Jump to content
BulForum.com

LCD монитори. Какъв да си купим?


FalleN_213

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Така е, освен това ако Дядомраз се появи, тотално ще отрече VGA :bgrin: и той като мен.

Midex, ти не спомена ли, че разликата с DVI ти е напълно ясна :P ?!

Според мен DVI е твоят избор, независимо колко си 'нормален'. Всеки вече тябва да мисли за DVI, с VGA може да имаш и други проблемации, особено с по-евтини монитори, спести си всичко това и гледай да има DVI, тва е.

А за тази големина от 22" и по-леки замазвания се забелязват.

Защо се отказа от Филипс? Примерно този, а и си мисля, че все пак samsung 2253BW не е лош избор за цената си.

А ако ще е ViewSonic, този не ти ли аресва..

 

Дайте предложение за монитор за цена около 300-340 лв ;)

Defekt, Най-евтиния вюсоник 22" за 299 лв :) . Щом така просто си поставил въпроса и изискванията си :) .

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Midex, ти не спомена ли, че разликата с DVI ти е напълно ясна :P ?!

..................................................

Защо се отказа от Филипс?

..................................................

А ако ще е ViewSonic........

Абе напълно ми е ясна, защото съм подкован теоретически отвсякъде, но често практиката с теорията се разминават и като не съм работил дълго време на TFT, че да имам възможност да сравня цифровият и аналоговият как се държат в различните ситуации....разчитам най-вече какво пише в тестовете и личните впечатления на хората по форумите, където голямата част от тях не могат да направят разлика в качеството на картината при двете положения....предполагам, че и с мен ще е така.

А Филипс не ща да взимам, защото изчетох доста впечатления и за тях...особено за последните им модели....ViewSonic-а пък дето си дал не ща, защото както казах, напоследък имах доста големи разходи, скоро ме чакат още по-големи и на този етап искам да се вместя в 400-те лева. ;)

Link to comment
Share on other sites

Е, щом парата е решаваща, взимаш к'вото и да е, и си пееш.

Щото за тези пари каквото и да вземеш, е почти все тая. За 400 лв можеш да вземеш с DVI, но щом няма да ти е проблем, спестяваш 50-60 лв и взимаш някой вюсоник за 300 и тва е. Макар че ако се поразровиш, за всеки модел и марка ще намериш поравно (спрямо разпросртанението им) негативни изказвания. Аз 2 седмици така четох и минах през всичко възможно, и накрая го избрах по външен вид.

Link to comment
Share on other sites

Аз сега гледам за тв и е както казва теди колебая се между два модела и се колкото и да чета немога да се спра конкретно на някой и за двата се намират хора да са недоволни предполагам и с мониторите същата история, колкото повече четем май толкова по-зле става като с плаващите пясъци :D

Link to comment
Share on other sites

Така е, освен това ако Дядомраз се появи, тотално ще отрече VGA :bgrin: и той като мен.

Midex, ти не спомена ли, че разликата с DVI ти е напълно ясна :P ?!

Според мен DVI е твоят избор, независимо колко си 'нормален'. Всеки вече тябва да мисли за DVI, с VGA може да имаш и други проблемации, особено с по-евтини монитори, спести си всичко това и гледай да има DVI, тва е.

А за тази големина от 22" и по-леки замазвания се забелязват.

Защо се отказа от Филипс? Примерно този, а и си мисля, че все пак samsung 2253BW не е лош избор за цената си.

А ако ще е ViewSonic, този не ти ли аресва..

 

 

Defekt, Най-евтиния вюсоник 22" за 299 лв :) . Щом така просто си поставил въпроса и изискванията си :) .

 

Вьпроса е че не искам 22" а 19" толкова голям не ми трябва :) Иначе за тези пари някакьв 19" с DVI ще се намери ли ?

Link to comment
Share on other sites

Вьпроса е че не искам 22" а 19" толкова голям не ми трябва :) Иначе за тези пари някакьв 19" с DVI ще се намери ли ?

 

Проблема е че 19-ката е 1280х1024 докато маааалко по-големите са и с маааалко по-голяма разделителна способност. 20"-ви има на 1680х1050 а това е значително повече. Горещо те съветвам да гледаш и тази дребна подробност.

 

А LCD монитор без DVI направо не го гледай изобщо. Първо че само най-евтините изпълнения са това и второ че се губи качеството на образа и мен лично ме дразни много.

 

Midex, виждам че си поразчистил бюрото си и си намерил място за още 1 монитор :)

 

 

Освен това четох и доста из форумите, където много хора декларираха, че са се пробвали да забележат разликата в цветопредаването и цялостната картина, сравнявайки цифровия с аналоговия вход и не са забелязали такава.

 

Аз пък ще ги посъветвам да отидат да се прегледат на очен лекар! Сериозно. Как може да не виждаш разлика. Да ако гледаш снимки може и да не забележиш. Пусни текст, някакви вертикални и хоризонтални линии (excel примерно) и гледай разликата. Ако още не виждаш (защото не знаеш къде да гледаш) вземи една по-сериозна лупа и се вгледай в черен текст на бял фон. Гледай в ляво и дясно от вертикалните черти как има "сянка" при аналоговия сигнал. Ако искаш ела ще ти покажа хем на хубав монитор а не на евтините изпълнения, където е в пъти по-зле!

Link to comment
Share on other sites

Midex, виждам че си поразчистил бюрото си и си намерил място за още 1 монитор :)

..............................

Аз пък ще ги посъветвам да отидат да се прегледат на очен лекар!

Ако ти кажа, защо ще си сменям 21"-я Тринитрон, направо ще паднеш - заради аудиото. :P

Ти не си идвал при мен за да видиш, но мониторите ми (тук вече визирам мониторните аудио колони) са срещу мен под ъгъл 45 градуса и поради причина общата височина на Тринитрона със стойката се налага да бъдат доста по-високо и под ъгъл спрямо ушите ми, което никак не е за препоръчване, но е единствената възможност някакси да се справям с положението. Сега като взема TFT-то съм изчислил, че със стойката идва на 40 см. височина, което е доста по-ниско от височината на Тринитрона, което от своя страна ми позволява да смъкна колоните на доста по-прилична височина спрямо ушите ми, както и да изправя ъгъла им. Глупава причина, нали? :wacko: Карай, така пък ще добавя и 16:10 към конфигурацията ми. :)

 

А що се отнася до очния лекар...решил съм вече....с DVI ще бъде, само да не се окаже като го взема и пробвам аналоговия и цифровия, че и аз съм за очен лекар. :lol:

Link to comment
Share on other sites

А що се отнася до очния лекар...решил съм вече....с DVI ще бъде, само да не се окаже като го взема и пробвам аналоговия и цифровия, че и аз съм за очен лекар. :lol:

 

Ела ми на гости да те черпя пак 1 хубаво кафе и ще ти покажа разликата нагледно (имам и лупа ако не успееш да го забележиш веднага). Тъй и тъй Raptora и DaNtOnIk така и не посмяха да ми дойдат на гости - само извинения слушах, че нямали време, не знам си какво - то като имаш желание начин ще се намери, като нямаш - намират се оправдания :) Та със хубаво кафе май само теб съм черпил от форума, ако ти е харесала заповядай пак и за демонстрация на разликата между DVI и VGA - монитора ми поддържа 4 различни входа даже, ще видиш какво се показва и при двата хем от същата видеокарта и на същия монитор!

Link to comment
Share on other sites

Не се заблуждавайте по марките, инчовете и спецификации в разни БГ каталози. djadomraz е абсолютно прав за DVI - това няма какво да се обсъжда.

Но най-важното при избор на TFT монитор е матрицата. Повечето монитори са с TN матрици, които са и най-кофти. IPS и MVA (и производните им) матрици има основно в модилите на EIZO (матрица производство на SAMSUNG), NEC и... Belinea. Това са монитори с големина 17 и 19 инча. Всички с над 19 инчова големина са с кофти матрици. Ако търсите сравнително евтин, но високо качествен монтитор - Belinea (въпреки старата слава на тази марка) или стар модел на NEC. От приятел знам, че за монитори може да се има доверие на сайта prad.de, където има пълни и вярни спесификации за страшно много модели на всички производители. Там може да се гледа и кой монитор с каква матрица е и с кой е производителя й.

Link to comment
Share on other sites

Абе има и такива с не-TN матрици и над 19" - недей така. Верно цената е далече над 300-400лв но аз съм с 20-а отпреди 3-4 години и тя е с IPS матрица. Трябва да се чете просто но и по цената ще ги познаеш. Много хубави монитори има на DELL (май с матрици на LG) и специално Ultrasharp серията им са с не-TN. Новите 30" монитори които аз гледам и чакам да паднат са точно с такива матрици като най-евтиния е около $1000 при това в щатите а не тук. Хубавия модел на DELL пък тука излиза към $2200 без ДДС но пък откъм параметри е къртач отвсякъде...

Link to comment
Share on other sites

@notor1ous & djadomraz, пак почвате да хвърчите в небесата....знаем ние кои са хубавите матрици, ама знаем и цените им. В случая говорим за 22" в диапазона до 400 лв., от което автоматично става ясно, че няма какво друго да е освен TN. На всичкото отгоре говорим за най-обикновени изисквания - да не замазва, да дава що годе прилични цветове, контраст и фокус. И всичко това съвсем не означава, че трябва по дефолт да изключим от класацията гореспоменатите Самсунги, Вюсоници и Филипси, само защото са с TN матрица и са евтини. Както се казва...за всеки влак си има пътници и мисля, че този клас монитори ще ме уреди напълно....иначе не виждам защо ShitHappen и още хиляди като него, които са доволни от избора си в този клас ще дават добри отзиви....съмнява ме, че го правят от злоба само и само ние следващите да се набутаме с покупката. :devil

Ако дам сходен пример от областта, в която работа...именно по същата причина при покупката на аудиокарта не давам съвети от рода: "- 'Глей' сега...тия Криейтиви са пълна боза. Няма Аудиджи-та, няма X-Fi....всички са пълен шит, конверторите им са такива и такива, ресемпъла пък им :hump: мамата.....я вземи нещо наистина качествено...дай $1200 за едикой си професионален модел, щото всичко под него е далече от истината...".

Реално за мен така стоят нещата в аудиото, но това не значи, че 90% от хората не са предоволни от картите си на Криейтив, които им вършат прекрасна работа, защото са предназначени точно за тази сфера и изпълняват точно това, за което са предназначени. Това, че за моите изисквания не ми вършат работа, не значи, че са лоши карти за голямата част от останалите хора. Схванахте ми идеята, нали? ;)

Link to comment
Share on other sites

@notor1ous & djadomraz, пак почвате да хвърчите в небесата....

 

Прав си. Аз като видях че хубави над 19" няма и реших да споделя че има ама....

 

Реално за мен така стоят нещата в аудиото, но това не значи, че 90% от хората не са предоволни от картите си на Криейтив, които им вършат прекрасна работа, защото са предназначени точно за тази сфера и изпълняват точно това, за което са предназначени. Това, че за моите изисквания не ми вършат работа, не значи, че са лоши карти за голямата част от останалите хора. Схванахте ми идеята, нали? ;)

 

Каква карта какви 5 лева? Аз съм доволен от тази на дъното :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Дойде време и аз да запратя в килера CTR . Дотук добре но сега идва въпроса какво да бъде ? Трагвам от видео картата , която е 6600 ( ако има някакво значение ) после през това , че ми се иска да е 19" може и повече но да не превишава 300лв . Вече рядко играя на игри , тъй като машината е стара главно за филми се ползва . Ако някой ме насочи за свестен монитор до тези пари няма да му се разсърдя . Ще добавя , че не робувам на марки въпроса е да си заслужава . Тези дни ще се разходя като имам време да видя дали нещо ще ми грабне окото .

Link to comment
Share on other sites

След завръщането ми от морето се оказа, че не съм си профукал всичките парите по акохол, ядене тия 3 работи :bgrin: . А до 2 седмици ще имам нови постъпления от страна на финаннси. Искам да си купя монитор който да е от 21 инча нагоре. Разбира се не става дума за някаква невероятна цена. Монитора ще се използва предимно за игра на WOW и гледане на филми. Марката също не е от значение. За мен е важно да не замазва, да дава що годе прилични цветове(или добри :devil ), контраст и фокус. Препоръка от кого да си го взема, гаранция (ако се наложи ремонт да не дава господ). И впечатления от хора които вече са се здобили с такова животно и го използват за тези цели ;)

Edited by ma6inata1
Link to comment
Share on other sites

Ако искаш над 21, трябва да вземеш 24 направо, защото резолюцията на 22 е като на 20, само дето физически е по-голям и съответно картината е по-замазана.

Link to comment
Share on other sites

Така като разгледах започвам да се чудя кое е по-добро - монитор с тв тунер или лцд тв с вход за компютър ?

Сега гледам промоция в метро на монитор ЛГ с тв тунер 22" , 56см екран , 16.7 милиона цвята , видео сигнал аналогов/дигитален , 5мс , резолюция 1680х1050 , контраст 3000:1 , цена 502 лв . Или вместо този монитор някой телевизор 26" за 600-700лв . Засега ще изчакам да видя дали покрай коледа няма да изкочи нещо но искам да се спра на едно от двете и да знам какво да гледам нататък . Някакви съвети ?

Link to comment
Share on other sites

Така като разгледах започвам да се чудя кое е по-добро - монитор с тв тунер или лцд тв с вход за компютър ?

Сега гледам промоция в метро на монитор ЛГ с тв тунер 22" , 56см екран , 16.7 милиона цвята , видео сигнал аналогов/дигитален , 5мс , резолюция 1680х1050 , контраст 3000:1 , цена 502 лв . Или вместо този монитор някой телевизор 26" за 600-700лв . Засега ще изчакам да видя дали покрай коледа няма да изкочи нещо но искам да се спра на едно от двете и да знам какво да гледам нататък . Някакви съвети ?

Телевизор да си земеш и да гледаш компа с 1360х768 резолюция на 26 инча, при тва с VGA сигнал?

 

Я помисли пак преди да си го и помислиш отново :bgrin: .

 

Взимай монитор, ако ще да е с тунер, но телевизор за монитор, пробвал съм нашия 32", но с тая резилюция само за филми става. И игри, ако играеш по-отдалече.

Link to comment
Share on other sites

Смятам да си сменям CRT-то с 22"LCD, но понеже играя предимно игри, не знам как ще се чувствам с широкоекранен монитор. Някой друг запален геймър ще сподели ли, какви преживявания е имал след подобен преход?

Link to comment
Share on other sites

Аз минах от 17" CRT на 20" LCD Wide. Проблемите ми бяха първите няколко дена (и те нямат общо с размера и пропорцииите) - просто изключително рязък образ и светло изображение. Докато свикна не можех да стоя повече от няколко часа. Иначе за игри е страхотен, но ти препоръчвам да вземеш поне 22", тъй като вертикала му се явява еквивалентен на 19" 4:3 (а 20" на 17" 4:3). Лично аз усещам плюсовете му в почти всеки жанр - от FPS през стратегии, та чак до спортни.

Edited by RIP
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Така като разгледах започвам да се чудя кое е по-добро - монитор с тв тунер или лцд тв с вход за компютър ?

Сега гледам промоция в метро на монитор ЛГ с тв тунер 22" , 56см екран , 16.7 милиона цвята , видео сигнал аналогов/дигитален , 5мс , резолюция 1680х1050 , контраст 3000:1 , цена 502 лв . Или вместо този монитор някой телевизор 26" за 600-700лв . Засега ще изчакам да видя дали покрай коледа няма да изкочи нещо но искам да се спра на едно от двете и да знам какво да гледам нататък . Някакви съвети ?

Аз ти прегладам догодина януари февруари да праснеш една 32ка и да си е ползваш за квот си решиш

на супер ниски цени ..... то кризата така се е вкопчила че тогава коледните промоции ще ти се видят дибело пред това което предстой ....

Link to comment
Share on other sites

"стария" (2 годишен) Samsung 940BF започна да издава багажа и се замислих за купуване на нов. Искам да е 22 инча widescreen и да не замазва на игри. Около $250-300.

Edited by Botev1912
Link to comment
Share on other sites

"стария" (2 годишен) Samsung 940BF започна да издава багажа и се замислих за купуване на нов. Искам да е 22 инча widescreen и да не замазва на игри. Около $250-300.

 

Не знам как виждаш замазването при игри на тези монитори с под 10ms а някои даже 2ms, след като аз на 25ms-ен си играех преди съвсем безпроблемно...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...