Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

за лага няма да ти казвам повече, че ако го усетиш, все ще те влече и може именно тогава да почне да те дразни :) .

Аз свикнах. Дори при игри е наред.

 

За трейлъра иска QuickTime, нека някой друг наистина да каже как е. Ако имаш нещо в .wmv/.avi формат, което да прегледаме, казвай.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ами те HD трейлърите като гледам главно в .mov ги правят. Нещо против Quick Time ли имаш :)

 

Аз имам МНОГО против въпросния QuickShit.

 

1. 64битова версия не можах да намеря нито ми даваше да си сваля от сайта на Apple колкото и да се мъчих.

2. Ужасно тромаво и задръстено е и като цяло неудобно организирано - особено ако трябва да качваш музика на IPod

3. Менютата са претрупани и объркващи.

 

Да съм пропуснал нещо? (а сигурно съм защото това е което ми дойде на ум без много да се напъвам)

 

И между другото HD трейлъри съм виждал повече на mkv а не на mov... да не се бъркаш нещо? Гледам ги с VLC Media Player и се вижда идеално.

Link to comment
Share on other sites

Да не се бъркаш с iTunes? Quick Time няма особено много менюта. Даже не съм сигурен, че може да качва музика на iPod. Може да се бъркаш, защото има един много нахален пакет QuickTime+iTunes дето постоянно се бута да го свалят и да се ъпдейтват с него.

 

Ами не. По принцип mkv не е толкова официален формат като mov-a. Сякаш да ти пуснат трейлъри с DivX компресия на официалния сайт на филма.

 

Oтвори официален сайт на някой филм и виж трейлърите с какво ти ги пуска. :) Просто mov има по-добро качество и компресия от wmv до колкото съм виждал аз. Oфициални трейлъри съм виждал главно с mov и понякога с real player. Рядко в AVI формат и WMV.

Link to comment
Share on other sites

Мда. Баш с iTunes се бъркам всъщност - абсолютно досаден и отвсякъде некадърен е... Прав си...

 

Прав си и за другото... Въпреки че и тях ги гледам с VLC-то... мисля.. а мисля защото не съм 100% сигурен :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте,

също смятам да взема тези дни 22" 'чудовище' ,но за доста по-малко пари от тези които спрягате вие , до към 400-450 лв . Видях ,че в Metro има един Hanns за 333 лв на промоция май беше не ми се видя зле като го гледах там , има си DVI всичко както трябва ,но ме е страх да посягам към толкова непозната марка. Има един Асус : 22'' LCD ASUS VW222S за към 405 лв от Ера , него смятам за добро предложение. Основното за което ще ползвам монитора не е нищо особено , ще гледам браузъра дали показва всичко както трябва , евентуално да показва всички цветове които са заложени в дизайна предварително :) , за писане на код (нещо с което почти всеки монитор би се справил) , за филмчета от време на време , както и за игри ( примерно .... Star Craft , Cs , Devil May Cry 4 , нещо такова ).

Очаквам съвети :)

Поздрави.

Link to comment
Share on other sites

22"-вите са 1680х1050 докато 24ка може да намериш с 1920х1200. За игри не знам но за писане на код - колкото повече виждаш толкова по-добре.

 

Аз бих предпочел един 20" с 1600х1200 - 80 пиксела на ширина по-малко но цели 150 на височина повече. Потърси някой като моя - DELL 2001FP хем е с IPS матрица.

 

Иначе цените на не-TN матриците са *2 обикновено именно заради ъгъла на гледане и кривенето на цветовете.

Link to comment
Share on other sites

22"-вите са 1680х1050 докато 24ка може да намериш с 1920х1200. За игри не знам но за писане на код - колкото повече виждаш толкова по-добре.

 

Аз бих предпочел един 20" с 1600х1200 - 80 пиксела на ширина по-малко но цели 150 на височина повече. Потърси някой като моя - DELL 2001FP хем е с IPS матрица.

 

Иначе цените на не-TN матриците са *2 обикновено именно заради ъгъла на гледане и кривенето на цветовете.

 

IPS до 450 лв е просто немислимо. Този, който аз взех е най-евтиния с IPS и е 780лв.

 

Hanns G изобщо не са неизвестна марка, защото докато гледах за моя монитор ревюта, статии и т.н., бях попаднал на една в която бяха изброени панелите, които използва всяка марка. HannsG бяха единствените със собствен панел. Не знам обаче каква е разликата между тези тук и онези в чужбина. Не съм сядал пред такъв монитор.

Link to comment
Share on other sites

IPS до 450 лв е просто немислимо. Този, който аз взех е най-евтиния с IPS и е 780лв.

 

Анджък де! Аз какво казах.

 

Като моя по едно време можеше да се намери (в щатите) разни нови но залежали бройки доста евтино, но от поне година насам вече няма. А моя съм го взимал преди 3-4 години и тогава му се назлъндисваха разни, че бил скъп а беше $800 хем 20" а тогава масово 17ки се взимаха. Помня че бях пуснал във форума обява и някакво момче от София дойде и го отнесе на секундата - явно знаеше за какво става дума... аз доскоро бях в неведение че е IPS и не съм обръщал внимание кой знае колко на разни такива подробности, но отскоро ми прави впечатление.

 

Между другото - видях преди няколко дена новия MAC с 24"-вия монитор. Не знам точно каква е матрицата му но определено не е TN.

Link to comment
Share on other sites

Има един Асус : 22'' LCD ASUS VW222S за към 405 лв от Ера , него смятам за добро предложение

В никакъв случай. Този е без DVI. Ако ще е тоя, гледай да е с U накрая (с DVI), а не с S .

 

Иначе да, за 450 лв ако няма да е TN, тогава ще е сигурно 12 инча :) .

 

Асуса 222U е добро предложение, аз доста се двоумих за него преди време, но четох разни неща и... :)

 

Общо взето няма голяма разлика между 22"-ките в този ценови диапазон. Виж как ти харесват самсунгите, примерно 2232BW или там кви бяха точно.. или T220 (ако го има изобщо тук).

 

Djadomraz, ти хубаво 24" му препоръчваш, но най-евтиния такъв е около 700 лв, а той ще дава до 450 :) .

Макар че и аз в началото гледах 22"-овите, па след 2 седмици се престраших и взех 24" :) .

 

ShitHappen, така или иначе за тези пари ще вземеш TN монитор, а там не можеш да разчиташ на много точно предаване на цветовете, основно заради промяната им по различни ъгли на гледане (неравномерността). Но ако не си чак такъв професионалист, това няма какво да те притеснява, ако си сядал на TN, сигурно знаеш какво да очакваш.

 

Та така, общо взето можеш да поогледаш самсунгите (2253BW, 2232BW, 226BW, T220).. kato 226BW го гледай с малко недоверие предвид че последната година явно го правят предимно с CMO мастрици а за тях все лоши неща предимно чувам за качеството.

 

Иначе този асус 222U е добър избор, добри неща четох за него, някои имали оплаквания с разни глупости като понякога разни мержелеещи точки, които в крайна сметка се оказало партиди с дефектни DVI платки нещо, абе не знам..

Трудно е днешно време да купиш монитор, и колкото повече четеш, се объркваш все повече.

Виж и Филипсите, тия по-разпространените modeli.

Разбира се и Dell, примерно 228WFP, 2207, 2208 като последните са улрташарп и по-скъпички.

Dell на мен като дизайн най- ми харесват.

Link to comment
Share on other sites

Djadomraz, ти хубаво 24" му препоръчваш, но най-евтиния такъв е около 700 лв, а той ще дава до 450 :) .

Макар че и аз в началото гледах 22"-овите, па след 2 седмици се престраших и взех 24" :) .

 

Тъй де тъй... и ти почна от 22"-вите, после вероятно аз имам доста голяма доза вина в цялата работа със взимането на 24-ката... кажи сега не си ли струва всеки лев отгоре? :)

 

А ShitHappen каза че ще пише код, определено ще се роди с 24-ка. Аз чакам да се раходя до щатско че да се върна с 30-ката че тук цените нещо не ми харесват, дотогава ще продължавам да ти завиждам за тези 1920 по хоризонтала...

Link to comment
Share on other sites

Здравейте отново,

както казах просто нямам възможност да взема по-скъпо мониторче иначе найстина бих отишъл на по-висока резолюция. Направи ми впечатление един Самсунг и по-точно този : http://technomarket.bg/product_detail.php?...uct_id=09038304 и може би ще взема него . Напълно ясно ми е ,че няма да взема нещо кой знае какво ,но съм бил пред 22" Самсунг с TN матрица и поне на мен ми харесваше докато работех на него (пак казвам ,че абсолютно точното предаване на цветовете за мен няма особено голямо значение). Ще погледна и този Асус да видим на каква цена ще го намеря и от къде. Мерси за мненията :)

Поздрави.

Link to comment
Share on other sites

Между другото - видях преди няколко дена новия MAC с 24"-вия монитор. Не знам точно каква е матрицата му но определено не е TN.

 

Apple Cinema мониторите използват същата IPS матрица на LG, която и Dell.

 

Разбира се и Dell, примерно 228WFP, 2207, 2208 като последните са улрташарп и по-скъпички.

Dell на мен като дизайн най- ми харесват.

 

Хаха. 12 инча вика.

 

Dell 2207 е с IPS, а 2208 и 2209 са TN :)

 

Dell 2009 го намерих за 510 лева като търсех моя...

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Ми анджък де, те цените ги издават кой какъв е.

 

Не съм се интересувал точно кой с каква матрица е, само разбрах, че ако има нула след числото за инчовете, е ултрашарп. Поне за повечето, а може за някои модели да не е така.

Ако съм търсел 20 или 22" за около 780 лв, вече щях да се интересувам точно от матриците, но на тази цена и 24"+ е ясно че там няма какво да си блъскам главата за матрици :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ох, чета я тая тема и съм тооолкова боса...

 

Момчета, напусна ме монитора ми, беше CRT, сега ще купувам нов, плосък, ама нищо не разбирам. :cry Мислим за 19 инча, но оттам нататък нямам представа какво е важно - гледам, пиксели коментирате - толкова на онолкова - колкото са повече, толкова е по-добре, така ли е? Може ли да ме ориентирате с няколко думи кои характеристики са важни и какво да гледам? Уж четох, четох, ама не намерих пътеводител за лаици, в който да са обяснени нещата с крушки и черешки...

 

Вярно ли е, че тези, дето се водят wide screen, разтягат образа настрани? И друго да питам - със стария монитор, аз си го нагласявах да ми е по-тъмничък, за да не ми се уморяват очите от бялото, като работя с документи, а мъжът ми го нагласяваше на яркост за филми - той не работи с документи, де... Има ли такава възможност при плоските монитори?

 

Мониторът ще се ползва за работа с документи, интернет и гледане на филми. Няма фотошопове и т.н., макар че си оправяме снимките чат-пат, но не сме професионалисти. Цени не мога да коментирам, защото няма да го купувам от България.

 

Благодаря предварително на добрата душа, която ще се заеме да помогне, като ме образова поне малко. :)

Link to comment
Share on other sites

Момчета, напусна ме монитора ми, беше CRT, сега ще купувам нов, плосък, ама нищо не разбирам. :cry Мислим за 19 инча, но оттам нататък нямам представа какво е важно - гледам, пиксели коментирате - толкова на онолкова - колкото са повече, толкова е по-добре, така ли е? Може ли да ме ориентирате с няколко думи кои характеристики са важни и какво да гледам? Уж четох, четох, ама не намерих пътеводител за лаици, в който да са обяснени нещата с крушки и черешки...

 

С няколко думи при това прекалено опростено - има евтини монитори, има и хубави а има и много хубави, както има и много евтини. Цените на най-евтините са към $100-200, на нормално евтините са към $300, на хубавите са от $600 нагоре а за много хубавите приготви над $1000.

 

 

 

Вярно ли е, че тези, дето се водят wide screen, разтягат образа настрани?

 

И да и не. Някоя стара игра - да, но пък на монитора има настройки да направи образа в правилни пропорции въпреки че ще останат черни ленти отстрани.

 

И друго да питам - със стария монитор, аз си го нагласявах да ми е по-тъмничък, за да не ми се уморяват очите от бялото, като работя с документи, а мъжът ми го нагласяваше на яркост за филми - той не работи с документи, де... Има ли такава възможност при плоските монитори?

 

Да, има. Има и от видеокартите подобни настройки.

 

 

Мониторът ще се ползва за работа с документи, интернет и гледане на филми. Няма фотошопове и т.н., макар че си оправяме снимките чат-пат, но не сме професионалисти. Цени не мога да коментирам, защото няма да го купувам от България.

 

Буквално всичко което вземеш ще ти върши работа без значение от размерите и тн. Препоръчвам ти да си вземеш някой Philips 20" (гледай разделителната способност да е 1600х1200 или ако е широкоекранен 1680х1050), 19 инчовите са 1280х1024 - разликата в това което виждаш е значителна. Подобен монитор (22" даже) е около $300 тука. Ако искаш да не изкривява цветовете ще трябва да се бръкнеш малко повече за MVA, PVA или IPS матрица - средно около двойни са цените. За последното твоя мъж ще е изключително доволен защото няма да е нужно да стои точно срещу монитора (абе не е болка за умиране, но аз ако съм бих дал още малко пари за въпросния лукс).

 

Това което аз съм намислил да си взема е новия 30" DELL но $1600 са си цифра както и да се погледне, затова ще изчакам малко да навлезе технологията и да не се броят 30 инчовите модели на пръстите на едната ми ръка че сега просто няма конкуренция - DELL, HP, Samsung и Apple и това е - други няма.

Link to comment
Share on other sites

Зависи единствено от наличния бюджет, както каза и Djadomraz.

 

Както се досещаш, колкото повече е разделителната способност, толкова по-добре. Всяко изображение се състои от дребни цветни точки, които гледани от относително далеко, образуват цялостна картина (изображението на монитора). Колкото повече точки съставят изображението, толкова по-детайлно е то и повече неща можеш да видиш едновременно на него. Разделителната способност показва точно това. Умножи двете числа от този параметър да получиш крайния брой пиксели (точки), които служат за изобразяване на изображенията.

 

За мъртви пиксели, което предполагам имаш предвид, какъвто и да вземеш, има еднакъв риск. Всичко е въпрос на риск. Някои могат да ти дадат гаранция, че няма изгорели пиксели, обикновено time-limited такава, или има специален клас монитори (клас I), за които се гарантира липсата на пиксели безпрекословно, но и цената им е доста по-солена. Като купуваш на място можеш да поискаш да огледаш, тестваш монитора преди да го вземете.

 

Според мен всичко под 22" вече (1680х1050) няма смисъл да се купува. Поне за нужди, за които ти спомена.

 

Най-общо вида на екранната матрица, която се ползва в монитора определя и качествата му. Общо взето по цената на монитора можеш да кажеш дали е от най-евтината (TN), или от по-скъпите (*VA, IPS, S-IPS и т.н.). И едните и другите си имат предимства и недостатъци. За да има по-малко недостатъци, има и съответни модели с космически цени.

 

Та дали си заделила $300 или $1000 за монитор, има значение, т.е. колко си готова да дадеш.

 

Най-евтините монитори от всеки размер са с TN матрица. Недостатъци основно са че ако гледаш монитора по-отстрани, чувствително започваш да виждаш промени в цветовете и контраста. Понякога дори да го гледаш чисто фронтално, встрани можеш да усетиш леки разлики в тия параметри. Освен това и в точността на цветовете, които предава, не са от най-добрите. Това последното ако не си професионалист предпечатар или нещо графично, няма да те засегне почти по никакъв начин.

От друга страна те са и общо взето най-добри за игри и за приложения, изискващи бърза реакция на пикселите, при бързи движения, филми, игри и т.н. Скъпите модели от долния вид (вж. по-долу) също могат да се похвалят с това.

LCD принципно страдат и от друг недостатък (който за мен е най-дразнещ) - backlight bleeding. На тъмен/черен фон се вижда светене, и по-лошото - неравномерно светене като по ръбовете е по-силно. И черното не е точно черно. Това го има не само при TN матрици и обикновено се бръкаш дооста дълбоко в джоба ако искаш да е по-малко за някой добър модел, ако разбира се искаш и да не е много малък монитора, примерно 19".

 

Другите матрици (основно *IPS) са от другата крайност така да се каже, радват се на по-добро цветопредаване и ъгли на виждане (откъдето и да ги гледаш, под какъвто и ъгъл, почти не си променят цветове/контраст). И това е. Но цената им както каза Дядомраз, е почти двойна, за същите размери и други параметри.

 

За твоите нужди един евтин TN е напълно достатъчен, просто гледаш добре как стои въпроса с гаранцията, да не го вземеш от някой квартален гараж, и да не е някоя 'куча' марка. Аз бих препоръчал Dell, или Philips. Може и Самсунг. За всичките можеш да прочетеш противоречиви мнения навсякъде, така че придържай се към по-известните марки според мен. Ако искаш, и външния вид гледай, хич не е маловажен според мен. Dell в това отношение са доста напред, Philips са доста назад ( :) ), Samsung да ги сложим по средата.

 

Доста хвалят един модел на ASUS, PW201 или нещо такова, с MVA матрица мисля, 20" широк. Но е прекалено евтин за подобна матрица, можеш все пак да го погледнеш, но ако наистина нямаш големи претенции за цветове и ъгли, TN по-голям размер е добрия избор.

 

Т.е. всичко опира до парите, по-високо качество означава повече пари, а ако парите са константа, за по-добро качество ще трябва да се задоволиш с по-малък размер монитор, примерно 17", а ако нямаш чак такива претенции, може и 22" да се вземе за дадени пари например.

Link to comment
Share on other sites

Аз само да допълня че при LCD мониторите дали ще вземеш 17" или 19" при "native" разделителна способност на монитора 1280х1024 и двата ще показват еднакво количество информация, просто единия на малко по-голяма площ (т.е. с по-груби пиксели). Разбира се по-комфортно е с 19"-ов отколкото със 17"-ов но за мен 2та са относително еднакви. По-добре 20" с 1680х1050 или 22" - разликата в цената няма да е драстична а получаваш нещо доста по-добро.

 

Има и разни монитори със странни разделителни способности като 1440х1024 и прочее - избягвай ги.

 

А ако можеш да си позволиш, най-добре 24-ка с 1920х1200 като DELL-a на Tedy - така хем ще гледате HD филми на него с идеално качество хем монитора е класи над нормалните 19-ки а цената е много добра.

 

Иначе ако ти се дават повечко пари горещо ти препоръчвам 30"-вия DELL, хем и матрицата му е IPS (или поне *VA)

Link to comment
Share on other sites

@djadomraz: И на моя 20" Делл могат да се гледат HD филми с идеално качество :)

Дядомраз имаше предвид, че HD = 1920x1080, докато 20" предлага 1680х1050, и в двете посоки е по-малко от HD, в едната - значително.

Иначе аз лично видях малка разлика между 720 и 1080 филм (макар че само един 1080 съм дръпнал поради известни причини), и не си струва голямата разлика в размера на файла за много малката разлика в качеството. Още повече аз филмите предпочитам да ги гледам на 32" ТВ, който пък е с резолюция 1366х768.

Link to comment
Share on other sites

Момчета, златни сте! Знаех си, че мога да разчитам на помощ. Нещата доста ми просветнаха - сега остава, като се върнем от почивката, да видим какви финанси ще заделим и да тръгнем по магазините. Уф, мислех, че ще се разминем с нещо по-евтино, ама като ви чета, едва ли ще стане така. :wacko: Много ви благодаря, наистина! :)

Link to comment
Share on other sites

~450лв ще ти купят сносен 22" самсунг с TN матрица. Tака като гледам, друга няма да ти трябва. Няма смисъл да се изсилваш с IPS. Oсвен ако не си перфекционист.

Link to comment
Share on other sites

Момчета, златни сте! Знаех си, че мога да разчитам на помощ. Нещата доста ми просветнаха - сега остава, като се върнем от почивката, да видим какви финанси ще заделим и да тръгнем по магазините. Уф, мислех, че ще се разминем с нещо по-евтино, ама като ви чета, едва ли ще стане така. :wacko: Много ви благодаря, наистина! :)

 

Мен специално ако ме послушаш още известно време направо 30" с ISP матрица ще си вземеш :)

 

w00x - предимството особено при гледане на филми е че можеш да се опънеш удобно и няма нужда с крака да подбутваш монитора за да го завъртиш така че да не криви цветовете. А и аз съм перфекционист всъщност :)

Link to comment
Share on other sites

w00x - предимството особено при гледане на филми е че можеш да се опънеш удобно и няма нужда с крака да подбутваш монитора за да го завъртиш така че да не криви цветовете. А и аз съм перфекционист всъщност :)

 

Предимството на кое пред кое? Аз говорех за 20" и 24".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...