Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

Днес спасих живот. Не мога да го нарека човешки. Изпреварвах на магистралата, а в багажника ми моторист. Като си приключих изпреварването, в един и същ момент аз тръгвам да се прибирам в дясната лента, а той тръгва да ме изпреварва отдясно. Имаше късмет, че карах аз (винаги знам какво се случва наоколо), а не госпожата ми (тръгва да гледа в огледалата в последния момент). Прекъснах си прибирането и си спестих лежането в затвора, което хич нямаше да си заслужава.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Posted (edited)

И аз съм имал такива няколко случая и в градски, и в извън градски условия. Тръгвам да се прибирам в дясната лента, за да освободя на нетоложно бързащият, зад мен главанaк и мотор, и кола, ми се е случвало. И аха да се прибера, виждам, че другият зад мен не може да чака и вече е тръгнал да захожда от дясно и аз гледам да остана на място и да не мърдам, дори на йота, за да се разкара другият и да не го блъсна. 

Edited by Dunc
Link to comment
Share on other sites

Поздравления, че спасявате животи ползвайки огледалата си :)

На бас че и с педалите и волана е същото!

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2024 at 5:17 PM, earache said:

Днес спасих живот. Не мога да го нарека човешки....


За съжаление тази ми драсканица не спира да е актуална. Голяма част от тия хора са напълно лишени от инстинкт за самосъхранение...

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Адреналин...

 

Всеки го харесва. Примерно, пиенето на кафе предизвиква прилив на адреналин в организма.

 

Но като погледнах сега една-две статистики за починалите по пътищата по държави (тук и тук) - ние сме си много близо до средното европейско ниво. Европа - 7,4 на сто хиляди, България - 9.

 

Прави ми впечатление, че по медиите (и то не само у нас) се опитват да прокарват кампании за "сплашване" на хората - като че едва ли не, не могат да карат. А имаме по-малко пътни инциденти на глава от населението спрямо Белгия, Канада, САЩ и т.н.

 

 

 

 

 

 

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Antares said:

Хахах, то по-общата ситуация беше точно такава. Група мотористи, каращи заедно и правещи глупости, като например 3ма в редичка в една лента.

Просто този си беше пътник, затова само това споменах.

Преди това пък пак изпреварвах и тамън се прибрах в дясната лента, един от тях слезнал от маторя и клекнал на линията между дясната лента и аварийната, правейки някакви жестове с ръце. :lol:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, instinct said:

Прави ми впечатление, че по медиите (и то не само у нас) се опитват да прокарват кампании за "сплашване" на хората - като че едва ли не, не могат да карат. А имаме по-малко пътни инциденти на глава от населението спрямо Белгия, Канада, САЩ и т.н.


Само със сплашване може да се постигне нещо при тая пасмина. Ако имаше разум, нямаше да има нужда от сплашване и всичко щеше да се случва информирано.

Да се вика "ЩЕ УМРЕМ, ВАКСИНИРАЙТЕ СЕ!", например. Пък белким поне 5% се стреснат. С "войната по пътищата" е същото.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, w00x said:

С "войната по пътищата" е същото.

 

Според мен няма такова нещо. Това е медиен похват - специално измислен термин, който се опитват да го набиват в главите на хората, за да не помнят те по-важното.

 

Например, 250 000 човека годишно умират в щатите поради "лекарски грешки". Това е една от трите най-големи причини за смърт там (и у нас положението не е по-добро).

 

Някак си този факт не е по новините всеки ден, като напомняне. А би трябвало. Могат да го нарекат "война по болниците" или нещо подобно :laughing1:.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напомняне за какво? Не ходете на лекар?
Лекарите са хора и практикуват професия. Срещал ли си перфектни хора, които не правят грешки?
Не обсъждаме колко от "лекарските грешки" реално са такива, но затова си има и закони.

Link to comment
Share on other sites

Напомняне (ежедневно) на лекарите и болничния персонал да не допускат грешки. Предполагам си чувал, че те също се случва да пият на работа, употребяват опиати (имат и достъп, и познанията), също така са понякога небрежни, не внимават, не спазват инструкциите за лечението, пренебрегват установените норми и процедури...

 

С две думи - не спазват знаците и нарушават "закона за движение и работа в болниците" :lol: - и като резултат имаме 5-6 пъти повече умрели поради това отколкото тези по пътищата.

 

И после - къде била войната... Ами в стаите с многото легла.

 

Link to comment
Share on other sites

А, да. Как никой досега не се е сетил да им каже "не допускайте грешки".

 

Да, защото шофьорите не пият и не приемат опияти хич. Или то срещу лекарите няма да е "специално измислен термин", както е срещу шофьорите?
А какво да кажем за броя на умрели вследствие прекомерна употреба на алкохол?

Срещу какво изобщо недоволстваш? Срещу опитите за превенция на нещо, на което жертва може да е всеки един от нас?

Link to comment
Share on other sites

Ако някой иска да спаси много повече, в пъти повече броя животи (включително и собствения си, и на близките си - да не се окаже жертва), трябва да настоява за превенция на нарушаването на "закона за движение и работа в болниците" :lol:.

 

Останалото е семки и бонбонки, както се казва...

Link to comment
Share on other sites

Значи да разбирам, че друга превенция да не се прави. Само за болниците да се говори?
И пак - кой и как ще доказва лекарска грешка? И сега има механизъм за това. Всеки опечален иска да обвини някого. Лекаря, спешната помощ, ветеринарния лекар, пияния шофьор в другата кола.

Не казвам, че няма лекарски грешки и немарливост. Казвам, че начинът да се бориш с тях не е като спреш да се бориш с всичко останало.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Мисля, че всеки ще се съгласи, че се започва от голямото към малкото - от горе надолу. Ресурсите, които се използват в борбата, са ограничени - не може да се разхвърлят за дреболии, а да се оставя главното да тъне в тишина.

 

Започва се с превенция на голямото.

 

Щом има 'лекарски грешки и немарливост' - следва "да се изкореняват". И медиите следва да работят за тази цел, а не за друга, по-маловажна.

 

Чак след това, ако остане време, може да се споменават 'семките и бонбонките' (тоест - пътните инциденти, които, по статистика, са доста надолу в скалата на проблемите).

 

Мисля, че всичко гореизказано е очевидно. Даже не знам защо би се наложило да се обяснява.

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

Ами, по тая логика не трябва да се прави нищо. Защо да вдигам на някой хартията от земята, ако горе до Пампорово покрай пътя е мръсно? Защо да се работи по инфраструктурата на улиците в града, ако магистралата е на дупки? Защо да засаждам дърво някъде ако по същото време в Родопите се извършва сеч?

Ресурсите за борба не са общи, защото борбата се води от различни органи и организации.

Нужно е да се обяснява, защото логиката да се игнорират малките неща, защото има "по-големи" е фундаментално сбъркана и е форма на бягане от отговорност.

Link to comment
Share on other sites

Ами много ясно, че по-добре да спреш сечта в Родопите, отколкото да засадиш едно дърво.

 

Естествено, че няма една дупка да запълваш, ако може да оправиш кардинално въпроса с качеството на строеж на пътищата така, че да не се развалят толкова често.

 

Същото важи и за всичко останало - имаш избор - или да поправиш голямата причина за проблема, или да се занимаваш с дреболии. Бика се хваща за рогата - това означава, че трябва да се решава важният въпрос, а не 'да се бара по опашката' /семките и бомбонките/.

 

Медиите в това отношение просто трябва да си пренасочат вниманието към тия именно рога - дето ще им извадят очите, толкова са очевидни.

Link to comment
Share on other sites

Аз собственоръчно ли да я спра тая сеч? Как предлагаш да го направя?

 

За дупките поне и управниците мислят като теб, спор няма.

 

Значи според теб, най-голямата причина за смърност в държавата, са лекарските грешки?

Аз пък смятам, че здравите хора не ходят на лекар и не стават обект на лекарски грешки. Здравите хора обаче, стават обект на пияни шофьори.

По твоята логика, не трябва ли да се обърне внимание на причините за това хората да опират толкова често до услугите на лекари, които от своя страна допускат грешки? Да се започне от генералния проблем.

 

Аз например точно миналата седмица видях призив към населението да обновят ваксинациите си. Виждам и кампания срещу рака на дебелото черво. Има редица здравни предавания, които целят повишаване на здравната култура на хората.

Неща, които ти някак много удобно пропускаш в контекста на дискусията.

Link to comment
Share on other sites

Ангеле радвай се, че не си се занимавал с доктори и болници, да видиш положението. Само това ще ти кажа. Пак почваш спорове само на база “така пише в нета”

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, instinct said:

Но като погледнах сега една-две статистики за починалите по пътищата по държави (тук и тук) - ние сме си много близо до средното европейско ниво. Европа - 7,4 на сто хиляди, България - 9.

Дам дам, толкова сме близко, че сме на предпоследно място. Средата я гледаме ама през крив макарон

6 hours ago, instinct said:

Същото важи и за всичко останало - имаш избор - или да поправиш голямата причина за проблема, или да се занимаваш с дреболии. Бика се хваща за рогата - това означава, че трябва да се решава важният въпрос, а не 'да се бара по опашката' /семките и бомбонките/.

 

Това е страхотен метод да не се направи нищо :)

 

А, че докторите ни са безполезни съм напълно съгласен. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mIRCata said:

Ангеле радвай се, че не си се занимавал с доктори и болници, да видиш положението. Само това ще ти кажа. Пак почваш спорове само на база “така пише в нета”

 

Не съм ли?

 

Какво съм прочел в нета по-точно?

 

И ти ли споделяш мнението, че малките проблеми не трябва да се решават, докато има по-голям такъв?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ARPAnet said:

Дам дам, толкова сме близко, че сме на предпоследно място. Средата я гледаме ама през крив макарон

 

Като се подреди по континенти, в Европа след нас има още 7 държави. От средното европейско ниво (7.4) ни делят някакви си около 15 процента - това си е близко.

 

Като се има предвид на запад колко по-нови, добре поддържани и сигурни коли и пътища имат, може да се направи извод от статистиката, че всъщност много добре се справяме. Много добри умения в кормуването показваме като цяло спрямо обстоятелствата.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
2 hours ago, instinct said:

Като се подреди по континенти, в Европа след нас има още 7 държави. От средното европейско ниво (7.4) ни делят някакви си около 15 процента - това си е близко.

 

Като се има предвид на запад колко по-нови, добре поддържани и сигурни коли и пътища имат, може да се направи извод от статистиката, че всъщност много добре се справяме. Много добри умения в кормуването показваме като цяло спрямо обстоятелствата.

 

Оу ти имаш предвид континента Европа. А не ЕС в който сме предпоследни :)

Невероятно добри умения се показват в България

4.5 пъти повече жертви от Норвегия

3 пъти повече жертви от Англия

2 пъти повече жертви от Чехия 
и т.н. 
Невероятен скилл 

По-добре е само от едни такива държави(континента Европа) които едва ли някой взима за пример - Румъния, Украйна, Грузия, Албания Русия, Молдова и Босна. 

 

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

От близките западни държави до нас ни делят отново само 15% разлика.

 

Още по назапад в Европа - една от причините е, че имат повече пари, тоест повече хубави, нови коли, със системи за безопасност, и пътища добре осветени, с маркировка, с настилка и т.н.

 

Те ако спазваха правилника на движение (а те не го правят, виж UK Drink Driving Statistics 2024),  обаче дойдат на изток да живеят - ще видиш какво именно е катастрофално представяне :laughing1: (и без това е ясно по морето по дискотеките какво правят...).

 

Хубавите неща искат пари, а не празни агитации.

 

Ние спрямо обстоятелствата, в които живеем, сме си даже добре. И в западните икономически условия ако попаднем, ще ги бием с много по безопасност на движение.

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

Всъщност в Б-я проблемът е масовото неспазване на правилника за движение по пътищата - изпреварване, несъобразена скорост,  и агресивно каране.

Link to comment
Share on other sites

Две години май минаха от как се прибрах последно. На втората вечер на входа за Пловдив от към Асеновград сестра ми кара в дясна лента с мисля 70... Колкото ограничението. 100 метра преди табелата Пловдив две коли... Май бяха голфове (не успях да разбера) ни изпревариха с минимумът 100 километра разлика в скоростта. Не съм много сигурен дали вече беше станала белята с двете момичета в София. Както бях полузаспал.... Не само, че се разбудих, но ако имам възможност бих наказал тия боклуци като Дефри Дамер. Съд за такива не трябва да има. Трепане и да ги чоплят гаргите. След 4тия набит да виси на кол на центъра на града - бас хващам, че ще има ефект. Пиян шофьор затри братовчеда на мой приятел който е тука. Убиеца избяга в Турция. Може и да е давано по новините, че пак е било зверска катастрофа. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...