Jump to content
BulForum.com

Я виж ти (2)


Recommended Posts

Аз може да съм тъп машинен инж., ама на госпожата/госпожицата внимание вече не обръщам.

Като се намеси по-знаещ от мен човек, мълча и "слушам", ама не дамата е решила, че след като е прочела няколко книжки, отгледана е от евреии, хем разбира физиката повече от хора дето с това се занимават или са се занимавали, хем на социологически принцип (щото там съм расла) ако евреии са замесени не може да няма далавера.

 

Дано Дан Браун не напише нова книга свързана с Церн, че тогава вече си ебало майката.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 283
  • Created
  • Last Reply

Здравейте, хейтъри!

И вие, тихите четящи!f055.gif

 

Честит имен ден на всички Георги, Гергана и т.н. Честит празник, неразбиваема родна армио! "

"

Толкова с честитките, пожеланията са в края на поста.

 

А този ми пост е свързан с една мистерия, останала неразрешена от 1855г., наречена "Следите на дявола".

Случила се е в Англия през началото на февруари на споменатата година. Селяните от Топшън, Девън били силно озадачени от появата на странни следи в снега, "издълбани с поразителна отчетливост", "сякаш жигосани в снега", по техните мнения. Следите били като от копита на подкован кон, но поразителното било, че конят е бил двукрак, при това вървял като слагал едното копито пред другото в права линия! Простирали се през цялото село и били единствените, оставени върху прясно натрупалия сняг. Равномерни следи, през 20см една от друга.

 

wade.jpg

 

Селяните проследили следите и били още по-поразени, когато следите свършвали пред една стена на сеновал извън селото, а продължавали отвъд постройката. Оказало се, че по покрива на постройката следите продължавали. Поразровили историята жителите на Топшън и установили, че следите се простират цели 40 мили и преминават през 17 села. От тогава са започнали теории за произхода на тези следи. Първоначално са предположили, че следите са на кенгуру - тогава още не са знаели, че кенгуруто има лапи. Най-убедителната теория по темата е, че от корабостроителницата в Девънпорт са изпуснали опитен балон, който е направил тези отпечатъци със скобите, които били прикрепени за него. Но и тази история има противоречия, защото скобите изобщо не са били подкововидни, а във вид на куки, освен това през нощта, когато се образували следите, духал предимно източен вятър, докато следите са в западна посока, при това съвсем равномерни, за да са направени от балон, който го подухва вятъра. А освен всичко останало, балонът бил намерен, оплетен в едно дърво близо до Биктън, което е наистина югоизточно от Топшън, а следите продължават от запад, през Мемхед, Лускомб, Нютън Абът, до Тотнис.

 

От тогава настоятелството в Попшън предлага парична награда на всеки, който успее да разреши загадката.

 

Ето го и питането ми: Според вас какво може да причини през 1855г. такива следи? (Разбира се, че искам да взема наградата! ;) )

 

Приятно изкарване на празниците и почивните дни.

Благодаря за вниманието.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте!

Познавам няколко пловдивчани, не са много, но всичките са някак арт; е не са по-арт от бургазлиите. Те бургазлиите са според мен вечните артисти, ама са много лирични, ако не пречи да си създам такава класация. Пловдивчаните, обаче са някак невротично артистични, сякаш нещо постоянно им пречи и разбира се - ги угнетява. Имам един познат от Пловдив, който е радетел на ново движение, наречено "айляк". Момчето е много изобретателно, освен това е осъзнал основните нервни препятствия пред пловдивската активна общественост. Та този ми познат синтезира нещата в много приличен и достъпен вид.

Online животът е мега скучно място. Всички играят на генерал и командир и плюят жлъч и злоба за спорта. Но не значи, че ние трябва да спрем да мислим и изразяваме собственото си мнение, по начин, който ни иксайтва. Защото големият айляк се бичи в лаф мохабета.

Идеята е че това е общуване за кеф и то е от абсолютно нулево реално значение. Тук просто бичим и си правим густото. Ако осъзнаваш това, значи си айляк, ако не го осъзнаваш, значи си невротик-пловдивчанин.

 

Затова, уважаеми пловдивчани, "Takin' it easy". ;)

Link to comment
Share on other sites

Ние сме от тая планета :lol: Тя за това Triti не може да ни разбере :laughing:

Едит: Забравих да кажа и че адски много ни завижда че можем да бичим айляк докато тя не може :lol:

Link to comment
Share on other sites

Здравейте!

Познавам няколко пловдивчани, не са много, но всичките са някак арт; е не са по-арт от бургазлиите. Те бургазлиите са според мен вечните артисти, ама са много лирични, ако не пречи да си създам такава класация. Пловдивчаните, обаче са някак невротично артистични, сякаш нещо постоянно им пречи и разбира се - ги угнетява. Имам един познат от Пловдив, който е радетел на ново движение, наречено "айляк". Момчето е много изобретателно, освен това е осъзнал основните нервни препятствия пред пловдивската активна общественост. Та този ми познат синтезира нещата в много приличен и достъпен вид.

 

 

Затова, уважаеми пловдивчани, "Takin' it easy". ;)

айляка не се обяснява, не се говори за него и не му се слагат дефинициЙ...айляка чисто и просто се БИЧИ :D

Link to comment
Share on other sites

айляка не се обяснява, не се говори за него и не му се слагат дефинициЙ...айляка чисто и просто се БИЧИ :D

:bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

айляка не се обяснява, не се говори за него и не му се слагат дефинициЙ...айляка чисто и просто се БИЧИ :D

+100

Link to comment
Share on other sites

kotora, това сам ли го измисли или някой ти помогна? ;)

 

DON_CHEFO и поклонници,

вие къде видЕхте, че някой обяснява айляка? Че и дефиниции на айляка видели те! Че се и надъхват... :laughing:

Link to comment
Share on other sites

kotora, това сам ли го измисли или някой ти помогна? ;)

 

DON_CHEFO и поклонници,

вие къде видЕхте, че някой обяснява айляка? Че и дефиниции на айляка видели те! Че се и надъхват... :laughing:

а ти от къде знаеш, че аз пиша по темата или че чета дългите мнения до край :D...освен ако в тях няма думи като Ферари и Ф1. :D

 

Прави си кефа, бичи айляк и така :D

Link to comment
Share on other sites

Това какво правиш ти по темата не вярвам да се питам някой ден. Като цитираш мое мнение се предполага, че нещо свързано с него искаш да кажеш, ама явно нито четеш, нито знаеш какво Не четеш. Айляк да става. ;)

Link to comment
Share on other sites

Това какво правиш ти по темата не вярвам да се питам някой ден. Като цитираш мое мнение се предполага, че нещо свързано с него искаш да кажеш, ама явно нито четеш, нито знаеш какво Не четеш. Айляк да става. ;)

ама само се предполага :D

е много ясно...видях думата айляк и това ми стига да си изпраскам поста хахха. Все пак пиша за мой личен кеф, не за кефа на някой друг :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте!

Тези дни ми се случи да се сблъскам с данъчни институции и отново си припомних колко мудна и тромава е родната ни бюрокрация. Обаче не това е причината за този ми пост, а появилият се у мене въпрос за какво изобщо плащаме данъци? Искам да кажа, че за някои от данъците, които са предвидили да плащаме, имам някакво обяснение, докато за други - изобщо не си обяснявам защо по дяволите ни искат такъв данък.

 

Вижте някои от моите разсъждения по темата и имайте предвид, че по този начин си обяснявам аз нещата. Изобщо не разбирам от данъчни... неща.

Ето примерно, за пътен данък, си обяснявам, че може би с парите от тези постъпления би трябвало да поправят пътища.

С данък смет, държавата се ангажира да намери фирма, която да извозва и преработва изхвърлените отпадъци.

Данък върху доход - предполага се, че социалните дейности на държавата се издържат с него. Полиция, пожарна, помощи за безработни, майчинство...

Данък ДДС - това се оказва най-доходния данък за държавата, за който се предполага, че служи за защита на потребителите. Примерно има там някакви наблюдавани стоки, комисия за защита на потребителите, някакви механизми за запаси зърно, заплати за правителството и кой знае още какви неща, които не се сещам в момента.

 

Има още много видове данъци при нас - мита, акцизи, корпоративни данъци, данък МПС и т.н. и т.н. И сигурно ако ги разгледам, ще ми изскочат много въпроси и по тях. Общо взето се оказа, че съм в невъзможност да си попълня данъчната декларация, защото изречението, в което ме питат дали съм си купила въглища, беше толкова сложно съставено, че се усетих като първолак, който се намира на пресконференция на професори по лингвистика. Дори не мога да го цитирам въпросното изречение.

 

Обаче питането ми е следното: Каква дейност извършва държавата (или общината), за да лапа данък недвижима собственост?

 

Всяка година хората, които имат недвижим имот, плащат 1.5% от неговата стойност (по оценка). Това значи, че за 66 години, всеки собственик на земя, апартамент, къща, вила и обработваема земя, плаща цялата стойност на въпросния си имот на държавата, пак по тази оценка.

Ето аз живея във висок блок, само в моя вход сме 70 апартамента, които годишно плащат на държавата около 11 000лв. За какво служат тези пари? Какво прави държавата, че да има право да прибира тези 11к? Облагородява около блока, можете да кажете. Или че ми строи люлки за децата - все неща, които ние сами си правим. Но може би има някъде, където го правят.

Но примерно в едно село, където общината изобщо пък нищо не прави за горките хора, там също плащат данъци.

 

Според вас трябва ли да има такъв данък? И ако да - защо?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Изглежда няма да съм много кратка, затова си пригответе малко подкрепителни, ако възнамерявате да ми прочетете излагацията. xmas.gif

Обаче ще го направя в моята си тема. Защото тука като нищо да задръстя пейзажа.

 

Астрологията, според мене, си е чиста плямпаница в частта "логия", а "астро"-то има толкова общо, колкото да послужи при системата "нагоди го". Типично по човешки сглобена идея как звездите имат нещо общо с личните ни нагласи. Мжд. дълго време "цивилизованият свят" е смятал, че двете най-близки светила около Земята са поставени там (от бог), именно заради Земята; и около нея се върти всичко останало, а тя самата е плоска, удобно легнала на гърба на гигантска костенурка.

Тука се сещам един анекдот, който винаги ме е карал да се усмихвам.

Разговор между Евклид и негов ученик:

- Учителю, аз съм убеден, че Земята е плоска и се намира на гърба на една гигантска костенурка!

- Добре, но на какво е стъпила тази костенурка?

- На друга костенурка, разбира се!

- А тази другата на какво е стъпила?

- Е на трета костенурка, как на какво?!

- А тази третата на какво е стъпила?

- Не разбирам защо ме питате непрекъснато все едно и също нещо, учителю! До долу са все костенурки!

 

Това ви стига за увод. Сега по същество:

 

Дванадесетте зодиакални съзвездия, които имат важната цел, според астрологията, да опишат основните ни страни от характера са се оказали твърде малко, а и "леко" неизчерпателни. Затова са добавили (астролозите) и един друг критерий, който да се справи по-добре със задачата - нарекли са го асцедент. Така всяка зодия има своите 12 разновидности, в зависимост от асцедента. Общото със звездите може би ще се окаже само геометричните модели, работещи по определени правила за времеви периоди (където 60=1, но и 12=1!) и биохимията, където се прилагат отново същите геометрични модели. С цел да се опише модел за функционирането на основни човешки характери, свързани с основните функции на човешката ДНК. Датата на раждането е ирелевантна величина, защото тя има значение само кога „излиза от завода" този продукт, а не какви са неговите специфични характеристики, нито дори за колко време е бил сътворен този продукт. Да, имаме краен срок в случая – от порядъка на 9 месеца и 2 седмици – като максимален се има предвид "средно максимален", но има и случаи на цели 375 дни човешка бременност. За минималните срокове също диапазонът е завиден, затова и датата на раждане за моята идея няма никакво значение. Важен е периодът, в който започват да се образуват нашите нервни клетки – още във фаза концептус. Тъй като според моята идея специфичностите на нашите характери пряко зависят от функциите на нервната ни система. А последното като процес е изключително важно в какви условия, точно по какъв начин, както и за колко време е започнал да се формира.

Така че не съзирам зависимост на характерите от рождената им дата, а зависимост на характерите и периодът, в който е започнала да се образува нашата нервна система. Това е чиста биохимия, която за моя изненада има общи геометрични модели с нагодената "наука" астрономия! Шашардисващо, нали?

Ето и защо мисля така. Накратко, разбира се. :lol:

 

Всяка тъкан и течност в нашето тяло е базирана на CHON, като вариантите на последното във формация амоняк и киселина почти отсъстват от тъканите и са слабо представени в течностите на нашето тяло. Т.е. те не са основни играчи.

 

Нашата ДНК определено не се занимава с производството на CHON във вид на киселина или амонячна структура. (Малей колко от далеч започнах… ще го съкратя малко.)

 

Как функционира ДНК и РНК?

 

Най-важното нещо тук, което искам да спомена, е че на нашата планета няма намерен РНК живот! (Вътреклетъчните паразити по задължение се водят още неживи.) Може би е имало някога, при възникването на самия живот тук, но в момента освен известни семейства вируси, няма намерена жива клетка, която да е с РНК геном. Т.е. да отсъства ДНК. Вирусите са друга бира, тъй като те са по принцип клетъчни паразити по задължение, не ги вземам изобщо предвид в това описание.

 

Така, че можем да кажем, че на Земята ДНК изчерпва всичко, което ние хората сме нарекли „живот".

 

ДНК вероятно е била създадена от РНК, но за този процес нямаме никакви убедителни сведения. Спокойно може да е нещо друго, което до момента не е изгряло в нашето полезрение. Но от друга страна знаем със сигурност, че РНК които се намират в нашите клетки са производство на ДНК от-до! Без изключение.

 

РНК е роб, създаден от ДНК само за нейните нужди. ДНК произвежда РНК, която пък от своя страна произвежда белтъчини! Този процес е известен като „основната догма" – дефинирана за първи път от Френсис Крик, който по-късно изписал купища статии как съжалява, че е използвал определението „догма" в този процес. ;)

 

По-голямата част от РНК се използва като куриер, изпратен от ДНК до мястото за производство на белтъчини в клетката (рибозомите, които от своя страна са депа на аминокиселини, само за да произвеждат белтък), където конкретна РНК дава информацията, необходима за изграждането на конкретна белтъчина. За целта двойната спирала на ДНК частично се развива и се образува единичната нишка на РНК, която се закрепва към базовите двойки на вече развилата се ДНК молекула . Тази нова РНК нишка съответства на основните двойки на ДНК и по този начин кодира в себе си информацията, за производството на протеина. Това ни отвежда до темата за гените.

 

Господата Уотсън и Крик (с Нобелова награда заради това си откритие) доказаха, че генът се състои от ДНК и един ген произвежда само една белтъчина! Те са изложили хипотезата си, че едната половина от стълбата на ДНК служи като образец за възстановяване на другата половина по време на размножаването. Тази им хипотеза за момента се смята за вярна, защото никой не е успял да докаже нейната невярност. Всеки ген представлява крайна последователност на ДНК нуклеотиди, като всяка дума в генетичния код е дълга 3 букви (кодон). Който осигурява информацията за образуването на белтъчините – аминокиселина, след аминокиселина. Кодираната информация трябва да се прочете и възпроизведе в белтъчини. Именно тук е ролята на РНК.

 

Колко са аминокиселините, които участват в направата на нужните за ДНК белтъци? 20! Ето ви тяхната табличка. (Виж таблица 2)

 

За всяка една от помазаните 20 аминокиселини има специална пренасяща РНК! След като бъде уведомена от главната ДНК, че има нужда от една от двадесетте киселини, за производството на конкретна белтъчина, нашата пренасяща РНК отива в цитоплазмата във вътрешността на клетката и събира единствено аминокиселината, която е в състояние да пренесе. След като я открие пренасящата РНК се насочва с товара си към рибозома. Самото изработване на белтъчините обаче, се извършва в малките сферични телца на рибозомите.

 

Сега – що е то белтъчина?

 

Те са основният химичен структурен партньор на земния живот.

 

Белтъчините изпълняват различни функции на клетката. Действието на протеина се определя както от химичното му състояние, така и от формата му. (Разбирайте, че еднакви по химичен състав белтъци са различни, ако имат различна форма!) Протеините се нагъват в много сложни топографии и често именно крайната им триизмерна форма определя начина им на действие.

 

По какъв начин ДНК описва дадена белтъчина?

 

Типичният протеин може да бъде съставен от 100 до над 500 аминокиселини и следователно неговият ген или последователността на нуклеотидите кодирана в нишката на ДНК (тъй като в нея се кодира поредицата аминокиселини, изграждащи белтъчината), ще се състои от 100 до 500 групи стъпала в стълбата на двойната спирала. Те са подредени в линейна последователност, по дължина на ДНК нишката, подобно на букви в едно изречение. РНК робите вземат тази информация и я отнасят до рибозома, за да изчакат извършването на производството на белтъка. Потокът от информация се движи винаги в една посока – от ДНК към РНК .

 

Що е нуклеотид? Това е специфична белтъчина (!), която се създава по команда от ДНК. Колко са нуклеотидите? Общо между 100 и малко над 500. НО! Те са обособени в 4 големи групи – Аденин (Аденозин), Гуанин, Тимин и Цитозин. Освен това има и една допълнителна група, наречена Урацил, който служи за специални цели само у РНК!

 

Цифрата 12, която се оказва обща базова цифра не е просто някаква измислена. Това са нуклеотидните разновидности на Аденин, Гуанин, Тимин и Цитозин. Всяка от тези 4 големи групи има по 3 свои разновидности, които можете да видите тук.

Разбира се, от своя страна и Урацил има 3 свои разновидности, които, обаче не се съдържат в ДНК (пак да спомена, за всеки случай).

 

И до тук ще спра с обясняването на числата, които имам предвид.

 

Ще ви оставя да смелите твърденията ми относно общите модели между астрология и биохимия и когато стигнете до идеята да ги приемете, ако изобщо стигнете до тази идея, ще коментирам самата ми теория за връзката между характерни черти в поведението на хората и тяхната неврологична изчерпаемост като видове – намираща общи черти с характерните особености на зодиите в астрологията.

 

Та... яко се отплеснах. Обаче това е защото имам днес истински маникюр, на който смятам да се порадвам няколко дни! Иначе щях да изпиша още толкова... :lol:

 

Хубава Бъдни вечер ви пожелавам и весели коледни празници! a060.gif

 

 

 

 

christmasgif01.gif

Link to comment
Share on other sites

triti +1 за Астрологията, че е врели не кипели, а по принцип от Астрономия интересуваш ли се, фейсбук?

Всъщност Астрологията не е врели не кипели, а сериозна наука. Това че в България е пълно с шарлатани е друг въпрос.

Link to comment
Share on other sites

Моето лично мнение е, че в безбрежните поля на изписаната литература по тема астрология има толкова много плява, че дори и да има нещо научно - то става своего рода изключение...

Link to comment
Share on other sites

vinyl_master, интересувам се от астрономия (и астрофизика), от всякаква наука се интересувам, ако трябва да съм честна. Сега доколко познатата ни наука е наука, е една дълга тема и има доста видове "наука", които изобщо не съм сигурна, че са науки. Примерно философията, психологията, теологията и културологията са ми все много подозрителни науки. Също историята - касаеща събития и хора преди 1500 години, направо я гледам като нещо донесено от котката... ;) Фейсбук нямам, не ползвам и никога няма да ползвам.

 

XMD, ако ти ми посочиш макар и една част от астрологията, която съдържа каквото и да е сериозно научно понятие, ще ти се извиня публично, че наричам астрологията "плямпаница". :)

 

Antares, не пречи обаче някои от твърденията в астрологията да могат да се обяснят научно чрез неподозирани науки, като генетика и неврология. Точно това се опитвам де... тука със Сизифови мъки. ;)

Link to comment
Share on other sites

Фейсбук нямам, не ползвам и никога няма да ползвам.

 

Сродни души. :))

 

 

Между другото като малък доста съм се занимавал с астрономия. Имах няколко телескопа, висях по цели нощи на покрива на блока, в който живеех и картографирах небето. Денем пък (за да си уплътня времето) измервах слънчевата активност и броях петна. Когато трябваше да поспя все пак, се приспивах или с библиотека "Галактика", или със списанията "Космос" (в краен случай "Наука и Техника")....и понеже трудно заспивах, мислено си съставях мои теории за черните/белите дупки и съкратеното пътуване през пространството, произхода на вселената и съществуването на паралелни такива. Сигурно затова и досега колекционирам метеорити и тектити.

Въобще, който си е идиот...си остава такъв за цял живот (и в подписа ми го има). :)

Link to comment
Share on other sites

..Фейсбук нямам, не ползвам и никога няма да ползвам...

 

Кофти, щяхме да обменяме доста инфо и то по-лесно. Почнах да превеждам и трибют клипчетата на Карл Сейгън, биха могли да ти са интересни :)

Link to comment
Share on other sites

И сега какво, който няма ФБ е цакнат? Само там ли ще ги сложиш? Аз след като "изтрих" моя, сега си направих един нов. Само и единствено, защото има сайтове, в които се логваш през фб акаунта :angry1 . И седи един, в който няма нищо.

Link to comment
Share on other sites

Клиповете които съм превел са публични. Имах предвид целия поток от инфо които споделям, не мога да бъда навсякаде..съжалявам, има хора които не го харесват ФБ (може би от незнанието, как да си го настроят) и аз не мога да им помогна.

 

Карл Сейгън - Без Граници I

 

Карл Сейгън - Живота Търси Живот II

 

Останалите клипове ги има във тубата, на най различни езици, като ги преведа и тях, ще кача превода в страницата на самия автор, направил съм контакт :)

Link to comment
Share on other sites

Midex, ти защо никога не ми светиш, че си онлайн?! :)

 

За телескопите и аз мога да се изфукам, ама в минало време за съжаление. Когато отидох да си направя докторантурата в ЮАР, много се зарибих по телескопи и астрономия. Там си беше сравнително лесно и евтино да си купя приличен телескоп. После се свързах с разни дилъри на лещи и го бях оборудвала с допълнителни лещи, а освен това едно приятелче там ми направи механика, която да се управлява от софтуер. Насвалях звездни карти на южното полукълбо и го оставях телескопа ми сам да дебне за комети - внушавах си идеята, че може да кръстя на мое име комета! :) Ама южното небе е много обсипано със звезди, искам да кажа, че може човек с месеци да се посвети само на идеята да разгледа съзвездията. Направо небето е като небе на Лудия Шапкар. :)

Когато ми приключи там специализацията, неразумно си взех телескопа с надеждата да си го ползвам в България. Но за голяма моя изненада се оказа, че допълнителните ми лещи ги конфискуваха на летището тук. Нямала съм право да притежавам такива лещи. После установих, че се водели непозволени средства за наблюдение. Наистина, че с тях мога от апартамента си да гледам сравнително ясно какво става в нечий апартамент, стига да имам пряка видимост към него. Освен това можех да записвам. Е, предишното ми гадже много се забавляваше и с тези лещи да прави клипчета на разни съседи.:devil

 

vinyl_master, ще ги изгледам клиповете. Ако можеш да шернеш нещо, което не налага фб регистрация, ще съм ти благодарна. :)

 

T2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Midex, ти защо никога не ми светиш, че си онлайн?! :)

 

Защото най-често съм инвизибъл...за да не се отпускат новобранците в търговския раздел като не знаят има или няма модератори. :devil

 

На моя телескоп (най-големият) също му бях правил разни модификации. Беше един голям рефрактор с огромен триножник и механична компенсация на въртенето на Земята. Бях взел от един по-малък телескоп окуляр и го бях закрепил над един от основните окуляри на големия телескоп (по времето на детството ми нямаше много опции да си купуваш нещата, дето ти се искат). ;)

А иначе ти завиждам, че си била в южното полукълбо, понеже винаги съм искал да видя Магелановите "облаци", а никога не съм ходил в някоя държава там...но пък знам (по-скоро "знаех") наизуст всяко едно от съзвездията на тамошното небе, както и най-известните им звезди. B)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...