Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

Кой - тоя дето са го продали ли? Къде съм казал, че е супер ефективен...просто беше по-мощен и подходящ за тия 2 помещения - по-горе споменах, че човекът ми каза да не съжалявам, защото има и други с по-добри данни от него, а и сам виждаш от данните му, че е A++, а не А+++. А иначе моделът беше Sharp AY-P45X. Ето още един продаден (уж), който се вписва в термина суперефективен - харчи по-малко, но пък е и по-маломощен, ама пак ставаше горе-долу (Хитачи е). Сега чакам да ми пратят снимка и данни на тоя, дето ми го предложиха да видя на него какво точно му дават и да си проверя реално модела дали му съвпадат данните.

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 338
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

Хайде да подходим малко по-професионално и да разграничим електродвигател от инвертор (честотно управление най-общо казано, защото и електродвигателите са много видове.)

Електодвигателя, най-общо казано, има минимални, номинални и МАКСИМАЛНИ обороти на въртене. Той не може да работи продължително извън тези граници.

Инверторът има много голям диапазон на регулиране, тъй като е предвиден да управлява голяма гама двигатели (и като мощност и като обороти на въртене). Затова, преди да се пусне да управлява двигателя, инвертора се параметрира (задават се коректните стойности за даденият двигател).

Това, че режимът за работа на двигателя е избран да бъде номиналният му, не означава че има някаква извънземна магия и благодарение на нея той започва да работи НАД МАКСИМАЛНИТЕ си параметри.

Просто, доброто инженерно решение е именно такова: работа на номинала, като се предвижда че в определени ситуации може да работи и БЛИЗКО до максималните му стойности. Но, в никакъв случай не и ПРОДЪЛЖИТЕЛНО.

При евтините решения, всичко работи на номинала защото се подбират компоненти, които не минават теста за работа на максималните си стойности (Най-общо казано. Като процесорите на Интел. Тези, които имат проблем се маркират като целерон и се продават на по-ниска цена).

Не знам какво визираш под "доста над номинала". Дали оборотите на двигателя или процесите в системата. Нормално, разликата между номинални и максимални обороти е около 15-20%. Може да има и изключения (зависи за какъв тип електродвигател говорим. Има и такива, при които оборите са константни, т.е. няма минимални, номинални и максимални).

Нямам никакво намерение да споря, просто искам да се уточнят нещата.

 

@Мидекс, честито. Японска клима с тригодишна гаранция, с параметри над европейските "елитни" образци, на цена 1/3 от тях е направо удар в десятката.

 

За мен ще бъде безкрайно интересен коментарът на Галин за тази статийка, публикувана в сайта на Кондекс:

http://condex.bg/има-ли-разлика-в-енергоефективността/

 

И, естествено коментар за LN серията с фреон R32.

 

 

Хитачи произвеждат такава голяма гама, че не може да се говори просто ей-така.

Напиши конкретен модел.

Защото Хитачи имат модели, които надминават като показатели МЕ, но не се внасят и продават в бившия соц. лагер.

Най-вероятно е някакъв low end made in Turkey with China components :lol:

Подхождам достатъчно професионално, за да бъда разбран и от не специалист в горното си изказване.

И като говорим за професионално подхождане, нека не бъркаме стандартното честотно управление с това, което се влага в малките климатици! Едното можеш да го програмираш и да ти вари кафе, а другото е малко по-различна бира, понеже в масовия случай управлява чрез ШИМ. Както и нека не се омесват хилядите видове електромотори с тези, с многополюсен, постоянно магнитен ротор, потопени в маслена баня и активно охлаждани от хладилен агент! Още повече, че от доста години в климатичните компресори се използват и двигатели, чийто лагери са МагЛев!

 

И бележка под линията.

Климатичните инверторни компресори обикновено са достатъчно пре запасени, че да понасят продължително време т.н. свръх обороти. Понеже работят при относително еднакво механично натоварване, независимо от оборотите си. Друг момент е, че преди години, когато активно се занимавах с климатици, японците правеха един доста интересен номер. Масово използваха един и същ компресор за седмица, девятка и десятка (28-ца), като разликата в самите климатици като управление беше чисто софтуерна. И в някои случаи използваха два различни (за трите мощности) IPM-а. Като държа да подчертая и, че тези компресори спокойно поддържаха и дванадесетка (35-ца).

До тук мисля, че изяснихме момента с управлението и типа електро двигатели.

 

Сега по онази статия за японските климатици.

Истината е, че от наистина доста години в Япония такива не се произвеждат. В Индия, Китай и Тайван, да... Но, не и в Япония. А в същите заводи се произвеждат и тези от конкретния бранд, предназначени за Европа. Разликата между двете (трите, четирите) производства е единствено и само съобразена с конкретния климатичен пояс, за който е предназначено изделието.

Link to comment
Share on other sites

Кой - тоя дето са го продали ли? Къде съм казал, че е супер ефективен...просто беше по-мощен и подходящ за тия 2 помещения - по-горе споменах, че човекът ми каза да не съжалявам, защото има и други с по-добри данни от него, а и сам виждаш от данните му, че е A++, а не А+++. А иначе моделът беше Sharp AY-P45X. Ето още един продаден (уж), който се вписва в термина суперефективен - харчи по-малко, но пък е и по-маломощен, ама пак ставаше горе-долу (Хитачи е). Сега чакам да ми пратят снимка и данни на тоя, дето ми го предложиха да видя на него какво точно му дават и да си проверя реално модела дали му съвпадат данните.

 

Ти не си написал. Аз написах, че е супер ефективен. :)

Не знам как разхода е с толкова малко по-голям, а отделяната енергия е толкова много по-голяма. По-голяма е дори от еквивалента 50 на моя климатик.

 

Sharp AY-P45X

 

Този климатик, с така написан модел, съществува само в каталога на SmartKlima.

Останалата част от интернета не е чувала за него. Което ме кара да си мисля, че нещо не е наред.

Link to comment
Share on other sites

... че нещо не е наред.

 

Това ще го разбера в най-скоро време...евентуално на цената на 1300 лева. :laughing1:

 

@Румба, и аз съм на принципа "климатик в стая", но в случая се съобразявам с някои фактори, положението е такова и ща не ща климатикът ще трябва да е за две, а те и двете помещения са с широка портална врата, та въздухът ще минава по-лесно. ;)

Link to comment
Share on other sites

 Изводът ми е: "не е работа". Един климатик е за едно помещение.

Абсолютно правилен извод.

Когато обаче наистина няма начин монтажът да се направи така, че въздушният поток да обхваща и двете помещения.

 

П.п. Друг е моментът и, че потребителите в огромния си процент се правят на по-умни от производителите и променят стандартното за отопление положение на клапата ;)

Link to comment
Share on other sites

П.п. Друг е моментът и, че потребителите в огромния си процент се правят на по-умни от производителите и променят стандартното за отопление положение на клапата ;)

 

И мен много ме кефят колегите като започнат да мърдат перките на климатика на ръка.

Почти ги затварят, щото им духало...

Ходи обяснявай по колко начина е вредно за системата..

Link to comment
Share on other sites

Сега по онази статия за японските климатици.

Истината е, че от наистина доста години в Япония такива не се произвеждат. В Индия, Китай и Тайван, да... Но, не и в Япония. А в същите заводи се произвеждат и тези от конкретния бранд, предназначени за Европа. Разликата между двете (трите, четирите) производства е единствено и само съобразена с конкретния климатичен пояс, за който е предназначено изделието.

Тогава продължавам с друг въпрос: защо тогава климите внос от Япония (ако ще да са правени в Бургас) работят чувствително по-добре от другите си събратя.

И един въпрос който пропусна, но мен ме интересува от гледна точка на специалист като теб, а не от писанията в интернет пространството:

Фреон R32. Сравнен с R22 и R4xx. Какви са най-общо казано плюсовете и минусите за климатична система като цяло и като работа и живот на двигателя.

Edited by biodesign
Link to comment
Share on other sites

Тогава продължавам с друг въпрос: защо тогава климите внос от Япония (ако ще да са правени в Бургас) работят чувствително по-добре от другите си събратя.

И един въпрос който пропусна, но мен ме интересува от гледна точка на специалист като теб, а не от писанията в интернет пространството:

Фреон R32. Сравнен с R22 и R4xx. Какви са най-общо казано плюсовете и минусите за климатична система като цяло и като работа и живот на двигателя.

Вносът от Япония се справя по-добре с отоплението, понеже са предназначени да работят на отопление в климат доста по-влажен, но с подобни температури на нашия. Стига естествено машината да не е издухана и с вече влошен термо мост между тръбите и ламелите на външния топлообменник. Това го казвам най-общо и без да навлизам в специализирани подробности. Други съществени разлики между съвременните машини за тук и там, няма.

По въпроса за фреоните.

32 го дават с малко по-добри термодинамически показатели спрямо 410. Но за сметка на това е запалим. А до сега историята не познава случай някой от запалимите газове да се е наложил наистина сериозно в климатичната техника. Аз лично го гледам малко под вежда. Още повече, че отново се извадиха от нафталина глупостите за двукомпонетността на 410. И как при пробив всичко трябвало да се изхвърля, преди да се зареди отново (което няма нищо общо с вярното). И как 32-то, щото бил еднокомпонентен е егати и якия газ, щото можеш да си доливаш както си искаш. А, да.. И щото бил с нулев ODP, нищо, че и 410 го водят с такъв. И поне според таблиците 32 има почти четири пъти по-нисък GWP от този, на 410

Всъщност r32 е единият от компонентите на 410, а другият r125 е добавката за незапалимост.

А продължителността на живот на компресорите няма общо с типа агент, стига да се използват с този, за който са предназначени. Е... има и малко 'фатки и чалъми за заменяне на газове с различни такива, но там отново нагазваме в доста специализирана област на сервизното дело.

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

Вносът от Япония се справя по-добре с отоплението, понеже са предназначени да работят на отопление в климат доста по-влажен, но с подобни температури на нашия.

 

:thumbsup:  Това беше първото, което ме предупреди оня с климатика - каза, че по-добре топлят, отколкото охлаждат, като това не изключва доброто охлаждане при добре оразмерена машина, но пък за отоплението изобщо няма да имам проблеми. ;)

 

Между другото ето какво ми предлагат от това, което имат в момента - не ми допада чак толкова, но предвид парите, бързането и останалото за което споменах, смятам че ако работи и покрива написаното, ще е достатъчно...

 

мощност охл.  0.9-6.8 (номинал 5 kw)

мощност отопл. 0.9-8.8 (номинал 6kw)

консумация 0.5-2.1 kw (номинал 1.5 kw)

Link to comment
Share on other sites

Вносът от Япония се справя по-добре с отоплението, понеже са предназначени да работят на отопление в климат доста по-влажен, но с подобни температури на нашия. Стига естествено машината да не е издухана и с вече влошен термо мост между тръбите и ламелите на външния топлообменник. Това го казвам най-общо и без да навлизам в специализирани подробности. Други съществени разлики между съвременните машини за тук и там, няма.

По въпроса за фреоните.

32 го дават с малко по-добри термодинамически показатели спрямо 410. Но за сметка на това е запалим. А до сега историята не познава случай някой от запалимите газове да се е наложил наистина сериозно в климатичната техника. Аз лично го гледам малко под вежда. Още повече, че отново се извадиха от нафталина глупостите за двукомпонетността на 410. И как при пробив всичко трябвало да се изхвърля, преди да се зареди отново (което няма нищо общо с вярното). И как 32-то, щото бил еднокомпонентен е егати и якия газ, щото можеш да си доливаш както си искаш. А, да.. И щото бил с нулев ODP, нищо, че и 410 го водят с такъв. И поне според таблиците 32 има почти четири пъти по-нисък GWP от този, на 410

Всъщност r32 е единият от компонентите на 410, а другият r125 е добавката за незапалимост.

А продължителността на живот на компресорите няма общо с типа агент, стига да се използват с този, за който са предназначени. Е... има и малко 'фатки и чалъми за заменяне на газове с различни такива, но там отново нагазваме в доста специализирана област на сервизното дело.

Искаш да кажеш, че COP на японските клими е по-висок защото софтуерно се коригира стойността на максимума на двигателя. Защото, при така даденото обяснение, технически не виждам друга възможност.

По отношение на R32:

Попитах, защото се разпространяват две тези: едната е, че той е по-добър именно защото липсва добавката за незапалимост (защото той бил незапалим) и освен това се изисква доста по-малко количество от него в една и съща система (поради по-високото си разширение/свиваемост).

Другата теза е, че той е изключително запалим и твърде опасен.

Това, което забелязвам като крайна цена при съпоставими клими по отношение на цената е:

Тези с фреон R32 са по-скъпи с около 20-25% от тези с фреон 410, като разликата в COP е 0.1 до 0.3 като абсолютни единици в полза на 32.

Личното ми мнение е, че производителите целят понижение на разходите за производство и за тези няколко процента снижение ще ни докарат доста бели на главите.

Защото смяната на типа фреон ще засегне и хладилниците рано или късно (ако не ги е засегнало вече).

 

Сещам се за един трик стар колкото света - разглеждаш обяви за жилища, виждаш добра оферта, обаждаш се и ти казват: току-що го продадохме, но има едно подобно....

Говорил съм с човек работещ във фирма за климатици 2-ра употреба. На маса човек става малко по-откровен. Казва: вероятността да попаднеш на нещо читаво е малка, не си струва рискът, всеки иска да си купи кола стояла в гараж и карана от възрастни хора, но рядко се получава, аз (той) самият си купих нов, шефът ми (собственикът на фирмата) също, пожълтели пластмаси, незнайни миризми, не знаеш колко е натоварван и колко е издухан, но най-важното е, че не знаеш в каква среда е работил - учреждение ли, офис ли, летище, склад, лаборатория, болница, старчески дом ....

и да го сложиш в стая където ще отглеждаш малко дете например...

Тук има една статийка: http://remont-klimatici.com/нов-или-климатик-втора-употреба/

Не искам да давам съвети, или да споря, не съм специалист.  Всеки е достатъчно голям и разумен, но е добре да се кажат и тези неща.

Нека, преди да прочетем сърцераздирателно написаната статия да видим кои са я писали:

http://remont-klimatici.com/serviz-klimatici/сервиз-5/

Опааа, дистрибутори.

Сега за стоките 2-ра употреба:

Има фирми, които внасят почти нови такива (върнати в месечния срок от покупката), такива с липса или нарушена търговска опаковка и такива, които наистина са ползвани малко - няколко месеца. Всяка една стока си има етикет с модела и годината на производство.

Тези фирми продават на цени като другите си събратя, които са Чок тарикатите на света: внасят неща, които са за изхвърляне. Явно твоя познат е от тези. И после хората, които са купили от него - реват. Защото са измамени. Да върви биснеса, нъл тъй?

Имам доста познати, които нямат финансови възможности за нови, качествени неща. И си купуват клими втора употреба. С йероглифи. И тези климатици работят все още (7-8-9 години откакто са купени). И са безшумни! И зима и лете. И топлят и охлаждат. И пласмасите още не са пожълтели, въпреки, че една част са пушачи. Защо не са пожълтели сигурно ще попиташ? Защото при производството на пластмасовите детайли не е спестена добавката, предпазваща от UV лъчение. Мога да ти снимам нова сокоизтисквачка на ТЕФАЛ. На 1 година. Половината (тази страна която е към северен прозорец, дето слънце никога няма) е жълта. Другата е бяла.

Другата заблуда: работили в болници, учреждения...

Там не се ползват такива клими. Има централна система за климатизация. От много години.

Edited by biodesign
Link to comment
Share on other sites

sanyo имам го от 2001г 14 -ка не е мръднал нито пожълтят нищо ,само счупих дистанционното и карам на китайско .е няма всички функции но охлаждане отопление ,движение на клапите нагоре ,надолу ,непрекъснато нагоре надолу командвам ,задаване на температура ,така се взимай втора употреба смело

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

До тук е съвсем разбираемо написано. После обаче и този въпрос ми убягва. Ако се колебаеш между определени марки и модели е добре са ги споделиш и тук тези си колебания.

Нямам никакви познание относно марките, моделите, характеристиките на климатиците!

Веднъж съм слагал климатик, платих над 1300 лева за 12-ка на Fuji и съм доволен! Тогава се допитах до приятел, който незнайно защо трети ден не се е обадил с конкретно предложение/ работи в Стенли Фриго/!

Ако в момента разполагам с 3000+ лева за 3 климатика, няма въобще да се замисля и пак бих си взел Fuji.

Идеята на допитването ми е да получа съвет за климатици, с които да си отопля стаите през зимата.

Link to comment
Share on other sites

Ако в момента разполагам с 3000+ лева за 3 климатика

Дишай спокойно, ще се оправя, нямам никакви проблеми/ ако мислиш, че допитването ми е финансов проблем - ОК, твоя си работа  ;)

Сега последно какво? Хем имаш пари, хем нямаш.

Хайде другият път да не ми се зъбиш ако обичаш.

Като нямаш нужната сума, има Програма за енергийна ефективност.

Ще купуваш 3 клими - покриваш изискванията на програмата.

Отиваш в която и да е голяма фирма за продажба на клими, одобрена от Reecl и взимаш 3-те най-евтини маркови машини, които покриват изискванията на reecl.

Можеш да бъдеш сигурен, че с тях ще се топлиш зимата. Без значение марка и модел.

Искаш оферта за цена на 3-те заедно с монтажа!, защото после ще ти възстановят 20% от цената на климите и монтажа.

Най-изгодно към момента е да кандидатстваш в Пиреус банк (условията на ОББ за кредит над 2000 лв. са скъпи).

След като те одобрят и ти отпуснат кредит, купуваш климите, монтираш ги и когато ти възстановят 20-те %, погасяваш кредита предсрочно.

Така ще се вместиш в бюджета с който разполагаш и ще купиш нещо, което ще ти върши работа, а не само да похарчиш едни пари за някакъв китайски боклук.

Отделно от това, ако си абонат на Виваком и имаш карта за лоялен клиент, във Вимакс имат и 7% отстъпка за климатици. Може да попиташ дали ще ти начислят тази отстъпка ако кандидатстваш по reecl.

 

По reecl ако вземеш 3 клими по 1100 лв. с монтажа, след връщането на 20%, сумата за тях ще бъде 3300-660=2640 / 3 = 810лв. на клима с монтаж. Разходите по кредита са ти около 80-90 лв. Така 1 климатик с монтаж ще ти струва около 830-840 лв. И ще е от класа на твоето Фуджи за 1200 лв.

 

Ето, избирай си:

https://vimax.bg/klimatici/invertorni-klimatici#/daikin,fuji-electric,fujitsu-general,mitsubishi-electric,mitsubishi-heavy-m12,32,31,13,14/енергиен-клас-охлаждане-a-a7402-vA%2B%2B/sort=p.price/order=ASC/limit=16

Edited by biodesign
Link to comment
Share on other sites

Предложението на биодизайна е най-разумното. Ако е така, няма какво да се чудиш. Отиваш и отнасяш три Fuji/Fujitsu/General Fujitsu и си решаваш проблема!

Link to comment
Share on other sites

Ако живеете на блок събирате пари и си направете климатична инсталация на газ ,това е бъдещето ,

 

Нека първо съберат таксите за входа, че някои не са ги плащали от месеци. Много трудно се уеднаквява мисленето на хора от цял блок, разполагащи с различни финансови възможности. :)

 

-------

@Ангеле, тоя последният климатик дето ми го предложиха също е някакъв стелт модел, понеже мрежата не е чувала и за него. :P

Успокоява ме единствено, че уж е с гаранция, а и на едно място все пак видях да продават филтри за него. ;)

Link to comment
Share on other sites

-------

@Ангеле, тоя последният климатик дето ми го предложиха също е някакъв стелт модел, понеже мрежата не е чувала и за него. :P

Успокоява ме единствено, че уж е с гаранция, а и на едно място все пак видях да продават филтри за него. ;)

 

Те май повечето са някви такива. Никой, никога, никъде не ги е чувал. :D

Поне виж дали има официална документация с модела. Там ще пише характеристиките на производителя. Стикерчето отстрани на климатика може да се смени.

 

Колкото и гаранция да има, занимава ли ти се постоянно да се ангажираш с подобно нещо? Моя климатик е над леглото и трябва да размествам цялата стая, за да се стигне до него от техник. Като ми го монтираха разместих, но 2 дни по-късно като имаше един проблем със съскане по тръбите и трябваше да идват да го оправят, изоооооообщо не ми се занимаваше да размествам. Сега се моля да не се развали, не защото няма кой да го оправи, а защото пак трябв ада размествам 30 минути.

 

Понякога от чиста гледна точка на удобство не си заслужават някои икономии. djadomraz знае най-добре май. :) Той предпочита да си плати премиум, отколкото да трябва да се занимава после.

 

Мерси!

Link to comment
Share on other sites

Колкото и гаранция да има, занимава ли ти се постоянно да се ангажираш с подобно нещо?

 

Така си е, но в случая не ме касае много, защото аз няма да живея там - ако стане нещо, други ще разместват. :P

Само ме е яд, че бързам със слагането, а в момента нямат избор, понеже точно тоя няма толкова добри данни, освен това е Хитачи, а Гадо ме разколеба малко за тази марка...дано поне да е сглобен в Япония.

 

П.П. А дедо е всеизвестен с търсенето на максимално удобство. :)

Link to comment
Share on other sites

Така си е - никога не съм отричал, че съм егоист. :grin:  Всъщност те няма да разместват нищо, защото там няма да има нищо за разместване, понеже този хол е с "вренски" прозорци (както се изразява kotora :P ) - разбирай...едната цялата стена е прозорец, който дори има 90-градусова чупка към другата стена, там, където всъщност ще е вътрешното тяло, а профилактиката на външното ще се прави точно от тази чупка-прозорец, като разстоянието между вътр. и външн. тела ще е не повече от метър и половина.

Link to comment
Share on other sites

http://italcalor.com/wp-content/uploads/2017/02/italcalor-frontpage-klimatichni-sistemi-na-gaz-otoplenie-i-ohlajdane3-300x266.png ,Ако живеете на блок събирате пари и си направете климатична инсталация на газ ,това е бъдещето ,

Не знам дали газта е бъдещето и кое бъдеще по-точно, но там където живея АЗ, газ няма да има НИКОГА. Може всичките найсе собственика да искат, аз не искам.

Аз искам единствено да спя спокойно и това никак не кореспондира с газова инсталация, правена в българия от българи с китайски материали.

Щото като знам квалификацията на българина..., плаче ми се. Всеки селянин стана професионален строител. Всеки професионален строител прави всичко, като се почне от зидането и се свърши с инсталация и конфигурация на Windows 10, разбира от право, финанси, бизнес, маркетинг, ценообразуване и т.н. и т.н.

Мерси. Аз съм аут от тази схема.

Link to comment
Share on other sites

Ако е така, няма какво да се чудиш. Отиваш и отнасяш три Fuji/Fujitsu/General Fujitsu и си решаваш проблема!

Така е. Ако не работи на постоянен трудов договор обаче - няма да стане.

Изискването на банките (не на reecl) е минимум от 6 месеца да е на постоянен трудов договор.

Процедурата е лесна: отиваш в банката, оттам във фирмата и после пак в банката. 1-2 часа.

Банката те одобрява, получаваш парите по сметка, отиваш във фирмата, плащаш, монтират ти климите, дават ти протокол, него носиш в банката, правят проверка и до 30 дена ти превеждат 20% по сметка. 

Това е, няма спънки, мънки и прочие.

 

Като стана въпрос за reecl, има и една тънка особеност от тази година:

Тъй като изискването за кандидатстване по енергоспестяваща мярка в многофамилни жилищни сгради (разбирай блокове) е минимум 3 домакинства да кандидатстват едновременно (тази тъпотия е от миналата година), сега имало договорка между фирмите, reecl (България) и банките да се попълват някакви фиктивни документи (щото миналата година греда - банките не можаха да кешират парите). Пример: Имаш съседи с климатици, прави се документ и те се вписват в него, независимо какви са климатиците и кога са монтирани). Незаконно според мен, но това е БГ. Каквото правителството - такава и държавата.

Чудя се дали да не пусна едно писмо до Майчето Манолова с копие до reecl и до европейската комисия за защита на потребителите, както и до комисията по дискриминация.

Ще бъде голям цирк, но! ще има и полза, сигурен съм.

Edited by biodesign
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...