Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Емигрантите да си траят.

+1

Не можем да избираме историята си,трябва да я помним,а не да се гаврим с нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Добре де, а защо непрекъснато се бърка "минало" с "история"? На всеки с нещо между ушите си му е ясно, че фактите от миналото след като преминат през храносмилателният тракт на историята се превръщат в нещо съвсем различно. Най-често се превръщат в патерица за нечия демагогия или в инструмент за масова манипулация. Историята обаче, както е известно, се пише от победителите и това е факт който не може да бъде пренебрегнат! След края на второто българско царство, България винаги е била нечий заден двор. В този ред на мисли..., някак не се връзва който и да било от тук присъстващите (предполагам, че никой не е историк с енциклопедични познания) да прави преценка кое е историческа ценност и кое не! Щом е монумент от миналото (макар и близко), значи е културен паметник и като такъв, всяко посегателство върху него е вандализъм. Като ще скачаме срещу паметниците на разни окупатори, ами дайте да съборим джамията строена от Лала Шахин (където е и гробът на синът му) в Пловдив (тази до пешеходният мост) или пък да изчегъртаме руническите надписи които се срещат из някои родопски пещери... На въздишащите пък по величието и редът на третият райх и примиращите по американското мога да им предложа да се разходят по централните гробища на Пловдив и София и да видят какви спретнати общи гробове има за жертвите от бомбардировките... Мога и още много, но няма смисъл.... Преди, всичко което беше различно от руското и социалистическото беше гадно и зло..., а сега всичко което има, макар и малко общо с руското и социалистическото е гадно и зло. Дет се вика - О, времена..., о, нрави.... Важното е да не се опитваме да бягаме от това което сме били, защото в противен случай, все ще се намери някой, който да ни "оправи" историята, а вЕрвайте ми, такива мераклии измежду нашите комшии никак, ама никак не липсват!

Link to comment
Share on other sites

 

Както се казва ,новият господар е по-добър и щедър към слугата от стария господар!(тук опит за перифразиране)А в новата ни история винаги се търси някой,на който да слугуваме.

Link to comment
Share on other sites

Както се казва ,новият господар е по-добър и щедър към слугата от стария господар!(тук опит за перифразиране)А в новата ни история винаги се търси някой,на който да слугуваме.

За жалост е точно така. В това се корени и нашият национален комплекс... Щом я докарахме и до там, че да отричаме невероятното зло, причинено ни от онази мръсна сган върнала ни с петстотин години назад в културно отношение и да се кефим на лайната с които ни облъчват от ТВ-то... предполагам, че в едно не много далечно бъдеще нашите наследници има да се червят доста... и сигурно и те ще се опитват да отричат наследството си.

Link to comment
Share on other sites

Както се казва ,новият господар е по-добър и щедър към слугата от стария господар!(тук опит за перифразиране)А в новата ни история винаги се търси някой,на който да слугуваме.

 

Да, за това паметници слагани от дупедавци нямат място в центъра. Нито Комунистически (да не чувам руски), нито Северноатланически.

 

Нито постъпката е адекватна, нито тоя цинизъм към българската нация наречен паметник.

Link to comment
Share on other sites

Спорът е не само дали това е изкуство или оскверняване на паметника, но и дали трябва да се почисти или не.

"Аз викам да оставят младежта да показва артистичните си заложби!"

Ако художникът бъде разпознат, той ще трябва да плати щетите или сам да почисти паметника!

Виждал съм какви ли не глупости ама това е направо потресаващо. Самата идея, че се чудят какво да го правят ме врапира още повече. Сега оставя вместо да го вкарат в затвора и да му използват заложбите за обществено полезен труд... докато излежава една хубава присъда от 5 до 10 годинки, да намерят "художникът", проявил тази креативност и да му връчат орден Стара планина за принос към модерното изкуство!

_________________

 

Няма значение за какво е и на кой е този паметник, седи там с причина, а да се показват такива прояви на вандализъм към част от Българската история би трябвало да се наказва доста строго.

Днес е този, утре някой, който не знае нищо за българската история ще обрисува Альоша като статуята на свободата... просто защото видял по новините какво е станало. И пак ще се чудят дали да го оправят или да го оставят. Нали? Браво!

Link to comment
Share on other sites

Хосте, ми дай да манем и паметника на Филипчо. Нищо, че той е основал града....

Link to comment
Share on other sites

Те нали го махнаха с предлог че ще го местят!?

 

Еми дано да не го оставят за съхранение (пак недовършена работа).

Link to comment
Share on other sites

Защото не е основал града, по предложение към ОС? И какво общо има основаване на град с окупация на държава?! Паметника на Филип ще бъде върнат след като приключат работите по обектите от археолог. интерес доколкото помня аз, но не и по същия начин както беше преди.

 

http://bntplovdiv.com/news/society/culture/3019-diplomatichno-reshenie-za-premestvaneto-na-pametnika-na-filip-makedonski.html

http://www.chudesa.net/plovdiv-ne-e-gradat-na-filip-makedonski/

http://news.plovdiv24.bg/261558.html

Link to comment
Share on other sites

За жалост е точно така. В това се корени и нашият национален комплекс... Щом я докарахме и до там, че да отричаме невероятното зло, причинено ни от онази мръсна сган върнала ни с петстотин години назад в културно отношение и да се кефим на лайната с които ни облъчват от ТВ-то... предполагам, че в едно не много далечно бъдеще нашите наследници има да се червят доста... и сигурно и те ще се опитват да отричат наследството си.

 

Няма защото най-вероятно нашите наследници ще са с ромски произход и ще се казват Хасан Петров или Айше Станкова. Който още не го е проумял да отиде в някой от най-българските квартали и да почне да брои пенсионерите и децата. След това да отиде в Столипиново и да направи същото нещо. И като пресметне пропорцията пенсионери/деца да дойде да сподели тук отново.

 

И това не е резултат от друго а именно от СОЦИАЛНА политика. Да им пикам на социалните глупости и на комунисти и на социалисти и на всякакви други заблудени идиоти благодарение на които това е така.

 

ПС: И на икономистите да им ......

Link to comment
Share on other sites

+1

Не можем да избираме историята си,трябва да я помним,а не да се гаврим с нея.

 

Германците като по-умни пазят някои нацистки паметници и полуразрушени сгради за да им напомнят за историята и какво е било а не 50 години по-късно да излезе някой да разправя че не е било нищо такова...

Link to comment
Share on other sites

Еми, Дедо виках да захвана тая тема за германците, ама не точно същото... макар като хвърлиш общ поглед над ситуацията се вижда, че хората там колкото и да не понасят даден период от историята си, не се опитват да го заличат.

Link to comment
Share on other sites

Германците като по-умни пазят някои нацистки паметници и полуразрушени сгради за да им напомнят за историята и какво е било а не 50 години по-късно да излезе някой да разправя че не е било нищо такова...

 

на същите германци със закон им е забранено да обсъждат идеите и тази част от миналото си. имат една единствена разрешена позиция - да се срамуват. странно, но дори и този закон си спазват.

Link to comment
Share on other sites

Да, за това паметници слагани от дупедавци нямат място в центъра. Нито Комунистически (да не чувам руски), нито Северноатланически.

 

Нито постъпката е адекватна, нито тоя цинизъм към българската нация наречен паметник.

 

Специално пък ти, като един ми ти новоизлюпен юрист, би трябвало да лягаш и ставаш с мантрата - Монетата винаги има две лица! Така, че ми е много интересно от къде го измъкна този " цинизъм към българската нация наречен паметник" ? Съвсем така между другото..., замислял ли си се как и защо на върха на Бунарджика, стоят един до друг, два паметника - единия на руският воин, а другия на съветския? Стоя твърдо зад мнението, че паметниците на съветската армия не трябва да се пипат, те са абсолютно заслужени, въпреки, че не са ляли кръв за народа ни. Това е армията доказала, че германците могат да бъдат победени и в последствие, на практика изнесла почти цялата война на раменете си. Едва когато германците са спряни и разбити пред Ленин град и Сталин град, на американците им светва, че ще си останат островна република и решават да се намесят. Иначе до този момент, типично по еврейски са седели и са гледали филма (нали е трябвало да стане ясно чий съюзници да станат). И не ми приказвай за тоталитаризъм и прочее хави, щото и идея си нямаш за каква диктатура щеше да стане дума, ако германците бяха спечелили! Баба ми е разказвала как са ровили във фъшкиите от конете на германците и нашенските полицаи, та да събират оцелели зърна ечемик, щото са умирали от глад, а баща и е имал приличен чифлик в Добруджа. Мисля, че няма смисъл да те питам дали се сещаш къде е отивала реколтата от този чифлик? Идеален обществен строй няма, има само лоши и по-лоши такива, отделни индивиди винаги ще страдат, без значение къде и под какъв строй живеят!

Link to comment
Share on other sites

И аз горе долу така мисля.Явно ни е вродено да сме крайни,немислещи,оплюващи каквото ни дойде,и радващи се на шаренкото,което в този случай дори е буквално.

Link to comment
Share on other sites

Аз друго си мисля - онова "ренде" е къде къде по-грозно от паметника на Филип Македонски... вместо него да разкарат...

Да,да,да дори съм съгласен да участвам в демонтирането със личната си ножовка!!

Link to comment
Share on other sites

Аз друго си мисля - онова "ренде" е къде къде по-грозно от паметника на Филип Македонски... вместо него да разкарат...

 

+1

 

Да ама то не е "политическо ренде", а само "грозно ренде", така че не се класираш в случая. :P

 

По въпроса за графитите и разновидностите им, аз също мисля, че не е редно да се шари кой където свари - по гаражи, къщи, витрини, стени на училища, влакове, а още по-малко паметници, независимо какви са те. Освен това 90% от драсканиците са толкова грозни, че не виждам никаква художествена стойност в тях, а по-скоро ги възприемам като аналог на това, което прави кучето като си вдигне крака до някое дърво. Едно време маркираха територията като дълбаеха кората на дърветата или шареха с тебешир "Пешо беше тук"..."Гошо обича Мимито"....ама к'во да правиш, бедни времена - спрейовете или ги нямаше, или бяха супер скъпи...;)

Link to comment
Share on other sites

Понеже се плъзгаме по крайно плоска повърхност с тези "гледали филма" - вместо режисирали и спонсорирали - предлагам да не "цапаме" темата с напъните си. Имаше някаква друга май.

 

Аз нямам нищо против признателността към руския народ. Нищо лошо не виждам в това. И не виждам и лошо в паметниците. Лошото е, че определени хора искат да им запазят старите послания - при това на нов глас. Това не ми се нрави.

 

______________________

 

Това си беше към поста на Гадо, забавих да цитирам - мързи ме.

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...