Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Просто има автомобили в Сирия с български номера, Ангеле. И понякога са в ръцете на всякакви боклуци - толкоз.

 

Тази вечер се разгоря един спор - е ли вярно, че всички оператори са длъжни да записват всички разговори на абонатите си и да ги пазят в срок от 30 дни на автоматичен принцип? Забележете - не просто записи на входящи и изходящи повиквания с цел локация по клетки, а направо разговорите. Питаме се тук едни хора...  

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Много е важен адекватен отговор с нЕкви аргументи, аз в момента не мога да ги открия, но съм почти сигурен, че става въпрос за пълен запис на всичко. 

Link to comment
Share on other sites

И аз така колебливо, но като активно подслушван коментирам. Не щото няйкой някъде е казал. Задължиха ги да държат архив 30 дни на ВСИЧКО, не просто на клипването. Коментираме дали съответната база съдържа маркирането (елементарно) или и самите записи на всички разговори. Имаме параноици налични.

Link to comment
Share on other sites

Щото сме пичове и плюем по Руснаците с повод и без повод...Те пък ни го начукват с цената гарнирана с ниско качество :rolleyes:

 

Хайде да обърнем нещата. Докато ни цакат със скъпо гориво имаме поводи да ги плюем. А "пичовете" са ясни кои са - ей единия онзи ден си купи телевизийка с джобните от баничките. 

обикновените руснаци моля да не бъдат намесвани в тия долни схеми... да бъдем коректни хората дето са отговорни за тия неща националността е далече назад спрямо келепира за тях

 

+1000000

И аз така колебливо, но като активно подслушван коментирам. Не щото няйкой някъде е казал. Задължиха ги да държат архив 30 дни на ВСИЧКО, не просто на клипването. Коментираме дали съответната база съдържа маркирането (елементарно) или и самите записи на всички разговори. Имаме параноици налични.

 

Технически е възможно. Техниката напредна достатъчно за да могат да го правят. 

 

За параноиците си има други приспособления като Криптофон примерно.

Link to comment
Share on other sites

Хайде да обърнем нещата. Докато ни цакат със скъпо гориво имаме поводи да ги плюем. А "пичовете" са ясни кои са - ей единия онзи ден си купи телевизийка с джобните от баничките.

Може би НЕМО има предвид, че трябва да им лижем подметките за да може евентуално тия да се трогнат и да ни пуснат евтини бензин и газ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Записи се правят на абсолютно случаен принцип. НЕ ВСЕКИ ЕДИН разговор. Случайно. И то се записват само когато се обърнете към оператор. Пак на случаен принцип. Не мога да дам неоспорими аргументи поради служебни причини.

Link to comment
Share on other sites

Записи се правят на абсолютно случаен принцип. НЕ ВСЕКИ ЕДИН разговор. Случайно. И то се записват само когато се обърнете към оператор. Пак на случаен принцип. Не мога да дам неоспорими аргументи поради служебни причини.

Така е. При положение, че не съществува изричен закон, който да задължава операторите за такова нещо, от къде накъде те ще се набутват с милиони за осигуряването на ифраструктурата, която да поеме този обем от съхранявана информация?

Link to comment
Share on other sites

То това освен технически невъзможно ми се вижда и адски безсмислено.30 години записи на разговори какъв ще е тоя масив?И за какво би послужило подобно нещо?После има и друг момент-мобилния voip...На мен примерно половината разговори са ми през различни приложения,месинджър,вайбър,хенгаутс,скайп имам платен воип доставчик...Няма глас,дейта карта,трябва да анализират записват и декриптират целия интернет трафик...Огромни ресурси за нищо...

 

Link to comment
Share on other sites

Става въпрос за обажданията през мобилната мрежа, не за ВоИП. Снощи се зачетох малко. Явно си е технически възможно, но просто е крайно ненужно.

Link to comment
Share on other sites

Цъкам си Dying Light, зомбита ръмжат, хора пищят - нормално. Свалям слушалките, отивам да си направя чай, но продължавам да чувам ръмжене и пищене. WTF? Аааа, да, живея до училище. Честно, няма разлика между звуковите ефекти в играта и действителния шум от двора на училището. 

Link to comment
Share on other sites

Всъщност няма никакъв проблем да озвучиш една зомби-сцена с фон от междучасие, защото основното за тази сцена си го правят децата и то - много успешно, а на тебе ти остава само да смъкнеш леко готовия материал с 'питч шифт' и евентуално да го забавиш малко, след това да добавиш някой и друг ефект и си готов. :evil

Link to comment
Share on other sites

Технически е възможно. Техниката напредна достатъчно за да могат да го правят. 

 

Хапсолютно и си го и правят.

 

Записи се правят на абсолютно случаен принцип. НЕ ВСЕКИ ЕДИН разговор. Случайно. И то се записват само когато се обърнете към оператор. Пак на случаен принцип. Не мога да дам неоспорими аргументи поради служебни причини.

 

Насе, де е смисъла да е случайно, освен ако не отбиват номера? Няма да те карам да разкриваш служебни тайни, но или се записва, или не се записва, а ако е целенасочено - срс - се записва точно определен обект и естествено е по поръчка.  

 

Така е. При положение, че не съществува изричен закон, който да задължава операторите за такова нещо, от къде накъде те ще се набутват с милиони за осигуряването на ифраструктурата, която да поеме този обем от съхранявана информация?

 

Точно това е, че съществува такава наредба, която задължава операторите да държат база тридесет дни, която при поискване от службите да може да покаже съответна информация. Един от европейските бонуси, който съм сигурен, че вятърът го носи от гнасна Америка. 

 

То това освен технически невъзможно ми се вижда и адски безсмислено.30 години записи на разговори какъв ще е тоя масив?И за какво би послужило подобно нещо?После има и друг момент-мобилния voip...На мен примерно половината разговори са ми през различни приложения,месинджър,вайбър,хенгаутс,скайп имам платен воип доставчик...Няма глас,дейта карта,трябва да анализират записват и декриптират целия интернет трафик...Огромни ресурси за нищо...

 

Какви 30 години, човеко? Тридесет ДНИ, след което лууп. 

 

Да не говорим пък, че снощи не друг, а баща ми се опитва да ми обяснява как записване се активира с ключова дума. Е плеснАх се по челото....  :grin:

Link to comment
Share on other sites

 

Какви 30 години, човеко? Тридесет ДНИ, след което лууп.
Прочетох назад в темата по диагонал признавам...И трийсет дни да са пак няма смисъл.Дори технически да е възможно(в което силно се съмнявам освен ако ресурса не е на някоя щатска агенция) пак е леко безсмислено.Тия дето са оперативно интересни вземат съответните мерки-една от тях е точно криптиран воип, дейта карти на кило даже не се регистрират.Ходи ги слушай и записвай.Просто хората ги тресе шпиономания...Мой близък е на висока позиция в мвр,говорили сме си по темата доста.Че се подслушва е сигурно но запис на всичко за месец е абсурд,как се анализира и пресява такъв обем?Във фирмените групи телефоните се ползват като радиостанции,маса народ си ползва безплатните минути за бебефони и ред други тъпотии...кому е нужен такъв обем плява?
Link to comment
Share on other sites

Нищо не се анализира, нищо не се пресява. Просто ако МВР изиска от оператор разговорите на номер еди-кой-си, трябва да бъдат предоставени. Тогава вече могат да си правят съответни анализи. Елементарно. Аз смятам, че е технически напълно изпълнимо и далеч не толкова невъзможно за всеки един оператор, но не мога открия точни данни по въпроса. От друга страна пък имам спомен, че принудиха вече и нашите оператори да държат информация.

Link to comment
Share on other sites

Така е. При положение, че не съществува изричен закон, който да задължава операторите за такова нещо, от къде накъде те ще се набутват с милиони за осигуряването на ифраструктурата, която да поеме този обем от съхранявана информация?

 

Разговора може да минава по връзка 9600 (толкова е стандартния GSM) с компресия вероятно още по-малко. Това са 3мб/час. Дори всеки абонат на даден мобилен оператор в българия да говори по 2 часа на ден нон-стоп по телефона (което е абсурдно много) и дори цялото население да се окажат абонати на въпросния оператор - това са 5 милиона човека * 30 дена * 3мб = 430 ТБ за цял месец. Има налични за масова употреба дискове по 6тб. Т.е. За има 80 такива диска ще са ти ПРЕДОСТАТЪЧНИ. Вероятно дори половината.

 

Ако се напъна още малко дори мога да пресметна цената на сървърите, които са необходими за целта и цената изобщо не е толкова непосилна дори за някоя доста по-малка фирма от Мтел. Ей така на око - техниката ще ти струва под $200,000 а това далече не е кой знае каква сума за някоя по-сериозна фирма (а за такава като Мтел това са приблизително разходите за няма и половината им пловдивски офиси). 

 

Изобщо ама изобщо не е толкова непосилно да записваш АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ телефонни разговори на абсолютно всички хора за последния месец. Че и година даже.

Дори технически да е възможно(в което силно се съмнявам освен ако ресурса не е на някоя щатска агенция) пак е леко безсмислено.

 

Мислиш ли...

Link to comment
Share on other sites

Разговора може да минава по връзка 9600 (толкова е стандартния GSM) с компресия вероятно още по-малко.

Дедо, твърде много опростяваш ситуацията само до един сторидж, но реално нещата не стоят така, защото това не ти е домашната система. За осигуряването на подобни възможности с едновременно записване на ВСИЧКИЯ трафик по мобилната мрежа, плюс надлежното индексиране на всичко това си трябват допълнителни инвестиции в милиони, вервай ми. Не, че това би било проблем, за който и да е, но все пак си е цифра, плюс това забравяш за необходимостта от постоянни разходи за обслужването, включително заплати на някакъв допълнителен брой служители.

Link to comment
Share on other sites

Груба сметка за дедо и повод да си помисли. Нашият отдел сме да кажем 30 души. Тези 30 души говорят нон-стоп около 6 и половина часа на ден. Всеки ден. Това са изходящи о входящи обаждания. Айде ся дедо да смята, тия 30 души колко информация генерират. Само моя отдел. Има и други отдели, дето са по-големи, бая по-големи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...