Jump to content
BulForum.com

Я виж ти (2)


Recommended Posts

В момента съм в собственна разработка на 'tracker' за фотоапарата ми, до колкото за телескоп (Рефрактор) - имам, но е малко малък и ми идва вече не полезен за фотография от дълбокия космос. И съм набелязал един астрограф, вероятно и ти си имала подобен, той позволява да се снима и през деня, смисъл един вид голям обектив е. Този който съм го харесал е малко скъпичък, та изчкавам, изчкавам и за една читава монтировка за него...много неща изчкавам btw :D. Иначе, когато му оправях огледалата, му направих един два теста през балкона към комшиите и ето това излезна :)

 

700мм фокусно и 76мм главно огледало и това е със най-ниско увеличение на образа H20mm / 35x, но има на въоръжение и SR4mm / 175x

tmpphpzZ2PfK1.jpg

 

И Альоша от нас /Тракия/

199753_1776073914446_1017290857_31995722_4207565_n.jpg?dl=1

 

И за сега това е най-доброто ми фото на Млечния Път с 50мм обектив на апарат, които не бе мой:

220360_1869010277797_1017290857_32106472_8167305_o.jpg

 

Едно фото със компактия апарат, на който му направих един интервалометър да може да снима през цялата нощ през определено време. 1094 Снимки. 18:22 до 06.00 часа, не съм сглобил видеото още.

182027_1709068559354_1017290857_31888543_7719321_n.jpg?dl=1

 

И едно клипче таймлапс от балкона в нас:

One Night Тhrough My Window [Time Lapse]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 283
  • Created
  • Last Reply

Midex, сещаш ли се от кой филм беше този лаф:

 

- Вуйчо, защо има топки по тези парапети?

- За да не се пързалят журналистите по тях! :lol:

 

Колко ти беше голям големият телескоп?

А за моя ето малко данни. Той е с 18 инчова апертура и когато си ползвах допълнителните 5 лещи, го ползвах през машината ми. Т.е. гледах на монитор, въпреки, че беше сплит система. Той може да меня фокус софтуерно по зададен критерий или ръчно ако сметне човек за нужно. Малко имах проблеми докато намеря добър програмист, който да ми направи циклите, но иначе самата механика, която ми стабилизираше тръбата и движеше телескопа (можеше да се движи наляво, надясно, напред и назад по 3 метра), беше направена от едно приятелче, което се занимава с електроника, ама само като план. Помня, че за повечето части ме пращаше по разни стругари, които да ми правят червяци, а аз нищо не разбирам от тези неща и бая разкарване му ударих. Но накрая монтировката и механиката по телескопа излязоха много внушителни; разгънат заема място колкото три тройни дивана един срещу друг.

 

Иначе за Магелановите облаци си прав, в ясно време можеш да ги разгледаш и с бинокъл! :) А и аз се забавлявах доста, докато разучавах различните съзвездия, кръстени от екипажите на разни мореплаватели. Помпа, Октант, Пергел, Секстант, Чаша... :)

 

vinyl_master, не разбирам нищо от камери също, затова се съобразих с каквото ми подшушнаха разни маниаци от "звездно общество". А и вече бях дала достатъчно пари за самия телескоп и лещи, така че избирах нещо, което не е ужасно скъпо. Т.е. не е професионална камера.

За чистотата на образа ползвах софтуерно изчистване, а иначе камерата ми беше уеб камера, избирах я такава, която да може да "гледа в тъмното" добре. Моделът е този (SPC900NC VGA CCD with Pixel Plus):

 

spc900nc_27_rtv_.jpg

 

През деня не съм ползвала телескопа си... не съм се сещала, освен, че нямах и време.

Но с тази установка виждах добре 100 метрови обекти на Луната, разбира се, при идеално време и при пълнолуние, когато е 11 пъти по-ярка (от останалите фази) при т.анр. "плоска луна". И както споменах, с прав образ.

 

Твоите снимки са много хубави, клипчето ми хареса особено много! :) Снимки, които съм правила там мога да покажа, веднага след като успея да накарам сд-то ми да работи или си купя ново. Защото голямата част от снимките ми са на дискове, останалите, които имах на машината ми, изгубих, когато трябваше да преинсталирам ос по спешност.

Link to comment
Share on other sites

Да, уеб камерата е идеалния вариант за планетарни снимки, Филипса, които ползваш мисля, че му правеха едни трикове за малко одължаване на експозицията, той и още един модел мисля имаха тази възможност. Registax върши най-добре тия хави с отделянето и стакването на планетарни снимки от уеб камера. А тия 18 инча ми напомянт на тип Dobsonian за телескопи. Хубави са, но аз търся нещо по компактно. А и моя освен за Юпитер и Луна общо взето за нищо друго не става, просто такава си му е направията. (Но в интерес на истината, от както му вкарах огледалата в ред, не съм бил на тъпно място да му видя възможностите)

 

Това е на изчкаване:

 

Borg_77EDII_IMG_1025_800.jpg

Астрограф от Borg (много сериозна оптика правят) с гидиращ телескоп Vixen и монтировка Losmandy G11. Няма да взимам CDD камера поради факта, че са ужасно скъпи - За основния телескоп ще се слага един модифициран dSLR, а на гидиращия една уебкамера с един софтуер, които ще гидира посредством снимки от уебкамерта.

Link to comment
Share on other sites

Пуу... писах, писах... натиснах нещо и всичко отиде по дяволите... :(

 

vinyl_master, интересна ми се вижда много играчката ти. Само дето не разбирам няколко неща по нея какво са. Защо имаш 2 тръби?! (моята е Obsession, както и огледалата в нея) (Само не ми казвай, че едното е гид! :laughing:) Това едното, дето има сякаш вентилатор на него, какво е?! Къде му е окуляра на играчката ти?! Има ли изобщо?

Извинявай, че малко като индианец те разпитвам така... Ама обясни малко?

(иначе моята оптика ме убедиха, че е Карл Цайс, затова ми и одраха кожата за нея...)

Link to comment
Share on other sites

винил_мастъре, това на картинката ми изглежда повече на ракетна установка, отколкото на камера :). Ако съм проверяващ на летището и ако те видя с това, директно те обвинявам в тероризъм! :bgrin:

трити, в теВтера си записвам един плюс в твоя полза, заради това, че нямаш фацебоок! :) И я ми обясни етимологията на ника си, защото за мен е ужасТен!!!

Link to comment
Share on other sites

(Само не ми казвай, че едното е гид! :laughing:)

 

Таман следач ще трябва да е...:))...Еееххх, сега си е глезотийка да се занимаваш с астрономия, всичко има, а аз едно време се мъчех с един лентов Карл Цайс и ORWO филми с 400 ASA, но пак си беше готино. :rolleyes:

 

И я ми обясни етимологията на ника си, защото за мен е ужасТен!!!

 

Не виждам нещо ужасно, но и на мен ми е любопитно.....преди време си бях купил един ключодържател с тритий (тия, дето светят "вечно" без да им трябва някакво захранване), дали пък няма някаква връзка...:P

Link to comment
Share on other sites

Triti - Голямата тръба е главния телескоп, просто типа му се води "астрограф" най-подходящия за фотография, като се вземе напредвид мобилноста и възможностите му. Има оклуляр, но просто сега е сложена камерата там :). Да, наистина втората тръба служи за гидиране, вкарва супер малки корекции в монтировката, които позволяват дългите експозиции при заснемането на даден космически обект, камерката вързана на него следи даден обект и чрез софтуер вкарва корецкия на монтировката. Това нещо с вентилатора е CCD камера специално предназначена за астро нуждите на сериозния астрофотограф. Те са специално охладени за намаляне на шума в изходния резултат има охладени матрици до -20. В повечето случей са монохромни/черно бели, но посредством RGB филтри или тъй наречените "narrowband" филтри (Ha, OIII & SII) се извлича цвят, известна още като техниката на снимане от Хъбъл - "Color Mapped" - Лично аз съм голям фен на този вид заснемане отколкото RGB. Правят се различни експозиции с определения филтър и после се сглобяват, ето пример със CCD Камера и астрограф от BORG:

 

ngc7000_ic5067_hst_final.jpg

С експозиций: 27x15min-Ha, 27x15min-OIII, 28x15min-SII, Отделните кадри се "стакват" за намалянето на шума с друга програма.

Червеното се заменя със S-II (Sulfur) филтъра

Зеленото се заменя с Ha (Hydrogen Alpha) филтъра

Синьото се заменя с OIII (Oxygen) филтъра

Програмата, която прави тове е фотошоп

Снимката по-горе е мозайка от две части с общо време на зансемане 44 часа

 

Но пак да вметна, снимката на техниката от по-горния ми пост не е моя, просто това искам да взема - някога :D

 

Sothbiss - Имам много добър приятел ръководител полети, аз направо на кулата влизам :D. Но да, изглежда, че ще стреляш някой признавам. Трябва да си наясно със бълграския сайт - бг спотърс :)

Link to comment
Share on other sites

Никът ми идва от "η Τρίτη", въпреки, че не съм го написала уставно на грийклиш, което би трябвало да изглежда като : Trith. И означава точно "вторник".

Избрах го защото ми се вижда достатъчно кратък и невзрачен. Пък и ми харесваше поведението на Сряда от "Семейство Адамс", както и името де; ама да не съм съвсем плагиат, реших да е вторник - пак водя с един ден! :laughing:

 

За другото, ще едитвам после.

 

После едитвам:

vinyl_master,

Малко ми се изясни повече, след обяснението ти. Благодаря за което! :)

Само дето камерата нещо ми се вижда някак особена... искам да кажа, че има някакви релси, вентилатор и кой знае още какво. Това ако го видя разкачено, няма да повярвам, че е камера, ама не съм никакъв критерий - плямпам си просто.

Иначе признавам, че звучи много сериозно като камера, след като ми обясниш като на индианец.

Само не разбрах какво приближение ти дава тази играчка и дали си слагал някакви допълнителни лещи по нея. И тъй като написа, че не е твоя, по твоята смяташ ли да слагаш някакви допълнителни лещи? И не мислиш ли, че ти трябва по-голяма апертура?

 

Sothbiss, съмнявам се, че Мидекс има да пише толкова писма. ;) А за ника ми, избрах просто да бъде възможен за прочитане и от незнаещи гръцки.

Link to comment
Share on other sites

Мамка му. Обзаложих се на 100 марки с Мидекс, че никът ти идва от небезизвестната приказка за "Трити прасенца и златната круша". Сега му дължа пари. Никога не се обзалагайте с админ!!! :devil /Midex си мисли: Този ще взема да го банна вече/....Мога да ти заменя дълга срещу доживотен мод-режим, става ли?

 

И за протокола - Trith изглежда по-добре, звучи по-добре и дори на вкус е по-добрият избор! :allien

Link to comment
Share on other sites

 

XMD, ако ти ми посочиш макар и една част от астрологията, която съдържа каквото и да е сериозно научно понятие, ще ти се извиня публично, че наричам астрологията "плямпаница". :)

 

 

 

 

Трудно е за обяснение, човек или вярва или не. Всеизвестно е, че луната влияе на приливите и отливите на моретата и океаните, т.е. влияе на водата. А доколкото си спомням мозъкът ни е съставен от 90% вода. Няма начин небесните тела да не ни влияат по някакъв начин. Точно с това се занимава и астрологията.

Link to comment
Share on other sites

Трудно е за обяснение, човек или вярва или не. Всеизвестно е, че луната влияе на приливите и отливите на моретата и океаните, т.е. влияе на водата. А доколкото си спомням мозъкът ни е съставен от 90% вода. Няма начин небесните тела да не ни влияат по някакъв начин. Точно с това се занимава и астрологията.

 

Малко по-малко - май беше около 75% (средно). Но все пак има разлика между количеството вода в океаните и количеството вода в човешкото тяло, респ. в мозъка. Макар и недоказано, има известна вероятност Луната да оказва някакво малко влияние върху човека (особено на по-лабилните и чувствителните) ; Слънцето - също ; планетите - пренебрежимо малко, по причина далечното разположение от нас. Обаче зодиите, доколкото знам са пряко обвързани със зодиакалните съзвездия, което е пълен абсурд, защото самите звезди в почти всяко съзвездие не принадлежат към една и съща група звезди - едната може да е на стотици или хиляди светлинни години от другата, но в 3D пространството да ни изглежда, че е до нея. Така че съзвездията са само плод на това, което са виждали (или са мислели, че виждат) хората в древността и интерпретацията им.

Иначе си прав, че всичко е въпрос до "вярване" или "невярване", както някои вярват в нумерологията да речем и ако има някакви еднакви закономерности при хората, родени по еди кое си време на годината, те по-скоро се дължат на други причини (напр. положението на Земята спрямо Слънцето), а не на това, че са обвързани с дадено съзвездие. Интересно, че жена ми е напълно наясно с невъзможността на връзката "характерзодиакално съзвездие", но въпреки всичко вярва, че хората, родени в еднакви определени периоди от годината, притежават еднакви черти на характера. :rolleyes: А аз пък съм наясно, че все още има много неясни неща за човечеството, които предстоят да бъдат изяснени - на този етап напр. чакам с нетърпение 100%-то потвърждение, че може да има и скорост над тази на светлината....тогава ще стане интересно. :))

Link to comment
Share on other sites

XMD, вярата няма нищо общо със сериозните научни понятия. Те не налагат никаква вяра, затова са научни понятия - защото вярата е последното, към което изобщо се стремят. :)

И понеже ми прави впечатление, че използваш влиянията на Луната и вероятно планетарни механизми (като движението, строежа и развитието) на небесните тела, то нека само малко те поправя, че това е материя, с която се занимава АстроНОМИЯТА, а не АстроЛОГИЯТА (извинявам се за капса).

Сега за мозъка ни малко: той е съставен от водород, въглерод, кислород, азот и метали в моноатомно състояние (7%) като иридий, платина и злато. И може би именно наличието на тези "странни" субстанции в мозъка ни, работата му не е чисто химична. Т.е. не се дължи на чисто химични взаимодействия, без мощен катализатор - имам предвид работата между синапсите.

А доколкото влиянието на небесните тела над нас - неминуемо е така! Та Слънцето е достатъчно само като пример, което не само виждаме, а ни и помага да виждаме изобщо. Но едно е до колко влияеят близките ни планети (като Слънцето и Луната*) на живота на Земята, а съвсем друго е да твърдим, че кучетата са в непрекъсната връзка с Алфа Центавър - което е горе-долу същото, което твърди Астрологията.

Тя (Астрологията) твърди, че всеки човек на нашата планета, раждайки се е с предопределен характер и възприятия околно целия свят, защото видите ли е роден началото на м. Април - т.е. зодия Овен, която пък от своя страна била огнен (?!) знак. :woot

Аз познавам доста овни, искам да кажа като животни овни - имам няколко такива пациенти и те уверявам, че от огън се боят сериозно. Но и двете звезди на съзвездието Овен, които най-добре можеш да наблюдаваш именно сега, са на достатъчно разстояние от нас, че да ни влияят. Алфазвездата от това съзвездие, кръстена Хамал (защо ли?! ;) ) отстои от Земята на 66 светлинни години. И според Астрологията това съзвездие управлява родените през 21 март – 19 април. Нали така?

Искам да знам как го доказват? Нещо научно има ли в доказателството или е просто вяра? ;)

 

Освен това, има и друг аспект на Астрологията - китайската, а има и индийска, арабска и вероятно още няколко други видове астрология. Може би от тях ще намериш някои по-научни примери? ;)

 

Midex, аз пък чакам да стане известно как в ЦЕРН произвеждат суровина, която кара евреите толкова да напъват за там. И тогава лично ще пиша на колегата ти (Кръстникът), чиято религия подозирам, че е "Вярвам, че замесените (служители и шефове) в ЦЕРН са алтруисти и безрезервно отдадени на науката хора, които обичат да си дават парите за наука безкористно!" ;)

Link to comment
Share on other sites

XMD, вярата няма нищо общо със сериозните научни понятия. Те не налагат никаква вяра, затова са научни понятия - защото вярата е последното, към което изобщо се стремят. :)

Според мен, точно вярата води хората към сериозните научни понятия и открития. Защото ако нямаш вярата, че би постигнал нещо, защо би се захващал въобще с него???

Link to comment
Share on other sites

....близките ни планети (като Слънцето и Луната) ....

 

Само да отбележа малката неточност, която сигурно си допуснала от бързане. :))

Link to comment
Share on other sites

Мидекс - виноватА! :)

Смирено моля да се чете като: "планети с най-голямо влияние върху живота на Земята".

 

charmock, вярата като собствена наличност е едно, като налагане на основно възприятие с цел да се обясни нещо по научен път е съвсем друга работа. :)

Link to comment
Share on other sites

charmock, вярата като собствена наличност е едно, като налагане на основно възприятие с цел да се обясни нещо по научен път е съвсем друга работа. :)

Всъщност по този въпрос можем и ти обещавам да проведем много сериозна дискусия, но нека да е утре, че ми се спи. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Само така, мимоходом да вмъкна, че е доста вероятно голяма част от звездите, които гледаме да са отдавна "мъртви". Реално на небето наблюдаваме миналото на вселената...

---

Edit:

Айде, да не разводнявам една от малкото конструктивни теми във форума - Пламене, и няма дядо коледа :P

Link to comment
Share on other sites

Пешо, след това прозрение, светът за мен вече няма да е същия - сега до края на живота си ще изпитвам терзания дали това, дето гледам, всъщност вече го няма...как можа да ми развалиш рахата! :woot :D

Link to comment
Share on other sites

XMD, вярата няма нищо общо със сериозните научни понятия. Те не налагат никаква вяра, затова са научни понятия - защото вярата е последното, към което изобщо се стремят. :)

И понеже ми прави впечатление, че използваш влиянията на Луната и вероятно планетарни механизми (като движението, строежа и развитието) на небесните тела, то нека само малко те поправя, че това е материя, с която се занимава АстроНОМИЯТА, а не АстроЛОГИЯТА (извинявам се за капса).

 

 

Повечето научни открития са направени именно чрез вярата, че ги има, следователно вярата ги налага и е основен инициатор да бъдат открити.

Аз говорех ,че предмет на дейност на астрологията е влиянието, което небесните тела оказват върху хората, явно не сме се разбрали.

Link to comment
Share on other sites

XMD, опознавателният процес, сам по себе си съдържа лична вяра - така е, но това далеч не е основното му съдържание, нито дори главен играч в самия процес; далеч по-важно е освен вяра, човек да може да приложи отрицание при селекцията на твърденията в някаква научна обосновка, така както и да утвърди положително верните твърдения. Диалектика му викат и трезв подход в науката. Иначе вярата сама по себе си, служи за личен стимул и нищо повече; иначе човек е много склонен да придобие несъкрушима вяра, викат му "свръхценна идея" и се диагностицира съвсем не на майтап. ;) И не че вярата не е висше състояние на духа, напротив. Но висшите състояния на духа, породени единствено от емоционални изблици, не са достатъчни никак за изграждането и доказването на научни понятия. Просто хората слабо се интересуват от "висши състояния и чувства", зад които вместо реални факти и събития, стоят повдигащи духа фантасмагории. Не подценявам емоциите, но не мисля, че те са единствен индикатор по пътя към истината. Емоциите могат да се прикрепят рефлекторно към всяка глупост що може човек да си въобрази.

 

А относно влиянието на небесните тела върху хората и научните понятия в тази връзка, особено касаещи Астрологията, освен Луната и Слънцето, които имат вече доказани научно влияния (не от Астрологията де), би ли ми обяснил как точно научно са доказали, че в съзвездието Овен, най-ярката звезда Хамал влияе на хората родени под знака на Овен? А не примерно α Кентавър от Центавър, която се намира само на 4, 225 светлинни години от Земята? На мене ми се вижда странно твърдението, че звезда, която е 15 пъти (!) по-далечна от Земята има по-голямо въздействие над хората на Земята, отколкото друга далеч по-близка звезда. А сигурно и не само на мене... ;)

Link to comment
Share on other sites

А относно влиянието на небесните тела върху хората и научните понятия в тази връзка, особено касаещи Астрологията, освен Луната и Слънцето, които имат вече доказани научно влияния (не от Астрологията де), би ли ми обяснил как точно научно са доказали, че в съзвездието Овен, най-ярката звезда Хамал влияе на хората родени под знака на Овен? А не примерно α Кентавър от Центавър, която се намира само на 4, 225 светлинни години от Земята? На мене ми се вижда странно твърдението, че звезда, която е 15 пъти (!) по-далечна от Земята има по-голямо въздействие над хората на Земята, отколкото друга далеч по-близка звезда. А сигурно и не само на мене... ;)

А защо влиянието върху тези хора трябва да е именно от тази толкова далечна звезда, а не примерно от комбинираното влияние на временно кофигурирани в далеч по-голяма близост до Земята (по това време) звезди и планети? Някога, някой е забелязал някакви общи черти в хората родени под определен знак и в пълно заблуждение е решил, че точно този знак им е повлиял така. Сигурно не се изразявам много ясно, но то е нещо като да посочиш на аверчето си някой добре видим предмет и когато той погледне към посоченото, ти да го плеснеш зад врата и той да направи напълно погрешната асоциацията, че виждането, следователно съществуването на онзи предмет е свързано с изплющяване и остра болка в тилната област. Не мисля да се впускам в подробни обяснения на идеята ми, понеже трябва вече да разпускам, щото утре отново съм извънредно на работа (така е, като искам пликчето което дядо Коледа ми е приготвил като годишен бонус да се превърне в пакетче). Факт е обаче, че в този континуум всичко е взаимно свързано и непрекъснато се осъществява обмен на информация и взаимно влияние.

Link to comment
Share on other sites

Само пак да вметна, че класическия зодияк е базиран върху (ако не ме лъже паметта) египетски карти. Зодията се е определяла спрямо разположението на Слънцето на небесния купол. Тоест, когато е преминавало през съзвездието Дева - тогава е била зодия дева.

Та покрай другото, на 7.11.1981 година, когато съм роден, Слънцето се е намирало във Везни. Толкова за достоверността на зодияка.

Link to comment
Share on other sites

gado, виждам си ме цитирал, вероятно с нещо не си съгласен в написаното? Ако е така, ще се радвам да уточниш кое точно ти пречи. :)

 

Antares, тогава когато са смятали, че Слънцето минава през различните съзвездия от зодиака, също така са вярвали, че звездите са твърдо прикрепени към небесната твърд и затова ходът на Слънцето е бил толкова спокоен за тях. :)

Разстояния до звездите са мерели на око, а и едва ли астролозите са се занимавали с начинания да мерят разстояния до тези съзвездия, по-скоро ги е интересувало как да си скалъпят теорията.

А относно "минаването" на Слънцето през 12-те зодии (13 със Змиеносец), има да прочетеш чудеса какво точно представлява въпросното минаване. И аз ще се прежаля да обясня малко това което прочетох по темата.

Та те са вярвали че звездите са боднати статично на небесната твърд и те през деня също са там, на същото място - следователно слънцето в хода си през деня е минавал през тях! Хех! :)

Това, че то (Слънцето) е минавало и през поне още 200 милиарда звезди и планети, хиляди звездни купове и мъглявини, при това някои от тях са били доста по-близо до Слънцето, е въпрос, който изобщо не занимава Астрологията.

А най-чудното на мен ми е, че е изградена следната логика:

Слънцето "минава" през 12-е зодиакални съзвездия, следователно хората на Земята се раждат в ред обусловен от този слънчев ход!

Това само на мене ли ми звучи адски подобно на: "Кралицата на Великобритания всеки ден пие чай, следователно хората в България отглеждат чай, в зависимост от предпочитанията на кралицата!"?! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Брей, само една жена може така да "въз/разбуди духовете" ;)

@Triti - рядко се среща такава "жажда" за знание при жените в комбинация с такава експресивност :beer:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...