Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Квадрат, цвят бордо. При свободно местене на работното поле с малко по-рязка скорост, се нацепва като на стрии по краищата. Неприятно е.

 

Монитора е NEC MultiSync EA191M

 

DELL 2004FP (IPS матрица) - няма нищо подобно. При рязко местене има някакви артефакти в краищата на прозореца но не съм сигурен дали е от монитора или от Paintbrush-a който местех защото на втория монитор (а той е 15" Hyundai - TN матрица) се вижда абсолютно същото. Освен това пак стигаме до това че може (евентуално) да забележиш нещо поради по-ниската скорост за реакция единствено при ултра динамични игри при това мен най-вероятно няма да ме дразни ако изобщо ми направи впечатление...

 

 

------------------

 

ROBIN, ето малко информация за видовете матрици: http://en.wikipedia.org/wiki/TFT_LCD

 

Колкото до това кой модел с каква матрица е можеш веднага да ги усетиш когато застанеш пред монитора и го погледнеш малко отдолу. При обикновените TN монитори цветовете веднага започват да се променят докато при хубавите матрици ъгъла под който могат да се гледат и образа е същия е доста по-голям. Малко да си наведеш главата надолу и веднага започват да се изкривяват цветовете (обикновено потъмняват)

 

Ето този примерно http://technomarket.bg/product_detail.php?...uct_id=09018431 е с PVA матрица.

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

DELL 2004FP (IPS матрица) - няма нищо подобно. При рязко местене има някакви артефакти в краищата на прозореца но не съм сигурен дали е от монитора или от Paintbrush-a който местех защото на втория монитор (а той е 15" Hyundai - TN матрица) се вижда абсолютно същото. Освен това пак стигаме до това че може (евентуално) да забележиш нещо поради по-ниската скорост за реакция единствено при ултра динамични игри при това мен най-вероятно няма да ме дразни ако изобщо ми направи впечатление...

 

Можеш ли да ми обясниш:

 

1. какво общо има твоя монитор с този за който аз говоря?

2. защо ми ги обясняваш всичките тия неща?

Link to comment
Share on other sites

Мазане има и при 5 мс ако играеш Ънриъл 3 примерно. Не че е неиграемо, но не е приятно. Виж от 12 мс нататък не става за нищо. Иначе явно тука не се гони реакция, цвят. Имаше накви асус-и 20-ки по 400 кинта дето много ги рекламираха в хардуер.бг форума, но май вече не се намират. Може да прочетеш темата и да питаш къде може да се намери /ако може/ аз откакто си взех монитор почти не ги следя там темите и незнам какво е положението в момента.

Link to comment
Share on other sites

Можеш ли да ми обясниш:

 

1. какво общо има твоя монитор с този за който аз говоря?

2. защо ми ги обясняваш всичките тия неща?

 

Защото ти не обясни че говориш само и единствено за твоя монитор. Ще пробвам на някой PVA монитор да проверя същото ли е и ще споделя дали всички мажат или конкретно твоя модел само и също моите впечатление какви са...

 

 

 

 

raptor2721, това "от 12мс нататък за нищо не става" е голяма глупост. Може да не стават за Unreal или Quake обаче стават за много други неща вкл. гледане на филми - справка Samsung 181T

Link to comment
Share on other sites

Освен за Heroes или някоя друга игра която е на ходове или е много бавно 12 мс са абсолютния минимум. На филм ако е екшън някакъв също може да замаже въпреки, че не е фрапиращо. 16 мс монитор съм играл - маже на рали маже на 3Д шутър какъвто се сетиш, а за Ънриъл 5 мс са мимимума който е нужен за да направиш нещо, дори на WarCraft който е стратегия 16 милисекунди ще ти попречат в напечена битка да си направиш микроконтрола. Ако не си го забелязъл проблема е в теб или просто си хвълял накой поглед на играта на друг и не ти е направило впечатление. За офис работа и 50 мс стават все пак там няма динамика на действието.

Link to comment
Share on other sites

Да не забравяме, че тия мс в повечето случаи са измамни и не отговарят на реалността. Освен в някой 2 мс-ни, в които има RTC, където последното работи доста добре.

Ако пише 5 мс, то реално са над 10-15, защото първо е казано в gray-to-gray, второ това зависи от други фактори, от точните преливки на цветовете и т.н. За справка вижте графики на респонса тук таме.

В момента съм с 5мс, нито във филми, нито в игри (шутъри само) съм забелязал мазане. Но е вярно, че е индивидуално де, а понякога и сугестията се намесва, просто си мислиш, че виждаш нещо, което го няма.

Link to comment
Share on other sites

Тия ms са пълна измишльотина. Моя е 16мс по спецификация и си играя всякакви игри без абсолютно никакъв проблем.

Link to comment
Share on other sites

Повечето ги дават от G2G затова и аз съм свикнал така. Ако играеш на 16 мс G2G и не виждаш мазане иди на очен. Ако е 16 от черно към бяло значи G2G е към 8 някъде където ако не играеш бързо може и да не забелязваш мазане но това си е до човек. Иначе за технологията за която говори tedy мен лично не ми харесва, защото най-големия за мен дефект ра CRT-тата ми го пробутват като екстра едва ли не. Дано лазерната технология при телевизорите да навлезе бързо и при мониторите тогава най-после ще можем да се радваме както на бърза реакция така и на добри цветове.

Link to comment
Share on other sites

Тия ms са пълна измишльотина. Моя е 16мс по спецификация и си играя всякакви игри без абсолютно никакъв проблем.

 

Повечето ги дават от G2G затова и аз съм свикнал така.

 

Именно - както каза w00x - пълна измишльотина - сиво към сиво ще ги мерят...

 

За шутъри нищо не мога да кажа аз такива не играя но при StarCraft моя няма никакви проблеми а се води 16ms според тази статия: http://en.wikipedia.org/wiki/Dell_monitors (2001FP се оказа точния модел).

Link to comment
Share on other sites

Пак не четеш какво съм писъл 5 мс от G2G твоя очевидно е е 16 мс B2W което е към 8 G2G нормално е на стратегия да не виждаш мазане. Гледам че си фен на старите игрички може да пуснеш първия Ънриъл Турнамент и да споделиш дали маже или не.

Link to comment
Share on other sites

http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=...2=2104&ph=1

 

Да приключим спора с мс.

Оо господин Обективност предполагам. Естесвено си дал картинката за най-добър резултат нали така? ха сега цъкни за най-лош. Ето улеснявам те. Тая от ляво при всичките си нереални цветове и т.н. е доста по ясна от тая от ляво. И това е само една картинка. Като смениш за 1 секунда 5-6 пъти крайно ляво до крайно дясно да кажем и ще разбереш за какво говоря. На бърза и агресивна игра буквално виждаш картината която си гледал преди малко. За части от секундата е но тук сменяш посоката доста пъти в секунда. Мазало е. Да ти дам тема за размисъл. До преди години или 2 колко про геймъри на Unreal или Quake си виждал с LCD-та. Само питам. Аз съм виждал обаче да разнасят накакви 50 кила CRT-та според теб сигурно, защото ги е кефело да се пържат на тях.

Edit: Верно и 2-та линка са еднакви. Явно трябва да се избере от менюто за да се види. Темата е че на съм про имам някой постижения но нищо значимо. Може малко над средното ниво на някой игри но про не и все пак виждам разлика на мониторите. Без да имам представа от модела и спецификацията след 30-тина минути на различни игри доста точно мога да кажа колко е бърз и колко не. Ако искаш кажи на черното бяло и малките деца истината я знаят каква е. Така че спор от моя страна няма тъй като е безмислен.

В тоя ред на мисли не схванах за какво по дяволите му е на лекар който търкаля една служебна програма най-често монитор с *VA матрица който за 19-ка е 500+ лева като работата може да си я върши и на такъв за 200 без проблеми. Другото което не схванах е защо пациентите ще гледат от легнало състояние какво си прави някакъв лекар на компютъра си ?! Какво им пука толкова как им изписват лекарствата как някой цъка в падащо меню за да избере нужното? Гледал съм не е много интересно. По добре да ги вложи в компютър ако е решил че му се дават пари, защото половината са с някакви кошници нагледни който един списък се чака по 30 секунди да излезне и още 2 пъти по толкова докато хипер мега ултра бързия естесвено матричен принтер разпечата нещо. Може да е нищо ама заради такива простотии се губят по 3 минути и стават опашки а пък повечето хора чакат за една рецепта за нещо за главоболие.

Edited by raptor2721
Link to comment
Share on other sites

За ROBIN - на същия линк избери "viewing angles" за да разбереш къде е разликата в изкривяването на цветовете за която говорех, отделно че ако пациентите ти лежат точно най-кривия образ ще виждат ако панела е TN защото ще го гледат отдолу...

 

Реших да увелича шрифта че ще се изгуби в спора на геймърите. Също така линка дава информация и кой монитор с какъв панел е.

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Оо господин Обективност предполагам. Естесвено си дал картинката за най-добър резултат нали така? ха сега цъкни за най-лош. Ето улеснявам те. Тая от ляво при всичките си нереални цветове и т.н. е доста по ясна от тая от ляво. И това е само една картинка. Като смениш за 1 секунда 5-6 пъти крайно ляво до крайно дясно да кажем и ще разбереш за какво говоря. На бърза и агресивна игра буквално виждаш картината която си гледал преди малко. За части от секундата е но тук сменяш посоката доста пъти в секунда. Мазало е. Да ти дам тема за размисъл. До преди години или 2 колко про геймъри на Unreal или Quake си виждал с LCD-та. Само питам. Аз съм виждал обаче да разнасят накакви 50 кила CRT-та според теб сигурно, защото ги е кефело да се пържат на тях.

 

Грешно предполагаш.

 

Добре. Ти явно си про геймър, както и аз. Изобщо ти се губи темата на "спор"-а май.

 

Виждал съм най-лошият резултат от линка, но най-добрия на 16мс монитора е по-добър от най-добрия на 2мс монитора.

 

И не съм сигурен какво се опитваш да кажеш в момента? Че аз имам гоустинг на монитора, но в същност не го виждам? Знам как изглежда гоустинга и мога да ти кажа, че НЯМА. И стига с тоя Ънриъл. ДА играл съм ънриъл и други динамични игри и се играят съвсем нормално. Call of duty 5 примерно. Изиграх си я без никакъв проблем.

Link to comment
Share on other sites

Оо господин Обективност предполагам. Естесвено си дал картинката за най-добър резултат нали така? ха сега цъкни за най-лош. Ето улеснявам те.

При мен и двата линка са еднакви...

Link to comment
Share on other sites

При мен и двата линка са еднакви...

:D Което отново показва кога двама спорещи са на едно мнение, нямат различия, но още не са го разбрали. :laughing:

Link to comment
Share on other sites

В тоя ред на мисли не схванах за какво по дяволите му е на лекар който търкаля една служебна програма най-често монитор с *VA матрица който за 19-ка е 500+ лева като работата може да си я върши и на такъв за 200 без проблеми. Другото което не схванах е защо пациентите ще гледат от легнало състояние какво си прави някакъв лекар на компютъра си ?! Какво им пука толкова как им изписват лекарствата как някой цъка в падащо меню за да избере нужното? Гледал съм не е много интересно. По добре да ги вложи в компютър ако е решил че му се дават пари, защото половината са с някакви кошници нагледни който един списък се чака по 30 секунди да излезне и още 2 пъти по толкова докато хипер мега ултра бързия естесвено матричен принтер разпечата нещо. Може да е нищо ама заради такива простотии се губят по 3 минути и стават опашки а пък повечето хора чакат за една рецепта за нещо за главоболие.

Казах че ми трябва за апаратура, която сигурно струва колкото апартамента ти, няма да си го връзвам за компютъра. И ми трябва за да виждам аз на него по-добре и от страни като гледам да не замазва, а не за пациента. И при положение, че зададох конкретен въпрос, какво си тръгнал да ми разсъждаваш аз как да си изхарча парите.

djadomraz: благодаря.

Edited by ROBIN
Link to comment
Share on other sites

Казах че ми трябва за апаратура, която сигурно струва колкото апартамента ти, няма да си го връзвам за компютъра. И ми трябва за да виждам аз на него по-добре и от страни като гледам да не замазва, а не за пациента. И при положение, че зададох конкретен въпрос, какво си тръгнал да ми разсъждаваш аз как да си изхарча парите.

djadomraz: благодаря.

 

Виж и монитора, който написах по-нагоре. Има добри ъгли на виждане и е на добра цена.

 

Някъде бях гледал монитор с IPS матрица, втора ръка за около 300 лева.

Link to comment
Share on other sites

В тоя ред на мисли не схванах за какво по дяволите му е на лекар който търкаля една служебна програма най-често монитор с *VA матрица който за 19-ка е 500+ лева като работата може да си я върши и на такъв за 200 без проблеми. Другото което не схванах е защо пациентите ще гледат от легнало състояние какво си прави някакъв лекар на компютъра си ?! Какво им пука толкова как им изписват лекарствата как някой цъка в падащо меню за да избере нужното? Гледал съм не е много интересно. По добре да ги вложи в компютър ако е решил че му се дават пари, защото половината са с някакви кошници нагледни който един списък се чака по 30 секунди да излезне и още 2 пъти по толкова докато хипер мега ултра бързия естесвено матричен принтер разпечата нещо. Може да е нищо ама заради такива простотии се губят по 3 минути и стават опашки а пък повечето хора чакат за една рецепта за нещо за главоболие.

 

Човека каза - гастроскопия - ако не си наясно да обясня като за лаици - един маркуч с камера в него - и съответно или го гълташ за да ти гледат стомаха или ти го навират в задника за да ти гледат червата. И в 2та случая сещаш ли се КОЛКО лесно би ти било да се извиеш за да погледнеш от по-добър ъгъл монитора? :P Стопли ли сега че не става дума за ултра-мега-динамична картина нито за текстообработваща програма за писане на рецепти а за нещо съвсем друго където ъгъла на виждане е от първостепенна важност?

 

ROBIN, извинявай за горното обаче не се сдържах :lol:

 

Някъде бях гледал монитор с IPS матрица, втора ръка за около 300 лева.

 

Скоро ще има една 20-ка (2001FP)... евентуално ако не го оставя за 2ри, но не е ясно кога точно ще стане - първо трябва да взема другия а докато се наканя после докато дойде ....

Link to comment
Share on other sites

....

първо трябва да взема другия а докато се наканя после докато дойде ....

... ще се е появил 40" монитор на пазара с 4000х3000 резолюция :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Той се е появил. :)

 

ето го

Слаба ракия.

Че той Дядомраз имаше предвид 30-так с 2560х1600, а тоя с 2800 на 900 за никъв не става. Че той сега е с 1200 по вертикала и по-малко не го зачита за монитор, даже и 1600 ще са му малко :) .

Следващите за които знам, са на около 3840х2560 или нещо такова. Четох за около 50 инчов за около $50,000 някъде с подобна резолюция.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...