 20", защото първо, че 22" ми изглежда много грамаден и донякъде зареди цената. А и като ми отслбне видео картата (а тя вече е отслабнала), ще трябва да намалям резолюцията в игрите и на 22" работата ще стане грозна. А всъщност 22" вреди ли повече на очите от 20" или при LCD това не важи?

Динамичния контраст НЕ го гледай. Неговият ефект е при сцени с различна обща осветеност (тъмни или дневни сцени във филми) да си променя яркостта, при това сравнително бавно. Едва ли някой го ползва, по-скоро пречи. Гледай нормалния, 1000:1 е добре, макар че това са стойности на хартия. Т.е. контраста изобщо не го гледай, всеки вече има поне 700:1, а за TN е все едно почти, нагоре.

 

За CS не знам, но HL2 има широкоформатни резолюции, вероятно ако сложиш wide монитор, ще се появят и wide резолюции и в CS.

 

За 20 и 22", резолюциите им СА еднакви, просто при 22" точката е малко по-голяма. При 20" може да ти дойде дребен, аз на твое място бих взел 22".

 

За вредене на очите, няма значение, 2 инча... :) .. При тия теоретично вредата за очите е доста по-малка, предимно от голямата яркост ако те дразни нещо. За 2 инча, и вреденето да не ти е фактор.

 

За тунер, ти взимаш монитор за комп, а не за ТВ, т.е. ако тоя без тунер е по-добър, без да се двоумя, аз бих взел него. И отделно един тунер за PC, даже има и такива, които директно към мон-а може дас е свържат.

Зависи и колко ТВ ще гледаш. Ако си с ПЦ тунер, програмно ще можеш да го управляваш, а тоя на монитора - едва ли ;) .

 

Смао мое мнение.

Link to comment
Share on other sites

Вземи си 24 инчов няма да съжаляваш. Физическия размер в сравнение с 22 инча не е кой знае колко голям, но резолюцията е много по-добра. Да се похваля, че с новия компютър и образа значително се подобри. Ъглите и цветовете станаха още по-добри. Така, че и за малко пари може да се намери добър 24 инчов монитор стига да се пусне през DVI всичко е 6.

Link to comment
Share on other sites

Вземи си 24 инчов няма да съжаляваш.

 

То на него 22" му идваха леко скъпи а 24-ката на 1920х1200 е супер но ще му легне близо 2но на 20-ката... Иначе и аз бих препоръчал 24" ако бюджета го позволява.

 

-------

 

Да допълня tedy - яркостта ако идва в повече - може да се регулира обикновено... всъщност не съм виждал монитор на който да не може :)

Link to comment
Share on other sites

Изглежда не съм обяснил както трябва за резолюцията. Имах предвид, че за да се играе една нова игра на 1680x1050 трябва доста яка карта, с каквато аз не разполагам в момента. И резолюция 1280x800 например би изглеждала по-добре на 20" отколкото на 22", защото при 20" пиксела ще е по-малък. Отделен въпрос е, че основното, което играя е CS и там видео картата не е проблем. Но пък и както казах работата не опира само до игрите.

...

За CS не знам, но HL2 има широкоформатни резолюции, вероятно ако сложиш wide монитор, ще се появят и wide резолюции и в CS.

...

Ами аз всъщност говоря за CS 1.5 :bgrin: . Там се съмнявам да се появат, но пък ако стане още по-добре.

Вземи си 24 инчов няма да съжаляваш. Физическия размер в сравнение с 22 инча не е кой знае колко голям, но резолюцията е много по-добра. Да се похваля, че с новия компютър и образа значително се подобри. Ъглите и цветовете станаха още по-добри. Така, че и за малко пари може да се намери добър 24 инчов монитор стига да се пусне през DVI всичко е 6.

24 вече аз го слагам в съвсем различна категория (телевизор :) ). Всъщност може би е много яко да зяпаш на огромен екран компа, но спрямо моите възможности не е разумно решение.

 

За ТВ тунера и аз не знам колко ще го използвам, просто е екстра която би била полезна. А монитора си върви и с дистанционно. Жалко, че е за сметка на качетвото на картината, а пък и цената върви нагоре.

 

Все пак намерих положителен отговор на основния въпрос - дали ще мога да използвам резолюция 4:3 на широкоекранен монитор и да виждам картината в нормална пропорция.

Благодаря на всички за отговорите.

 

 

edit: Хмм... Дали има шанс цената да не е объркана: 20" (T200HD) 22" (T220HD)

 

edit2: Не е объркана! Важи до 24.04. Интересното е, че тези неща Remote Controller, D-Sub Cable, DVI-D Cable, Antena Cable ги няма в описанието за 22", но предполагам, че не го дават без тях.

Edited by Corp
Link to comment
Share on other sites

Още 50 кинта отгоре и взимаш 24-ка.

Edit: Този не съм го виждал на живо, но поне на хартия изглежда добре. Цък

Edit2: Доста месеци хранех 24-ка с радеон 9200 който си е антична машина и едва ли картата ти е по-зле от него.

Edited by raptor2721
Link to comment
Share on other sites

Зависи, за коя 24-ка става въпрос. Същото като това, което гледам, но 24 е 669 лв. :blink: А и не опира само до 50-те лв. Как ще ги "храня" тея 1920х1200 ;) ?

 

Именно. И аз това исках да кажа. Не е въпроса дали можеш да вземеш 24" или не. Въпроса е там, че ако искаш да пуснеш игра, ще ти трябва доста чудовищна видеокарта, за да не гледаш замазаните пиксели, защото 700 пиксела за компенсиране са си доста сериозна работа (ако видеокартата може да захрани резолюция до 1200px).

Link to comment
Share on other sites

Чайте ся.

Не разбирам какъв е проблемът.

Защо е нужно да се сравняват така нещата.

Ако човекът 1920х1200 биха му били в полза в Windows или в работата, която върши с компа повечето време, взима него (ако и картата поддържа резолюцията, макар че това е най-голямата за single channel DVI).

За игрите, ако не иска да гледа замазан пиксел, пуска 1:1 режима и образа от играта ще му е перфектен, и ще заема място като на 20" монитор (е, няма да е като на 22" заради по-малкия пиксел).

Дай ся за 1-2 игри, да вземе по-малката резолюция. Е, освен ако 90% от работата му с компа не включва играене.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Имам си и други притеснения за 24", а и за това колко ще е голяма картината при 1:1 и по-ниска резолюция. Резолюция каквато не би изглеждала толкова зле на 20" на цял екран. Но това не е толкова важно. Основното което ме спира е цената.

А и за мен 24" си е нещо огромно и не го възприемам (отделен въпрос е, че макар и млад аз съм доста старомоден :D ). Даже не знам дали бюрото ми е достатъчно дълго за да мога да стоя така, че да обхващам 24" с поглед. Ще трябва да сивъртя главата сигурно.

Edited by Corp
Link to comment
Share on other sites

24" Не е толкова по-голям от 22" като размер. Това хич да не те притеснява :). Въртене на главата ?! - нищо такова.

И не е до старомодност.

Вече цената е аргумент. Просто съветите бяха, ако можеш да посъбереш още някой лев, че е по-добре.

Зависи и за какво го ползваш. При нативна резолюция в Windows (за работа) си е перфектно, място имаш за много неща. И за филми. Само игрите са ти проблема, че ще заемат по-малко образ.

И пак ти казвам, резолюцията 1:1 ще изглежда еднакво добре и на 24", и на 20" на цял екран. Големината на пиксела играе роля тук, а при двата е почти една и съща. Т.е. размера примерно на 1680х1050 резолюция ще е почти същия както на 24" 1:1, така и на 20" нативна.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Аз имам такъв въпрос - имам 250 лв и искам да ги дам за монитор. Препоръчайте ми нещо :) За сега съм се спрял на един 22" ASUS 16:10 в ЕраБГ.

 

Дайте някое предложение като плюс минус 10-15 лв си е в границите на нормалното ;)

Link to comment
Share on other sites

Имало някакви монитори, които не са от тези обикновените боклуци 150-250лв, а били доста по скъпи. Ъгълът на виждане бил по голям, разни други неща били по-добри.. Някой знае ли къде мога да намеря иформация и къде се продават? Трябва ми да го сложа към една медицинска апаратура.

Link to comment
Share on other sites

Имало някакви монитори, които не са от тези обикновените боклуци 150-250лв, а били доста по скъпи. Ъгълът на виждане бил по голям, разни други неща били по-добри.. Някой знае ли къде мога да намеря иформация и къде се продават? Трябва ми да го сложа към една медицинска апаратура.

 

IPS, PVA или MVA матриците. Обикновено са 2 пъти по-скъпи от аналогичните монитори със същия размер. Колко голям монитор търсиш?

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

PVA има за 500 лева, но много маже. 19"

 

Би ли пояснил какво значи "маже"? Само да не е това с 5те милисекунди за реакция че тези неща се усещат единствено при игра на някой шутър и нищо друго. Имал съм монитор с време за реакция 25мс и съм гледал филми без проблем на него (samsung 181t)

 

 

 

Аз ще ти поясня вместо него...всъщност я си го прочети сам - коментарът ми за "рентгеновия поглед" на w00x е от миналата година. :P

 

Размазват CRT-тата. Ако е през VGA входа има сянка, но да "маже" PVA панел освен в някаква ултра-мега динамична игра и то някой който специално се оглежда за това друго не виждам как ще размазва. А за нормална работа и дори филми няма проблеми и на 25ms-ен монитор. Тая мания с времето за реакция 1-2 милисекунди само изциклили геймъри може да ги впечатли, аз да не скролвам текста на страницата с главозамайваща скорост постоянно? А и да скролвам едва ли ще насмогна да го прочета в движение ако ще с 0.00000001ms да е панела...

 

 

Та ако може w00x да поясни какво има предвид или да изтрие този бисер отгоре че да не заблуждава ROBIN.

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Образът от гастроскоп не е динамичен, така че не ме притеснява че ще маже :) ОК, а къде мога да намеря такива монитори? По магазините не описват дадения монитор с каква матрица е. Трябва ми размер 19 или 20.

Edited by ROBIN
Link to comment
Share on other sites

Би ли пояснил какво значи "маже"? Само да не е това с 5те милисекунди за реакция че тези неща се усещат единствено при игра на някой шутър и нищо друго. Имал съм монитор с време за реакция 25мс и съм гледал филми без проблем на него (samsung 181t)

 

Квадрат, цвят бордо. При свободно местене на работното поле с малко по-рязка скорост, се нацепва като на стрии по краищата. Неприятно е.

 

Монитора е NEC MultiSync EA191M

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...