Jump to content
BulForum.com

Преглед на печата


b0r3d

Recommended Posts

Аз се включих в тоя "хай тек" момент, измислен от кой знае кога и така и не можах да го инсталирам, толкова е лесен... 

 

На практика е нужен педимно, да не кажа САМО във корпоративен аспект. С него и без него. 

 

Продължавам да подкрепям тезата на Ангел на тема ГЛАСУВАНЕ и съм сигурен, че още първите резултати ще са показателни.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 14.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

.... и съм сигурен, че още първите резултати ще са показателни.
И аз съм сигурен...че ще останеш горчиво разочарован.За електронния подпис съм съгласен с Godfather,сигурен съм че ще го има като изискване.Естонците са направили системата си по този начин,личните им карти са с чип и ЕП.Така ще парират голяма част от мераклиите да гласуват.А тия дето си ги манипулират сега с бюлетини,пак ще го правят.Изобщо може и да съм черноглед песимист но аз в електронното гласуване У НАС виждам само негативи.Да на младите хора ще им е интересно в началото.Обаче бетонирания електорат примерно на дпс пак ще си е същия.Само дето няма вече да правят разходи да им организират "екскурзии" до България.Ще си гласуват директно от там където живеят.

 

Edited by HEMO
Link to comment
Share on other sites

Виден ще бъде особено "приятно" изнедадан като разбере, че електронното гласуване в българския вариант (ако изобщо се въведе) ще облагодетелства най-вече турския и платения вот.

Link to comment
Share on other sites

Ако въведат изискване електронен подпис, предвид каква куклофония е в момента, то цялата работа ще бъде ТОТАЛНО безсмислена и някой най-много да вземе едни пари да я изпълни "качествено". В такъв вариант няма какво да се коментира даже... 

Link to comment
Share on other sites

 

Първо никъде не съм казал, че някой ти влиза от никъде в сметката и точи, второ и да не си запазиш картата в сайта, където пазаруваш, те са задължени да пазят данните за плащането известно време и ако ги хакнат, пак гориш. Както каза Godfather-a и аз преди това основния проблем, за разлика от другите два примера е Quis custodiet ipsos custodes? (Кой ще пази пазачите?)

 

Ако въведат изискване електронен подпис, предвид каква куклофония е в момента, то цялата работа ще бъде ТОТАЛНО безсмислена и някой най-много да вземе едни пари да я изпълни "качествено". В такъв вариант няма какво да се коментира даже... 

За това може да си сигурен, че ще бъде направено, ако не друго точно с тази цел - да се вземат едни милиони от една поръчка...

Link to comment
Share on other sites

Какъв точно е проблемът с електронният подпис? От догодина започва издаването на лични карти с такъв вграден.

Никакъв.На повечето хора не им трябва и няма да си извадят за едното гласуване.Особено пък живеещите в чужбина.От къде е инфото за личните карти?Ако действително започнат да издават такива вече ситуацията ще е коренно различна...

Link to comment
Share on other sites

От МВР на няколко пъти са споменавали за новите лични карти с чиповете. Дори, според едно от по-старите изявления, от началото на тази година трябваше да се въведат. Уж забавяне в приемането на нови закони и наредби отлага издаването на новите лични карти. Не ми се рови из новинарските сайтове, но със сигурност съм мяркал новината на повече от едно място.

 

Мога да добавя, че вграденият електронен подпис най-вероятно ще убие бизнеса на тези, които сега издават подписи. Ако всичко се направи както трябва, то с подписа си трябва да можеш да подписваш всякакви електронни документи/файлове, които да важат пред всички институции, включително съда. Т.е. този електронен подпис е ключът към масовото въвеждане на т.нар. "електронно правителство".

 

Колкото до гласуването по Интернет - Естонците наистина са го измислили донякъде. Който желае, може сам да се информира как работи системата им, но важното е, че дори тези, които я администрират, нямат начин да подменят вота, поради използваните криптографски способи. Освен това, тяхната система позволява да гласуваш колкото пъти си искаш и само последният глас се взима предвид. Т.е. не може някой да ти опре пистолет в главата и да ти каже "гласувай", защото нищо не му гарантира, че после няма да си смениш вота. Или трябва да ти държи пистолета опрян 3-4 дни (колкото там трае времето за гласуване). С електронното гласуване също се премахва възможността за изборен туризъм, "мъртви души", гласуване по 2-3-4 пъти в различни секции и т.н.

Единствения неразрешен до сега проблем за нашите ширини е събирането на личните карти на по-мургавите братя и масовото гласуване с тях (което изисква да се знае пин кода, но да приемем, че това е ирелевантно в случая).

Edited by The AnGeL
Link to comment
Share on other sites

Кои - news.bg ли? Не знаех, а и бях препратен към тях от radar.bg, който е доста свестен портал за новини и по принцип не ме препраща към разни неидентифицирани сайтове...Ще го имам предвид отсега нататък, а иначе знаейки идиотизма на бюрократите от ЕС, новината ми прозвуча съвсем логично. ;)

Link to comment
Share on other sites

Лъжат обществото, че Европейският съд забранил кръщаването на бебета

Фалшива информация обиколи някои български медии в последните дни. Посочва се, че в християнска Европа кръщаването на бебета щяло да бъде забранено от март 2016 година, и че това било решено в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ)...

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Колкото до гласуването по Интернет - Естонците наистина са го измислили донякъде.

Естонците са го измислили нелошо, но дори и тези контроли не могат да премахнат риска свързан с човешкия фактор. Това с многократното гласуване е компенсиращ елемент единствено ако допуснем, че всички гласуващи са в час с технологията и могат сами да осъществяват гласуването. Това обаче е доста наивно и фриволно допускане. Опитай се да си представиш как подобен принцип изобщо може да важи за неграмотни малцинства, възрастни хора и изобщо индивиди нямащи никакво понятие от технологии. Точно техния вот ще е безкрайно елементарно да бъде манипулиран, въпреки всички тези защити и контроли. Да не говорим пък за далеч по-важния случай на умишлена продажба на гласове. Изобщо като примери това за случая с внучето, гласуващо от името на баба си, гласуването на ма'алата, организираното гласуване на компактни и многобройни групи в чужбина и прочие. Има и един друг момент. Ситуацията с тези проблеми в електронното гласуване може да се претопи сравнително в общия вот, ако става въпрос за статистически огромен брой гласоподаватели, както е в случая с Индия. За България нещата стоят малко по-различно. Ако допуснем, че тези 2 милиона българи в чужбина ще се включат на 100% в електронното гласуване (както ентусиазирано е убеден Виден), то тогава може и да има някакъв ефект. Само дето аз изобщо не смятам, че това ще стане и участието на тази електорална група едва ли ще надхвърли като процент 30-40% от имащите право на глас и то в най-добрия вариант. А и този процент би се получил ако системата работи в продължение на години, защото няма как всички тези българи в чужбина да се сдобият с въпросния електронен подпис толкова бързо и лесно.

 

Ето една интересна картинка на ситуацията в Европа:

 

Evoting-in-Europe(150)-01.png

Link to comment
Share on other sites

Естонците са го измислили нелошо, но дори и тези контроли не могат да премахнат риска свързан с човешкия фактор. Това с многократното гласуване е компенсиращ елемент единствено ако допуснем, че всички гласуващи са в час с технологията и могат сами да осъществяват гласуването. Това обаче е доста наивно и фриволно допускане. Опитай се да си представиш как подобен принцип изобщо може да важи за неграмотни малцинства, възрастни хора и изобщо индивиди нямащи никакво понятие от технологии. Точно техния вот ще е безкрайно елементарно да бъде манипулиран, въпреки всички тези защити и контроли. Да не говорим пък за далеч по-важния случай на умишлена продажба на гласове. Изобщо като примери това за случая с внучето, гласуващо от името на баба си, гласуването на ма'алата, организираното гласуване на компактни и многобройни групи в чужбина и прочие.

...

За жалост няма как да се преборят всички проблеми. Но мисля, че те важат и за хартиеното гласуване. И сега има купен/контролиран вот, има неграмотни цигани, които зачеркват еднакви числа за всеки случай. Дори сложността на самия акт на гласуване не е по-ниска. Например, на последните избори тук, баба ми не успя да гласува поради две причини: 1) не се чувстваше добре в деня на изборите, 2) всичките видове бюлетини, които ти дават накуп, ѝ се сториха сложни и я беше страх да не се обърка. За мен, добър вариант би бил, отдалеченото електронно гласуване да е просто още един начин човек да си даде гласа. Мисля, че би било полезно за хора, които физически не могат, или изпитват затруднения, да се придвижат до урните.

Между другото, някои хора около мен смятат, че въвеждането на електронно гласуване е едва ли не краят на всички свинщини, които се случват по избори и че тогава "държавата ще се оправи". Това са добри пожелания, но само толкова. Заедно с електронното гласуване, винаги ще има и хартиено такова и не мисля, че нещо коренно ще се промени, освен ако всички не решат да зарежат урните.

Ще ми се да спомена и още нещо. Въпреки, че съм "за" да има електронно гласуване по Интернет, ме притесняват някои чисто технически аспекти. И то не сега, а за вбъдеще. Както в целия Интернет, така и в естонското гласуване, а и цялата работа с личните карти с чип, защитата се крепи на криптиране с асиметричен ключ (в най-общия случай RSA). Алгоритмите, които се иползват сега, разчитат на това, че е математически и времево изключително трудно да се открие частният ключ. До този момент, никой не е успял да разбие този вид криптиране, или поне не се е похвалил. Само дето не вярвам това да остане така завинаги, и денят, в който се случи, цялата тази система умира, без значение българска ли е, естонска ли е, разработка на военните ли е. /end paranoia

Link to comment
Share on other sites

Между другото, някои хора около мен смятат, че въвеждането на електронно гласуване е едва ли не краят на всички свинщини, които се случват по избори и че тогава "държавата ще се оправи".

Ами точно това е проблема на средностатистическия българин, защото той от време оно си мисли, че вски проблем в държавата може да се оправи или с някаква магическа система, или от някоя могъща и твърда ръка. А всъщност истината е толкова проста - проблемите се оправят от нас самите. Ако тия над 50% дето всеки път ходят за гъби по време на избори мислеха с главите си, феноменът платен и етнически вот щеше да бъде на порядъци по-слаб. Да, електронното гласуване би помогнало на доста хора, които иначе имат проблем с нормалната процедура (аз също съм в тази група, защото никога досега там където живея не е имало изборна секция), но пък не бива да се забравят и проблемите, които подобна система отваря.

 

Ще ми се да спомена и още нещо. Въпреки, че съм "за" да има електронно гласуване по Интернет, ме притесняват някои чисто технически аспекти. И то не сега, а за вбъдеще. Както в целия Интернет, така и в естонското гласуване, а и цялата работа с личните карти с чип, защитата се крепи на криптиране с асиметричен ключ (в най-общия случай RSA). Алгоритмите, които се иползват сега, разчитат на това, че е математически и времево изключително трудно да се открие частният ключ. До този момент, никой не е успял да разбие този вид криптиране, или поне не се е похвалил. Само дето не вярвам това да остане така завинаги, и денят, в който се случи, цялата тази система умира, без значение българска ли е, естонска ли е, разработка на военните ли е. /end paranoia

Сега като ти кажа, че разбиването на асиметричния RSA алгоритъм е piece o'cake за квантовите компютри, и че такива вече се правят за Пентагона и НАСА (една нашенска фирма D-Wave, офиса им е на 10 минути от моя, даже вече предлагат комерсиални решения), та можеш горе-долу да си представиш колко време живот му остава на този алгоритъм пък и на други подобни и свързаните с тях технологии като електронния подпис в този му вид.

Link to comment
Share on other sites

Пичове, има 2 положения с електронния вот - или е непроследим или гласуването е явно. Аз не желая държавата да има излишна информация за моя милост. Освен това като знаем какви са нещата един елементарен SQL който променя 100,000 гласа от една към друга партия минава за милисекунди. Пък ти ако искаш проверявай някак кой как е гласувал и ходи лично да ги питаш. Не знам как ги мислите тези неща, вкл. ми обясняваха как била се запазвала анонимността и прочее... като знаем кои хора печелят въпросните поръчки и как си оставят ръцете, та разни хлапетии им хакват системите за милиони... аз в случая съм пас. Ей тъй като програмист - нямам им доверие и предпочитам да не се гласува по този начин. Молете се като го приемат да не съм бил прав. 

Link to comment
Share on other sites

Дедо, няма как да не си прав. Тук всичко за опорочаване на нещо е измислено преди самото нещо. Тоест преди да има конкурс и решение за електронен вот, 100% е измислена манипулацията му, за да са "сигурни нещата" и "правилните" да спечелят. Като цяло, всички избори са опорочени и няма сила, която да ме убеди в противното.

Link to comment
Share on other sites

Не е да лягаме и да умираме, ама я се пребори с машината де. Или вярваш, че изборите са честни и прозрачни?

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Не, не, убедихте ме одеве. Аз вече се предадох.

Седнал съм тука на копчетата и ще седя докато премръзна, а ако премръзна - държавата и всички останали са виновни, защото не са ми помогнали.

Link to comment
Share on other sites

Няма да премръзнеш, то вече се стопли. :)

Целият проблем е, че всичко в тая страна се прави в името на далаверата...ама всичко, без оглед на морал или святост - като почнеш от ограбванията на надгробни паметници и църкви, минеш през побоищата и убийствата на пенсионери за да им вземеш едни нещастни 20 лева, продължиш през свалянето на цял метален покрив на куклен театър посред бял ден или отмъкването на петметрова статуя на "Орфей" само и само да ги предадеш на вторични суровини...и стигнеш до всякакви изборни далавери от най-ниско ниво с манипулация на огромни групи неграмотни хора или пък на високо ниво направо с печатане на фалшиви бюлетини. Дори забележете, че електронното гласуване го предлагат не толкова за удобството на гражданите, а най-вече да размие малко тия далавери. Просто сме сбъркана държава без грам морал и в тия дето ни управляват, и в ония долу дето изпълняват. И ако забравим за момент Алеко и се съсредоточим само на последните 25 години от когато продължава целия този идиотизъм, ми се струва, че всички партии и партийки имат интерес това да продължава още, кашата да е пълна и да могат спокойно да си бъркат в нея без да ги виждат...пък каквото и да ви говорят за европейски ценности и други щуротии на местна почва. Държавата ни има проблем, голям...или по-точно много проблеми и все големи...а покрай тях и доста малки - въобще, пълно е с проблеми. И каквото и да си говорим, едни от най-големите проблеми ни правят циганите - и с раждаемостта им, и с неплащането на сметките и живота им на социални помощи и детски, и с престъпността и телефонните измами, и с манипулирането им на всички избори - изобщо с циганите ни е един от най-големите проблеми и ще се разраства както всички знаем, защото на неграмотно-безработен с 10 деца не му остава нищо друго освен да краде, да прави измами или дори да убива.

Link to comment
Share on other sites

Пичове, има 2 положения с електронния вот - или е непроследим или гласуването е явно

 

Няма как да се каже по-точно и кратко.От явното гласуване по-лошо за мен е само нагласено/купено такова.Колкото и да ми се ще нещата да стават по електронен път просто не сме дорасли за това.

Link to comment
Share on other sites

Чудно! С тая нагласа направо си купете по един фес, защото на практика турци ви управляват.

 

Аз съм изцяло ЗА електронното гласуване, изобщо не ми пука дали някой ще разбере за кого съм гласувал, а и едва ли на някой в чужбина ще му пропука. А тук в страната нещата могат да станат само по-добре, защото по-зле от момента няма накъде да бъдат.   

Link to comment
Share on other sites

Чудно! С тая нагласа направо си купете по един фес, защото на практика турци ви управляват.   

 

Някой знае ли къде около района на Копчетата продават фесове, че искам да си взема, но не искам да си губя мястото на премръзване?

Link to comment
Share on other sites

А тук в страната нещата могат да станат само по-добре, защото по-зле от момента няма накъде да бъдат.   

 

Уж си зрял човек с жизнен опит, а какви глупости говориш... :lol:  Убедил съм се, че тук нещата винаги могат да отидат към по-зле, даже и да сме стигнали дъното, че и да сме се вкопали в него...само желание да има... ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...