Jump to content
BulForum.com

Software installation in Linux is difficult


Godfather

Recommended Posts

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Поредното заяждане, блестящ пример за казаното от мен. И вече не един и двама са съгласни с диагнозата за някои хора тук. Та даже самите те май са съгласни с нея :laughing:

Ок, нека наречем и романите от по 10,000 страници логорея. Глупаво и измъчено. Последните ми думи в поста ясно и точно показаха защо съм написал всичко.

Link to comment
Share on other sites

Леко с грандоманията - твоите писания не могат да се сравняват с романи. Не, не можем да наречем романите "логорея", защото те КАЗВАТ нещо смислено в крайна сметка... Логореята е когато каканижеш думи, думи, думи, думи, думи, думи, думи... думи, думи... думи... за да кажеш НИЩО в крайна сметка.

Link to comment
Share on other sites

Защо ми се струва, че последните 2-3 кратки поста казаха такова "нищо" по темата, че чак е с отрицателен знак?! :rolleyes: .

 

Който е имал търпението да прочете поста ми (очевидно никой още), щеше да разбере че не защитавам никаква теза вътре. Чисто и просто мои си изводи в различни аспекти, мнения, и тук таме вметки.

Може би ртябваше да го разделя на 5 поста.. Някои хора с единични постове изрекоха повече думи и заяждания от други с всичките си романи взети заедно.

НИЩО е само според някои хора. lil_stenly ми се струва че каза доста по-мъгляви мнения напоследък, явно с цел да не зсасегне никого. Но явно аз съм "на прицел", нищо, хубав филм беше.

За грандоманията, вече половината форум се изреди да повтаря кой точно страда от нея. Доказателствата продължават :punk

Link to comment
Share on other sites

Да взема да попитам по-умните от мен (тия които ползват Линукс), дали мога да си сложа Убунту примерно, на втори дял на харда, без да се притеснявам, че ще обърка нещо буута и няма да ми тръгне Уина после ?

И някой линк към стабилна версия на това Убунту, гледам от статистиката на ov3rm4n, че е най-разпространено, ако даде някой ще съм благодарен.

 

И защо ми изкарва това като искам да вляза ubuntu-bg.info

 

015288945-big.jpg

Link to comment
Share on other sites

Да взема да попитам по-умните от мен (тия които ползват Линукс), дали мога да си сложа Убунту примерно, на втори дял на харда, без да се притеснявам, че ще обърка нещо буута и няма да ми тръгне Уина после ?

И някой линк към стабилна версия на това Убунту, гледам от статистиката на ov3rm4n, че е най-разпространено, ако даде някой ще съм благодарен.

 

И защо ми изкарва това като искам да вляза ubuntu-bg.info

 

015288945-big.jpg

 

http://www.ubuntu.com/

 

защото не е активен този сайт. домейна е изтекъл и кой знае кой го държи в момента

 

http://www.ubuntu.com/getubuntu - можеш да си поръчаш безплатен диск. (УЖАС!!)

Link to comment
Share on other sites

Да взема да попитам по-умните от мен (тия които ползват Линукс), дали мога да си сложа Убунту примерно, на втори дял на харда, без да се притеснявам, че ще обърка нещо буута и няма да ми тръгне Уина после ?

И някой линк към стабилна версия на това Убунту, гледам от статистиката на ov3rm4n, че е най-разпространено, ако даде някой ще съм благодарен.

В момента на моя лаптоп съм с ХР и Убубту. Никакви проблеми. Заделих си място за инсталация, инсталирах и всичко е ОК. Само казах на boot менъджера да пуска ХР то по подразбиране, че и жената го използва и ще има да се чуди какво да прави ако и зареди Убунтото.

Link to comment
Share on other sites

...
...

 

Благодаря и на двамата !

Но какъв майтап, точно се засилих да го търся туй Убунту и ми се обади един приятел, взел си преди малко един лаптоп от Мултирама, с Убунту, продавача пробвал да пусне филм - не успял и им казал да се обадят на някой, който може да им сложи Windows. Та в промеждутъка от предния до сегашния си пост се сдобих с Ubuntu 9.04 Desktop Edition DVD, ей на това му викам бърза реакция... :lol:

 

И сега си мисля дали да не пусна едновременна инсталация на 7 на новия и Убунту на моя лаптоп, но предвид, че идея си нямам от тоз Линукс няма да е честно сравнението.

 

Иначе го гледам в момента инсталирано на този Дел, читаво изглежда, на български (което не ме устройва), обаче доста постно - никакви глезотийки като Уин няма.

Link to comment
Share on other sites

Светулчо, защо тогава, сладуре, спориш с хора, които ползват успоредно и двете операционни системи?

 

Въобще, защо се намесваш в теми, в които си гол и бос? Tedy поне разбира т'ва-онова, неговото участие го разбирам. Ами ти? Пълен парашутист.

Link to comment
Share on other sites

След секс индустрията най-печеливши са антивирусните :lol: Такъв огромен залък от софрата не е за изтърване

 

Я пак? Не помня къде го четох но най-големи са печалбите от телекомуникациите, след тях се нареждаха операциите по смяна на валута и други подобни банкови истории и след това идваха разни други

Link to comment
Share on other sites

...които ползват успоредно и двете операционни системи...

:) A ти пък къде никнеш, където никой не те е сял? Трябва ли да разбирам как се прави Кока-кола или пък технологиите на Сиско, за да мога да определя кой е пазарен лидер и кой не ? А пък тази информация е най-големият аргумент, кой продукт си струва и кой не... Но нищо говори си, на никой не пречиш.

 

И честно да ти кажа Antares и от Мерцедеси не разбирам, нито как се правят, нито как точно функционират системите им, но много ги харесвам, пък гледам и много други като мен има... и съм сигурен, че и те не са автомобилни инженери... :lol:

И по темата да попитам за линк към кодеци за Линукс, за предпочитане ffdshow, че нещо се оказа зор да се пусне филм (никъде досега не съм казал, че съм умен).

Link to comment
Share on other sites

Когато софтуера който желаеш да инсталираш го няма за твойта дистрибуция обаче става страшно под линукс.Не винаги минаваш метър само с ./configure ./make ./make install .Имаш да си събираш бибилотеки докато ти писне.Това е голям недостатък не съм чел дословно темата, но не виждам някой да го е споменал.

 

А и тоя пример що е с тази игра ами не примерно с приложение извън хранилищата :)

 

Светлия: потърси в хранилищата mplayer (моля не се заяждайте с това, че има и други плеари :) ) би трябвало да ти намери програмата и кодеците на отделни пакети поне при мен така ги хваща.

Link to comment
Share on other sites

Светлия,

http://ffdshow-tryout.sourceforge.net/

сори, само за Виндовс :bgrin: . Действително тва е най-добрия кодек, който ползвам от поне 4 години. И се инсталира за 5 секунди. И си бича само с вградения Media Player всякакъв контент без да ми пука.

 

ZGAN, именно, резултат от 100100 броя дистрибуции. Ако разчиташ на извън-хранилищата, нещата можеха да станат такива не само ако няма за твойта дистрибуция. Сега явно всичко тва е оправено и проблеми няма никакви, айде всички да минаваме от другата страна.

Link to comment
Share on other sites

медия плеърите за Линукс са на светлинни години от предлаганите за Уиндоус. Погледни mplayer, погледни xine, погледни xmms2 - преди десет години правеха неща, с които днес плейърите за Уиндоус се фукат, все едно са открили колелото...

 

Mplayer специално нито веднъж не ми е показал черен екран, защото му липсва кодек... Никога не ми се е налагало да търся кодеци за плейъра си. Нито пък ми се е случвало калпави кодеци да ми скапят звука и после да деинсталирам и преинсталирам драйвъри, за да го поправя. Или пък плейър да ми инсталира туулбар в браузъра... или да ми лепне тронец или спайуеър...

 

Светлия, не твърдиш, че си умен, но няма да е зле да си по-малко пристрастен. Хубаво е, че си решил да пробваш Линукс, но като ще го правиш, прави го с отворени очи и без майкрософтски очила...

Link to comment
Share on other sites

Opitvam da go svalq tozi mplayer, no namiram neshta kato:

For a complete MPlayer installation you will need sources, a set of binary codecs, and a skin if you want a graphical user interface.

 

koeto malko me hvyrlq v tih ujas.

 

Inache samoto Ubuntu si svali nqkakyv Totem 2.26.1, no mi se vijda adski zle tozi player, ako vyobshte e player de. Filmite trygvat nqkak, no subtitri vyobshte ne pozvolqva da pusna.

 

P.S. Sorry za shliokavicata, ama ne sym oprql do programa za kirilica.

Link to comment
Share on other sites

Opitvam da go svalq tozi mplayer, no namiram neshta kato:

 

 

koeto malko me hvyrlq v tih ujas.

 

Inache samoto Ubuntu si svali nqkakyv Totem 2.26.1, no mi se vijda adski zle tozi player, ako vyobshte e player de. Filmite trygvat nqkak, no subtitri vyobshte ne pozvolqva da pusna.

Светлия, нема се плашиш, това е щото медиа плеърите за Линукс са на светлинни години напред. А ти си на светлинни назад и ако не можеш да си пуснеш филм в първите 3 часа, явно не е за теб.

 

Аз като инсталирам OS-a, мятам само един ffdshow (слава богу че съществува още и се поддържа), и нямам грижи, и така вече 4 години. Не виждам какво извънземно трябва да има един плеър за да си гледам филмите.

Много добър страничен ефект на така инсталирания системен кодек е, че разни видео програми си ми отварят всякакви файлове, които иначе не биха отворили. Отделно от това същите програми могат да ми прекомпресират в xvid/divx и т.н. всяко отворено видео, защото пак кодека влиза в действие. Накратко, 10 сек. след инстала на OS вече си бича всички филми, които имам свалени. Нека съм светлинни години назад в праисторията.

Link to comment
Share on other sites

Същите кодеци ги има и за линукс, айде стига сте злоратсвали така. Сега че той не е барал линукс и не може да се оправи е друг въпрос. Ти като си барнал за пръв път уйндоус си записвал всичко от раз и си отварял всички видео файлове. Недей така с лошото.

:)

Link to comment
Share on other sites

Приказват си Светлия и Теди:

- Бате, ти ял ли си сладолед?

- Не, не съм ял, но батко ми е гледал един как яде и било вкусно.

- Значи сладоледа е вкусен.

 

System->Administration->Synaptic

Изчакваш да мине времето, в което си настройва източниците (защото е вероятно да не си го ползвал), след което в полето за търсенето пишеш Mplayer. В списъка с резултатите отиваш на самия Mplayer, десен бутон, 'mark for installation'. Изскача един страшен диалогов прозорец, обясняващ ти, че трябва да се инсталират определен брой библиотеки (необходими 'приложения'), съгласяваш се, ок. След това цъкваш с десния и на mozilla-mplayer (plugin за firefox, ако искаш да го ползваш) и избираш и него. След това кликаш на големия страшен бутон "Apply", изразяваш съгласието си да инсталираш избраните от теб неща, кликайки пак Apply и чакаш. Сам си сваля, сам си инсталира.

 

Може и по друг начин, но той е много труден и само за посветени джедаи:

Отваряш конзола (applications -> accessories -> terminal) и пишеш:

sudo apt-get update

sudo apt-get install mplayer

Link to comment
Share on other sites

Същите кодеци ги има и за линукс, айде стига сте злоратсвали така. Сега че той не е барал линукс и не може да се оправи е друг въпрос. Ти като си барнал за пръв път уйндоус си записвал всичко от раз и си отварял всички видео файлове. Недей така с лошото.

:)

Е, кое е лошото :) ..

За пръв път барнах в домашни условия Windows преди 15-тина години, Win3.11 ili Win95 беше.. Тогава не беше лесно подкарването на почти каквото и да било под него :) . Но пък имам спомен че почти веднага почнах да си пускам музика алабала ЦД-та.. Даже доколкото си спомням, сам си инсталирах 95-цата без някакви проблеми. Е, имах опит само с DOS дотогава, ако се брои :bgrin:

По-голям зор ми беше известно време след това да си ъпдейтна мейл клиента с Windows Messaging, защото дни наред не можех да осъществя стабилна диалуп връзка за да сваля заветните 3МБ от нета на мижавите тогава мммм забравих 9600 или 28800 кбит, едно от двете.

 

Чакам с притаен дъх Светлия да каже като изпълни въпросните стъпки от по-горе, дали вече гледа филми със субс нормално и слуша музика ;) .

 

По мое време като пробвах убунту имам спомен, че това не беше някаква философия чак толкова, и даже май не съм писал нищо в конзолата, ама знае ли човек вече как е, нещата се развиват...

Link to comment
Share on other sites

P.S. Sorry za shliokavicata, ama ne sym oprql do programa za kirilica.

 

Ако не се беше правил на мъж и си беше избрал Български или поне си беше посочил вярно локейшъна, щеше да ти инсталира и БГ клавиатура. Кеф ти БДС, кеф ти фонетична-БАН, кеф ти истинската фонетична. Що се отнася до Тотем - просто си дърпа кодеците и си ги инсталира сам. Дори малкия ми син дето е на почти 9 сам си инсталира Убунту на компютъра. При това няма още навици да задава тъпи въпроси из форумите ;)

Link to comment
Share on other sites

...

 

10x по начина с конзолата стана.

 

Ако не се беше правил на мъж и си беше избрал Български или поне си беше посочил вярно локейшъна, щеше да ти инсталира и БГ клавиатура. Кеф ти БДС, кеф ти фонетична-БАН, кеф ти истинската фонетична. Що се отнася до Тотем - просто си дърпа кодеците и си ги инсталира сам. Дори малкия ми син дето е на почти 9 сам си инсталира Убунту на компютъра. При това няма още навици да задава тъпи въпроси из форумите ;)

 

:) Ах, форумния шут AlBundy, пък ако си беше измил сутринта очите щеше да види, че става дума за лаптоп закупен вчера от Мултирама с инсталирано Убунту, за което се предполага, че ще можеш поне музика и филми да си пуснеш, да не говорим, че се продава в България и е редно да си има кирилица.

 

Та мплейъра го има, пуска и субтитрите, но не успявам да ги подкарам на кирилица. Ясно, е че сменях фонтовете, но явно някакъв тип регионални настройки трябва може би да променя ?

Link to comment
Share on other sites

System -> Preferences -> Keyboard => Layout -> Add И избираш български и от там традиционна фонетика (където ` е ч) или стандартна фонетика (където ` е ю и други разлики) или BDS.

 

След това за удобство, на някой от панелите (горния с менютата, или долния с отворените прозорци) цъкаш с десния бутон, add to panel, и от менютата избираш Keyboard Indicator.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...