Jump to content
BulForum.com

Искам пък да ви се изфукам с.....


Recommended Posts

Изключително много съм доволен от 2008-ма година :)

 

armospheric fest на Лакатник,

 

 

Интересно - как?Може би от скалите надолу? :lol:

 

Баааахти кефа, събрах много доволна колекция камънаци, сега предстои превръщането им в подаръчета.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 11.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Интересно - как?Може би от скалите надолу? :lol:

Е не :) От селото нагоре има био-ферма Чемерник със супер бруталните поляни + малиново вино което просто трябва да опита всеки един от вас преди да умре :D

Link to comment
Share on other sites

След малко отивам да гледам Камен Донев :)

Link to comment
Share on other sites

малиново вино което просто трябва да опита всеки един от вас преди да умре :D

 

Съгласен! Уникална напитка е това малиновото вино, само трябва да се консумира с мярка защото ужким е като лимонада но след 2-3 чаши си яко на черешата а ако препиеш с това боли глава (+ другите екстри) като от препиване с шампанско...

Link to comment
Share on other sites

Нов офис - нов късмет. :D Наистина на широко по-хубаво се работи.Тея дни може да пусна и някоя друга снимка :)

Link to comment
Share on other sites

Нов офис - нов късмет. :D Наистина на широко по-хубаво се работи.Тея дни може да пусна и някоя друга снимка :)

Дай и от стария, да има "преди" и "сега" ;)

Link to comment
Share on other sites

Завърших 1ва глава от фентъзито ми! Нежелана съдба Имайте предвид, че пиша за 1ви път през живота си... И това е издание без корекции. Просто... Нахвърляно.. Отворен съм от към критики. :)

Edited by Psihara^^
Link to comment
Share on other sites

Когато читателят посегне към някаква книга, разказ, роман, дори да не му е обявено предварително какво ще чете, той повече или по-малко има предварителна нагласа, създадена дори само от името на творбата. Ти спестяваш гадаенето на публиката си и им казваш направо, че това е фентъзи. В момента, в който го обявиш като фентъзи в читателя ти се натрупват редица очаквания, свързани с този познат отпреди жанр. После сам се оправяй с оправдаването на тия очаквания :D

 

Елементите на фентъзито са там, но са наливани сякаш със самосвал. В една глава се въвеждат повече имена отколкото читателят би искал или могъл да запомни. Дори всички тия имена да имат някаква важна роля по-нататък, подобно наблягане на количеството не е за предпочитане.

 

Повечето класически фентъзи писания започват отдалеко и полеко, ти започваш ex abrupto, директно в действието, без представяние и интерлюдии, но това не може да е минус, всичко зависи от желанието на автора и начина му на работа.

 

10 реда по-късно обаче нещата се сриват мноого сериозно. :ph34r: Всички създадени нагласи за кралства, епика, заговори, магия, евентуално някой дракон, всичко се разбива от ... офис? бързо хранене? монитор? Аз вече не знам какво чета. Малко по-късно започвам да се догаждам, че става дума за... паралелни светове? Действието започва да подскача между двете реалности. Но внезапно в едната реалност вече няма магьосници с високи шапки, а планети, екрани, богини, брони и конферентни връзки едновременно. Защо всички са там по едно и също време не се знае. Читателят е обсипан с имена, той може би иска да знае къде е планета (?) PX230, но не му е писано да разбере.

 

Използването на имена не бива да е самоцел, а да служи за допълване на света, за придаване на достоверност. Едностранното натрупване на имена без обяснения води точно до обратното.

 

Събитията се редят хаотично, по някаква логика, известна на автора, но силно немотивирани за читателя (което е голям проблем на още един куп автори на фантастика и фентъзи). Героят е... пронизан? От любимата си? Защо? Не се знае, просто защото в толкова малко текст дори при желание няма как да се обясни. Още герои правят необясними и мотивирани само за автора неща, придружени с необясними реплики. Портал. Нова вселена. Война? В последните две изречение се въвежда нов герой. Аз съм вече отчаян и много ми се спи.

 

Психар, по тона ми ще кажеш че се заяждам, но знаеш че не съм ти сърдит или навит за нищо. Просто това чудо е ужасно объркано и ужасно хаотично. За да задържиш вниманието на читателя и по-натам може би ще е по-добре да го даваш малко по-бавно, разписал си се все едно имаш лимит до края от още 15 страници. Ако пишеш фентъзи и искаш публиката да го възприема като фентъзи, малко или много спазвай каноните и дори клишетата на жанра. Върху и над тях вече надграждай, добавяй цвят и характеристики, които да те отличат от предишните автори. Пак ще кажа за имената - ако наистина имаш нужда от тях, ако са значими, ако носят информация, ползвай, но ако просто служат за екзотика и разчупване - по-добре ги спести, най-малкото ще оставиш главата на читателя по-свободна да се занимава с идеите ти, а не да помни имена без контекст.

 

Ако не ми се спеше толкова и не се бях схванал целия от писането на тоя пост може би щях да родя още някаква конструктивна критика, но засега толкоз. Няма да се лъжем, има нужда от много и сериозни промени, може би основния проблем е, че (повече или по-малко неизбежно) базираш героя си върху самия себе си. Това за мен лично я грях. Ако толкова години не съм се престрашил да пиша, предвид, че много пъти съм искал и съм имал някакви идеи, то не съм писал, защото винаги съм усещал, че в героя ми ще има прекалено много от мен и не смятам, че така е редно.

 

Това като фундамент, оттам нататък, разгръщай нещата с по-бавно темпо, това е глава първа все пак, полека с имената, мотивирай, обяснявай максимално, това е фентъзи, читателят иска да му се обяснява подробно, за него нещата, които са мотивирани в твоята глава, много рядко са ясни и е нужно ти поне да го побутнеш. И т.н. и т.н. След малко вратът ми ще се отчупи, схванах се зверски. Но както и да е де, въпреки тоновете критики които изписах, браво, че си седнал, престрашил си се първо да го напишеш, а после и да го качиш да го четат другите.

 

Лека нощ!

Link to comment
Share on other sites

Това е просто 1ва глава пич... :lol: Имам нещо предвид... Не ме отказвай от самото начало! :D

Доколкото разбрах...Curunir май искаше да каже, че съдържанието на глава I-ва е по-подходящо за глава XV-та например....сори, не съм прочел и ред - вадя си извод само от неговите думи. ;)

Link to comment
Share on other sites

Олеееееееееее!!!! Кеф!!! Най-накрая намерих парчето, което търсех близо 7-8 години! Саунтрака от Студио Х! :) Половината от форума, ако не и повече, няма и идея да си имат за какво иде реч, защото тогава, когато даваха Студио Х в събота вечер, още не са били родени. :)

Link to comment
Share on other sites

Олеееееееееее!!!! Кеф!!! Най-накрая намерих парчето, което търсех близо 7-8 години! Саунтрака от Студио Х! :) Половината от форума, ако не и повече, няма и идея да си имат за какво иде реч, защото тогава, когато даваха Студио Х в събота вечер, още не са били родени. :)

То не е ли онова, което Слави Трифонов използваше в едно негово парче, май точно Студио Х се казваше парчето?

 

П.С. Хаха, и аз го намерих парчето... ама сериозно ли почва с клавесин... луда работа, едно време ми звучеше като нещо адски модерно и почти извънземно :)))

Edited by snejko
Link to comment
Share on other sites

И аз си мислех, че е нещо грандиозно :) Сега остава да намеря и песничката от "Бързи, смели, сръчни" и... Ние битките обичаме. Битки - слънчеви и снежни..... Бързи, смели сръчни на старт....там-тарарам-рарарам.... :D

Link to comment
Share on other sites

Сега остава да намеря и песничката от "Бързи, смели, сръчни" и... Ние битките обичаме. Битки - слънчеви и снежни..... Бързи, смели сръчни на старт....там-тарарам-рарарам.... :D

Спокойно....и да не го намериш, ние със Снежко ще ти го изсвирим на четири ръце. :lol:

 

П.П. За да не съм офтопик....от 2-3 дена 'гледам' на едно такова -> S203-931BWCA-main-ca.jpg ....а старият 21" тринитрон мина в пенсия като втори монитор. :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Да си и жив и здрав, взимам днес такъв... Но заглеждал ли си се в моя монитор Пламене :devil

 

Кой...тоя долу дето показва Алф на екрана ли? :lol:

Edited by Midex
Link to comment
Share on other sites

@Curu, героя не съм аз, а си ти. Отдадох ти огромна чест като реших да те направя главен герой, а ти ми се отблагодаряваш по този начин... Благодаря!

Edited by Psihara^^
Link to comment
Share on other sites

Ваньо, съгласен съм на 100% с Куру. Написаното от него е много вярно. Разликата между неговото и моето мнение е, че аз дадох такова, гледайки на произведението като на писано от аматьор. Той сравнява със съществуващите заглавия и класици на жанра.

А остротата на езика ти говори, че всъщност си отворен само за хвалби, но не и за критики. И, че приемаш първия си опит за творчество прекалено насериозно.

Link to comment
Share on other sites

Глупости! Напротив... Аз знам, че не струвам. Всичко е вярно от написаното от него. А и ти ми го каза преди 2 дни. Може би направих грешка, че го дадох така. Но в този си вид наистина нищо смислено не съм написал. :)

Link to comment
Share on other sites

Завърших 1ва глава от фентъзито ми! Нежелана съдба Имайте предвид, че пиша за 1ви път през живота си... И това е издание без корекции. Просто... Нахвърляно.. Отворен съм от към критики. :)

Аз искам 2ра глава! Много ме кефи честно и с тези паралелни светове мн яко пиши пиши не ги слушай ;) А тука да не си вмъкнал малко от реалния живот как всъщност зарибяваш мацките дето си харесваш по кафетата като им скачаш пред колите :lol:

Edited by Harlem
Link to comment
Share on other sites

Завърших 1ва глава от фентъзито ми! Нежелана съдба Имайте предвид, че пиша за 1ви път през живота си... И това е издание без корекции. Просто... Нахвърляно.. Отворен съм от към критики. :)

Тамън си поръчах третата част от поредицата "Хрониките на гарваните" + двата тома на Айзък Азимов "Фондация", та съм го ударил на фентъзи вълна и ще прочета какво си написал :lol:

Link to comment
Share on other sites

Тамън си поръчах третата част от поредицата "Хрониките на гарваните" + двата тома на Айзък Азимов "Фондация", та съм го ударил на фентъзи вълна и ще прочета какво си написал :lol:
Къде набута Азимов във фентъзито :confused
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...