Jump to content
BulForum.com

Преглед на печата


b0r3d

Recommended Posts

Какъв е чл. 1-ви?

 

Най-важният за времето преди да се родиш. ;) Но реално те само фиктивно го махнаха, без кой знае колко да им пречи липсата му...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 14.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Най-важният за времето преди да се родиш. ;) Но реално те само фиктивно го махнаха, без кой знае колко да им пречи липсата му...

Роден е бил вече!

Аз лично го си го спомням (Аню) като пъпчив тийн, докато ние с чичо му Кольо си лафехме за мотори и междувременно монтирахме климатик на тяхните.....

Link to comment
Share on other sites

Дедо, тия кой за кво бил учил това му се полага е няква тотална утопия, лично съм бърсал лайната на големи капацитети от ПУ в една парова централа, бяха от професори на горе, а аз въшкара със средно. На теория е едно на практика е съвсем друго. И максимата в повечето случаи е, че повечето бачкатори, които ВЪРШАТ работата, не са квалифицирани до толкова, колкото другите на хартия. Този модел се налага и от гугъл. Те предпочитат да наемат по-малко квалифицирани кадри защото има място за импруувмент, докато при високо квалифицираните кадри, егото е винаги напред и при тях никога няма грешки и винаги други са им виновни. И това се отнася за всеки вид работа.

Link to comment
Share on other sites

И това ли са ти историите? Че си бил много любознателен и са те заключвали в компютърната зала? Започвам да оставам с впечатлението, че си прекарал едно доста самотно детство... :(

Ти какви истории искаш да чуеш и защо смяташ, че ей сега ще тръгна да си разказвам автобиографията наляво-надясно по форумите?

 

Завършил съм езиковата гимназия именно сред бившия елит - не ми пречеха. Една част всъщност доста скоропостижно окапаха. Не мога да кажа, че съм бил там да науча нещо и че съм ходел като зомби за да зубря, защото после ще ми трябва - всъщност гледах колкото може повече време да прекарам в компютърната зала защото ми беше интересно (и защото много малко други се натискаха да го правят и беше едно приятно и спокойно там). 

 

Ами аз нищо не помня от ученото в училище. Ти също не помниш, колкото и да ми се обясняваш тука! Само Английски език научих и то не изцяло с помощта на училището. И то в основното. Техникума е фира. Помня обаче как съм бягал от последния час, за да ходя да играя на игрите примерно. Или пък как в техникума съм си тръгвал от последните няколко часа с фалшива медицинска бележка, за да отида да се видя с момиче и т.н. Все едно. Идеята ми е, че дори и да е платено - положението ще е същото. Положението ще е като сегашното със скъпите университети. Мислиш, че не съм искал да уча в чужбина ли? Еми да ама кой да ми даде по 40 000лв на година за частен университет без стипендии? Всички приети там са били по-умни от мен ли? И ако всичките бяха по 40 000лв, аз какво щях да правя тогава? Колкото и да имах желание, гъза да си садера - пак шансовете ми да влезна в тоя университет щяха да са по-ниски от 2-3%.

 

А колкото до ученето - съжалявам че считаш техникума за фира - аз в езиковата гимназия научих ДОБРЕ при това не 1 ами 2 чужди езика - немски и английски. След 10ти клас пък се подготвях за олимпиадите по информатика при всяка възможност и благодарение на тези олимпиади имах служебна 6та от приемния изпит във всеки един университет. По ред причини (част от които финансови) избрах ПУ. 

 

Кой можел да даде 40,000 на година без стипендии - ами нали за това са стипендиите - за хора с отличен успех - напъваш се малко и се класираш. Хич не е толкова трудно да имаш 5.75 успех нали? Е аз през цялото време в гимназията и университета поддържах успех именно заради стипендията. 

 

Дедо, тия кой за кво бил учил това му се полага е няква тотална утопия, лично съм бърсал лайната на големи капацитети от ПУ в една парова централа, бяха от професори на горе, а аз въшкара със средно. На теория е едно на практика е съвсем друго. И максимата в повечето случаи е, че повечето бачкатори, които ВЪРШАТ работата, не са квалифицирани до толкова, колкото другите на хартия. Този модел се налага и от гугъл. Те предпочитат да наемат по-малко квалифицирани кадри защото има място за импруувмент, докато при високо квалифицираните кадри, егото е винаги напред и при тях никога няма грешки и винаги други са им виновни. И това се отнася за всеки вид работа.

Не разбирам какво се опитваш да кажеш? Че сега като си търся програмисти най-добре да ида в циганската махала и да хвана няколко циганчета с 4ти клас защото най-много ще ги "импрувна" ли? Успех с такава бизнес стратегия само мога да ти пожелая.

Link to comment
Share on other sites

Казвам ти, че е редно да гледаш човек какви резултати показва, а не къде е учил. В тоя случай, определено бих си избрал циганчето да бачка, от колкото некав некадърник от Принстън.

Link to comment
Share on other sites

Роден е бил вече!

Аз лично го си го спомням (Аню) като пъпчив тийн, докато ние с чичо му Кольо си лафехме за мотори и междувременно монтирахме климатик на тяхните.....

 

Това дето си го спомняш е било 1998-99 година, защото бях поне 8-ми клас.

 

Ти какви истории искаш да чуеш и защо смяташ, че ей сега ще тръгна да си разказвам автобиографията наляво-надясно по форумите?

 

Завършил съм езиковата гимназия именно сред бившия елит - не ми пречеха. Една част всъщност доста скоропостижно окапаха. Не мога да кажа, че съм бил там да науча нещо и че съм ходел като зомби за да зубря, защото после ще ми трябва - всъщност гледах колкото може повече време да прекарам в компютърната зала защото ми беше интересно (и защото много малко други се натискаха да го правят и беше едно приятно и спокойно там). 

 

А колкото до ученето - съжалявам че считаш техникума за фира - аз в езиковата гимназия научих ДОБРЕ при това не 1 ами 2 чужди езика - немски и английски. След 10ти клас пък се подготвях за олимпиадите по информатика при всяка възможност и благодарение на тези олимпиади имах служебна 6та от приемния изпит във всеки един университет. По ред причини (част от които финансови) избрах ПУ. 

 

Кой можел да даде 40,000 на година без стипендии - ами нали за това са стипендиите - за хора с отличен успех - напъваш се малко и се класираш. Хич не е толкова трудно да имаш 5.75 успех нали? Е аз през цялото време в гимназията и университета поддържах успех именно заради стипендията. 

 

Няма нужда да си разказваш автобиографията. Въпроса ми нямаше нужда от конкретики.

 

Езиковата гимназия далеч не е само елит. А и не говоря за "елит", който е успял да влезне с успех. Говоря за тези, които не могат да влезнат, но си плащат и влизат. Както и ще стане ако обучението е платено. Предимно тези с пари ще са в университетите и ще е същото като сега. С тая разлика, че тогава ще са много по-големи изискванията към учрежденията и ще го има лафа "На тоя пък тъпак му плащам заплатата, а той ме къса на изпит. Закво ми е тая литература да я уча???"

 

Ти правиш ли разлика между стипендия в техникум/университет в България и стипендия за прием в чуждестранен университет? И къде пропусна факта, че във въпросния университет НЯМАШЕ стипендии?

Link to comment
Share on other sites

Американците вече официално ще лепнат циганка на парите си. Браво! Прогрес и чудо!  

 

%D0%A5%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B5%D1%82%20-

 

==============================

 

Никога , ама никога не вярвайте на ОПГ "Герб"...особено на вожда

Мира Манолова

Арестували шефа на Фонда за лечение на деца в чужбина и моментално на негово място е назначен д-р Владимир Пилософ. И понеже нещо не ми е симетрично, направих справка в интернет:

Д-р Пилософ е 71 - годишен, но още на 20 става агент доносник на ДС и такъв си остава до 1990 г... Някъде тогава английски хирург създава у нас фондация за детска кардиохирургия и поверява управлението на директора на Националния сърдечносъдов център - д-р Пилософ. Скоро след това докторът учредява на името на фондацията частен медицински център и го разполага в държавния, но после го прехвърля на свое име и в това няма никакъв конфликт на интереси…По едно време министър Гайдарски уволнява д-р Пилософ като директор на споменатия Национален сърдечносъдов център, в резултат на което изчезва и частният медицински център…По -късно обаче докторът е върнат на директорския стол и частният му център пак е налице…

Този човек ще гарантира честността на Фонда за лечение на деца, ок, самият той има двама синове. Борис Пилософ е известен с това, че негови дружества дължат десетки милиони лева ДДС и корпоративен данък на бюджета, само едно от тях - 33 милиона, но какво от това, още навремето той ги прехвърля на някакви мизерни цигани и до днес никой не може да го пипне за нищо...През 2003 г., когато средната работна заплата е 329 лева, Борис Пилософ назначава за свой служител Румен Николов-Пашата с месечна заплата 6500 лв., а фолкаджийката Рени, с която Борис Пилософ живее и от която има две деца, е хваната за 140 000 лв. неплатени и до днес данъци, въпреки че има имущество да не го описвам какво и колко, според твърденията й - от бакшиши, и това в никакъв случай не е пране на пари...

Другият син Аспарух Пилософ е началник на политическия кабинет на Румен Овчаров от БСП, когато той е министър на икономиката, споменават се пари, взети по ДМС - ама дребни стотинки, някакви си 40 – 50 000 кинта…Впоследствие братята основават Българо-израелска финансова компания за отдаване на парични заеми, а великата певица Рени и мъжът й се позиционират в Израел и т.н. и т.н.

Та с всичко това искам да кажа на новия директор на Фонда за лечение на деца в чужбина д-р Пилософ, ако има сурат, да поеме длъжността, която Борисов или Москов, все тая, му поднасят на тепсия - най - вероятно като на мъж, който с пълно основание може да се гордее със себе си и с децата си...

 

==========================================================

 

Свободията за секс с чужда жена или мъж по хотелите приключва. Забежките от официалната половинка с гадже или тайна по-дълготрайна любовница или любовник приключват. Освен за най-смелите, на които не им пука, че ще лъснат в изневяра с извънбрачна връзка.

Кой с кого и къде спи денем или нощем ще знаят в МВР, НАП и даже агентите в ДАНС. Любители на чуждото вече са силно разтревожени, че тази ценна компрометираща информация може и да се продава, особено ако иде реч за по-публични личности. И на най-непубличните обаче им се свива под лъжичката, че половинката им може да се добере до уж конфиденциалната информация.

Причината за стреса сред бегълците от семейното гнездо е, че съвсем скоро може да се случи отдавна планираното свързване на хотелите с МВР и НАП. Хотелите са длъжни да подават информация за гостите си според нови промени в Закона за туризма. Скоро предстои да се внесе поправката за изграждането на онлайн връзка между хотелите, данъчните и полицията. Причината, освен да се следи за укриване на данъци, е най-вече да се повиши сигурността срещу тероризъм, коментират от Министерство на туризма. И това трябвало да стане неотложно „предвид геополитическата ситуация в момента".

Правителството от месеци готви система, с която всички данни, подавани от отсядащите в хотели и къщи за гости, ще бъдат достъпни за държавни институции. ДАНС дори вече обяви обществена поръчка за закупуване на сървърите за системата. Хотелиерите обаче са категорични, че така освен приходите в сектора и евентуално подозрителни откъм заплаха с тероризъм хора, ще се „изсветли" и напълно лична информация. От всички места за настаняване ще тече постоянно инфо - в реално време за пълните имена, адресна регистрация, дати на отсядане и най-вече кой в коя стая е. От това веднага ще става ясно сам ли е, или с някого и кой е той.

Подробната паспортна информация на гостите отиваше право в милицията и по времето на соца.

Тогава „превантивно" бе абсолютно забранено несъпрузи от различен пол да бъдат настанявани в една и съща стая. Смятаха се за „задължителни" любовници, още повече че тогава съжителство на семейни начала се водеше извънбрачно и децата от такава връзка също извънбрачни. А за по-сигурно, че няма да се сгази лукът на най-здравата социалистическа клетка - семейната, милицията правеше тараши в ранни зори, като чукаше по вратите в хотелите и нахлуваше за паспортна проверка. При сгащване на неженени двойки в кревата се съставяше акт за глоба и се пращаха писма за прелюбодейците по местоживеене и месторабота.

Link to comment
Share on other sites

Кви правилни прироритети бе, Момко!?!

Какъв по императивен приоритет има от този, да оцелееш и да осигуриш до колкото можеш и оцеляването на поколението ти!?!

Това, че вероятно на теб не ти се налага единствено да оцеляваш, никак, ама никак не важи и за останалите над 80% от българите в България! Да ти го кажа ли и с по-прости думи? Хората от които зависи да помогнат на келешчетата да си създадат приоритети, по едната случайност се падат и техни родители... Започна ли да го стопляш или да се пробвам и още по-простичко да ти го кажа!?!

 

П.п. А съвсем отделен въпрос е, че това си е целенасочена, не държавна, а на политиканите политика, понеже стадото от скотове е много по-лесно манипулируемо от гражданите, чийто съзнание не заето единствено с  мислене дали ще имат с какво да си платят сметките или да посрещнат неименуемите си непредвидени разходи.

 

Момко, смали малко числата а?И мога да ти кажа, от личен опит, че децата на тези хора с в пъти по-възпитани от тези на пачкарите!

 

Парадокс: Съдът пусна шофьора, заловен на Терминал 2, нямало опасност да се укрие!

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

Казвам ти, че е редно да гледаш човек какви резултати показва, а не къде е учил. В тоя случай, определено бих си избрал циганчето да бачка, от колкото некав некадърник от Принстън.

 

Ами успех. Ти като намериш програмисти от шекера и започнете да произвеждате нещо ела да ми се обадиш.

 

Езиковата гимназия далеч не е само елит. А и не говоря за "елит", който е успял да влезне с успех. Говоря за тези, които не могат да влезнат, но си плащат и влизат. Както и ще стане ако обучението е платено. Предимно тези с пари ще са в университетите и ще е същото като сега. С тая разлика, че тогава ще са много по-големи изискванията към учрежденията и ще го има лафа "На тоя пък тъпак му плащам заплатата, а той ме къса на изпит. Закво ми е тая литература да я уча???"

 

Ти правиш ли разлика между стипендия в техникум/университет в България и стипендия за прием в чуждестранен университет? И къде пропусна факта, че във въпросния университет НЯМАШЕ стипендии?

Ангеле, преди соц-а е имало училища и малко от тях са били държавни. Дали може да пробваш да мислиш малко преди да изтърсиш нещо, което пречупено през твоя поглед изглежда вярно... ама само изглежда...

 

За стипендията - не знам в кой университет няма стипендия, но в Харвард има. Тоя ще да е някакъв много по-специален явно...

Link to comment
Share on other sites

http://smartnews.bg/телескопът-hubble-става-на-26/




За стипендията - не знам в кой университет няма стипендия, но в Харвард има. Тоя ще да е някакъв много по-специален явно...

Всъщност има и такива, не малко при това! И учудващото е, че напливът към тях е огромен. И да..., доста са специални, понеже дори и в Харвард не преподават определена, много перспективна дисциплина.

 

П.п. Дъщеря ми е приета в такъв, без дори да и искат да се явява на изпити (въпреки якият наплив на мераклии), благодарение само на портфолио и получените от нея грамоти.

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

........................................

Ами аз нищо не помня от ученото в училище. Ти също не помниш, колкото и да ми се обясняваш тука! Само Английски език научих и то не изцяло с помощта на училището. И то в основното. Техникума е фира.........................

 

 

..............................................

Какъв е чл. 1-ви?

 

Всичко от техникума все още ми е в главата. И ми върши добра работа вече 35 години. Става дума за математика,  съпромат, механика, ТММ, конструиране на машини и механизми, електротехника..... Само немския даде фира, защото езиците определено не са ми сила.Може би това е защото нас ни учеха по програмата за МЕИ-то в съкратен вариант. Става дума за Пловдивския механотехникум от 1975 до 1979. И за да не оставате с грешна представа - не бяхме зубъри. Купоните дето ги вихрехме са трудни за описване, а още по трудно е да се приеме че в тях участваха и някои от учителите ни. Това обаче не попречи 4/5 от нас все още да работим по специалността която сме завършили.......

 

--------------------------------------------

 

Член Първи от Конституцията на Народна Република България постановяваше ръководната роля на Партията в страната. Тоест БКП си оставаше, според конституцията, на власт независимо от резултатите от едни избори, или при опит за насилствено сваляне на текущото държавно управление.......

Link to comment
Share on other sites

http://smartnews.bg/телескопът-hubble-става-на-26/

 

 

Всъщност има и такива, не малко при това! И учудващото е, че напливът към тях е огромен. И да..., доста са специални, понеже дори и в Харвард не преподават определена, много перспективна дисциплина.

 

П.п. Дъщеря ми е приета в такъв, без дори да и искат да се явява на изпити (въпреки якият наплив на мераклии), благодарение само на портфолио и получените от нея грамоти.

Коя е тази дисциплина, че ми стана интересно? :)

Едно видео на Капитал за морските сараи на Доган

Link to comment
Share on other sites

Относно образованието - аз се водя от загубеното поколение. Но още помня това, което съм учил в гимназията, да не говорим, че все още знам повече от току-що завършили гимназисти. Същото е и за висшето образование - знам повече от дипломирали се бакалаври, а в някои слуачаи - и доктори.  Като говорим за различни хуманитарни дисциплини. От около година мога да "стъпя" на едно стъпало и с дипломирани инженери, завършили "телекомуникация" в ТУ. Сега се замислям за CISCO, както и няколко други неща, нямащи нищо общо с биологията и филологията. Лично за мен всичко е до мотивация. 

 

И ракия.

Link to comment
Share on other sites

Ноември 2009 г. Три деца са починали наскоро, докато чакат финансиране за лечението си от Фонда за лечение на деца. Молбите на други не се разглеждат с месеци. Родители търсят помощ с дарителски кампании. Сметната палата открива, че фондът всяка година връща почти целия си бюджет обратно на държавата. Премиерът Бойко Борисов коментира, че е редно директорът на звеното Николай Добрев да подаде оставка. Той го прави тихомълком и скоро всичко е забравено.

 

Април 2016 г. Фондът за лечение на деца финансира лечението на стотици деца годишно. Молбите се разглеждат в рамките на дни. Дарителски кампании почти няма. Публични доказателства за нарушения във фонда - също. Специални части на полицията нахлуват в сградата на звеното и арестуват всички служители. Прокуратурата говори за организирана престъпна група за корупционни престъпления. Премиерът - пак Бойко Борисов, твърди, че службите са "избродирали" всичко. Показната акция успява да заглуши дори скандалните поправки в изборния кодекс. Както и досъдебното производство за дарените от Турция 5-валентни ваксини за деца, които екипът на здравния министър Петър Москов е договорил.

 

Няколко месеца по-късно. Болни деца и техни родители отново събират дарения за лечение през медиите. Някои не успяват. Съдът не намира доказателства за организирана престъпна група във фонда за лечение на деца. Безпочвено обвинените служители започват да съдят държавата.

 

Последният сценарий, разбира се, може и да не се случи. На този етап обаче изглежда опасно възможен.

 

Операцията на ГДБОП и Специализираната прокуратура в сряда, при която директорът на Център "Фонд за лечение на деца" (ЦФЛД) и още седем служители бяха задържани, освен излишно показна беше и пагубна за работата на тази структура въобще. Първоначално за случая беше разпространена неофициална информация, уличаваща фонда в зловещи схеми. Ден по-късно в неясните си обяснения прокуратурата ги опроверга и уж откритите престъпления се оказаха други. Петното върху фонда обаче беше сложено. Дори след време съдът да признае обвинените служители за невиновни, доверието в структурата вече е изгубено и едва ли работата й ще продължи бъде ефективна - такава, каквато беше през последните години под ръководството на Павел Александров. А ефективна в случая означава неотложна помощ за болни деца и техните родители.

 

В сценария от последните дни прозират два сюжета. Първият е, че Павел Александров отдавна изглежда неудобен за екипа в здравното министерство, откъдето имаше натиск за отстраняването му. Щракането на белезници посред бял ден, гарнирани с видео и снимки от арести и претърсвания - в случая на хора, които очевидно не застрашават сигурността на други хора, е и запазена марка на първия мандат на ГЕРБ. На борбата с корупцията беше посветено и изказването на премиера Бойко Борисов на срещата на партията миналата неделя. Очевидно преиграната акция във фонда звучи като логично продължение - демонстрация на политическа воля, която обаче полицията и прокуратурата изпълниха по съмнителен начин.

 

От пликове с пари до пазарните цени в Париж 

 

Ден след показната акция във фонда прокуратурата и ГДБОП дадоха пресконференция за детайли по случая. От думите на говорителката на държавното обвинение Румяна Арнаудова се разбра, че разследването не е установило данни за искане на подкупи от родители на болни деца, каквато информация изтече в "24 часа" и беше разпространена от жълти сайтове. Оказа се също, че няма "пликове с пари" в служебния кабинет на Павел Александров, нито пък "отклоняване към лични сметки" на средства от фонда - отново твърдения, тиражирани нашироко от "24 часа" и "Блиц". Официалното съобщение на прокуратурата веднага след акцията също включваше получаване на подкупи.

 

От обърканите обяснения на Арнаудова и ръководителката на Апелативната специализирана прокуратура Даниела Попова стана ясно, че разследването е по няколко линии. За запознатите с начина на работа на Фонда за лечение на деца обаче всички те имат ясно обяснение. Първото обвинение е, че Павел Александров е сключил неизгоден договор за наем на апартамент в Париж, в който да се настаняват деца, изпратени за лечение във френската столица. "На собственичката на апартамент в Париж е бил изплащан наем, надвишаващ десетократно сумата за наем на жилище във Франция", посочи Попова, като каза, че става въпрос за изплатени общо 200 хил. лв., но без да каже за какъв период от време. "За другите държави са използвани посолствата и сумата е значително по-ниска", допълни тя. Според прокуратурата договорът е бил сключен през 2011 - 2013 г., по времето на първия мандат на Александров като директор, и след това подновен, а собственичката на апартамента е "избрана на приятелски принцип". По информация на членове на обществения съвет на фонда за лечение на деца, в който влизат лекари, представители на неправителствени организации и медии, въпросният апартамент е използван още от създаването на фонда през 2005 г., като в него се настаняват и възрастни, изпратени от друга структура на Министерството на здравеопазването (МЗ) - Комисията за лечение в чужбина. "Капитал" попита МЗ кога е бил сключен първият договор за наем на апартамента в Париж и от кого се използва, но не получи отговор. От обществения съвет на фонда разясниха, че във всички държави се използват не само посолствата, а и хотели и общежития на болници.

 

Втората линия на прокурорското разследване касае взимането на експертни становища по молбите на децата, които кандидатстват за финансиране във фонда. В обичайния случай за всеки пациент се взимат три медицински становища на външни експерти лекари, които трябва да обяснят възможно ли е лечение в България и ако не, къде е най-добре детето да се лекува. След това фондът взимат оферти от чуждите болници, а общественият съвет разглежда всички документи и взима решение. За спешни случаи е създадена процедура, която позволява одобрение без заседание на съвета, за да може лечението да започне по-бързо. Често такива решения касаят закупуване на медицински изделия, необходими за операции в България. От години членове на обществения съвет, както и самият Павел Александров, сигнализират, че отпускането на средства от фонда за медицински изделия е потенциална възможност за злоупотреби между болници, конкретни лекари и фирми доставчици. Всъщност Александров беше директорът, който задължи болниците поне да провеждат обществени поръчки при закупуването на изделия. Фондът обаче нито има как да откаже средства в такива случаи, нито може да контролира изразходването им в болниците.

 

Прокуратурата твърди, че от списък с 40 - 50 външни експерти за становища са използвани предимно трима, които са насочвали децата към клиниките, в които те работят. "Връзка между лекарите и Павел Александров има", заяви на пресконференцията Даниела Попова, но без да разясни каква точно е тази връзка. За представители на обществения съвет на фонда причината за струпването на становища при малък брой лекари е ясна - има сфери, в които експертите в България са малко на брой, а освен това някои лекари отказват (или просто нямат време) да дадат експертиза, за която между другото им се плаща (понякога със закъснение) възнаграждение от около 30 лв. "Но никога не сме разчитали само на едно становище", категорична е Красимира Величкова, председател на Българския дарителски форум и член на обществения съвет. А ако едно дете е кандидатствало за клиника в България, съветът е изисквал задължително експертиза от лекар, който не е от същото лечебно заведение, допълва тя.

 

Последното обвинение към служителите на фонда е, че са използвали посредник, който организира логистиката за лечение на деца извън ЕС. От думите на прокурорите стана ясно, че визират една болница, а на въпросите на журналистите допълниха, че е "азиатска". Според Даниела Попова фондът е изпращал парите на лечебното заведение, а то е връщало на посредника част от сумата, като "посредниците са били приятели на Александров", а средствата за логистика били представени като средства за лечение. Макар прокурорите да не споменаха името на болницата, в случая може да става дума само за една - турската верига "Аджъбадем", която има официално представителство в България. За него отговаря д-р Гюрай Ходжев. Той обясни за "Капитал", че е работил с фонда по времето на всичките му директори, а договорът му е подписан през февруари 2014 г., когато ръководител на звеното беше Ива Станкова, назначена от правителството "Орешарски". Миналата година Павел Александров преподписва договора с идентично съдържание. Д-р Ходжев организира транспорта на децата, които се изпращат за лечение в "Аджъбадем", като услуга за семейството и фондът я заплаща отделно, извън сумата за лечение, която се превежда директно на болницата. Всъщност това е начинът, по който фондът работи - на лечебното заведение се плаща цената за лечението, а отделно се поемат разходите за път и настаняване на децата и родителите им. "За всяка стотинка от тези пари има документ", увери д-р Ходжев, който е бил разпитван по случая от службите и е предоставил всички документи на разследващите. Той допълни, че от над 300 деца, чието лечение фондът финансира всяка година, максимум десет се лекуват в "Аджъбадем".

 

"Събрани са доказателства за корупционни практики, за това, че действа организирана престъпна група, която извършва длъжностни престъпления", обобщи Румяна Арнаудова, но от обясненията на прокурорите не стана ясно кой точно с колко и по какъв начин се е облагодетелствал. Беше съобщено за намерени 16 хиляди евро в дома на Павел Александров, но не стана ясно защо службите предполагат, че са незаконно придобити. МВР се върна към продуцентските си години и разпространи видео от акцията по претърсването, на което се виждат няколко часовника и колекция от юбилейни монети - отново без обяснение защо притежанието им се смята за престъпление. В крайна сметка обвинения бяха повдигнати срещу петима служители, включително директора на фонда, като всички бяха пуснати под гаранция или срещу подписка.

 

Допълнение: След редакционното приключване на броя източници на "Капитал" разкриха, че специалните разузнавателни средства, с които прокуратурата и ГДБОП твърдяха, че са получили доказателства за организирана престъпна група във фонда за лечение на деца, са се оказали видео материал от кабинета на директора Павел Александров. На видеото се вижда как лекар подава на Александров плик. В плика всъщност се намира диск с резултатите от изследванията от скенер на пациент, категорични са източниците. 

 

Подготвяната атака

 

За това, че Павел Александров е неудобен на Министерството на здравеопазването, има знаци отдавна. По неофициална информация на "Капитал" във ведомството има идеи фондът да бъде преструктуриран в дирекция. МЗ организира множество проверки на звеното, като публични данни за нарушения няма. "Капитал" два пъти попита какви са били резултатите от последната проверка на Инспектората на министерството, но не получи отговор. Тя беше един от аргументите на ръководството на МЗ да спре изплащането на средства към фонда в края на миналата година, когато не бяха платени и заплати на служителите. Скоростното назначаване на нов директор на фонда от министър Петър Москов - само три часа след акцията на ГДБОП, също говори за подготвени действия в тази посока.

 

В сряда от Реформаторския блок съобщиха във Facebook, че акцията е резултат от разследване, водено от няколко месеца по сигнал на министъра на здравеопазването Петър Москов. От прокуратурата обаче бяха на друго мнение. Румяна Арнаудова разясни, че сигналът на министъра е бил разгледан от Софийската градска прокуратура, която на 6 април е отказала да образува досъдебно производство по него. В момента апелативната прокуратура прави служебна проверка по случая, който няма общо с разследването на специализираната прокуратура.

 

"Фондът приключи", коментира журналистът от БНР Надежда Цекулова, която доскоро беше част от обществения съвет. Според нея щетите след тазседмичната акция не могат да бъдат заличени. Това се случва на фона на добрата и прозрачна работа на звеното през последните години. Статистиката за работата на звеното показва, че по времето на Павел Александров фондът е одобрил най-много деца за лечение. През 2011 г. - първата година изцяло под ръководството на Александров, одобрените за финансиране деца са 387 в сравнение със 105 две години по-рано. Миналата година фондът е финансирал 1390 деца. "Болно е единственото нещо, което е наред в здравеопазването, да бъде разрушено", смята доц. Анелия Буева, национален консултант по детска нефрология и член на обществения съвет. Според организацията "Спаси, дари на", която в неработещите години на фонда помагаше на родителите, "случващото се в момента е поредният опит да бъде сменен директорът на фонда с удобен на чиновниците в Министерството на здравеопазването, за да могат да бъдат насочвани средствата за лечение към подходящи наши лекари, клиники и доставчици на медицински изделия". От "Спаси, дари на" са на мнение, че действията срещу Павел Александров и екипа му ще доведат до унищожаване на фонда и до "сериозни и често непреодолими проблеми в лечението на малките пациенти".

 

Фондът за лечение на деца не работеше безгрешно. Със сигурност служителите му са нарушавали тромавите административни процедури, които пречат на работата на звеното още от създаването му. Разбира се, обвиненията в организирана престъпна група звучат повече от налудничаво. За тези пречки общественият съвет на фонда е припомнял многократно, но нито един политически екип в Министерството на здравеопазването не промени правилата, за да изключи възможностите за злоупотреби. А сега екипът на фонда става жертва за нехайството на здравното ведомство. Защото, както казва Красимира Величкова, чуждата вина е доказателство за собствената невинност.

 

По темата работи и Александър Терзиев

 

Link to comment
Share on other sites

БЪЛГАРИНЪТ ВАСИЛ И ЦИГАНЧЕТО МИТКО

ЧЕРНА КНИГА НА ЦИГАНСКИТЕ ИЗДЕВАТЕЛСТВА

Двете снимки, които виждате, са много показателни.

Униженото циганче Митко иска да е „равен“ с останалите.

Българинът Васил, който бе зверски пребит от циганска банда, не се сеща, че и той е „равен“.

***

По телевизията приповдигнато съобщиха, че във Фейсбук се вълнували от съдбата на циганчето от Овчеполци, организирали подписки и пр.

Е, хубаво, циганчето трябва да бъде подкрепено.

Но и пребитият от цигани Васил – също.

За него обаче никой не се организира.

Мълчат евродепутати, неправителствени организации и останалите активисти на празнословието.

Защо?

***

Васил Христов добави 2 нови снимки.

18 април в 01:50 ·

Тази вечер, връщайки се от Белоградчик, бях нападнат от тълпа МАНГАЛИ, ЦИГАНИ, въоръжени с бухалки, щанги и не знам още какво.

Запазих си собственоста, с няколко шева на главата, счупена ключица и не знам още какво ще изскочи.

В момента съм в Пирогов да ме гипсират. 

Вече ми зашиха главата.

Къде живеем? 

Звънях по телевизиите, но не ги интересува.

Моля споделете, нека този акт на агресия стане обществено достояние.

***

Васил се опитал да се свърже с телевизиите – но му отказали думата.

Един бит българин повече не се брои.

Циганският Хелзинкски комитет побърза да намеси в богоугодните си дела циганчето Митко.

Ами българинът Васил?

***

Тези хитрувания, които траят вече две десетилетия ни тикат постепенно към онова, което ни очаква: Гражданска война.

Ако някой пресметне, колко българи са бити през последните години - и колко цигани, равносметката ще е ужасяваща.

Войната е започнала.

***

Правилата са ясни: или всеки е от значение - или никой няма да е от значение.

И закон, който не се отнася до всички, не е закон.

Ние сами нарушихме тези правила - когато изоставихме собствените си хора на циганския произвол.

***

Васил е пребит – пребит! – ден, след като Митко е унижен.

Това циганският отговор ли е?

***

Има два глобални комплекса.

На бяла Америка от негърското население - заради робството. 

На германците от евреите - заради Холокоста. 

И досега има автори, които гледат на германците, като на хора, които периодично трябва да бъдат наплесквани.

Има и едно обяснение за катастрофата с „мигрантските“ орди: мекушавостта на Меркел, която била предизвикана от същия този комплекс.

Възможно е и подобно обяснение – но по-вероятно е катастрофата да се дължи на политическо късогледство, на малкия човешки формат на днешните европейски и световни властелини.

Наскоро Путин похвали Обама заради това, че се извини за „либийската грешка“.

И какво от това - Америка продава хегемонията си през последните петнайсетина години именно покрай такива грешки.

***

А дали няма в скоро време да осъзнаем, че самите ние сме станали подвластни на нов комплекс: от собствените ни насилници/циганите.

***

И дали не изглеждаме като онези клетници от люлинския блок, които наскоро евакуираха, понеже откриха в мазетата му „неизвестни“ химически вещества в големи количества.

Евакуираха ги - обаче ги държаха цял ден на десетина метра от блока – да са под ръка за евентуалния взрив. 

Така сме ние и с циганите – имаме си биячи под ръка.

А отгоре на всичко се чувстваме виновни.

*** 

Ще излезе, че американците са били прави, когато през Фейсбук съобщиха за готвен атентат в софийския квартал „Изток“ – макар после да се оказа, 

че е свада между гей-партньори.

Том Кланси може да напише цял роман за гламавщината около блока в „Люлин“: един прост будилник отмерва времето, когато съдържанието на два бидона трябва да се съедини и да взриви всичко наоколо, и пр.

***

Ако беше жив професор Иван Славов, досега да беше написал книгата „Политическа глупология“.

Ето го външният министър Митов, който наскоро каза, че с Турция сме имали многовековни приятелски отношения. 

Многовековни приятели.

Това директно трябва да попадне в главата „Еверест на Глупостта“.

Въпросното момче сякаш е слушало калните измислици преди няколко дни на турското радио за Априлското въстание.

***

Ето я и Бъчварова, която говори за „случайните“ патриоти – каквито били ония, които задържат нашествениците.

И няма кой да я изтегли за езика и да я попита - тя пък, като „неслучаен“ патриот, какво представлява?

Ами Митов, с цитираната глупост, неслучаен патриот ли е?

Случайни патриоти, според Бъчварова, са хора като Перата, Динко и останалите.

Но и още 55 процента от наскоро анкетираните българи, които ги защитават.

***

Случаен или неслучаен патриотизъм е, когато медиите ни съобщават:

„БГ банда тероризира френски град“?

А е ясно, че тия калтаци са цигани.

Но ние ги амнистираме и по този начин.

Широк гръб, български, носи на много бой и ругателства.

***

А Властниците ни, както винаги, не могат да се ориентират.

Много е просто: трябва да обичат българите поне толкова, колкото циганите и мигрантската паплач.

***

Телевизиите хвърлят съчки в жаравата – нищо повече.

Греят се покрай един опасен огън.

***

Нека сме справедливи.

Трябва да се направи една „Черна книга“ на циганските издевателства през годините на Прехода.

Случаите са стотици.

Дайте да ги опишем, да ги подредим, да ги полеем със сълзите на жертвите – и да ги изпратим в Брюксел, на евродепутатите, които сега се дерат заради клетия Митко.

Възможно ли е, поне заради тази „Черна книга“ патриотичните формации да се обединят.

Ако го сторят, Историята може би ще ги запомни.

Ако продължават да се туткат – дайте да направим ние тази Книга.

 

Link to comment
Share on other sites

В Австрия крайно десните спечелиха на последните избори 35%... прогнозата на един познат е, че след 5 години всички, застъпващи се за емигрантите и обясняващи колко благоприятен ефект ще имат върху икономиката ще получат избирателна амнезия...

 

Аз единствено се надявам цялата "леващина" да се промени малко, защото десни партии не останаха. Единствените такива са популисти, опитващи се да хванат вота на националистите без реално да са такива. (Говоря за Сидеров основно)

Link to comment
Share on other sites

КЪДЕ е МИТКО? И къде сте всички шибани медии, лизачи на цигански гъзове?!?!? 

Няма ги то това вече често се случва и не е толкова интересно за тях, мамицата им толерастка!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...