Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

Ами точно под нея има едно копченце (знаеш за какво служи)...цъкваш го и дискотеката затваря. :)

 

Вариант 2: (патент на Боб Сегет)

 

Взимаш 2см изолирбанд (черен) и го залепваш точно върху досадната мигаща лампичка. Ако се налага слагаш 2 пласта един върху друг :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

DELL и LG имат за около $2000, а има едни по-стари модели на Samsung и HP за около $1000. EIZO не знам да имат 30ка обаче (поне pricegrabber.com не намира подобна)

Ето го би трябвало да е доста добър като му гледам спецификациитe.

Link to comment
Share on other sites

Ето го би трябвало да е доста добър като му гледам спецификациитe.

 

EIZO са върха на сладоледа по принцип и точно този като го чета и направо се вклюбих. Но още не съм си загубил дотам акъла да дам 4000лв за монитор... Някак $2600 звучи по-добре, но все пак не, мерси... $1000-1200 може и да дам но толкова не

Link to comment
Share on other sites

Ето го би трябвало да е доста добър като му гледам спецификациитe.

Точно пък този какво му е толкова доброто, с сравнително малките яркост и контраст...

Да не говорим за респонса, и за другите неща. Примерно втория DVI е single-link, и ако речеш да превключиш монитора да гледаш втория компюътър, ще го гледаш в максимум 1920х1200. Поне като са сложили dual input, и двата да бяха dual-link.

Тва че е еизо..... ама в случая нещо не ми харесват тия решения техните..

Link to comment
Share on other sites

Прекалено скъп сладолед са даже.

Дядомраз имам едно въпросче към теб :) понеже на много пъти си споменавал че евентуално може да си закупиш от Америка 30" Dell монитор ми беше интересно как седи въпроса с транспорта?

Edited by OutSider
Link to comment
Share on other sites

От доста време се ослушвам за монитор и сега съм се спрял на този

http://technomarket.bg/product_detail.php?...uct_id=09039815 . Беше изложен в метро и го огледах даваше хубава картина . Някой има ли преки впечатления от него ? Дали ще може да работи с булсатком ? Дали ще си заслужава да се използва и като монитор и като телевизор ?

Edited by UzITo
Link to comment
Share on other sites

Ако ще е за телевизия по-добре някой телевизор 32" да подържа 1080р и да се ползва и като монитор. Тия монитори с тунерите са ни риба ни рак. Ако ще взимащ гледай да е по-големия модел - T240HD той е full HD и за филми и телевизия е по-добре. Иначе ако си ограничен от бюджет и бързаш вземай и този сигурно не е лош, но времето на 22 инчовите изтича и идва на 24 инчовите които ще се отвърдят като стандарт и ще се мине доста време докато се мине на 30 инчови които за повечето хора са ненужни.

Link to comment
Share on other sites

От доста време се ослушвам за монитор и сега съм се спрял на този

http://technomarket.bg/product_detail.php?...uct_id=09039815 . Беше изложен в метро и го огледах даваше хубава картина . Някой има ли преки впечатления от него ? Дали ще може да работи с булсатком ? Дали ще си заслужава да се използва и като монитор и като телевизор ?

Ха... Смятам да взема същия. Ако си го закупил вече, сподели какви са впечатленията ти.

Link to comment
Share on other sites

Ха... Смятам да взема същия. Ако си го закупил вече, сподели какви са впечатленията ти.

Не съм за съжаление . Така като гледам се очертава другия месец или ще изчакам още малко . Ако го вземеш ти дай отзиви . Особено се интересувам като телевизор дали дава добра картина .

Link to comment
Share on other sites

Не съм за съжаление . Така като гледам се очертава другия месец или ще изчакам още малко . Ако го вземеш ти дай отзиви . Особено се интересувам като телевизор дали дава добра картина .

Аз в момента не съм в града и ще се връщам към 11-12... тогава смятам на 100% да го купя. Стана време за смяна на монитора, но пък в моята стая нямам и ТВ, та един познат ми каза, че това е най-доброто решение. До колкото разбрах в комплекта се включва и дистанционно.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте, имам въпросче относно TFT монитор.

Тук на работата съм с NEC AccuSync 73v.

Доволен съм и нямам оплаквания, но ми прави впеатление, че като се надигна с 15-на см. и погледът ми е на нивото на горния ръб, картината става значително по-добра. (не е от наклона, доста съм си играл)

Някой има ли идея защо става така?

Моето лично мнение е, че е фабричен дефект.

Бахти цената, 314 лв за тоя боклук :) .

Сори, не се стърпях.

Ами ако не си се сблъсквал досега с TN монитор, явно затова питаш подобен въпрос. TN панелите принципно ако се гледат малко по-отдолу, имат склонността в горната част да са по-тъмни. Ако ги гледаш по-отгоре, е по-нормално. Тоя специално има изключително малки ъгли на видимост (110 по вертикала ?! баси), вероятно затова.

Зависи и какво имаш предвид под по-добра картина де. Но почти е сигурно че е от кофти матрица по 'рождение'.

По-новите TN-ки с по-нормални ъгли страдат значително по-малко от този дефект, от тия по-старите, при които може и други параметри да се изместват при местене на погледа, особено ако е вече на няколко години.

Link to comment
Share on other sites

Доволен съм и нямам оплаквания

 

Защото нищо не разбираш, аз сигурно бих изписал поне 2 страници с оплаквания :P

 

 

но ми прави впеатление, че като се надигна с 15-на см. и погледът ми е на нивото на горния ръб, картината става значително по-добра. (не е от наклона, доста съм си играл)

Някой има ли идея защо става така?

Моето лично мнение е, че е фабричен дефект.

 

Именно - TN матрица никакъв фабричен дефект не е. И точно от наклона е и ъгъла под който гледаш монитора зависи всичко. Нагласи го да е перпендикулярно, очите ти да се падат идеално в центъра на екрана и трябва да виждаш всичко правилно, местене на главата нагоре или надолу ще променя цветовете.

 

Този "ефект" го няма при PVA, MVA, IPS и т.н. хубави матрици - е примерно моята 20ка с S-IPS матрица от почти 80градуса ъгъл го виждам идеално без особено изкривяване на цветовете. Ако искаш ела да се убедиш лично - имам един 15" tn monitor и един 20" S-IPS един до друг. Неприятното е че обикновено цената на "хубавите" матрици е 2но повече от тази на TN-ките...

Link to comment
Share on other sites

Да, нагласи си височината и наклона на панела. Моят примерно съм го оставил точно перпендикулярно на масата, и центърът му ми е малко по-ниско от главата, и погледа ми хоризонтално идва някъде по средата между горния ръб и центъра, на около 1/3 от горния ръб. И си ми е идеално. И в 99.9% от времето и приложенията, с които работя не забелязвам изобщо съвсем леко по-тъмната горница.

За двойно по-малко пари спрямо 'хубава' матрица, съм повече от доволен, и сигурно и да имах излишните пари, пак щях да си взема този, защото ми върши точно работата, която ми трябва. Прекалено по-скъпо излиза една матрица като S-IPS за същия размер и за мен не си струва. За разликата сега примерно, ще купя един свестен UPS за към 650-700 лв.

Това, което би ми дала на мен като в повече спрямо TN, бих го оценил може би на около 20-тина %, т.е. ако беше 20% някъде по-скъпо с добра матрица, може би щях да се замисля да дам повечето пари.

 

За онзи NEC, принципно говорех за цената му от 314 лв. ДОбре че не си дал тази сума. Понеже за сегашните стандарти и цени са си много като за 17-ка.

 

Djadomraz, да ама и 'хубавите' матрици си имат кусури, вярно, в по-малка степен но.. Примерно блеединг и неравномерна подсветка. То да дам 2х пари, ама поне да нямаше именно тези най-дразнещи дефекти на ЛЦД технологията.

Без да разбирам особено от нея, понякога имам чувството, че тия т.нар. дефекти са нарочно вкарани за да могат да си продават различните модели на различни цени. За къв дявол примерно и защо горната част трябва да седи по-тъмна примерно, отколкото долната... на TN.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Само едно нещо лошо има при моделите под 2 бона. Време за реакция. Изчетох много да монитори преди време и попаднах на едно интересно ревю. Сравняваха 22 и 24 инчови монитори от хубавите панели и TN-ки. При цветовете нищо интересно евтините TN-ки вадеха най-лоши цветове и ъгли при тези от средния и високия клас разликите бяха минимални. Хубавите матрици издухаха буквално откъм ъгли TN-ките откъм цветове не толково убедително особено по-евтините модели с хубави матрици. Кое ме накара да зяпна до земята. Тестваха реакцията от бяло до черно и обратното. Не както повечето го дават от сиво до сиво. При samsung 2253bw който е доста разпространен модел при 22-ките даде около 7 милисекунди средно. Едно много прехвалено Леново в форума на hardware.bg изкара мисля 21 милисекунди средно. ДА ПРАВИЛНО 21 милисекунди. Ако това не маже на филми и игри не знам. При 24 инчовите от средните TN-ки си спомням, че самсунг 240HD изкара 5 милисекунди време за реакция, един филипс изкара 6 едно ЛГ също изкара 5. Най-евтиния от някаква незнайна китайско звучаща марка който дори нямаше DVI и се провали във всички останали тестове и има СМО матрица от най-смотаните изкара 12 милисекунди. Към хубавите матрици едно HP с H-IPC също много хвалено в България изкара и то към 20 милисекунди нищо, че при тестовете за цветове беше начело заедно с EIZO. Един делл не го коментирам 50 милисекунди пък после се обясняваха, че бил ревизия 00, не 01 в който бил оправен уж проблема. Единсвения който си изкара спецификацията от край до край беше EIZO-то 6 милисекуди си бяха 6. Яркоста му си беше както са си обявени както и ъглите както и контраста и всичко останало. Знаеш за какво плащаш просто без пренапудрени данни. Иначе сега някой ще каже да си гледам TN-ката и да не се обаждам. Да така е но и повечето ширупотреби с хубави матрици не са цвете за мирисане. Така че всеки си решава. Дали компромиса да е малък за четирицифрена сума или по-голям за трицифрена. Или ако има възможости или е в лек пристъп на на невменяемост да се изръси 3 бона за монитор в който не са правени компромиси.

ПП. лично при моя горния карай на екрана е около 5 сантиметра над нивото на очите. Има лек наклон напред и всичко е нормално.

Link to comment
Share on other sites

Това за делла ми е трудно да го повярвам знам че Dell 2408wfp има проблем в 00 ревизията и той е input lag а не времето му за реакция. Tо при 50мс ще има яко ghosting...

Edited by OutSider
Link to comment
Share on other sites

3 бона за монитор може но за 30 инчов. Само че има 30 инчови за 1 и пак не са с TN матрица. Пък аз не играя много - чат-пат StarCraft а той не е някаква пукачка тъй че и 30 милисекунден монитор ме устройва мен - да му мислят запалените геймъри любители на "пукачките" :)

Link to comment
Share on other sites

Абе според мен малко се преекспонират недостатъците на TN-технологията. То и заради това за малко бях на косъм да се откажа да взема такъв монитор (2253bw). Отдавна мина времето на първите модели с TN матрици, които постоянно даваха опашки, които като се мръднеш и на 5 санта в посока, различна от перпендикуляра, ставаше доста трудно за гледане, за реализма на цветовото предаване пък да не говорим. Да, но нещата доста дръпнаха от тогава и по-голямата част от тези проблеми отдавна са заличени. Много се радвам, че минах на TFT, не че старият ми 21" тринитрон беше лош, но не виждам с какво по-лош е сегашният ми TFT. Мога да си чета преспокойно от ъгъл ~170 градуса отляво и отдясно и на близо 180 градуса отгоре (само отдолу ъгълът е доста по-малък). Не, че не се променя визията при тези големи ъгли, но картината и текста са напълно използваеми. Цветопредаването също не е никак зле, особено ако си направиш както трябва калибрацията със системната програма на Самсунг. Бързодействието няма да го коментирам, тъй като освен стандартното по дефолт (което действа без замазвания, дори и на всякакви бързи сцени), имам и още 2 опции за ускоряването му, ако случайно някой ден ми потрябва за нещо.

Тъй че с тия ниски цени на 22"...24" монитори мисля, че точно сега е времето човек да ъпгрейдва най-важния (според мен) компонент от компютърната си система. :punk

Link to comment
Share on other sites

Моя монитор е с 16ms по спецификация, но ghosting не виждам. Единствения проблем е "накъсването" на картината. Не съм сигурен от какво точно се причинява.

 

Их как ме е яд, че не се сещам кой беше ония сайт със сравненията дето ги гледах преди. Сравнение по всякакви показатели, включително и ghosting на всеки монитор. Нагледно.

 

Мен при TN матриците ме дразни главно ъгъла на виждане и цветовете. Tо друга разлика няма де... :)

Link to comment
Share on other sites

То е така ама вече нещата не са като преди. Има напредък при TN-ките голям особено между сегашните и моделите отпреди 2 години да кажем. Имах предвид в горния пост, че недостатъците на едия са едни ъгли които в днешно време на са и точкова лоши както преди, а на скъпите матрици мазането. И двата недостатъка на са за подценяване, но в момента трудно някой може да ме убеди, че е разумно да се сипят 1200+ лв за монитор който маже при условие, че за по-малко от половина пари може да се вземе друг който има недостатък едни ъгли. Както се казва като е гарга да е рошава. От утре почвам да събирам за 30-ка EIZO. Само ме притеснява, че докато събера парите вече всички ще са със лазерни монитори.

Link to comment
Share on other sites

Ъглите не са чак толкова за подценяване. Все пак от ъглите зависи, дали в горния край плътния цвят е един цвят, а в долния е друг.

 

Пример: Тъмно лилаво. Направете го на Full screen. В горния край е тъмно лилаво, в средата е по-светло и долу е още по-светло. Седи като преливка, а в същност е плътен цвят. Мен лично много ме дразни. Дразни ме и дали като се понадигна да се наместя на стола, ще видя някакви неща във филма, дето преди това не съм ги виждал, защото ми е било прекалено тъмно (или светло).

 

Колкото до мазането, моя монитор дори и 16мс не маже повече от 2мс TN панела на самсунг. Казвам го, защото гледах тест точно между такива монитори, за да видя каква аджеба е разликата между 2мс на ТН Самсунг и 16мс на моя Делл. Никаква.

 

Ако някой не може да си представи опита с цвета или по някаква причина не може да го реализира, ще пусна квадрат, да си го опнете на цял екран и да видите за какво говоря.

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

И аз мисля, че се преекспонират недостатъците.

Това, което казва w00x е така, не се оспорва. И аз на цял екран с плътен фон го виждам.

Няма човек, който това да не го дразни.

Зависи и кой за какво ползва монитора. Аз например не се сещам скоро да съм го ползвал да си гледам плътен фон на фулскрийн. Ако някой го прави, отделя 2.5х сума и си купува скъпия, толкова е просто.

Ако при филми го дразни, вж. предното изречение.

При нормално фронтално гледане това почти не се забелязва, дори при плътни фонове, освен само при по-тъмни.

В нормална употреба в Windows (99% от времето при мен) това не се забелязва изобщо.

 

За ъглите, пак кой както го ползва, аз имам само стол пред монитора, не и легло.

 

За мазането, склонен съм да вярвам на w00x, и без това повечето лъжат в спецификациите за милисекундите.

Моят се води 5мс, не знам колко е реално, но и аз мазания и такива, НЕ съм видял нито в игри, нито филми, това вече мисля не трябва и да се коментира като проблем.

За въпросното накъсване, w00x, не говорихме ли преди, пробва ли да включиш vSync в игрите? Предполагам за тях говориш, в други условия накъсване не съм видял аз.

 

И пак, зависи си от човека, има хора, които ги дразнят тия неща на TN, и биха сипали двойно пари. Особено ако го ползват предимно за дизайн нещо или филми и ги дразни горната част на екрана или ъглите.

 

За сравнението с самсунг, преди да продам моя стария 19-ката 940BF, бях ги включил и двата на видеокартата, и това, което аз видях, е че при самсунг RTC-то работеше добре и илюзията беше, че при скролиране на текст, зад буквите не оставаха никакви черни следи, при делл-а беше 'нормалното' поведение, без RTC. Но както казахме, и в игри, филми, и при двата никакво мазане или неприятени ефекти.

Аз както споменах, да сипя повече от 2 пъти повече пари, но поне да няма блеединг или както немалко се оплакват дори при скъпи матрици на делл примерно, леко по-светло било в лявата част на екрана.

Няма монитор без недостатъци, и се свиква почти с всичко. И действително TN не е онова от миналото.

 

Наистина, ъглите (при които се променя контраста основно) и леката неравномерност при плътни фонове на цял екран са недостатък, но не толкова страшен, че да дам 1000 лв отгоре.

Но разбирам и w00x, че е дал около 3 пъти повече за неговия, явно е чувствителен доста на тази тема, преценил е, че ще го дразни при неговия usage pattern и така.

Именно затова не съществува единен калъп, по който да се дават съвети дали примерно TN е добър или не. Всеки знае кое е по-добро, но в уравнението за 'доброта' влиза и един много важен компонент - цената.

 

За 30-ките дето raptor2721 ще събира пари, ми успех, само имай предвид че пиксела е точно толкова по-малък от на 24-ките, колкото на 24-ките спрямо 19-ките. Аз засега не бих събирал за 30-ка, пиксел 0.27 ми е на ръба по дребност. А и цените още са необосновани да се дават колкото за идеята да си с 30-ка.

Че аз познавам човек, работещ на 1024х768 предпечат. Хора и нрави всякакви, но си мисля, че 1920 резолюция вече е нормална, а за 2560 си мисля, че много малко хора имат реална нужда от нея, особено на тия цени. Най-евтиния беше към 2000 лв LG някакъв.

Link to comment
Share on other sites

За въпросното накъсване, w00x, не говорихме ли преди, пробва ли да включиш vSync в игрите? Предполагам за тях говориш, в други условия накъсване не съм видял аз.

 

Накъсването не знам как да го обясня. Не е прескачане на картината, а сякаш една черта я разделя на две за част от секундата и после се оправя. Случва ми се винаги при входното филмче на Race Driver Grid, защото е доста динамично, но никога при филми със същата динамика. Може пък нещо от видеокартата да е. Не мога да си го обясня.

 

VSync е включен.

 

Успях да го снимам с апарата.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...