Jump to content
BulForum.com

Firefox


groover

Recommended Posts

междинните винаги излизат до 2-3 дена след официалната

10.0.1 излезе 1 ден след официалната дата на излизане на 10 и до няколко дена излезе 10.0.2

 

по същия начин излизат и Thunderbird

 

Хората трупат версии. Opera за 7години по-дълъг живот има по-малко напредък във version number-а, понеже имат навика минорните промени да ги вадят например 10.51 и т.н.

Забелязал съм, че от Mozilla не си поплюват и вадят само версии със следващ по ред мажорен version number, без да пускат subversion-и, а още по-лошото е че промените са минимални и бъгове остават висящи в по няколко поредни версии.

За неразбралите subversion-а е минорен/малък ъпдейт, промяна/, който се отбелязва след точката във version-а, а мажорният ъпдейт се отбелязва с изцяло нова версия...

 

Това е новата политика на Firefox от версия 6 (не съм сигурен за номера) нататък. Не знам каква е причината, но си спомням, че беше нещо общо с версиите на Chrome

 

П.С.

от 4-та версия включително, 3.6.2х беше последната с прилични номера, след като излиза 4-та версия напуска един от главните програмисти и от тогава, както каза по неясна за мен причина, започват по 1 версия всеки месец.

Това, което ми направи впечатление, докато проверявах за горното, е че преди 3 дена (официалната дата е 13 март 2012) са ъпдейтвали 3.6 версия до 3.6.28, преди 3 седмици- до 3.6.27, 6 седмици - 3.6.26 .... та се чудя защо работят по 3.6 още....

 

https://wiki.mozilla.org/Releases

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.6k
  • Created
  • Last Reply

И напълно ненужен за нормалния потребител.

 

Айде да вземат да си оправят браузъра вече.

 

Аз се чудя, как може да няма един свестен браузър? Акъла ми не го побира...

Link to comment
Share on other sites

И напълно ненужен за нормалния потребител.

 

Айде да вземат да си оправят браузъра вече.

 

Аз се чудя, как може да няма един свестен браузър? Акъла ми не го побира...

 

Че какво му е на фокса. И на хрома в този ред на мисли? И сафари не е зле.

 

 

Не че не ги пържа всичките поред през ден...

Link to comment
Share on other sites

Точно. Защото и аз ги пържа.

 

Файърфокса решава ей така от нищото да стане лагав.

Хрома решава ей така от нищото да крашне.

Link to comment
Share on other sites

Че какво му е на фокса. И на хрома в този ред на мисли? И сафари не е зле.

Не че не ги пържа всичките поред през ден...

Проблема на Фокса е, че не е Opera ;) :D

Шегата на страна, не виждам значителни реални подобрения, браузерчето не че не върви, ама е някакво...по-лакомо...и леко лагаво...Ползвах го под Линукса, с който съм в момента...Лошото е, че Opera под Линукс има проблеми с Ъ-то и като натиснеш Ъ, то ти болдва текста в полето за писане, а буквата я няма...Та сега не ползвам нито един от 2-та...

А и според мен, ако има грешки в сайтовете, на Opera избиват по-добре, отколкото на Firefox, което е плюс, ако си разработчик и чистиш бъгове.

Link to comment
Share on other sites

Операта изобщо не искам да я обсъждам. През сайт имам проблем. Дори на форума имам проблем като пиша ново мнение.

Link to comment
Share on other sites

не виждам значителни реални подобрения, браузерчето не че не върви, ама е някакво...по-лакомо...и леко лагаво

А и според мен, ако има грешки в сайтовете, на Opera избиват по-добре, отколкото на Firefox, което е плюс, ако си разработчик и чистиш бъгове.

 

съгласявам се 100%

Link to comment
Share on other sites

Най-значимата "промяна", която съм забелязал засега е отварянето на снимките на черен фон, вместо бял, както преди - не знам чие е било това хрумване...нищо чудно в някоя следваща версия пак да си върнат старото положение.

Link to comment
Share on other sites

Операта изобщо не искам да я обсъждам. През сайт имам проблем. Дори на форума имам проблем като пиша ново мнение.

 

Би ли споменал за такъв, понеже аз също я ползвам и не наблюдавам подобно нещо?

Link to comment
Share on other sites

Като натиснеш бутона, за да ти отвори темата на първото непрочетено мнение, в много голяма чат от случаите, не те кара на последното мнение.

От време на време решава да не признава новите редове при писане на постове и вади всичко на един ред.

Като цъкнеш в полето за писане и има зареден цитат, автоматично слага курсора на първи ред в началото, а не там, където си цъкнал.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Имам един проблем, с който се боря и не намирам конкретно решение.

 

Проблемът е в tab groups на Firefox 16.0.2 - при включени настройки restore previous session отваря всички табове в една група, при наличие на 3 групи. Т.е. помни отворените табове, но не помни кои в коя група е или може би session restore не поддържа групи (tab groups или panorama)?

Link to comment
Share on other sites

Имам един проблем, с който се боря и не намирам конкретно решение.

 

Проблемът е в tab groups на Firefox 16.0.2 - при включени настройки restore previous session отваря всички табове в една група, при наличие на 3 групи. Т.е. помни отворените табове, но не помни кои в коя група е или може би session restore не поддържа групи (tab groups или panorama)?

 

На мен без проблем си ми ги отваря както са били по групи. С 2 групи съм го пробвал.

Link to comment
Share on other sites

На мен без проблем си ми ги отваря както са били по групи. С 2 групи съм го пробвал.

мисля, че щеше да е много глупаво да не се запазват и вярвам, че хората от Mozilla са го направили да се помни сесията (включително и табовете), но в моя случей пази табовете, без да помни кой в коя група е.

Хайде сега да открием разликите между моята и твоята лисица, някакви идеи къде да погледна?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Някой има ли идея какво да направя, за да ми излизат шрифтовете по-хубаво. По някаква странна причина firefox ги размазва. Ето примерно www.dir.bg в chrome и firefox:

 

post-209-0-74399500-1383239175_thumb.pngpost-209-0-36468200-1383239191_thumb.png

 

 

PS: Нещо не излезнаха добре екраните. Просто шрифта във firefox е един по-разфокусиран все едно някой си е правил font smoothing ама доста по-некадърен от стандартния. Или примерно на по-ниска разделителна способност и после е мащабирал резултата. Особенно Tools -> Options и горе по табовете е трагично положението

Link to comment
Share on other sites

Oказа се същото хардуерно ускорение, което ми правеше проблеми във Visual Studio.

 

Tools -> Options -> Advanced -> Use hardware acceleration when available.

 

Махам го и е ок. Според tedy може да се настрои да не прави това през флаговете за cleartype, аз го разкарах и се оправиха шрифтовете. Може от моите видеокарти да е или това че имам страшно много монитори. Не знам и не искам да знам. Вече където видя хардуерно ускорение ще го трепя на място като хлебарките

Link to comment
Share on other sites

Всъщност акселерейшъна е полезен и не е добре да се изключва. При изключен такъв от опциите, аз поне наблюдавам влошено скролиране и други влошавания (плеъри, JS разни хави), особено на места по страниците където има насипани голям брой елементи, като примерно списък с потребителите на форум в долната част, когато онолайн потребителите са много (1000+) и списъка е половин екран - тогава насича здраво, а и иначе скролирането е по-го**яно.

Без да се изключва акселерейшъна, отваряте about:config и там опцията, която от -1 се прави на стойност 2, е тази

gfx.font_rendering.cleartype_params.rendering_mode

 

Ако я няма, създава се от тип integer.

Аз лично след час-два експерименти, си я върнах на -1, всичко по дефолт както си е, защото иначе някои шрифтове станаха по-остри отколкото съм свикнал, и някои по-големи заглавия и т.н. съм свикнал да са малко по-болднати в резултат от по-силния cleartype. Пък и на нормални 100% DPI в Windows, лекия blur ефект не се забелязва почти, от нормално разстояние гледане на монитор.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Искам да направя едни настройки, но не мога да се ориентирам, дори и с четене в нета. Значи от Navigation Toolbar-a, там където се изписват интернет страниците, искам от падащия списък да ми показва точно определени 12 страници (винаги да са си постоянни) като история, дори и след това да изписвам други адреси. Можете ли да ми кажете от какви настройки да почна (Tools - Options и по-нататък), да изпиша последователно тези 12 страници в Navigation Toolbar-a (за да ги запомни) и после съответно да променя настройките (Tools - Options и по-нататък), така че оттук нататък каквито и адреси да изписвам в Navigation Toolbar-a те да не се запомнят, ами да си останат за показване тези 12 страници.

Link to comment
Share on other sites

Не знам да може да стане, освен с някой адон. Но надали има такъв, защото това което описваш е безсмислено.

За тия 12 страници си има букмарки или директно букмарк тулбара, където можеш да ги сложиш даже в папка която ще действа като падащ списък с тия страници в нея.

Падащия списък в локейшън бара има смисъл и пада, когато почнеш да пишеш нещо, и браузъра филтрира от написаното от теб за да ти предложи вече посетени страници с това което си написал. Това му е целия смисъл.

Не виждам логика да пада тоя списък с постоянни статични неща в него и то когато почнеш да пишеш нещо в адресбара. По дефолт този списък се сортира по най-често посещаваните страници с написаното в адресбара.

Link to comment
Share on other sites

Ами при мен е следният случай - като стартирам firefox в адресбара (или както те са го нарекли Navigation Toolbar) в дясната му част има една малка стрелка - като я натисна ми падат 12 адреса. След това мога да пиша разни други адреси в адресбара, но така са ми настройките, че при следващо стартиране на firefox си остават в това падащо меню същите тези 12 адреса. После пробвах да променям разни настройки, пиша адреси, рестартирам, трия кеш и разни други, но при последващо стартиране си остават тези 12 адреса. Единствено се променят, когато highlight-на някой от адресите и с натискане на бутона Del от клавиатурата този адрес се изтрива, като на неово място се появява друг "постоянен" адрес да запълни бройката до 12. Ако изтрия част от History (примерно от History - Show All History и после изтрия целия December 2013) тези 12 адреса пак ще се променят на други 12, но при всяко стартиране на firefox ще се появяват пак едни и същи 12 адреса.

Та в крайна сметка се опитвам, така и така едни постоянни 12 адреса си стоят в падащото меню със сегашните ми настройки, поне аз да си избера мои си 12 адреса, за да може в определени случаи да спестявам по 2 - 3 секунди, като избирам наготово адрес от падащото меню.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Някъв мегаум е премахнал във версия 33 възможността за използване на цифрови сертификати за подписване на документи/банкови нареждания и т.н В момента не съм наясно бъг или така ще го ставят=самоубийство, но или не ъпдейтвайте до 33 версия, или сваляйте до 32. Там работи. Понеже опитах да си активирам едно приложение за ел. банкиране го установих този проблем. От Булбанк казаха -да слагам 32 и наистина там работи. Отделно пък на сайта на ДСК са сложили това

 

Уважаеми клиенти,

Във връзка с актуализация на браузър Mozilla Firefox версия 33, е необходимо да изпълните допълнителни настройки, за да се активира възможността за цифрово подписване на съдържание чрез сертификат, издаден от Банката с SMS код, както и при подписване с Квалифициран електронен подпис. В тази връзка е необходимо да извършите следните действия:

1. Отваряте нов таб/прозорец в Mozilla Firefox, версия 33 и в адресната лента въвеждате следния адрес - about:config;
2. Приемате предупредителното съобщение и след това кликвате с десен бутон на мишката върху прозореца;
3. От падащото меню е необходимо да  изберете New, след което опцията Boolean;
4. За preference name въвеждате dom.unsafe_legacy_crypto.enabled и потвърждавате. За стойност избирате true, потвърждавате и рестартирате браузъра.

Link to comment
Share on other sites

Днес от ПИБ ми обясняваха какво точно били променили, но понеже правех и други неща в клон-а им, слушах с половин ухо, но нещо преди било еди как си, сега го направили еди какво си, сесии някакви нещо намесиха, но не го слушах :) и не помня много от обяснението.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...