Jump to content
BulForum.com

Тема за всякакви коментари, касаещи търговския раздел


Recommended Posts

Относно мненията, които бяха изказани и изтрити в тази тема:

 

https://www.bulforum.com/index.php?showtopic=69952

 

и като се вземе предвид следният текст от правило номер 10 от правилата на раздела:

 

> "Целта на правилото е да не превръща форума в място за комерсиално въртене на бизнес..."

 

ще помоля модераторът, който е добавил коментарът отдолу, да обясни според него това, което прави авторът на темата, не е ли опит за комерсиално въртене на бизнес.

 

Защото, според мен, ако този случай не се покрива от правило 10, не виждам смисъл от съществуването на това правило.

 

Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Според мен. ясно е казано: "Този форум/раздел е предназначен за продаване и купуване на лични стоки. Това означава, че ако сте фирма/ET и искате да продавате масово даден продукт..." В случая стоката е именно лична и не се предлага масово.

Violator, ако се приемат твоите мотиви, в такъв случай никой който е купил нещо от форума няма да може да го предлага отново там, което ограничение не виждам да го има в правилата - оше по-малко виждам изобщо някаква идея в него !

 

И друго да добавя, естествено че повечето хора които предлагат стоки в този форум ще искат да спечелят някакви пари от онова което продават. Хората които са купили нещо някъде и го продават в ТОЗИ форум са сигурно към 50% от всички които продават в BUY/SELL раздела и в това не виждам лично аз нещо лошо. А това, че nonsan е закупил стоката от форума и я продава пак там не го прави по-различен от всеки друг !

 

Изразеното по-горе е лично мнение разбира се ! :)

Edited by sohm
Link to comment
Share on other sites

Като потърпевш и може би най засегнат от случая мога да допълня че Нонсан и за мен не е виновен с нищо в случая(че купил че продава по скъпо ,могъл,купил ,продава...).

Edited by Bulgaran
Link to comment
Share on other sites

Добре, sohm, има логика и в това, което казваш. Но това, че е изкупил всички бройки на човека (като същевременно е прецакал, волно или неволно, и няколко други юзъра, които са искали да си вземат по една бройка) с цел да ги пусне след няколко дни с 200-300% надценка, според мен си е чист опит за "комерсиално въртене на бизнес"...

 

Едит: Както и да е. Всеки сам да си преценява. Просто на мен не ми направи добро впечатление тази история..

Edited by Violator
Link to comment
Share on other sites

Според мен. ясно е казано: "Този форум/раздел е предназначен за продаване и купуване на лични стоки. Това означава, че ако сте фирма/ET и искате да продавате масово даден продукт..." В случая стоката е именно лична и не се предлага масово.

Violator, ако се приемат твоите мотиви, в такъв случай никой който е купил нещо от форума няма да може да го предлага отново там, което ограничение не виждам да го има в правилата - оше по-малко виждам изобщо някаква идея в него !

 

...

 

за мен тук става въпрос за препродажба, тъй като закупена стока веднага след това е пусната в продажба ... цитираното от теб правило е само до един момент, който засяга .... в същото време Violator е цитирал друг момент, който също влиза в това правило, а имено "Целта на правилото е да не превръща форума в място за комерсиално въртене на бизнес..." ... помня когато беше пуснат този адрес и помня какви бяха мненията на админите по отношение на него ... така че тея правила всеки си ги тълкува както му скимне ... щото всяка стока е "моя" когато дам пари за нея и когато тръгна да я продам също е "мое" право, нали така? само дето някои хора не си ги продават веднага щом ги купят и то на цена, различна от дадената от тях ...

Link to comment
Share on other sites

> "Целта на правилото е да не превръща форума в място за комерсиално въртене на бизнес..."

 

ще помоля модераторът, който е добавил коментарът отдолу, да обясни според него това, което прави авторът на темата, не е ли опит за комерсиално въртене на бизнес.

 

Защото, според мен, ако този случай не се покрива от правило 10, не виждам смисъл от съществуването на това правило.

 

Благодаря!

 

По тази логика всеки, който продава нещо във Форума трябва да бъде санкциониран! Откъде да знаем ние кой, какво и откъде е взел преди да го пусне в продажба??? Откъде да знам например, че ГСМ еди-кой-си не е зкупен от пазара или не е част от пакетна сделка от 50 телефона и сега се продава единично (разбира се с печалба) в Булфорум? Хайде кажи ми как да стане. А и нима ВСЕКИ ЕДИН, който продава тук не го прави с цел "да изкара някой лев"?

 

 

Добре, sohm, има логика и в това, което казваш. Но това, че е изкупил всички бройки на човека (като същевременно е прецакал, волно или неволно, и няколко други юзъра, които са искали да си вземат по една бройка) с цел да ги пусне след няколко дни с 200-300% надценка, според мен си е чист опит за "комерсиално въртене на бизнес"...

 

Едит: Както и да е. Всеки сам да си преценява. Просто на мен не ми направи добро впечатление тази история..

 

Никого не е прецакал, защото ПРОДАВАЧЪТ е избрал него за купувач, понеже така му е било по-изгодно. Да си отишъл примерно ти да ги взееш накуп за по-добра цена - басирам се, че продаващият на теб щеше да ги даде. Нямаме право да коментираме каквито и да било надценки след като не знаем точно на каква цена е купена стоката. Пък и това си е работа на НОВИЯТ СОБСТВЕНИК. Никой не насилва никого да купува предлаганото. Неведнъж е имало разправии по подобни поводи. Той може да пусне 1 крушка за 500 лева ако иска - ние нямаме право да го спираме. Купувачите вече си правят сметката и решават за себе си.

Link to comment
Share on other sites

... Откъде да знам например, че ГСМ еди-кой-си не е зкупен от пазара или не е част от пакетна сделка от 50 телефона и сега се продава единично (разбира се с печалба) в Булфорум? Хайде кажи ми как да стане ...

по-горе съм пуснал 2 линка ... от тях не става ли ясно?

 

Никого не е прецакал, защото ПРОДАВАЧЪТ е избрал него за купувач, понеже така му е било по-изгодно. ...

... а "момента" с Bulgaran? да, това не е нарушение на правилата, но попада в една друга категория, която не влиза в разни писани/неписани правила, нали така?

Link to comment
Share on other sites

по-горе съм пуснал 2 линка ... от тях не става ли ясно?

 

Какво да става ясно? Че Нонсан е купил нещо от Форума и го продава пак там? И какво от това? Ами хиляди други обяви? Как да ги разберем ние? Каква гаранция има, че наистина някой собственик на фирма за компютри не пуска тук обяви за по 2-3 чипа, 1-2 дъна, някое и друго захранване и т.н.? Ей така, по за бройка две, да мине под радара. Как да го разберем това?

 

... а "момента" с Bulgaran? да, това не е нарушение на правилата, но попада в една друга категория, която не влиза в разни писани/неписани правила, нали така?

 

Момента с Българан е ясен - самият той осъзнава, че Нонсан НЕ Е ВИНОВЕН и го казва това. Ние как да накажем продавачът на тия машинки? За какво? Че е мекере и не си е спазил мъжката дума към Българан? Такова право нямаме, с това той не нарушава Правилата.

 

Надявам се да съм бил ясен.

 

-------------------

 

...и аз ще си позволя да се намеся въпреки, че не съм засегнат пряко от казуса...

Познавам nonsan - Нено лично и го имам за коректен и точен пич.

Човекът си гледа интеерса както и повечето от нас тук.

Но има нещо друго което не ми се връзва - това трупане на рейтинг (гуру, депутат, министър, президент....) не противоречи ли на т.10?!

Нали за за да стигнеш такива завидни висоти трябва да си продал и купил доста неща! Не става само с - продавам си стария диван щото си купих нов..... :)

 

Рейтингите са на база брой постове. Нямат НИЩО общо с това кой, какво и колко е продал.

Link to comment
Share on other sites

Но това, че е изкупил всички бройки на човека (като същевременно е прецакал, волно или неволно, и няколко други юзъра, които са искали да си вземат по една бройка)

интересно с какво купувача е прецакал другите юзери

 

edit: R_a_p_t_o_R ме е изпреварил

Edited by Botev1912
Link to comment
Share on other sites

[Рейтингите са на база брой постове. Нямат НИЩО общо с това кой, какво и колко е продал.

ясно, разбрах :) хората ей така си пускат постове без да имат намерение да продават, или купуват и така трупат рейтинг

 

Rumbata buy/sell въобще не е единствения раздел в този форум, защо ги свързваш двете неща нестава ясно, нали някой може да има 2000 поста в Others и 1 в buy/sell - извода не е, че е продал или купил 2000 неща.

Link to comment
Share on other sites

Добре, пичове, разбрах какво ви е мнението. Просто ми стана интересно, че това правило не важи и при доказан случай за "комерсиално въртене на бизнес". Може би не е зле малко да се редактира текста на правилото и да се премахне тази част, понеже явно създава недоразумения.

Edited by Violator
Link to comment
Share on other sites

Добре, пичове, разбрах какво ви е мнението. Просто ми стана интересно, че това правило не важи и при доказан случай за "комерсиално въртене на бизнес". Може би не е зле малко да се редактира текста на правилото и да се премахне тази част, понеже явно създава недоразумения.

 

ТОВА и ТОВА представлява КОМЕРСИАЛНО въртене на бизнес. По твоята логика целия раздел Buy/Sell е комерсиално въртене на бизнес и трябва всички да се накажат. Какво не е ясно не мога да разбера???

Link to comment
Share on other sites

По моята логика, когато купиш нещо за Хлв., с цел след няколко дни да го пуснеш за 2*Х-3*Хлв., е доказано комерсиално въртене на бизнес (търговия). Това е моята логика. Ако за теб не е, ОК.

 

Край с коментарите от моя страна по темата.

Link to comment
Share on other sites

По моята логика, когато купиш нещо за Хлв., с цел след няколко дни да го пуснеш за 2*Х-3*Хлв., е доказано комерсиално въртене на бизнес (търговия). Това е моята логика. Ако за теб не е, ОК.

 

Край с коментарите от моя страна по темата.

 

По твоята логика ВСЯКА сделка тук е "комерсиално въртене на бизнес". Ако не можеш да разбереш, не мога да ти помогна. Ако някой купи чифт чехли за 20 лева и ги пусне за 200 лева с нищо не нарушава никакви правила. Според теб обаче върти комерсиално бизнес. Ако някой си е купил чехли за 20 лева, носил ги 3 месеца и се опита да ги продаде тук за 15, а те реално не струват и 5 какво правим тогава? Този не върти ли комерсиално бизнес??? Не се ли опитва "да прецака" някого? И въобще има ли според тебе в ЦЕЛИЯ раздел някой, който върши нещо извън комерсиалното? Някой дали има дето зарад нечии сини очи търгува тук?

Link to comment
Share on other sites

Голяма говорилня е станала тук!

Погледнете в речника - COMMERCE=ТЪРГОВИЯ.

Всяка покупко-продажба е комерсиална и това е нормално.

Изобщо в целия случай не виждам някакъв особен проблем, нито някакво нарушение, най-малко пък от страна на nonsan. А колкото до правилата - те са за спазване, не за коментиране. Дали са добри или лоши не е толкова важно. Важното е да са еднакви за всички и да се спазват.

Link to comment
Share on other sites

Искам да предложа на модераторите на този раздел (Midex, RaptoR и който още е), а и на всички които ползват този раздел едно допълнение към правилата:

Става дума за това, когато някой предлага темата си за заключване/затваряне да става с редакция на първия си пост в темата.

Не виждам нуждата всички да разберат, че търсенето на гайка за 20 стотинки е приключило успешно или дори и да не е чак такъв фрапиращ пример - не виждам идеята по този начин да се ъпват теми и да се затапват всички други обяви по които тепърва ще има интерес.

Да не говорим, че голяма част от тези ъпвания които искат затваряне са за смехории по които няма дори един пост от друг освен от пусналия темата, но това вече е относително.

Дори и да е била интересна и раздвижена тема, който се интересува от нея ще я потърси и ще прочете в първия пост, че "нещото" е продадено и изобщо, че темата е за затваряне.

 

Очаквам и другия виждания по предложението и дано да стане конструктивна дискусия с реузлтат !

Link to comment
Share on other sites

Предложението ти е логично, но неосъществимо. Ако не си ъпне темата с пост за затваряне, тя ще си седи на 5-та страница (примерно) и никой няма да я види.

 

Единствения вариант е да се репортва сам, което е абсурд да се наложи като практика, имайки предвид, че редовно получавам репорти, защото бъркат REPORT с ADD REPLY. Смятай как се "дресира" цялата група да ползва този вариант....

 

Засега най-добре е с ъпването, понеже се вижда веднага и се вземат мерки. Аз съм толкова редовно на линия, че трудно може нещо да ми убягне. На старта направих профилактика на първите 15 страници от раздела, а в момента не позволявам да има повече от 1-ва и 2-ра страница промени, без да съм прегледал (2 страници стават обикновено през уикенда, когато отсъствам). Разбира се и колегите се намесват когато е нужно.

Link to comment
Share on other sites

Предложението ти е логично, но неосъществимо...

 

Ако се изхожда от презумпцията, че всички теми в които е приключила покупко/продажбата трябва да бъдат задължително затворени си прав и съм съгласен с теб.

Според мен обаче, когато си редактираш първия пост и се вижда ясно, че примерно "изделието Х" е продадено, няма кой знае каква нужда от затваряне на темата - тя от само себе си ще отиде назад, което е равносилно на това да бъде затворена.

Link to comment
Share on other sites

Значи да ти разясня и този проблем, който лично на мен много ми късаше нервите преди да бъда модератор и затова сега надлежно затварям всички приключени теми. Дори един друг модератор ме обвини, че съм флудил с репорти.

 

Значи търся примерно монитор или РАМ. Пиша го в търсачката в buy/sell и излизат 10-15 и повече страници с теми по въпроса. Започвам една по една да ги проверявам с оранжевия бутон за Go to last unread. Разбира се не на всяка тема това води до начален пост. И като видиш отдолу, а не дай си боже може и на 2-ра страница "темата е за затваряне" пощуряваш. Хайде сега представи си 1-2 часа изтръшкване на обяви в търсене на нещо и 20% от времето ти се губи в щракане в теми за затваряне. Надявам се ме разбираш какво имам предвид. Именно затова най-добрия вариант е ъпване с пост за затваряне - вижда се най-бързо и се реагира най-адекватно.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ще си позволя да помоля в тази тема за малко разяснение : на кой беше темата за темите по история от преди около час (тя вече е изтрита и не я намирам ) . Все ми се струва ,че не беше от DiCanio (може и да греша,разбира се ) , а сега той пуска същата тема с абсолютно същото съдържание вътре :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ще си позволя да помоля в тази тема за малко разяснение : на кой беше темата за темите по история от преди около час (тя вече е изтрита и не я намирам ) . Все ми се струва ,че не беше от DiCanio (може и да греша,разбира се ) , а сега той пуска същата тема с абсолютно същото съдържание вътре :blink:

Негова беше - вместо цена имаше "по договаряне", след което беше затворена...сега той пусна коректна тема с цена, а другата му тема беше преместена в архива. От тук нататък той може в обявата си да продава в пакет темите, да ги разпродаде една по една и т.н...въпросът е, че вече е дал някаква цена за пакета.

 

Сега откланям малко темата - напоследък засичам обяви (главно за CRT монитори) с доста нереални цени. Напр. масово се продават 17" за 80-90, че и повече лева. За съжаление в правилата няма точка, третираща този род случаи. Крайно време е тези хора да влезнат в час с цените - ето аз преди година продавах почти нов 21" SAMSUNG в гаранция и въпреки, че смъкнах до 90 лв., пак нямаше интерес от страна на потенциални купувачи, а да искаш близо 100 лв. за втора употреба 17" монитор, пък бил той и с кинескоп тринитрон си е доста изсилено, при положение, че за още някой лев отгоре вече се продават (отново втора употреба) прилични 17" TFT монитори. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ще си позволя да помоля в тази тема за малко разяснение : на кой беше темата за темите по история от преди около час (тя вече е изтрита и не я намирам ) . Все ми се струва ,че не беше от DiCanio (може и да греша,разбира се ) , а сега той пуска същата тема с абсолютно същото съдържание вътре :blink:

мдааа, 2 теми от 2-ма различни юзъра с много подозрителни прилики:

Правени са цяла година при много добра учителка,с изрезки и лепени добавки от много учебници по история като добавка към писаното.Темите са между 20 и 30 страници всяка.Над всяка тема е работено средно по 7-8 часа поне.
Правени са при много добра учителка,изрязвано е от много учебници и е лепено към добавки към писания текст.Всяка тема е между 20 и 30 страници и ми е отнело една година уроци и около 1000 лв за уроци и много часове труд над всяка тема.
Link to comment
Share on other sites

мдааа, 2 теми от 2-ма различни юзъра с много подозрителни прилики:

Може да са ходили при една и съща учителка или пък да са еднояйчни близнаци, но още да не са го разбрали... :lol: ...а и едва ли някой е толкова глупав, за да си ъпне двете еднакви теми по едно и също време, привличайки по този начин вниманието на такива като тебе и мене. ;)

С различни IP-та са, което не доказва нищо, защото са на ЕК, а те са динамични и на този етап ако не се срещнеш лично с всеки един от тях няма друг начин...благодаря все пак, че обърна внимание, ще го имаме предвид. :)

Link to comment
Share on other sites

Имам два въпроса към създаващите правилата на това място!

 

1. Поради каква причина не е позволено да се "повдигат" теми "Купувам", ако не се намери продавач, или ако се намери такъв, дето не е прочел, че търся ябълки, и ми предлага домати (което е все едно, че не се е намерил, само дето леко изнервя)?

2. Възможно ли е да се промени гореспоменатото правило.

 

Моля, формулирайки отговора си, екипът модератори да направи разлика между купувам (като еднократно намерение, свършващо със събитие) и изкупувам (процес, свързан с намерение за многократно повтаряне на събитие). Няма да посочвам случката, която ме кара да задам тоя въпрос, сред вас има достатъчно умни хора, които ще схванат за какво иде реч.

Edited by cheese
Link to comment
Share on other sites

Имам два въпроса към създаващите правилата на това място!

 

1. Поради каква причина не е позволено да се "повдигат" теми "Купувам", ако не се намери продавач, или ако се намери такъв, дето не е прочел, че търся ябълки, и ми предлага домати (което е все едно, че не се е намерил, само дето леко изнервя)?

2. Възможно ли е да се промени гореспоменатото правило.

 

Моля, формулирайки отговора си, екипът модератори да направи разлика между купувам (като еднократно намерение, свършващо със събитие) и изкупувам (процес, свързан с намерение за многократно повтаряне на събитие). Няма да посочвам случката, която ме кара да задам тоя въпрос, сред вас има достатъчно умни хора, които ще схванат за какво иде реч.

 

Екипът модератори прави разлика между купувам и изкупувам само че тук не е това идеята...

Ако Buy и Sell бяха отделни подфоруми щях да те подкрепя но в случая не разсъждаваш правилно.. ето защо:

 

Dreamer:Не е правилно, защото ако user Пешо пусне тема, че продава Телевизор Самсунг и след това 20 човека изнахалстват като напишат "UP" и "ГОРЕ" в темите си и тази на Пешо ще иде на 5-6 страница... което както се досещате нито е правилно нито е коректно. Моля обърнете внимание на това и нека с общи усилия да прекратим този неприятен навик на мнозина.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...