Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Втори ден съм с Dell 24" E248WFP и съм много доволен.

Малко на риск го взех, понеже не знаех доколко силно са изразени недостатъците на TN при тоя модел (bleeding, ъгли, и т.н.), за пикселите имах някаква гаранция, че е пробван.

Оказа се, че е доста добре в тия отношения, и останах доволен.

Разботната площ няма да я коментирам, 1920х1200 говори сама за себе си.

Външния му вид е стилен и много ми харесва.

Цветовете разбира се не са перфектни, но са ярки и контрастни, без замазвания. Ако човек не се занимава с предпечат и да иска точно цветопредаване, мониторът е перфектен.

Филми, игри, не замазват. Макар че реакцията се води 5ms, без RTC.

Дори с мойта мизерна 7300GT HL2 върви на 1920х1200 супер мазно.

Има вградена опция ако се пусне 4:3 или 5:4 или 16:9 резолюция, да се настрои така че да се запази пропорцията (или 1:1 пиксел в пиксел, или да разпъне по вертикала с черни ленти).

Остава да го пробвам с нещо 1080p.

 

Аз лично изобщо не съжалявам, предпочитам този сто пъти пред някой по-малък, но с по-добра матрица.

1920 по хоризонтала кърти просто.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Примерно ей този Делл. Ако имах повече пари като си взимах монитор този щеше да е, но имах ограничение до 170 паунда.

 

едит: ако искаш влез във форума на хардуер има доста изписано за него.

 

След като прочетох този ти пост, погледнах монитора. Струва ми се доста добре. Имаш ли някаква идея дали има сенки при бързо движение (игри и филми)?

 

По принцип си бях замислил над Samsung 226BW и щях да питам длаи някой знае коя серия от трите продават в Tехномаркет. Oбаче като се зачетох тук има доста недоволни от стоките, които се продават там.

 

Също ми направи впечатление и Dell 2008WFP. С TN матрица е, но пък е малко по-евтин от 2007WFP. Някакви съвети?

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Една от причините да се откажа от 226BW беше точно тази. Почти съм сигурен, че в ТМ продават от най-калпавите матрици, AUO/CMO, която и от двете да е тя. Аз също четох доста лоши неща за тях.

 

На твое място, ако е за 22", бих взел Samsung T220, 549 лв в ТМ.

 

Но аз търсех 24", затова се спрях на Dell. Само 2 инча отгоре, но получаваш 240 px по хоризонтала, и цели 150 по вертикала. За мен голямата разлика по вертикала беше решаваща.

Link to comment
Share on other sites

Аз искам качество на картината и да съм сигурен, че няма да сменям монитор през 3 години заради изгорели пиксели или нещо подобно.

 

Сега видях и Dell 2009WFP. Нищо не пише в интернет за него, защото явно е сравнително нов. Някакви наблюдения. Силно клоня към Dell, защото до колкото съм чувал като марка са се доказали при LCD панелите, а и никога не съм харесвал Samsung. 2009WFP е 510 лева, което е една много добра сума. А и дизайна на монитора си е просто секси от всякъде.

Link to comment
Share on other sites

Ами ти спомена, че си готов и на TN, което някак не се връзва с много добро качество на картината, предполагам няма да ти трябва за дизайн, а ще е за домашни нужди.

TN си имат същите недостатъци, независимо дали е Dell или самсунг. Но за недизайн мисля, че е добре, позволява за същите пари да вземеш доста по-голям монитор.

 

За пиксели, всичко е лотария, и скъп и евтин, няма гаранция че няма да има изгорели.

Аз вече повече от 10 дни откак го имам, нямам нито един.

 

Относно дизайна, и моя е много подобен, и наистина е много секси и това ме привлече първоначално. Просто е удоволствие да го гледаш на вид и с тази стойка.

 

Но е TN, и си има своите недостатъци, като за тази цена, няма как.

Дори Ултрашарп моделите имали немалко недостатъци, не очаквай чудеса.

 

При делл знам, че май си страдат от малко по-голямо изсветляване на лявата част на екрана. Да, и на моя се появи нещо такова след няколко дни ползване, но е леко и съвсем в реда на нещата, не съм очаквал нещо различно, защото и на Самсунга ми (който ще продавам скоро) също се появи по-голямо светене на черен фон.

Но този е голям и някои ефекти са мааалко по-големи понеже крайните части на екрана ги гледаш под по-голям ъгъл.

 

Ако искаш високо качество, ти знаеш - не TN матрица.

Link to comment
Share on other sites

Ако искаш високо качество, ти знаеш - не TN матрица.

 

Тъкмо се бях засилил да пиша нещо в тоя стил. Верно цената е по-сериозна обаче ако можеш да си позволиш вземи нещо хем не-TN хем да е 1920х1200 - разделителната способност си има значение не само физическия размер. Само че не знам с какво конкретно се занимаваш, с tedy пишем програми и при тази дейност просто е невероятно по-удобно като имаш малко повечко работно пространство. При разни други дизайнерски работи като имаш още малко място ще има къде да сложиш разните палитри, toolbox-ове и т.н., виж ако ще е за писане на документи, интернет и игри няма е друга тема - там и по-малко да е няма да се усети чувствителна разлика..

Link to comment
Share on other sites

А и по-малката натив резолюция понякога е плюс особенно за геймърите с по-слабо видео :)

 

Имам една излишна 15-ка която е просто перфектна (HYUNDAI L50S)... та на който 17-ката му е прекалено голяма да се обади за да ги трампим в такъв случай :)

Link to comment
Share on other sites

...Верно цената е по-сериозна обаче ако можеш да си позволиш вземи нещо хем не-TN хем да е 1920х1200..

Мда, по-сериозна в рамките на близо 2 пъти :) . Ако може да си позволи 1200 лв за 24", да ги дава. Или от познати в чужбина, където цените са Нормални.

 

А и по-малката натив резолюция понякога е плюс особенно за геймърите с по-слабо видео :)

Бих казал, че тук нещата не са толкова зле. Даже хич. На моя като пусна 1280х1024 игра, даже не коригирам аспекта, ами играя разпънато, малко се разпъват предметите, ама е доста по-кеф отколкото да имаш черни ленти, макар че ако някъде ти прави впечатление, лесно си слагаш лентите.

И да ти кажа, поне тоя доста добре се справя с интерполацията i pri 1280 е доста добре и ясен образа.

Ако иска, и при 800х600 даже може да си ползва нейтив резолюция в режим 1:1 (пиксел в пиксел), при което от всички страни ще има черни ленти.

Но пък за всичко останало ще има голям монитор.

Link to comment
Share on other sites

Използвам го за всичко. От време на време и дизайни правя. Знам за TN и точността на цветовете, но на моменти се ориентирам по стойностите. Ще е супер ако това се промени :) Ако няма да е TN, тогава 2007WFP е перфектният избор, но преди това трябва да го намеря в наличност някъде. Dell-овете имат по-малко разстояние между точките и това също ме привлича към марката, а и дядо мраз каза, че 2 самсунга е сменил и сега вече няколко години е с Dell без проблеми.

Link to comment
Share on other sites

само да отбележа един глас против самсунг и против техномаркет. втори път оттам няма да си взема монитор, а пък ако е самсунг, някой ще трябва да ми дава пари, за да избера тази марка :bgrin:

 

та, аз с моя имам от може би почти година едни проблеми, които не знам как да ги формулирам ... като се включи всичко си е наред, обаче като работи продължително (то това е почти през цялото време), се появява една ивица от край до край (хоризонтално). стои като джазга, но е доста размазана т.е. не си личи мноого ясно. различава се предимно на зелено (на други цветове много трудно) .... ся от няколко седмици ново 20. въпросната джазга я няма, ама се появиха едни черти (пак хоризонтални), които са 2-3, но не са от край до край. мноо приличат като на нещо замазано :wacko: ... и пак се различават предимно на зелено.

ся, гаранцията му изтича април 2009 год., ама като ги знам к'ви са в техномаркет, ще ме мотат докато му изтече, а и нямам резервен монитор (има една 15", ама от 19" да слеза на нея) ... та, хем ме дразни това, хем не ми се кара в сервиза :bgrin:

 

btw не знам дали има значение, но монитора стои в стая, която през годианта не винаги се отоплява т.е. когато ме няма, си стои студена през зимните месеци ... т'ва не знам до каква степен може да повлие или не

 

btw модела е 920n

Edited by samkijot
Link to comment
Share on other sites

Еми щом има този проблем, карай го в сервиза, "слизането" от 19 на 15" ще е временно, и това е следствие от факта, че те не са задължени да ти предоставят оборотна техника.

Случва се да се повреди всяка стока, недей да плюеш Самсунг толкова категорично. И на мен ми се е разваляла техника, и въпреки това пак съм бил готов да закупя същата, защото всяка техника се разваля.

Аз с моя самсунг година и половина съм доволен като бях с него.

 

От 1280х1024 ще отидеш временно на 1024х768, не е болка за умиране, освен ако не се занимаваш професионално нещо с дизайн или нещо което много да ти пречи по-малката резолюция.

Максимално могат да те мотат от сервиза 1 месец, но до седмица може да стане поправката. Съветът ми е да го закараш, имаш си гаранция, и не трябва да се мъчиш с размазана картина или каквото и да е.

Явно като загрее, и някой елемент сдава багажа. Не вярвам да те мотаят повече от 2 седмици.

Link to comment
Share on other sites

Наистина стоките в ТМ са леш и аз имам оплаквания към тях и то доста сериозни. По напред в темата съм написал за премеждията си с монитора, гаранции и т.н.

samkijot, аз моя монитор го носих няма и месец след като го купих, понеже целият екран даваше бяло и изобщо не тръгваше монитора, та за около седмица ми го оправиха. Но явно проблемът е бил малък или поне в техните компетенции, но ако не могат да ти го оправят и трябва да се смени тогава вече жална ти майка наистина ще те мотаят докато ти изтече гаранцията :( И само пак да отбележа, че такова животно като гаранция за 0 изгорели пиксела в тоя магазин няма, така че не давайте пари отгоре, ако ви кажат, че някой модел има :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Вече съм горд собственик на Dell 2007WFP. Доста спонтанна покупка (1 ден проучване). Надявам се да не съм сгрешил, че доста пари отидоха. Като го свържа ще споделя впечетления, защото съм в офиса още и ми е трудно.

Link to comment
Share on other sites

Първо, честито!

Като образ и ъгли на виждане мисля, че ще си доста доволен.

Колко пари е монитора?

 

Малко малък идва, честно казано, примерно по вертикала е висок може би колкото един 17" или по-малко. Макар и широк.

 

Аз ся си взех 19"-ката и като я сложа до 24"-ката и ми се струва някакъв миниатюрен един такъв...

И се чудя как съм се побирал в него. да не говорим, че е и с видимо по-голям пиксел. Не че е лошо.

 

Сега ще си пусна dualview режим с двата да вида как става и ква е хавата.

Link to comment
Share on other sites

Първо, честито!

Като образ и ъгли на виждане мисля, че ще си доста доволен.

Колко пари е монитора?

 

Малко малък идва, честно казано, примерно по вертикала е висок може би колкото един 17" или по-малко. Макар и широк.

 

Аз ся си взех 19"-ката и като я сложа до 24"-ката и ми се струва някакъв миниатюрен един такъв...

И се чудя как съм се побирал в него. да не говорим, че е и с видимо по-голям пиксел. Не че е лошо.

 

Сега ще си пусна dualview режим с двата да вида как става и ква е хавата.

 

Мерси.

 

Монитора ми излезе 786 лева.

 

Висок е колкото 19" монитор по вертикала. За голям пиксел при твоя не знам, но тези не ги виждам. Все пак 22" мониторите са със същата разделителна способност.

 

Скъп е предполагам заради IPS матрицата, а не за друго. Даже и модела не е нов. 2006 година е.

 

Видях трептене в началото, но май като сложих драйверите се оправи.

Link to comment
Share on other sites

Видях трептене в началото, но май като сложих драйверите се оправи.

 

Е айде сега. Трептене? При LCD?

 

Да не си го пуснал на аналоговия режим? Само не казвай че това си свършил че ще те шамаросам! :)

Link to comment
Share on other sites

Не. През DVI е свързан, но с периферния си поглед виждам трептене. В началото като го вързах, като го разпознаваше като Plug and Play устройство, трептенето беше много лошо и в игри и на декстопа. После като сложих драйверите, трептенето го виждам само в тъмни участъци с периферното зрение. Без шега.

Link to comment
Share on other sites

Не. През DVI е свързан, но с периферния си поглед виждам трептене. В началото като го вързах, като го разпознаваше като Plug and Play устройство, трептенето беше много лошо и в игри и на декстопа. После като сложих драйверите, трептенето го виждам само в тъмни участъци с периферното зрение. Без шега.

 

Хм, то няма какво друго да му трепти, освен лампата нещо да не ти е наред. Аз при моите 2 монитора не забелязвам подобно нещо, което нищо не значи, може моите очи да са по-слабо чувствителни... но сериозно ме изненада с това трептене. А сега като казваш че когато е бил като Plug&Play устройство е било повече трептенето ме хвърли в тъча направо...

Link to comment
Share on other sites

Ами може нещо при първоначалното вклчване от преноса да му е станало, защото после до колкото видях изчезна и сега не го забелязвам. Може нещо херците да съм бил объркал в началото, че го беше пуснал уиндоуса на 80+ май или на 75. После след инсталацията, като стана навсякъде еднакво опреснението се оправи и сега не го забелязвам. Довечера като поработя пак на него, ще видя дали се появява пак.

 

Най-неприятен е bleeding-a по ъглите, но цветовете и резолюцията са невероятни направо. И ъглите на виждане също.

Link to comment
Share on other sites

Ами може нещо при първоначалното вклчване от преноса да му е станало, защото после до колкото видях изчезна и сега не го забелязвам. Може нещо херците да съм бил объркал в началото, че го беше пуснал уиндоуса на 80+ май или на 75. После след инсталацията, като стана навсякъде еднакво опреснението се оправи и сега не го забелязвам. Довечера като поработя пак на него, ще видя дали се появява пак.

 

Най-неприятен е bleeding-a по ъглите, но цветовете и резолюцията са невероятни направо. И ъглите на виждане също.

Като се поразработи няколко дни, трептене и такива неща би трябвало наистина да се оправят.

Може и като е поработил затова трептенето да е изчезнало.

Аз лично при моя след няколко дни ползване забелязах някои леки промени, основно с bleeding-a, които си останаха на новите нива и засега слава богу не се променят повече. Основно по ъглите.

В началото черното беше идеално без никакъв bleeding, след това се появи лек, характерен вече за матрицата.

Явно и при твоя го има, а не само при TN.

Проследи го до няколко дни, седмица, дали няма да се задълбочи или да получиш по-голямо светене в лявата част на екрана.

 

За ъглите е ясно. Аз моя както го гледам в 99% от времето, си е добре и с ъглите.

Някак не знам като правят толкова скъп монитор, защо и при него трябва да има един от най-неприятните за мен поне недостатъци - bleeding-a..

 

CRT-тата може да имаха по-кофти черно, особено денем, но поне аз никога не съм забелязал и най-дребния bleeding ili неравномерни плътни сиви/черни фонове.

Сега гледам нови лазерни екрани правят, които май няма да страдат от тия кусури, и уж до 2г. трябвало да се появят на LCD цени.

Link to comment
Share on other sites

Bleeding-а си е доста силен в ъглите. Надявам се да се разработи и да се промени. Не че ми пречи, но е леко дразнещо. Oсновно при филмите. Бях свикнал като пусна филм, черните ленти да са невидими. Незнам по принцип как трябва да е, защото като ги правех на CRT-то невидими и образа ставаше доста тъмен. Също на HD трейлъра на The Dark Knight 1080p, в някой градиенти се забелязва доста ясно изявен gradient banding и незнам дали е нормално или не, защото на градиент тестове няма banding, а и монитора е 4-та ревизия. По принцип gradient banding проблема го има при ревизиите преди 2-ра за точно този модел.

 

И матрицата е LG IPS, а не S-*VA както на някоя от другите ревизии. Tук поне съм доволен.

 

Като цяло съм много изумен от остротата на картината и детайла, който се постига. Снимките ми изглеждат доста различно на този монитор, отколкото на 17-ката. WoW също. Пуснах си и Race Driver GRID, да видя дали ще има гоустинг. Единствения недостатък, който забелязах, беше накъсване (появяване на хоризонтални черти, сякаш някой реже) на Introto с голяма динамика. Всичко останало си е наред.

Link to comment
Share on other sites

Това с 'реженето' на картината не е от монитора (предполагам), и обикновено се оправя от играта с настройка Vsync за изчакване на вертикална синхронизация. Това обаче има друг недостатък, но трябва да пробваш.

 

За снимките, правиш съпоставка спрямо 17-ката, но тя CRT ли е?

 

И при скролиране на черен текст на бял фон има ли дори лек гоустинг?

 

При мен има, а на стария ми 19" самсунг (lcd) няма, щото при него има RTC функция, която работи доста добре (все пак се води игрови монитор с 2мс реакция).

 

Между другото пускал ли си новия със стария да видиш как е input lag-a?

Аз ги пуснах двата и така направих резултантна резолюция 3200х1200, а при span режим е 2560х1024, и като скролирам се вижда леко по-голям лаг на Dell-a. Слабо е, и ако нямаш база за сравнение, не пречи и почти не се усеща, освен за някой много върл геймър.

 

Замислям се за още един 24"-ов за да си направя span за истински 3200х1200 пространство.

Оказва се, че мога да свикна с границата в картината между двата монитора, особено ако са с тънки bezels.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

И аз се замислих дали не е VSync-a. Никога не съм го ползвал :) Явно имало причина да съществува. Проблема самоче е, че FRAPS показва 30FPS на това филмче (или поне аз така си мисля), което ме навява на мисълта, че не се рендира в момента, а си е просто Intro.

 

При скролиране на текст не съм пробвал. Като се прибера ще пробвам.

 

Незнам какво точно е input lag. Четох го почти навсякъде по тестове и т.н., но никаква идея нямам как се тества и какво представлява. Не съм го свързвал заедно с 17-ката, защото нямам място на бюрото вече. Tамън го изчистих, и не ми се ще сега да си губя сумати време със закачане на втория изход на картата и игра с драйверите.

 

П.П. Може ли някой да провери този трейлър. HD версията на 1080 точки. 27-30 секунда, когато батман е на сградата. На монитора в офиса (samsung 932B- TN матрица) виждам слаби линии в градиента на небето, докато на този в къщи, виждам силен градиент бандинг, но и повече нюанси на синьото.

 

Някой ако може и на CRT да го види.

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...