Jump to content
BulForum.com

Firefox


groover

Recommended Posts

Няма да те успокоявам - при мен не го прави дори и на сравнително слаба машина. ;) ...може би защото съм изключил опцията за  "плавно плъзгане" - и на XP с версия 52.9 (ESR) и на 10 с версия 60.0.нещо си...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.6k
  • Created
  • Last Reply

Е, ти тогава не си "квалифициран" да отговаряш на този въпрос :) . Не е до машина явно щом го прави и на другата, а нещо до ФФ явно, защото с Хром не го прави.

Но е доста странно. Интересно с по-стари от 60 дали го прави. Нямам спомен да съм засичал, а все е щяло да ми направи впечатление.

Link to comment
Share on other sites

Не е до машина явно щом го прави и на другата...

 

Не знам дали ме разбра...не го прави и на двата firefox-а, и с двата windows-а, а ако имаш предвид, че ми е изключено плавното плъзгане - току що го пробвах и на двата с включено такова - същата работа...нямам лагвания. ;)

Link to comment
Share on other sites

Аха.

Случайно 10-ката ти да е с АМД видеокарта? И двете са ми с нвидиа, но с Win2016 Server, освен това да е връзката. Трябва да заредя и една 10-ка по някое време да видя дали там ще го прави.

Интересно с други браузъри не го прави, или с други програми. Не че ми е проблем, но така ме гложди от какво ще е след като при теб не го прави.

Link to comment
Share on other sites

Не знам как тестваш и дали имаш "чувствителността" за това, но предполагам просто не го виждаш. Пробвах във виртуални машини, една с 2016 Server, една с Win10 (1709), FF 57.xx, 60.0.1, и се наблюдава същото поведение, макар в по-малка степен заради особеностите на акселерацията в VM.

Интересно как не съм го забелязал преди. Мен проблемът ми беше да не е нещо проблем с Win или драйвери. Но все пак рядко ползвам стрелките за скролиране, а докато скролирам с wheel-a на мишката и я движа по същото време, няма проблем.

Link to comment
Share on other sites

Не знам как тестваш и дали имаш "чувствителността" за това, но предполагам просто не го виждаш. Пробвах във виртуални машини, една с 2016 Server, една с Win10 (1709), FF 57.xx, 60.0.1, и се наблюдава същото поведение, макар в по-малка степен заради особеностите на акселерацията в VM.

Интересно как не съм го забелязал преди. Мен проблемът ми беше да не е нещо проблем с Win или драйвери. Но все пак рядко ползвам стрелките за скролиране, а докато скролирам с wheel-a на мишката и я движа по същото време, няма проблем.

Така както си го описал тествам на лаптопа си. :)

Link to comment
Share on other sites

На лаптопи в повечето случаи като съм тествал, по принцип скролирането не е съвсем добре, основно заради навика на видеокартите да намаляват честотите си и производителността, с което скролирания и акселерации винаги съм ги виждал неконсистентни, та покрай тва може и да не видиш другото :) .

С съвсем новите лаптопи не знам, но чувам, че било подобно положението.

Ще чакам и някой друг да сподели мнение.

Link to comment
Share on other sites

На лаптопи в повечето случаи като съм тествал, по принцип скролирането не е съвсем добре, основно заради навика на видеокартите да намаляват честотите си и производителността, с което скролирания и акселерации винаги съм ги виждал неконсистентни, та покрай тва може и да не видиш другото :) .

С съвсем новите лаптопи не знам, но чувам, че било подобно положението.

Ще чакам и някой друг да сподели мнение.

Зависи как си го настроиш, върви си съвсем гладко при мен. :))

Но добре :))

Link to comment
Share on other sites

Еми не знам тогава. След като и в 2 VMs го прави, едната от които е 10... още по-голяма мистерия.

Нали, като се задържи стрелката, движи абсолютно мазно и с константна скорост, и в момента в който размърдам и мишката (не пускам стрелката от клав-а) се "разстройва" скоростта на скролиране на страницата.

И само в FF се случва.

 

Edit: Интересното е че не се случва на всички страници/сайтове. Тук във форума на по-дълги страници се вижда добре и отчетливо, както и в други форуми. Но в други сайтове, дори по-сложни, не се наблюдава, примерно фейсбук или едни дълги manuals.

Link to comment
Share on other sites

Еми не знам тогава. След като и в 2 VMs го прави, едната от които е 10... още по-голяма мистерия.

Нали, като се задържи стрелката, движи абсолютно мазно и с константна скорост, и в момента в който размърдам и мишката (не пускам стрелката от клав-а) се "разстройва" скоростта на скролиране на страницата.

И само в FF се случва.

 

Edit: Интересното е че не се случва на всички страници/сайтове. Тук във форума на по-дълги страници се вижда добре и отчетливо, както и в други форуми. Но в други сайтове, дори по-сложни, не се наблюдава, примерно фейсбук или едни дълги manuals.

Всъщност бих очаквал вм-ките точно да са с по-лошо държане заради слабото видео.
Link to comment
Share on other sites

Всъщност бих очаквал вм-ките точно да са с по-лошо държане заради слабото видео.

То си е така, разбира се, но не с много, и пак ясно се наблюдава този феномен.

Реално при рамърдване на мишката докато скролирам със стрелка, не стътърва насечено както когато не му стига видео или ресурс, а някак плавно (но бързо) намалява скоростта на тласъци някак. Човек ще си помисли, че е нещо нарочно направено, примерно да можеш да spot-неш нещо в областта където си в момента, демек за това да си размърдал мишката, примерно :) .... нещо такова. CPU през това време не е натоварен. Всъщност натоварен е на 5-6-7%, възможно е да е нещо като "нежен" тротлинг (за да не е насечен стътър) като се натовари и ползва само едно ядро на проца за UI... Не знам. Не на всички страници го прави.

 

Edit: но силно се съмнявам да е от това, защото autoscrolling (през средния бутон) е абс. мазно скролирането дори и да движа мишката. Освен да има общо че е натиснат бутон, и при по-тежък javascript, да извиква постоянно хендлъри за клавиатурата и да натоварва повече... най-вероятно. Но същото се случва и на 2х по-слаб процесор, без да е 2х по-тежък феномена.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Днес гледам оплаквания от забранени addons при Firefox вследствие някакви вътрешни сертификати и експирването им ...

Аз ползвам само 3 адона, но не виждам проблем уж (но и не съм рестартирал браузъра от 1-2 седмици).

 

Edit: Мдаа, преди малко ФФ ми disable-на адоните :CryBaby: :angry: , и препоръчваната опция xpinstall.signatures.required или каквато там беше, не работи.

 

Аз лично отворих Хром за основен да ползвам докато Мозила оправят проблема. Предпочитам скапания хром пред алтернативата да съм без адоните, и критично uBlock Origin, и да ми се зареждат всичките купища реклами, с които много от посещаваните от мен сайтове с бъкащи реклами, зареждат в пъти по-мудно и ми се приси*а в буквалния смисъл.

Link to comment
Share on other sites

Ще ги ъпдейтнат. Аз се опитвам да се сетя какво ползвам на служебния, че там са ми важни. Няма да ъпдейтвам явно.

Link to comment
Share on other sites

И аз съм го виждал това съобщение, фейк е, мисля и Кулбокс някъде бяха писали, че тия неща са фалшименто. То даже като видиш "Може" на мястото на месец "Май"... :grin:

Иначе аз съм с Хром докато оправят ФФ. Ще потърпя, вече имало фикс и поетапно до 1-2 дни трябвало да се види от всички. Има някаква функция в FF за Studies нещо си, през което можело и по-рано да се пачне който иска, но аз ще изчакам редовен ъпдейт.

 

w00x, Опера последно като пробвах, не беше добре, а и вече избягвам разни такива браузъри, освен "the real thing" - реално всички Хромиум базирани ми показват едни и същи гадни шрифтове, така че засега няма шанс. Хром щях да си ползвам за основен ако шрифтовете бяха що годе добре, с всичко останало му бях посвикнал вече.

Link to comment
Share on other sites

Кое не е било добре? Бая я промениха последните години. Има приятна нова функционалност и за мен лично се държи доста по-добре от Chrome и Firefox.

Сложи я и пробвай. Аз си я ползвам от няколко години вече вкъщи, а от скоро я ползвам и в офиса.

Единственото ми оплакване е, че има 3 различни браузъра за Андроид, които изглеждат различно и имат различни функции. Трябва да се спрат на един и да го развиват, че така много се размива всичко.

Link to comment
Share on other sites

Като например, че беше скопен откъм функции, с адоните не беше добре и май не поддържаше добре тия от Хром (сега не знам как е) и един по-голям проблем - лоша съвместимост с Windows Firewall. Екзекютъбълите бяха (са) в директории с номера на версията, а аз ползвам whitelisting, и при всеки ъпдейт трябва да оправям правилата във файруола!

Сега го инсталирах във виртуалка и гледам още не са оправили този проблем - има един launcher.exe извън тях, и opera.exe в директория C:\Program Files\Opera\60.0.3255.70\ .

Шрифтовете са като тези на Хром, което всъщност ми е най-големия проблем. Да, има много опцийки, изглежда по-додялан отпреди, но това изобщо вече не ме грее, аз и с Хром бях свикнал ако не бяха шрифтовете... а, и лоштоо държане в 3D google maps.

При мен още няма нова версия, а разните "фиксове" няма да ги гледам , защото отзивите са че са или временно решение, или че може да конфликтират с бъдещи фиксове от Мозила когато са готови с нормална версия.

 

Link to comment
Share on other sites

Сега си има доволно функции. На мен лично не ми липсват и има такива, които другите браузъри ги нямат.
Като споменатия безплатен VPN, например.
Автоматичне конвертор на мерни единици и валута. Само маркираш и ти показва отгоре конверсията към местните.

Search между отворените табове.

Search директно върху всеки таб, без да ти отваря нов таб, ако искаш да намериш информация бързо.

Автоматичен скрийншот туул.

 

Аз нещо не разбирам кои шрифтове визираш. Някакъв пример можеш ли да ми дадеш, за да го отворя с различните браузъри?

Link to comment
Share on other sites

За шрифтовете някъде нагоре или в темата за Хром мисля бях дал пример между него и FF. По-зле са във всички хром-базирани браузъри. Поне за моя изтънчен вкус и комфорт на зрението. Но не само за мен, огромна част хора се оплакват, които са ползвали ФФ някога.

Сега видях, че екстеншъните са някакви техни. Потърсих такива от хром които съм сложил 5-6, и не намерих нищо. Може би трябва да видя заместители, но взе да ми писва, първо в Хром търсих заместители на неща които имам в FF или адони, които имам там, сега за опера съм "уморен", още повече това с шрифтовете ме отказа да продължа с ръчкането му.

 

Edit: Още нещо в Опера - адресбара няма различен бекграунд докато не го посочиш или пишеш в него. За мен това е изключително дразнещ и неудобен момент в интерфейса, очевадно резултат от повсеместните напъни кой ще измисли нещо по-"различно", най-често изродяване на всичко с приоритет пред ползваемост и удобство.

Link to comment
Share on other sites

Излезе 66.0.4, която за мен оправи кашата с адоните :) . Хром г/д биваше ако не беше проблема с шрифтовете, който за мен не е малък. Явно не при всички се проявява, но явно при голям % хора, и явно зависи от лоша съвестимост с драйвери, общо системата и кой знае какво още.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...