Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

  • Replies 338
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Формулата е проста. 65 вата топлина мощност за отопление на кубик въздух и 45 вата за охлаждане. И няма смисъл да се открива топлата вода.

Тия номера с отоплението на разчупено помещение или на няколко помещения с един климатик, вървят само по селските вечеринки или на семки пред блока. Топлият въздух винаги бяга горе, по посока на издухването и първият трегер или горен праг на врата го спират. Впрочем дори и в единично помещение разликата в температурата близо до тавана и на 40 санта от пода е в рамките на 3 до 6 градуса при работещ климатик.

Та хайде сега да ме светнете как се случват тия неща с многото стаи.

 

П.п. Не, че нещо. Питам, щото скромният ми 23 годишен опит упорито държи на своето си.

Link to comment
Share on other sites

Такова изпълнение има в един пункт за ГТП до КАТ, дори не знам дали не е от там снимката. Климатикът беше Elite 12ER4 там, но това са гсп-та...

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Lucky Luciano said:

макар все да вървя на Хевита. Най-важното - не преоразмерявай помещението, тоест не слагай по-мощен климатик, без нужда. Още повече, че си с добра изолация и т.н. и т.н.

 

Тук си много прав. Аз сложих 12-ка в помещение, което си е по-скоро за 9-ка. Топло е, но през повечето време е в stand-by.

Иначе, от Хевитата съм страшно доволен. Абсолютно безшумни, сметките са ОК, а най-важното е, че е топло. На жена ми постоянно и е студено и щом тя се разхожда по тениска зимата, значи вътре е Африка. Много е важно изолацията да е на ниво, особено на таваните. 

Link to comment
Share on other sites

Като е преоразмерен се получава ефектът on/off и не работи като инвертор, ами като конвенционален. Затова трябва да си е за помещението.

Хевито е сериозна машина, фен съм наистина. Вкъщи имам една 18-ка Fuji, която топли като бясна при нужда, като помещението е почти 40 квадрата, южно, високо, пече косо - ад.

И да - изолацията е много важна, както и дограмата. Аз съм с троен стъклопакет и каменна вата и картон на таваните. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Mobi said:

не можело ....

473e69efe8d3723e6bdbf158a68ca2737e6ecf78.jpg

Такова нещо и аз съм правил веднъж. Беше първият ми изобщо монтаж и просто биех дюбелите.

Беше по излишно настояване на собственика, а и тогавашното ми шефче каза, че няма проблем. После се оказа, че този монтаж е бил трети изобщо за шефчето. помня, че ми се искаше да попитам как ще се случат нещата с топленето, при условие, че датчикът е от дясната страна, ама си замълчах, понеже се чувствах адски зелен и некомпетентен.

 

П.п.

Като е преоразмерен се получава ефектът on/off и не работи като инвертор, ами като конвенционален.

 

Петко, даваш ли си сметка какво написа току що? Наистина ме накара да се разхиля и да ми текне бира от носа....

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

Колегите ти, до един, повтарят това. Аз съм го виждал на доста места, както и виждам когато съм с точните климатици, че едва си кретат, но си кретат, а не спират и после да палят пак.

Тук си вярвам на очите, а за бирата - извинявай...;)

 

Сега, като се замисля, единственият, който е на твоето мнение, е човекът който с години ми монтира климатиците, но той обикновено монтира, каквото му кажа, та няма много за какво да споря с него.

 

В Сетком пишат доста твои колеги, темата е една, хвърли ѝ едно око. Ся, не всички се занимават с всичко, с което ти се занимаваш, но монтират много климатици и са от много години на пазара. Би ми било интересно да пишеш там, дискусията ще е един път...

 

@Danzki - твоята 12-ка, като отопли си намаля оборотите или директно спира и след време тръгва на пълна мощност? Това ли прави?

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Guest Mobi
47 minutes ago, Lucky Luciano said:

Като е преоразмерен се получава ефектът on/off и не работи като инвертор, ами като конвенционален. Затова трябва да си е за помещението.

 

Няма никаква логика. Това колко и как ще работи един климатик зависи от редица фактори. Ако навън е 19С, в помещението 20С а ти му зададеш 21С, ще работи 5 мин и ще почива  2 часа. И обратно...

Link to comment
Share on other sites

А идеята на инвертора, не е ли когато стигне зададената температура, да си намали мощността и да я поддържа, а не да се изключи, да чака да падне, че после пак да се включи?

Link to comment
Share on other sites

Guest Mobi

Идеята на инвертора е да не работи повече отколкото е необходимо.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lucky Luciano said:

Ангел да каже, аз знам, че не може :)


Аз не съм написал, че температурата в двете стаи е еднаква, но се усеща във втората. Аз също бях супер изненадан. Но той каза, че си работи. Оставят вратите отворени почти през цялото време, климатикът бичи на 26 (на мен ми става лошо като влезна у тях) и в спалнята е поносимо през зимата.

 

Аз така охлаждам спалнята през лятото. С климатика в хола. В спалнята не е толкова студено, колкото в хола, но не е и толкова топло, колкото щеше да е ако климатикът не работеше. И това с конвенционален климатик. Тази година го сменихме с инвертор Митсубиши и ще видим как ще се представи. Беше пуснат една вечер, когато бяха големите жеги и беше охладил дори коридорите.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Mobi said:

При конвекционалния няма повече, или по-малко. Той е винаги на 6.

 

Тоест инверторът при постигане на заданието си намаля мощността до някакъв минимум и поддържа. И какво става, ако в помещение, което изисква 9-ка се сложи 18-ка, която отдава повече от 9-ката и има по-висок минимум? Просто изключва /off/, а не намаля мощността си. Така го разбирам аз, така си избирам климатици ако стаята ми е за 7-ца си слагам 7-ца, а не 9-ка и ако стаята ми е за 9-ка си слагам 9-ка и съм доволен :)

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Guest Mobi
1 minute ago, Lucky Luciano said:

 

Тоест инверторът при постигане на заданието си намаля мощността до някакъв минимум и поддържа. И какво става, ако в помещение, което изисква 9-ка се сложи 18-ка, която отдава повече от 9-ката и има по-висок минимум? Просто изключва, а не намаля мощността си. Така го разбирам аз, така си избирам климатици ако стаята ми е за 7-ца си слагам 7-ца, а не 9-ка и ако стаята ми е за 9-ка си слагам 9-ка и съм доволен :)

Абсолютно правилно постъпваш. Но не пречи да сложиш с една идея по-мощен (за всеки случай). Това няма да намали ефективността му. Аз така правя. А вместо 9-ка да сложиш 18-ка е вече изгъзица:)

Тези 7-мички не са ли по-скъпи?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lucky Luciano said:

А идеята на инвертора, не е ли когато стигне зададената температура, да си намали мощността и да я поддържа, а не да се изключи, да чака да падне, че после пак да се включи?

....и да продължава да ти хаби някакъв ток... Брилянтна логика, чеСно! Личи си, че и идея си нямаш в какво точно се състои силната страна на инвертора и за какво изобщо е измислен. :)

Както и да е. Чети си там форумите, пълни със светила по всичкология от световна величина. По някое време по безкрайно ценният труден начин, може и да научиш, че няма да научиш нищо смислено, освен ако нямаш съответните специализирани  познания.  :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lucky Luciano said:

 

 При мен работи на някакъв минимум. Вътрешното и външното тяло се чуват едвам. Дори след като е изключил, тръгва на най-ниската степен. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Май замина компресора на климатика или платката. Утре ще дойде човек да го види.

Ако той има нужда от смяна ще вземам още 2 за двете спални. 
Ще се ползват за отопление и охлаждане. Искам Heavy или хиперинвенторни. Ще ми се сега да дам повече, но за нещо хубаво и с по-добра енергийна ефективност.
После ще проверя размерите с точност и ще сметна какви се искат. По спомен 1бр 9ка, 1бр 9/12ка, 1бр 18/22ка.
Кой къде има познати да се говори за пакетна цена?   3бр дали са малко за пакетна цена или отстъпка?

Link to comment
Share on other sites

Момчета, един въпрос.

Някой може ли да ми даде смислено обяснение на понятието - Хипер инвертор? Нали... ако може да е нещо различно от това, че го пише в брошурките и щендерите в магазина.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...